Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

eu am consum cu ea (mixt) la 5.2 , mers 70% oras cred, fara cutii sau altele. e adevarat ca am putin peste 3000km, poate mai incolo va mai scadea si consumul. oricum, mi se pare mic de tot pt ce livreaza.

 

am avut inainte mt 07, si consumul era in jur de 5.4 :)) , cam in acelasi regim de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toate localitatile arata ca gropile de gunoi din romania ;). Si din ce deduc, ar fi undeva prin Estoril, deci e statiune.

 

Pentru Bucuresti sau Mumbai (ca oricum is egal ca aglomeratie) cred ca Pulsarul ar fi cea mai potrivita mobra :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai iti dai seama ca pe omul nostru asta il interesa, mersul prin Bucuresti, printre masini.


» Post actualizat in 30 Nov 2017 07:48


A, si apropos de asta am si eu o intrebare punctuala: cat de inalt e ghidonul Tracerului? Trece peste oglinzile de masini mici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, si apropos de asta am si eu o intrebare punctuala: cat de inalt e ghidonul Tracerului? Trece peste oglinzile de masini mici?

Depinde de masini. De regula nu sunt probleme la turisme...de la jeep sau utilitare..da sunt cam la acelasi nivel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai iti dai seama ca pe omul nostru asta il interesa, mersul prin Bucuresti, printre masini.

» Post actualizat in 30 Nov 2017 07:48

A, si apropos de asta am si eu o intrebare punctuala: cat de inalt e ghidonul Tracerului? Trece peste oglinzile de masini mici?

 

Am vazut R1200GS facand arta printre masini in bucuresti. Eu nu ma puteam tine dupa el cu troasca mea. Deci cred ca depinde mai mult de skill decat de mobra (vezi instructorii BMW cum stiu sa manevreze balenele alea).

 

Atunci cand iti cumperi mobra din clasa asta si la banii astia nu o iei ca sa incapa printre masini. O iei pt touring/mers sportiv si acolo primeaza alte criterii. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de masini. De regula nu sunt probleme la turisme...de la jeep sau utilitare..da sunt cam la acelasi nivel

La turisme ma refeream. Deci trece peste...

» Post actualizat in 30 Nov 2017 14:11

Am vazut R1200GS facand arta printre masini in bucuresti. Eu nu ma puteam tine dupa el cu troasca mea. Deci cred ca depinde mai mult de skill decat de mobra (vezi instructorii BMW cum stiu sa manevreze balenele alea).

 

Atunci cand iti cumperi mobra din clasa asta si la banii astia nu o iei ca sa incapa printre masini. O iei pt touring/mers sportiv si acolo primeaza alte criterii. Parerea mea.

Schilul il cunosc. Mobra necunoscuta.

Cat despre categorie...cand nu-ti permiti decat o mobra n-ai ce sa faci. Daca o iau tre' sa ma duc si la munca cu ea. In stil sportiv, fireste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, am mers si 500/600 Km pe zi..dar acum depinde de mai mult lucruri.

Experienta pasagerului si antrenamentul lui depind mult in ecuatia asta.

Plus suportul de spate pe care il ofera topcase-ul, si o sa de pilot/ pasager refacuta.

post-15340-0-19981500-1515078881_thumb.jpg

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta, minima. Conditie fizica, maxima(ma bate...fizic, daca o supar,la cat sport face.... cred :))))

Inca ma tot uit, dupa ceva de pana in 250 kg, pana in 1000cc, sa poata scoate macar 100cp la un cuplu decent, prietenos cu pasagera, sh, pe la 8000 euro. Inca nu am gasit alternativa la tracer, viabila. Poate versysul de 1000, varianta noua. Scopul, doar asfalt, sa fie comod, vesel, manevrabil, fiabil. Nu vapor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci daca face sport nu trebuie sa-ti faci griji,Un muschi fesier dezvoltat poate face diferenta,de anduranta in sa pasager.

In ce conditii tehnice pui, Tracer-ul se incadreaza perfect.

1.210 kg.

2.Vesel..mai mult de cat vrei uneori

3.Comod daca stii ce sa te astepti de la el, si o modificare de sa

4.Supermanevrabil,chair cu bagaje si pasager...as putea sa spun ca este mult mai manevrabil incarcat :crack:

5. Fiabil este deja demonstrat..motorul de MT 09 trece in anul 4 de viata,si nu sunt probleme grave raportate,plus ca unele dintre ele au fost rezolvate in recall.

 

Deci? :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta, minima. Conditie fizica, maxima(ma bate...fizic, daca o supar,la cat sport face.... cred :))))

Inca ma tot uit, dupa ceva de pana in 250 kg, pana in 1000cc, sa poata scoate macar 100cp la un cuplu decent, prietenos cu pasagera, sh, pe la 8000 euro. Inca nu am gasit alternativa la tracer, viabila. Poate versysul de 1000, varianta noua. Scopul, doar asfalt, sa fie comod, vesel, manevrabil, fiabil. Nu vapor...

Si eu ma uit la modelul asta si dupa ce reusesc sa dau Banditul nu-s decis daca sa iau Tracer de 900 sau Honda vfr Crossrunner de 800 care pare asemanatoare cu el. Ideea la mine e la fel, imi trebuie ceva ce pot folosi zilnic in Timisoara pt mers la lucru, dar sa fie si ok la drumuri de 3000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici un test in romana, cu vfr ul.

245 kg, 105 cp, cuplul 75.

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_Crossrunner%2015.htm

Vs 207 kg, 114 cp, 87,5 cuplu ,

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/Yamaha%20FJ-09%2015.htm

 

Mi se pare foarte mare diferenta. Si nu prea inteleg ce face Honda. All the way, yama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce-am mai citit/vazut pe net VFRul nu e asa agresiv pana nu intra v-tech-ul pe cand Yamaha e mai agresiva de la inceput. Iar pentru cineva ca mine cu "talpa grea" si inca ma consider incepator dupa un an jumate de carnet si 16k km inca nu stiu daca sa ma arunc la modelul asta de Yamaha. oricum cand o sa fie de luat sper sa pot face un test drive cu ambele modele pentru a usura decizia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...