Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
1 oră în urmă, unaetnumitsirc a spus:

Salut, am observat ca atunci cand trag ambreiajul, acesta are un feeling de agatat. Face asa din prima zi cand am luat-o de noua. Asa e la toate sau e pe duca cablul?

Salut.

Nu e normal sa faca asa.

Eu am patit la fel (la un tracer 700 nu la actualul 900) si mi s-a rupt cablul de ambreiaj (simteam ca agata, aveam un feeling ciudat cand actionam maneta, apoi s-a rupt cand voiam sa plec de la stop, pe soseaua Andronache, a fost o adevarata aventura sa aduc motorul acasa in Drumul Taberei).

Cel mai bine ar fi sa verifici cablul de ambreiaj (in 99% dintre cazuri se rupe unde este fixat in maneta, intai se desprind cateva fire de otel...).

Vezi sa nu frece de ceva cablul (conteaza inclusiv pozitia manetei, cat de intins este cablul, cum este reglat la maneta sau in partea care vine in motor,etc)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tracer-ul cat si Mt 09 au avut un recall neoficial pe cablul de ambreiaj,care se rupe datorita unghiului abrupt pe partea de metal,la conectarea la maneta. Ulterior cablul a fost schimbat cu partea de fier cu un unghi mult mai mare si respectiv frecare mai mica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TNG a spus:

recall neoficial

Poți te rog să fii mai explicit? Nu fac mișto, nu reușesc să înțeleg cum ar fi asta, un recall înseamnă chemare în service, am mai întâlnit intervenții doar dacă reclamă clientul etc. 

Mulțumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, TNG a spus:

Tracer-ul cat si Mt 09 au avut un recall neoficial pe cablul de ambreiaj,care se rupe datorita unghiului abrupt pe partea de metal,la conectarea la maneta. Ulterior cablul a fost schimbat cu partea de fier cu un unghi mult mai mare si respectiv frecare mai mica

Al meu e din 2019, 6000 km si deja sa faca asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un "recall neoficial" este atunci cand producatorul recunoaste ca are o problema la insistenta/plangerea clientilor..remediaza problema pe garantie dar nu scoate un buletin oficial care sa cuprinda un lot,sau an al unui model.

Vezi problema cu rugina amortizorului de spate la primele modele de tracer.

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutari din Uganda,

 

Astazi am fost sa fac resoftarea cea de toate zilele la TNG. Nu o s-o lalaiesc cu minutiozitatea, calmul si grija cu care a lucrat George pentru ca se stie deja asta :P .

 

In alta ordine de idei, am vrut de la cazanul meu sa nu mai fie acceleratia in modul A de tip ON/OFF si frana de motor sa nu mai fie atat de agresiva.

Au fost rezolvate si sunt tare fericit ca ma pot bucura de modul A atat la iesirea din curbe cat si la mersul in oras.

Pe langa cele de mai sus, am observat in cele doua ore de plimbare ca motoreta este mai liniara in acceleratie desi accelereaza mai rapid acum fara sa ai senzatia ca vrea sa te omoare, poti sa te tii de ea fara a te simti calare pe un taur.

 

Probabil in urmatoarea perioada o sa descopar si alte beneficii de care am uitat, dar cele mai importante s-au dus, ori s-au diminuat destul de mult incat te bucuri cu adevarat de ce ofera motoreta. Recomand din toata inima o resoftare.

 

Seara faina!

 

 

PXL_20210424_151201855.PORTRAIT.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, are cineva un surub de m6, lungime 55 mm, prin bucuresti?

Spalam cazanul zilele trecute si am observat ca lipseste unul de aici:

 

image.png

 

Am cautat pe la dedeman si bricostore, dar nu am gasit.

Editat de unaetnumitsirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare - am o mica problema la al meu tracer 900 ( 2017 ) : dupa o vizita la Itp, imediat ce am plecat mi a aparut martorul de check engine. Am mers cam 25’, problema inca persista.

 

am gasit problema cred: https://www.fz09.org/threads/bike-was-on-stand-now-check-engine-light-on.49305/#post-873857

 

intrebarea mea este: sa verific la dealer yamaha ca poate e si altceva ? Sau ma poate ajuta cineva cu o interfata ? 
 

ps: moto are putin peste 20k km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, sper sa fiti ingaduitori cu un barbat de 60 de ani care si-a materializat visul asa de tarziu.

Am iubit motocicletele de la distanta , n-am avut ocazia pana la varsta asta. Sper ca stiti la ce ma refer, "bucket list"! 

Am luat examenul si carnetul cat. A anul trecut, adica 2020 si dupa multe cautari pe net pt o moto second hand, cum sunt fan yamaha, 

am concluzionat dupa multe cautari si socoteli legate de multi factori, ca o moto NOUA,  MT-09 editie 2021 este cea mai buna alegere,  DESI voi plati 

la ea, rate,  cu "ficatul si rinichii". In fine, alegerea asumata, dat avans cu mare greutate, in februarie si de atunci astept de simt ca traiesc

in zona crepusculara....nu vine motocicleta si nu vine.. ...Au trecut deja 8 luni...trece naibii si sezonul in care as fi putut sa ma obisnuiesc cu ea....

Fiti de ingadutori cum v am rugat anterior, sunt inginer (IPB), dar n-am mers pe moto niciodata in viata mea pana la scoala moto si nici dupa aceea, adica din noiembrie

anul trecut. N-am pe nimeni care sa mi fie apropiat (sunt singur), care sa mi permita  sa mai incerc un pic, pana vine utilajul. O voi lua usor, ca nu vreau sa intru in primul gard. Cunosc toate caracteristicile acestei moto, iubesc aceasta moto si urmaresc cu interes discutiile voastre. Sunt suparat ca inca nu existe niciunde cric dublu si alte acesorii pt ea. Mi am asumat aceasta moto pt motor, electronica, tinuta, greutate, ciclistica, senzori, calitate, fiabilitate, nervozitate, consum, etc, etc. dar....voi avea nevoie de accesorii ca de ex. cadrul pt cutii de calatorie, , cadrul pt cutie de oras, parbriz, crash bar-uri si alte gadgeturi ca de ex. cele pt reducera curentului la viteze de croaziera, etc, etc. Stiu, majoritatea dintre voi sunteti posesori de MT-09 din generatiile precedente.... dar motorul e acelasi! Ideea este ca mi-as dori sa am cu cine sa impartasesc diverse impresii tehnice , si de alta natura, ca si posibilitatea de a ne cunoaste, de a ne vedea si poate, cine stie, excursii impreuna in diverse formule. Sunt fff la inceput. Sper sa nu mor, facut carne de mici. Vreau sa ma bucur de aceasta experienta si sa pot interactiona constructiv si de buna credinta cu voi! Cu drag si consideratie, Remus Lemnaru  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, SpS a spus:

Salutare - am o mica problema la al meu tracer 900 ( 2017 ) : dupa o vizita la Itp, imediat ce am plecat mi a aparut martorul de check engine. Am mers cam 25’, problema inca persista.

 

am gasit problema cred: https://www.fz09.org/threads/bike-was-on-stand-now-check-engine-light-on.49305/#post-873857

 

intrebarea mea este: sa verific la dealer yamaha ca poate e si altceva ? Sau ma poate ajuta cineva cu o interfata ? 
 

ps: moto are putin peste 20k km

De unde esti?

Acum 20 ore, RemusMT09-2021 a spus:

Oameni buni, sper sa fiti ingaduitori cu un barbat de 60 de ani care si-a materializat visul asa de tarziu.

Am iubit motocicletele de la distanta , n-am avut ocazia pana la varsta asta. Sper ca stiti la ce ma refer, "bucket list"! 

Am luat examenul si carnetul cat. A anul trecut, adica 2020 si dupa multe cautari pe net pt o moto second hand, cum sunt fan yamaha, 

am concluzionat dupa multe cautari si socoteli legate de multi factori, ca o moto NOUA,  MT-09 editie 2021 este cea mai buna alegere,  DESI voi plati 

la ea, rate,  cu "ficatul si rinichii". In fine, alegerea asumata, dat avans cu mare greutate, in februarie si de atunci astept de simt ca traiesc

in zona crepusculara....nu vine motocicleta si nu vine.. ...Au trecut deja 8 luni...trece naibii si sezonul in care as fi putut sa ma obisnuiesc cu ea....

Fiti de ingadutori cum v am rugat anterior, sunt inginer (IPB), dar n-am mers pe moto niciodata in viata mea pana la scoala moto si nici dupa aceea, adica din noiembrie

anul trecut. N-am pe nimeni care sa mi fie apropiat (sunt singur), care sa mi permita  sa mai incerc un pic, pana vine utilajul. O voi lua usor, ca nu vreau sa intru in primul gard. Cunosc toate caracteristicile acestei moto, iubesc aceasta moto si urmaresc cu interes discutiile voastre. Sunt suparat ca inca nu existe niciunde cric dublu si alte acesorii pt ea. Mi am asumat aceasta moto pt motor, electronica, tinuta, greutate, ciclistica, senzori, calitate, fiabilitate, nervozitate, consum, etc, etc. dar....voi avea nevoie de accesorii ca de ex. cadrul pt cutii de calatorie, , cadrul pt cutie de oras, parbriz, crash bar-uri si alte gadgeturi ca de ex. cele pt reducera curentului la viteze de croaziera, etc, etc. Stiu, majoritatea dintre voi sunteti posesori de MT-09 din generatiile precedente.... dar motorul e acelasi! Ideea este ca mi-as dori sa am cu cine sa impartasesc diverse impresii tehnice , si de alta natura, ca si posibilitatea de a ne cunoaste, de a ne vedea si poate, cine stie, excursii impreuna in diverse formule. Sunt fff la inceput. Sper sa nu mor, facut carne de mici. Vreau sa ma bucur de aceasta experienta si sa pot interactiona constructiv si de buna credinta cu voi! Cu drag si consideratie, Remus Lemnaru  

Bine ai venit printre noi!😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, RemusMT09-2021 a spus:

 

Salutam!

Mt09 nu i tocmai moto de incepator... 

Este mai mult denumita "hoolingan bike"datorita caracterului oferit de motorul 3cp. Acum, asta nu inseamna ca nu se poate. Dar va trebui cumpatare, si atentie. Avantaj privind modurile de lvirare putere, initial o puteti pune in modul rain, si este mai temperata.

 SI totusi ce spune yamaha, cand vine vorba de livrare? 8 luni?? eu cred ca anulam comanda. Cat v-au dat initial termen de livrare in contract???

LEgat de bagaje, este simplu. Intrati pe site ul oficial givi sau shad. Gasiti acolo sistemele de prindere, notati codurile,vedeti ce va place. Se gasesc in RO furnizori pentru ambele sisteme. Dar sa aveti intai moto, si dupa puneti accesorii! Va pot ajuta cu asta, cand e momentul-imi dati un mesaj privat si vedem ce gasim.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.08.2021 la 15:54, Adrian M. a spus:

Salutam!

Mt09 nu i tocmai moto de incepator... 

Este mai mult denumita "hoolingan bike"datorita caracterului oferit de motorul 3cp. Acum, asta nu inseamna ca nu se poate. Dar va trebui cumpatare, si atentie. Avantaj privind modurile de lvirare putere, initial o puteti pune in modul rain, si este mai temperata.

 SI totusi ce spune yamaha, cand vine vorba de livrare? 8 luni?? eu cred ca anulam comanda. Cat v-au dat initial termen de livrare in contract???

LEgat de bagaje, este simplu. Intrati pe site ul oficial givi sau shad. Gasiti acolo sistemele de prindere, notati codurile,vedeti ce va place. Se gasesc in RO furnizori pentru ambele sisteme. Dar sa aveti intai moto, si dupa puneti accesorii! Va pot ajuta cu asta, cand e momentul-imi dati un mesaj privat si vedem ce gasim.

 

Salut, Adrian! Multumesc pt sprijin!

Salutare tuturor! Va multumesc pt urare si acceptare!  Locuiesc in Pipera. Moto e comandata si vine la Dual Motors, la intrarea in Pipera. Stiu ca nu-i de incepatori, stiu ca e cam rebela. Tocmai de aceea voi fi foarte prudent si la inceput intradevar, modul "rain". Stiind toate astea si altele , mi-am asumat-o!  De acum nu mai am nevoie decat de putin noroc si legatura cu voi, restul tine de mine. Am fost anuntat ca saptamana viitoare o am. Singura bucata care vine dupa ceva timp, va inchipuiti?

La 18.08.2021 la 15:40, TNG a spus:

De unde esti?

Bine ai venit printre noi!😉

Salut, TNG si multumesc. Locuiesc in Pipera. Vad ca si tu , tot Ilfov. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MT09, nu e mobra de incepator. Nu zic ca nu se poate, dar nu e ce trebuie pentru un incepator. O sa invatati si o sa evoluati greu pe ea. Eu nu cred ca o sa va bucurati de ea  , la modul total, decat dupa cateva sezoane de mers cu emotii.

 Stiu ca timpul trece, si vreti sa va bucurati la maxim de pasiunea asta, dar nu cred ca procedati corect . Un sezon pe ceva mult mai putin naravas, era recomandat. 

Dar probabil stiti la ce va bagati. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cele 3 moduri de putere,si se poate evolua usor. In plus omul are o varsta la care a trecut "nebunia" deci cu atentie si grija MT- ul poate fi o moto de invatat. Este usoara si manevrabila,iar daca nu se poate nici asa,exista si posibilitatea limitari la 20 HP daca tot este mult in modul rain🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modul rain cred ca este suficient. Daca exista 'cap', si asa pare, motocicleta este chiar usor de milotat, manevrabila, nu i foarte grea, raza ok de bracaj. Poate fi foarte ok. O tine primul an pe rain, si sezonul urmator trece pe standard :)

Acum 21 ore, TNG a spus:

Sunt cele 3 moduri de putere,si se poate evolua usor. In plus omul are o varsta la care a trecut "nebunia" deci cu atentie si grija MT- ul poate fi o moto de invatat. Este usoara si manevrabila,iar daca nu se poate nici asa,exista si posibilitatea limitari la 20 HP daca tot este mult in modul rain🤣

Cum ar fi sa ai mt09 limitat la 20 cai...sunt unele trotinete electrice cu atat cred :)))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.08.2021 la 20:43, Nooxy a spus:

MT09, nu e mobra de incepator. Nu zic ca nu se poate, dar nu e ce trebuie pentru un incepator. O sa invatati si o sa evoluati greu pe ea. Eu nu cred ca o sa va bucurati de ea  , la modul total, decat dupa cateva sezoane de mers cu emotii.

 Stiu ca timpul trece, si vreti sa va bucurati la maxim de pasiunea asta, dar nu cred ca procedati corect . Un sezon pe ceva mult mai putin naravas, era recomandat. 

Dar probabil stiti la ce va bagati. 

Multumesc, Nooxy, pt ingrijorare! Apreciez. N-am alta solutie si am cantarit inainte. Va fi mai greu dar....cu asta raman. Nu mai am timp de evoluare pe mai multe tipuri. 

La 22.08.2021 la 12:18, TNG a spus:

Sunt cele 3 moduri de putere,si se poate evolua usor. In plus omul are o varsta la care a trecut "nebunia" deci cu atentie si grija MT- ul poate fi o moto de invatat. Este usoara si manevrabila,iar daca nu se poate nici asa,exista si posibilitatea limitari la 20 HP daca tot este mult in modul rain🤣

intradevar, e relat usoara, f manevrabila, si am mizat si eu pt inceput pe modul "rain". Si da, nu ma mai arunc nicidecum , asa cum faceam in tinerete. O iau usurel si o voi stapani pana la urma, nu mi fac griji, dar inceputul e mai greu. Nu se pune problema limitarii! Nici nu e posibil pe acest tip! Doar MT-07 accepta asta. Multumesc TNG pt incurajare!

Acum 4 ore, Adrian M. a spus:

Modul rain cred ca este suficient. Daca exista 'cap', si asa pare, motocicleta este chiar usor de milotat, manevrabila, nu i foarte grea, raza ok de bracaj. Poate fi foarte ok. O tine primul an pe rain, si sezonul urmator trece pe standard :)

Cum ar fi sa ai mt09 limitat la 20 cai...sunt unele trotinete electrice cu atat cred :)))))))))

Multumesc Adrian pt aceste comentarii. Asa am considerat si eu. Experienta de o viata la volan imi este un bun sfetnic. O sa merg pe "rain", si peste un sezon  probabil ca voi putea pe "standard". Daca nu , mai stau putin pana ma formez un pic. Mt-07 mi s-a parut extrem de usor de pilotat, recunoscuta din acest p.d.v., usoara si ff manevrabila dar asta e ceva mai grea, nu cu mult, dar e tot pe acolo. Dif mari in manevrabilitate nu sunt. Sper sa fiu calm si f atent, s-o strunesc cu grija si finut si daca am noroc , voi putea fi un partener pt voi. Daca nu , ne vedem "dincolo" 🤣🤣😇. Va multumesc tuturor! Astept sapt asta sa vina, sunt ca un copil care asteapta jucaria pt care n-a putut sa doarma!  Pe curand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...