Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

Plec de la ideea ca cu siguranta setarile suspensiilor mele nu sunt facute pentru mine, ca doar asa a iesit din fabrica. Si ma uitam la nenea asta care explica bine ce explica el

insa parca imi e cam oarecum sa le fac singur :) :)

Voi vi le-ati setat la ale voastre? Motocicleta, asa cum o simt eu, se simte ok...dar intotdeauna e loc de mai bine. Si stiu sigur ca nu sunt customized...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
La 21.09.2018 la 16:56, SuzukiRf600R a spus:

Voi vi le-ati setat la ale voastre? Motocicleta, asa cum o simt eu, se simte ok...dar intotdeauna e loc de mai bine. Si stiu sigur ca nu sunt customized...

Eu am lasat-o la minim pe fata si e mai ok, la spate nu am umblat.

@tracer-isti : haideti sa facem un spatar pentru pasager, fara top-case. Care se baga ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajung diseară acasă și se rezolvă.

14571875_1731732203746483_956416418_o.thumb.jpg.9128ed7feaee0a4cedc4f9cac034acd3.jpgP_20161002_111008.thumb.jpg.99401b346aa618fc4712185e987ab17b.jpgP_20161001_131411.thumb.jpg.99e129622449e62945d004564b7a2b76.jpgP_20161002_134735.thumb.jpg.7843c8e5e4857a5c2c839676a9fd31e4.jpgresize.thumb.jpg.31ef6a9847c3bdfa9cf35b32302e0836.jpg

Nu stiu daca va ajuta prea mult, dar cam asta iesise prin 2016. Nu era rau sa fi fost un pic mai inalt, dar cel de la care am luat spatarul il taiase cu flexul, ca sa monteze o panarama de cutie chinezeasca (arata ca naiba scuterul ulterior). M-am bucurat pentru spatar, pe care il am si acum. Materiale necesare: un cornier de vreo 3-4 cm latime (si vreo 4 grosime), cateva surumuri M8, bormasina si chei pentru demontat placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna,

o mica problema la mt 09 al meu din 2014..in jurul a 200km/h intra intr-un voblaj destul de puternic..nu am avut curaj sa trec de 220 desi sint ca motorul mai poate..sa inteleg ca daca ii fac un update da soft se rezolva?sau mai sint si alte hibe ce trebuiesc înlăturate..cind o sui pe stander mie mi se pare ca janta ar avea o "bataie"grosolana"..dar atunci de ce bate doar pe la 200? eram hotărît la un moment dat sa caut o janta, dar am zis sa mai intreb si pe altii ,ca nu prea mai am bani de aruncat aiurea (tocmai am achiziționat si un auto sport🤘💸👹),ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Softarea iti rezolva alte probleme pe care le are MT09,dar nu va rezolva problema voblajului. Pentru asta ,in prima faza trebuie verificat roata,rulmenti roti,rulmenti jug,janta,echilibrat roata,fata/spate..si daca dupa asta tot te lovesti de acest fenomen atunci ai nevoie de un amortizor de ghidon.

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ms .si eu bănuiesc janta..cind o sa mai eliberez garajul sa fac loc la moto o sa fac o verificate mai serioasa ,o sa pun si un ceas comparator..am in plan si o resoftare la tng😀..pina da otir ghiocelu' mersi de raspuns..apropo oare unde as gasi o janta  sau un meseriaș care indreapta jante(ăștia pe aici pe la noi is cam cirpaci.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.01.2019 la 2:57, ice97 a spus:

buna,

o mica problema la mt 09 al meu din 2014..in jurul a 200km/h intra intr-un voblaj destul de puternic..nu am avut curaj sa trec de 220 desi sint ca motorul mai poate..sa inteleg ca daca ii fac un update da soft se rezolva?sau mai sint si alte hibe ce trebuiesc înlăturate..cind o sui pe stander mie mi se pare ca janta ar avea o "bataie"grosolana"..dar atunci de ce bate doar pe la 200? eram hotărît la un moment dat sa caut o janta, dar am zis sa mai intreb si pe altii ,ca nu prea mai am bani de aruncat aiurea (tocmai am achiziționat si un auto sport🤘💸👹),ms

salut,

primele modele, au avut problema asta. este cunoscuta pe forumurile de afara, pe model 2015 inclusiv. PE 2016 deja au rezolvat o. Pe 2017 eu n-am simtit o.

Cica ceva din setari suspensie, google it, unii au rezolvat o asa. Bine, sa nu fie altceva, cum spun colegii, rulmenti ,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ieri am trecut pe la garaj(in sfirsit am si eu 2 standere ca tot omu normal)si am verificat ochiometroc si prin metoda"creta" janta fata si cu etrierele date jos..rulmentii sint ok,dar janta e jale(eu o bănuiam totusi pe aia spate)..astept de la un amic un suport pt ceas comparator(bineinteles eu l am pierdut pe al meu si altu nu mai iau ..lucrez totusi in mediu privat,nu-s bugetar ) sa fiu sigur că nu ma înșel si trebuie sa incep sa iau măsuri..ca doar se apropie sezonul 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niceeee, am intrat la ei pe site și suna bestial și mivv. 

Se poate știi cât a costat total? Sa fac o comparație cu aka... 

Ma tentează pe viitor sa pun și eu una din cele doua. 

Păreri de la cunoscători? Recomandări de evacuare alternativa ptr tracer 900?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3500 lei. Mivv-ul cu db killer se aude foarte bine in comparatie cu evacuarea originala (care nu se aude de nici un fel). Fara, este mult prea zgomotoasa dupa gustul meu. Marele castig insa, cred ca este greutatea redusa. Dupa ce ai tinut in mana ambele evacuari, cea originala pare facuta din beton armat.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Sunt detinator de MT-09, fabricata decembrie 2014 (deci presupun ca este model 2014 :D), am folosit-o aproape un sezon intreg( aprox 4000km) si in ultima vreme ma tot gandesc daca sa-i inlocuiesc evacuarea originala cu ceva sistem sport. Problema e ca nu m-am decis ce anume sa-i cumpar si nici nu am idee unde sa-i fac ulterior remaparea necesara. Eu sunt din Bucuresti. Bugetul de care dispun ar fi de aproximativ 1000-1200euro.

Ceva recomandari se poate? Ma gandesc la un Akrapovic dar am vazut in mesajele anterioare ca si Mivv este laudat....si inca ceva...daca imi montez alt sistem de evacuare voi avea probleme atunci cand trebuie sa refac inspectia tehnica periodica?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care cumperi evacuarea noua, aceasta vine insotita de un certificat de omologare european. E bine sa-l ai cu tine nu doar la ITP ci si in restul timpului. Nu stii niciodata peste ce inspector capos de la RAR dai in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari poate voi stiti mai multe :) 

Modelele mai noi de tracer mai au problema cu instabiliatea ? (tendinta sa intre in voblaj daca o bruschezi stanga-dreapta sau la viteaza)

Cum e injectia au mai curatat-o ? Stiu ca la viteze de oras deschis/inchis gaz zvacnea destul de enervant.

Ati mers careva cu Tracer GT ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...