Jump to content

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer

Recommended Posts

Acum 6 ore, radu86 a spus:

Salutari,

Sunt in cautare de o mobra noua pe care o voi folosi la drumuri lungi autostrazi, pasuri montane, drumuri nationale etc. si sper eu mai nimic offroad. Si normal am ajuns la Tracer 900 GT care are aproape tot ce vreau.

Si acum apar 4 intrebari:

1. Eu avand 1,89 m am senzatia ca scaritele sunt cam in spate si voi sta cu genunchii mai indoiti decat as vrea. Asta voi vedea cand a voi urca pe una inainte de a cumpara. Exista cumva ceva kit de schimbare a pozitiei scaritelor?

2. Am gasit in manualul tracer-ului ca poate suporta 179 kg in lus fata de masa motoretei. Si-a facut cineva "griji" in aceasta privinta? Ca idee, 2 oameni pot depasi usor 140 kg si apoi sidecase-uri si topcase si geanta de rezervor, am senzatia ca pot ajunge la aceste 179 kg destul de repede.

3. La viteza de autostrada 130-140km/h cate rpm are motorul? Am gasit pe net ca ar fi undeva la 4800 - 5000 rpm. E adevarat?

4. Saua modelului 2020 este suficient de comoda? Merita oare diferenta de pret pentru saua Confort de la yamaha? Si aici prin comod inteleg daca e ok pentru, sa zicem, 900 km pe zi pe autostrada. Asta ar fi cam maximul pe care as fi dispus sa il fac si numai daca este absolut necesar.

In rest imi place tot ce am citit despre acest model si venind de pe un V2 ma gandesc ca vibratiile nu vor reprezenta o problema.

Multumesc.

Spor!

Este vreun posesor de Tracer 900 / GT in Sibiu care ar fi dispus sa se intalneasca cu mine si sa imi arate moto? De luat in considerare toata nebunia cu COVID si distantarea sociala.

Multumesc.

Spor!

Salut, eu nu sunt din Sibiu, sunt din București, dacă ai drum, cu mare drag. 

A mea sta în garaj subteran de 1 an, din păcate anul asta nu am mai avut timp de ea și mi-e milă de ea... 

Dar din Iulie mi s-a mărit familia și sunt tare fericit. 

As fi bucuros sa o vând cuiva care își dorește un tracer 900, e modelul 2017, am cumpărat-o noua de la dual motors în 2018 și nu are nici 5000 km.

Pentru doritori, ma despart de ea pentru prețul corect. 

• Replies 661
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Poate va intereseaza...zice multe de Tracer    

Da, interesant cand sugestiile vin de la cineva care chiar "mananca pe paine" motociclismul La minutul 8 este ceea ce eu spun de mult timp..dar suntem romani cum sa avem incredere in cineva de-al

Schimba in prima parte bateria la telecomanda,si verifica sigurantele alarmei daca sunt ok si este alimentata....este greu de dat o soluție de la distanta fara sa vezi verifici etc Personal nu su

Posted Images

Nu  cred ca merita banii (din ce am citit pe internet).

Mai bine o retapitezi dupa gustul tau (scapi cu vreo 400 lei)

Acum 2 ore, unaetnumitsirc a spus:

Am mai retapitat in trecut sei si mereu au iesit cu o forma rotunda, ca de balon, ceea ce e foarte oribil.

Da si tu o pagina in urma, si vezi daca dupa retapitare a iesit urata au ba :)

Saua cu gel de la yamaha este buna, dar prea scumpa, pentru ce ofera. Nu i uau...

La 06.10.2020 la 17:24, unaetnumitsirc a spus:

Are cineva saua confort pe mt9 si ar vrea sa ne vedem 5 minute undeva in bucuresti sa o incerc si eu? Nu sunt convins daca merita banii.

Daca o incerci 5 minute zici ca nu merita ≈300€.

Daca mergi mai mult de 20-30 minute, sigur arunci saua stock la gunoi sau o tii ca mine alaturi de celelalte lucruri inutile care aglomereaza degeaba garajul 🤣🤣🤣.

Eu am incercat din nou saua stock dupa o perioada si m-am intors inapoi dupa 20 minute si am schimbat-o cu cea confort.

Diferenta de confort e mare. Si arata mult mai bine decat una retapitata.

La 30.09.2020 la 15:16, radu86 a spus:

Salutari,

Sunt in cautare de o mobra noua pe care o voi folosi la drumuri lungi autostrazi, pasuri montane, drumuri nationale etc. si sper eu mai nimic offroad. Si normal am ajuns la Tracer 900 GT care are aproape tot ce vreau.

Si acum apar 4 intrebari:

1. Eu avand 1,89 m am senzatia ca scaritele sunt cam in spate si voi sta cu genunchii mai indoiti decat as vrea. Asta voi vedea cand a voi urca pe una inainte de a cumpara. Exista cumva ceva kit de schimbare a pozitiei scaritelor?

2. Am gasit in manualul tracer-ului ca poate suporta 179 kg in lus fata de masa motoretei. Si-a facut cineva "griji" in aceasta privinta? Ca idee, 2 oameni pot depasi usor 140 kg si apoi sidecase-uri si topcase si geanta de rezervor, am senzatia ca pot ajunge la aceste 179 kg destul de repede.

3. La viteza de autostrada 130-140km/h cate rpm are motorul? Am gasit pe net ca ar fi undeva la 4800 - 5000 rpm. E adevarat?

4. Saua modelului 2020 este suficient de comoda? Merita oare diferenta de pret pentru saua Confort de la yamaha? Si aici prin comod inteleg daca e ok pentru, sa zicem, 900 km pe zi pe autostrada. Asta ar fi cam maximul pe care as fi dispus sa il fac si numai daca este absolut necesar.

Salut.

1)Cu genunchii stai foarte indoiti  (din pacate) daca esti inalt (eu sunt mai inalt decat tine si m-am resimtit de cateva ori in special dupa 2 ture lungi). E aiurea sa faci pauze....ca sa iti indrepti genunchii (sunt cele mai lungi pauze de care o sa ai nevoie, din experienta iti spun, pauzele de  "sha" incomoda, casca fixa sau care preseaza aiurea scalpul, pauze de la vibratii pe care le simti in maini sau picioare dupa ce bagi un drum de cateva sute de km....sunt parfum pe langa senzatia genunchilor prea flexati).

2)Nu-ti bate capul cu sarcina maxima

3)ti-a raspuns un coleg mai sus 

4)saua nu e comoda deloc (s-a mai discutat) retapitare sau more cash pentru saua confort.

Dar motorul e frumos, potent si nu se plange niciodata...

Cred ca merita niste compromisuri.

Salutari tuturor. 

Am achiziționat o moto Tracer 900 din 2016 și as avea câteva întrebări legate de accesorii la acest model. 

La 17.10.2020 la 17:02, Cristi R a spus:

Salutari tuturor. 

Am achiziționat o moto Tracer 900 din 2016 și as avea câteva întrebări legate de accesorii la acest model. 

Pune-le si vei primi raspuns

Salutari tuturor. 

IMG_20201016_162437.jpg

Vreau un suport de top case și top case și nu știu care se potrivește, având în vedere ca am cutiile originale? 

Crushbar? 

Apoi mai rămâne problema legata de parbriz

La 19.10.2020 la 9:06, Cristi R a spus:

Salutari tuturor. 

IMG_20201016_162437.jpg

Vreau un suport de top case și top case și nu știu care se potrivește, având în vedere ca am cutiile originale? 

Crushbar? 

Apoi mai rămâne problema legata de parbriz

1 Topcase Givi sau Shad, fiecare model are suport dedicat cutiei

2 Crash bar..Givi Kappa

3 Parbriz...discutie lunga trebuie sa vezi cu ce te impaci tu in functie de inaltime si cerintele tale fata de protectie.