Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

Buna ziua , oameni buni! 

Revin dupa o absenta in care am asteptat sa mi vina MT-09. A venit intr-un final, cand eram gata sa renunt (avans dat in ian 2021).

E o jucarie grozava si asa cum toti mi-ati sugerat, am setat "Rain" si merge bine asa deocamdata, pt mine. Pacar ca mi-a ramas asa de putin timp sa ma obisnuiesc

cat de cat cu ea. Am doar 550km. Reamintesc ca n-am condus moto niciodata pana am luat carnetul anul trecut Nov si nici dupa, pana acum 2 sapt. Am 60.

 Cum spuneam, revin in atentia voastra cu o intrebare: cine ar fi dispus la iesiri din Bucuresti cu motorul, deh, pe dist mai scurte, cat mai tine sezonul, desi.....cam vin ploile?

A, si o alta intrebare daca stiti cumva, ca nu sunt sigur: dupa ce mi expira autoriz de circulatie provizorie sunt obligat s o inscriu neaparat? nu pot s o inscriu in primavara (am deja toate actele necesare de la RAR)? Autoriz temporara are trei luni. Oricum intra la iernat. Sa platesti impozit si sa curga ITP aiurea pana in martie-aprilie?

Cateva poze cu un incepator......

IMG-20210915-WA0008.jpg

IMG-20210915-WA0005.jpg

IMG-20210831-WA0013.jpg

IMG-20210831-WA0011.jpg

IMG-20210915-WA0011.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impozit plătești oricum de la 1 ianuarie a anului ulterior celui în care ai dobândit-o - atenție că trebuie s-o declari în 30 zile de la data facturii! Itp la vehicul nou nu știu dacă se face la 2 ani de la data primei înmatriculări sau dobândirii, dar cred că prima variantă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, RemusMT09-2021 a spus:

Buna ziua , oameni buni! 

Revin dupa o absenta in care am asteptat sa mi vina MT-09. A venit intr-un final, cand eram gata sa renunt (avans dat in ian 2021).

E o jucarie grozava si asa cum toti mi-ati sugerat, am setat "Rain" si merge bine asa deocamdata, pt mine. Pacar ca mi-a ramas asa de putin timp sa ma obisnuiesc

cat de cat cu ea. Am doar 550km. Reamintesc ca n-am condus moto niciodata pana am luat carnetul anul trecut Nov si nici dupa, pana acum 2 sapt. Am 60.

 Cum spuneam, revin in atentia voastra cu o intrebare: cine ar fi dispus la iesiri din Bucuresti cu motorul, deh, pe dist mai scurte, cat mai tine sezonul, desi.....cam vin ploile?

A, si o alta intrebare daca stiti cumva, ca nu sunt sigur: dupa ce mi expira autoriz de circulatie provizorie sunt obligat s o inscriu neaparat? nu pot s o inscriu in primavara (am deja toate actele necesare de la RAR)? Autoriz temporara are trei luni. Oricum intra la iernat. Sa platesti impozit si sa curga ITP aiurea pana in martie-aprilie?

Cateva poze cu un incepator......

IMG-20210915-WA0008.jpg

IMG-20210915-WA0005.jpg

IMG-20210831-WA0013.jpg

IMG-20210831-WA0011.jpg

IMG-20210915-WA0011.jpg

Ți am dat un mesaj privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stăpânești sanatos si Km lungi si frumosi cu ea sa ai!

Ma gandeam sa iau si eu un MT-09SP dar, intrucat aveam nevoie de o mobra pe o perioada scurta de timp (max 2 ani) am optat pentru altceva mai ieftin si tot pe acolo ca performanta. Deja a aparut si mobra pe care o asteptam din iarna trecuta (GSXS1000GT), deci probabil s-o dau mai repede decat ma asteptam. Om vedea cum evolueaza treaba...

 

Cum spuneam, aam luat si eu mobra noua anul asta si treaba sta asa: ai 30 zile de la data facturii la dispozitie s-o inscrii la adm. financiara de care apartii. Impozit nu platesti pentru anul in curs, incepand cu 1.1.2022. Itp la mobra noua se face dupa doi ani de la data inmatricularii. La politie se inscrie inainte sa-ti expire autorizatia de circulatie.Numarul rosu il pui pe perete. Mergi la politie cu RCA valabil pe cel putin 3 luni, preferabil pe un termen cat mai lung.

 

Parerea mea personala e sa mai mergi o perioada singur pana devii stapan pe reflexe si pe mobra.

Trasee usoare de week-end in jurul Bucurestiului sunt destule: Gr-Oltenita-Calarasi, Ploiesti- Targoviste, samd.

 

 

 

 

 

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La masinile noi itp-ul e valabil 3 ani prima data (pe urma se face la fiecare 2 ani). Nu stiu daca la motociclete se aplica acelasi tratament.

Motorul trebuie luat in evidenta la Adm.Financiara in primele 30 zile de la achizitionare. Pe anul in curs nu platesti impozit.

Daca depasesti cele 30 zile cu cateva zile, nu patesti nimic (vorbesc din proprie experienta) si daca depasesti cu mai multe zile, platesti o "amenda" de 70 lei (nu stiu daca s-a modificat).

 

Mergi singur la inceput (exista tendinta sa tragi tare ca sa ii ajungi pe cei din fata....si asa s-au intamplat o gramada de rahaturi).

Obisnuieste-te cu frana si curbele

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.09.2021 la 12:42, Leon a spus:

La masinile noi itp-ul e valabil 3 ani prima data (pe urma se face la fiecare 2 ani). Nu stiu daca la motociclete se aplica acelasi tratament.

Nu, la moto e din 2 în 2 ani, indiferent de vechime (la auto devine anual >10 sau 12 ani vechime). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, ENEOS a spus:

Nu, la moto e din 2 în 2 ani, indiferent de vechime (la auto devine anual >10 sau 12 ani vechime). 

La auto e anual dacă a depășit 10 ani vechime.

La moto, am fost obligat sa iau RCA pe 3 luni atunci când am înmatriculat o pe a mea, anul trecut, prin iulie. Poate acum merge și pe o luna, s-or fi schimbat lucrurile. Deși, oricum trebuie sa ii faci RCA ca să mergi cu ea, nu vad un impediment prea mare în a face pe o perioada mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

În 2016 am găsit o secțiune de recall-uri pe site yamaha Europa, am băgat VIN și după ce mi-a arătat că e sub incidența unei campanii am tăbărât pe Dual Tours. După ce au verificat și ei vreo săptămână și i-am mai stresat telefonic, au comandat piesa și m-au programat, făcut intervenția, pupat Piața Independenței. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu😁

IMG-20220409-WA0037.jpg

Acum 13 ore, alexcos20 a spus:

Salutare,

 

Stie cineva ceva de recall-uri la noi ?

 

https://motorcycles.news/en/recall-yamaha-mt-09-and-tracer-09/

Legat de recall, exista 2:

1-prindere manson acceleratie, risc de rupere daca culci moto si dai sa ridici de el. Se schimba prinderea.

2-resoftare, datorita risc oprire motor in mers, cand dai downshift din 3 in 2. 

 

Sunati direct la yamaha, cu seria, si va spun daca moto din dotare este inclusa in recalluri sau nu. A mea, 08.2021, are deja rezolvate din start povestile, si nu are nevoie de nimic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit!

A mea e un pic mai varsta, in iunie am luat-o de la dealer, deci e fabricata prin 04.2021 (cred).

M-am uitat pe seriile de VIN, sunt dupa ..

 

Nu am avut probleme cu ea, si chiar folosesc downshift + quick mult.

 

Dar pentru siguranta sun la yamaha.

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Verificat la Dual Motors - au zis ca nu apare in lista.

Nefiind cumparata de la ei, mi-au zis sa incerc la Moto Dynamics, unde aparea pe lista de recall.

 

Schimbat si piulita de la manson, si resoftat ECU.   Nu a durat mai mult de 30 de minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. Sub ce conditii la un mt09 din 2019 cu 8000 km reali (eu fiind primul si singurul proprietar si utilizator), se poate strica oala de ambreiaj sau ansamblul ambreiajului? De anul trecut am simtit ca ambreiajul imi agata cand il folosesc atat pe trepte superioare cat si pe inferioare. Mecanicul suspecteaza acest ansamblu al ambreiajului, dar mie imi vine greu sa cred ca se poate strica o motoreta cu atat de putini km.

E o problema comuna? asa face ea? Poate aveti un raspuns mai credibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o curiozitate de ceva vreme si neavand inclinatii mecanice am zis sa intreb aici.

 

Ar fi combatibil cu Tracer 9 GT un amortizor aftermarket conceput pentru Tracer 900 GT 2020 ?

Ma gandesc ca fiind vorba de 2mm diferenta in lungime, nu ar trebui sa fie dificultati, insa probabil fur curent. Amortizorul este un YA537 (Ohlins).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Vă salut, colegii! 

Dețin Tracerul din imagine de 2 ani si am cu el aproape 20 000km. Am văzut ca suntem destul de mulți în ultima tură prin țară și nu poate decât să ma bucure lucrul ăsta. 

 

În manualul de service scrie că jocul supapelor (valve clearance) se verifică și ajustează la 40 000km. Din ce am văzut pe forumuri internaționale oamenii zic ca au desfăcut mai devreme și au constatat că era nevoie de ajustare. 

 

Voi ați verificat la ale voastre? Daca da, la câți kilometri si cum se prezenta situația? Unde ați făcut operațiunea si la ce costuri se ridică? 

IMG_20201122_130933_108.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut in iarna revizia la supape la 39.600 km si toate supapele de pe evacuare erau cu cotele depasite. Astfel, pot sa iti confirm ca e cat se poate de necesara respectiva verificare comparativ cu alte modele de motocicleta si iti recomand sa le faci mai repede (pe la 30.000 km).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...