Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

Acum 5 ore, Minu a spus:

Din cate citisem, sunt multi care se plangeau de voblaj iar principala cauza ar fi handguard-urile, pe care le poti demonta pentru niste teste sa vezi daca mai face asa.

 

Eu as vrea sa le demontez pentru ca mi se par prea voluminoase(montez in locul lor doar 2 capete de ghidon). Mai rau ma incurca in trafic.

La drum lung sunt ok.

Si-a mai demontat careva hanguardurile ? Pareri/sugestii ?

Acum 37 minute, Tudu a spus:

Salut.

Ma bucur sa aud asta :). L-am comandat si eu de pe motocard.

Sa fie intr-un ceas bun.

Oricum, mai rau decat cu parbrizul standard nu are cum sa fie...

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Minu said:

Din cate citisem, sunt multi care se plangeau de voblaj iar principala cauza ar fi handguard-urile, pe care le poti demonta pentru niste teste sa vezi daca mai face asa.

Salut.

 

Doar ce am venit de la o tura fara handguard-uri si face exact la fel. Cel putin in cazul meu, problema nu sunt handguard-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai eliminat o posibila cauza. nu e de acolo, next! mai fa teste, mai da ceva jos de pe ea si fugi la alta proba!

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am reusit si eu sa montez amortizorul ala spate.

Ca prim feedback, se simte mai stabila, mai comfortabila si din start am observat ca este mai agila la manevre in timpul mersului. Ramane sa umblu pe la setari, sau poate il prind pe TNG intr-o zi mai buna :P

 

IMG_20200526_174926.thumb.jpg.56788e47b50a1d477ed99124e92ef92a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
36 minutes ago, Motorist@ said:

Am montat si eu parbrizul.

E o diferenta enorma fata de cel stock.

Atasez 2 poze edificatoare.

moto+givi.jpeg

parbriz.jpg

 

Geez, dar chiar e urias parbrizul asta fata de ala stock 😄.

Miercuri vine si al meu, si daca e vremea ok o sa il si montez.

Revin cu feedback. Al meu e 2139DT. Are forma diferita, dar ca inaltime, tot cam atat e.

Am fost cu Moto la Yahama la o verificare. Furca e ok, jugul ok, roata era putin dezechilibrata, dar nu indeajuns de mult cat sa cauzeze voblajul pe care il simt.

Verdictul a fost: "Schimba gumele"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moaaamăăă, câta vela! :huh:

Scrie pe el ca pe alea de scuter, să ai grijă când bate vântul și în nici un caz să nu depășești 100km/h? :huh:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, unaetnumitsirc a spus:

Chiar ca e mare rau parbrizul ala. Cred ca daca merg in spatele tau, ma protejeaza si pe mine de vant.

 

:))))

Sunt inalt, ala stock era doar de frumusete.

Asta pare ce trebuie. Vedem cum se comporta in regim de autostrada, deocamdata am bagat doar un Snagov cu el. Pare altceva.

Acum 4 minute, SuzukiRf600R a spus:

De mare e mare, important e sa fie si util si nepericulos. Sa ne zici cum se comporta la ture lungi si viteze de peste 130.

 

spor!

Revin cu feedback.

Vreau sa vad cum se comporta la 160 constant pe autostrada....daca ramane ferm sau ma plesneste peste fata.

Oricum, la cat de mare este, ridicat la maxim,tot e cu vreo 5-6 cm sub nivelul ochilor mei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 05.06.2020 at 12:29, Motorist@ said:

:))))

Sunt inalt, ala stock era doar de frumusete.

Asta pare ce trebuie. Vedem cum se comporta in regim de autostrada, deocamdata am bagat doar un Snagov cu el. Pare altceva.

Revin cu feedback.

Vreau sa vad cum se comporta la 160 constant pe autostrada....daca ramane ferm sau ma plesneste peste fata.

Oricum, la cat de mare este, ridicat la maxim,tot e cu vreo 5-6 cm sub nivelul ochilor mei....

 

L-am montat si eu in seara asta. E pozitia cea mai joasa acum, si diferenta este considerabila.

L-ai testat la viteze mai mari? Eu am mers cu 120 si se comporta ok.

IMG_20200609_200937.jpg

IMG_20200609_200940.jpg

Just now, Tudu said:

 

L-am montat si eu in seara asta. E pozitia cea mai joasa acum, si diferenta este considerabila.

L-ai testat la viteze mai mari? Eu am mers cu 120 si se comporta ok.

IMG_20200609_200937.jpg

IMG_20200609_200940.jpg

 

IMG_20200609_185613.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos parbrizul, mai dragut decat cel luat de mine (monstruos de mare).

La 120 se comporta si al meu decent, nu exista termen de comparatie cu cel standard care pentru mine era deranjant si la viteze mici in oras (imi arunca vantul fix in ochi, plangeam ca la telenovela ...)    :)

Vreau sa vad insa cum se comporta in regim de autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce mai stam, haideti toti cu parbrize mari sa ne afisam o tura pe A3, cap coada ....

Parca imi imaginez, peste 10 Tracere cu parbrizele la vedere, in card pe autostrada 

Editat de Sinner®
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😂 E posibil sa trag o tura pana la mare...asa ca sper sa il testez la viteze mari.

 

Ce topcase-uri aveti ?

Eu am asa ceva, dar vreau sa il schimb cu unul cu placa monokey (ciudat la acesta este faptul ca in fata are ambele monturi, dar urechea in care se prinde cand il atasezi e mai mare la monokey, probabil la o placa metalica se poate schimba doar urechea de prindere si se potriveste la ambele monturi). 

 

https://www.louis.eu/artikel/givi-top-case-b47-blade-monolock-47-litres/10023145

 

Daca il vrea careva sa zica, am si placa Givi la el.

givi.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, Motorist@ said:

😂 E posibil sa trag o tura pana la mare...asa ca sper sa il testez la viteze mari.

 

Ce topcase-uri aveti ?

Eu am asa ceva, dar vreau sa il schimb cu unul cu placa monokey (ciudat la acesta este faptul ca in fata are ambele monturi, dar urechea in care se prinde cand il atasezi e mai mare la monokey, probabil la o placa metalica se poate schimba doar urechea de prindere si se potriveste la ambele monturi). 

 

https://www.louis.eu/artikel/givi-top-case-b47-blade-monolock-47-litres/10023145

 

Daca il vrea careva sa zica, am si placa Givi la el.

givi.JPG

Eu am SHAD SX59H. Sunt foarte multumit de ea.

Si cel mai fain e ca, se extinde. Poate fi L, XL si XXL ca dimensiune.

Trebuie suportul de la SHAD pentru ea.

Inainte de cutia asta am avut o cutie Givi pe suportul original de la Yamaha, dar placa SHAD nu s-a potrivit pe suportul ala. 

https://www.motocard.com/maletas/shad-sh59x_aluminium.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Tudu a spus:

Eu am SHAD SX59H. Sunt foarte multumit de ea.

Si cel mai fain e ca, se extinde. Poate fi L, XL si XXL ca dimensiune.

Trebuie suportul de la SHAD pentru ea.

Inainte de cutia asta am avut o cutie Givi pe suportul original de la Yamaha, dar placa SHAD nu s-a potrivit pe suportul ala. 

https://www.motocard.com/maletas/shad-sh59x_aluminium.aspx

E superb SX59H (si imens).

Se potriveste cu motocicleta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Motorist@ a spus:

😂 E posibil sa trag o tura pana la mare...asa ca sper sa il testez la viteze mari.

 

Ce topcase-uri aveti ?

Eu am asa ceva, dar vreau sa il schimb cu unul cu placa monokey (ciudat la acesta este faptul ca in fata are ambele monturi, dar urechea in care se prinde cand il atasezi e mai mare la monokey, probabil la o placa metalica se poate schimba doar urechea de prindere si se potriveste la ambele monturi). 

 

https://www.louis.eu/artikel/givi-top-case-b47-blade-monolock-47-litres/10023145

 

Daca il vrea careva sa zica, am si placa Givi la el.

givi.JPG

 

Salut,

 

eu am V47 NN Monokey si sunt extrem de multumit de el. incap 2 casti full face, am facut si o saptamana pe afara cu el si mi-au incaput de toate.

daca esti din buc, ne putem vedea sa-ti faci o parere despre el oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 3 ore, razvan_smart a spus:

Daca e interesat cineva, eu am topcaseul original de 50L, cel mare, folosit o singura data. Impreuna cu suportul.

Suportul pe care il ai se potriveste doar la mt-09, nu cred ca merge si la Tracer.

Cat ar fi doar topcase-ul + placa prindere (fara suport) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Motorist@ a spus:

 

Suportul pe care il ai se potriveste doar la mt-09, nu cred ca merge si la Tracer.

Cat ar fi doar topcase-ul + placa prindere (fara suport) ?

 

Ai dreptate, se pare ca suporturile sunt diferite, doar topcaseul e acelasi. E fara placa de prindere (e direct suportul in care se monteaza cutia) si nu le-as da separat. Pret impreuna 1000 lei fix.

 

MT09

https://www.yamaha-motor.eu/cy/en/products/accessories/accessories-overview/rear-carrier-1rc-248d0-02-00/1rc-248d0-02-00/

https://www.yamaha-motor.eu/cy/en/products/motorcycles/hyper-naked/mt-09-2020/accessories/50l-top-case-city/34b-f84a8-10-00/?path=/?page=1&categories.id=2ddb0fda-9016-4c4e-a3d9-1ef06bbd730c

 

Tracer:

https://www.yamaha-motor.eu/cy/en/products/accessories/accessories-overview/rear-carrier-b5c-f48d0-00-00/b5c-f48d0-00-00/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.06.2020 la 13:09, unaetnumitsirc a spus:

Salut, cunoasteti vreo alternativa mai ieftina si similara la Yamaha Fog Light Kit ?

Parca nu ma lasa sufletul sa dau 500 de euro pentru doua beculete.

Am cumparat eu unele asemanatoare la doar 10% din suma pusa de tine. 500 euro mi se pare aberant de scump pentru 2 proiectoare. 

PM daca le vrei.

Are idee careva ce inseamna martorul acesta din bord ? (am pus o poza)

 

Tocmai ce am fost la RAR si dupa ce am plecat de-acolo s-a aprins "beculetul".

S-au chinuit ceva oamenii sa faca poze cu camera telescopica pe sub ghidon (nu aveau loc de cabluri) dar au reusit pana la urma. Ma gandesc ca poate au scos vreun fir, ceva...

Pana acum nu am avut "problema" asta,

:)

IMG_20200619_123316.jpg

Deci? Care ar fi cauzele pentru care se aprinde "check engine" ???

Am facut sapaturi pe internet si se pare ca e de la TCS, cand cei de la RAR au pus motocicleta pe banc si  roata spate ruleaza in "gol".

Recomandare: sa opriti TCS inainte de a face treaba asta (roata spate nu trebuie suspendata/sa mearga in gol cu TCS activ).

Asa spun cei de pe forumurile de-afara (sursa pare credibila).

 

Acum sa vad cum resetez martorul din bord, ca e enervant.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...