Sari la conținut

Tura (30.11.2017) Bucuresti - Varna (550 de km)


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Salutare,



Joi dimineata (30.11.2017), ora 09.00, plec pe traseul (LINK) Bucuresti - Ruse - Razgrad - Varna (popas pentru haleala) - Dobrich - Silistra - Lehliu Gara - Bucuresti (550 de km)



Punct de intalnire - Benzinaria OMV din Comuna 1 Decembrie



Las datele de contact in cazul in care mai doreste un spirit aventurier sa se alature: Cristi - 0747.048.787


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:)))

 

Se putea vizita si ultimele doua dati cand am ajuns pe acolo, dar erau schele peste tot.

 

La anul musai o tura cu mobra prin zona, tare mult mi-a placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ar fi ca sa vina cu tine un paznic de pe aici de pe forum, unul cu multa experienta desigur. Ar putea sa iti arate LIVE tainele mersului cu motocicleta, adaptarea la drum si la vreme, etc...


» Post actualizat in 28 Nov 2017 19:15

....a, am uitat: si orele la care ai voie sa mergi. Asta mi se pare foarte important.


» Post actualizat in 28 Nov 2017 19:20

...uite, tocmai am gasit un profesor care nu cere voie forumului, unde si cand sa mearga. Are sfaturi bune si desigur pertinente.

 

http://pemotoare.ro/capcanele-toamnei-cum-supravietuiesti-la-7-grade/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

Ar fi cazul, ca eu "abea" stiu sa urc pe mobra. Nici pana acum n-am descoperit cate viteze are Honda asta :crack: Cum sa vina? Pai astea sunt ture ce fac eu? Stai, cum zicea un "AS" din asta, ca ei tocesc pneurile pana la paine :crack:

 

Radem, glumim, dar am zis si o repet, nu e vina lor, ci a mea. Le-am acordat prea multa importanta iar acu' se bat cap in cap, care sa ma articuleze (verbal/fizic), care sa imi faca parastasul :crack: Asta ar fi si culmea, sa nu mai calatoresc ca le este lor frica de temperaturile scazute.

 

Da, stiu articolul si autorul. Il urmaresc ca sa zic asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ar fi ca sa vina cu tine un paznic de pe aici de pe forum, unul cu multa experienta desigur. Ar putea sa iti arate LIVE tainele mersului cu motocicleta, adaptarea la drum si la vreme, etc...

» Post actualizat in 28 Nov 2017 19:15

....a, am uitat: si orele la care ai voie sa mergi. Asta mi se pare foarte important.

» Post actualizat in 28 Nov 2017 19:20

...uite, tocmai am gasit un profesor care nu cere voie forumului, unde si cand sa mearga. Are sfaturi bune si desigur pertinente.

 

http://pemotoare.ro/capcanele-toamnei-cum-supravietuiesti-la-7-grade/

Pai du-te tu cu el, colegule! Sau iti place doar sa bagi fitile de la caldurica din spatele tastaturii?

 

Asa...ca informatie....baiatul ala din articol e PLATIT pentru asa ceva, baiatul asta al nostru nu este. Nu m-am dumirit inca de ce o face, dar nu inghit sub nicio forma vrajeala cu "placerea de a merge pe 2 roti".

 

.... nu e vina lor, ci a mea. Le-am acordat prea multa importanta iar acu' se bat cap in cap, care sa ma articuleze (verbal/fizic), care sa imi faca parastasul

Ba e exact invers. E vina lor. Ti-au acordat prea multa atentie din moment ce tu, din punct de vedere motociclistic, esti inca un putzoi cu muci la qur si ca.ca.t la nas, si au uitat o "regula de aur": "Ajutorul/sfatul se cere nu se acorda". Au sarit repede sa-ti dea sfaturi in conditiile in care tu nu ai cerut acele sfaturi. Era si normal sa faci tensiune. Cum isi permit ei asa ceva cand nici macar nu te cunosc?

 

Si sa-ti spun de ce nu inghit faza cu "placerea de a conduce pe 2 roti": zici ca ai categoria A de 3 ani. Atunci cum mama dreaq de ti-ai luat mobra doar de 3 luni? 2 ani si 9 luni ce ai facut? Ai admirat categoria din permis si acum ca s-a stins placerea aia, ai inceput cu placerea asta cu adunatul de km? Nu-mi spune ca e vorba de finante ca nici pe asta n-o inghit. Un credit de nevoi personale pentru a-ti lua motocicleta se stinge lejer in 3-5 ani cu o rata de maxim 5-600 lei/luna.

 

PS: Nu am vrut sa ma bag cu picioarele in topicul tau de tura, dar vad ca tu insuti ai facut-o, asa ca mi-am permis.

 

Drum bun sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare,

Joi dimineata (30.11.2017), ora 09.00, plec pe traseul (LINK) Bucuresti - Ruse - Razgrad - Varna (popas pentru haleala) - Dobrich - Silistra - Lehliu Gara - Bucuresti (550 de km)

 

Noroc si vreme buna! Asteptam poze. :pics:

 

 

Asa...ca informatie....baiatul ala din articol e PLATIT pentru asa ceva, baiatul asta al nostru nu este. Nu m-am dumirit inca de ce o face...

 

Keep trying... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, as merge si eu cu tine, dar sunt plecat din Bucuresti. Deci trebuie sa ma multumesc cu tura de sambata trecuta prin Prahova-Buzau.

Recomand dealurile dintre Urlati - Mizil - Sarata Monteoru, sunt tocmai bune pentru o tura scurta de 200...300 km de toamana tarzie!

post-37573-0-38886100-1511951188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

Maestre, vezi sa nu faci naibii un atac cerebral, calmeaza-te. In cadrul celuilalt topic, tinand cont de aberatiile insirate, nu ti-am raspuns, nu avea sens. Vad insa ca insisti, astfel, desi stiu de la bun inceput ca nu ai capacitatea de a intelege, iti voi raspunde, o singura data insa.

 

Spui ca nu te-ai dumirit inca de ce ma plimb in conditiile date. Esti probabil o aschie din coasta unui "AS" care a facut la un moment dat o afirmatie din care reiesea ca eu m-am dus pe Transfagarasan ca sa ii demonstrez lui ceva. Nu stie saracu' mai mult astfel incat nici macar nu ai cum sa te superi pe asa un personaj, ci doar sa il ignori.

 

Se presupune ca inainte de a face o afirmatie, trebuie sa o si gandesti. Adevarul este ca un om care se supune, fara sa il oblige nimeni, unor conditii de drum mai "dificile" sigur nu este pasionat, nu, altceva e cu el, ceva dubios cu siguranta.

 

Nu sunt obligat sa iti raspund de ce am intarziat achizitia mobrei, pur si simplu nu te priveste. Mergand pe ideea asta, as putea sa te intreb la randul meu de ce ai mobra asta din prezent? De ce nu o ai pe "cealalta", oricare ar fi ea. Pai ce, te face pe tine o rata la banca?

 

O sa iti satisfac insa partial curiozitatea. Altele au fost prioritatile, familia pentru mine este mai presus de orice bun material. Pasiunea pentru doua roti a existat de la o varsta foarte frageda, dar tot timpul am ajuns sa investesc in alte si in alte scopuri, pana anul asta, cand am decis sa fac ceva doar pentru mine, pentru sufletul meu.

 

E in regula, in ecuatia asta sunt foarte mult necunoscute, iar tu esti inca la abecedar.

 

Da, observ ca iti permiti, poate prea mult, banuiesc ca asta e nivelul tau de educatie.

 

Mergand pe aceeasi idee, sunt convins ca o foarte buna parte din voi s-ar bucura daca as pati ceva in turele astea. Ar fi un prilej taman bun pentru a ma trage de urechi, pentru a demonstra ca voi sunteti cine sunteti iar eu un biet mucos. Nu va puneti baza in asta, nu se va intampla.

 

Ca tot ai punctat, nu vrei tu maestre sa nu imi mai acorzi atat de mult atentie si sa iti vezi de ale tale? Doar daca se poate. Dar cum bag seama ca te tragi din coasta "ASULUI", nu te vei putea abtine. Nici el nu poate, e penibil, dar in fond e imaginea lui, nu a mea.

 

Rugamintea mea este una singura. Vedeti-va oameni buni de vietile voastre. Inteleg ca ati bagat mobrele la iernat si aveti mult timp liber, dar serios, il puteti utiliza mai cu folos. Iesiti cu copiii, cu sotia, cititi o carte s.a.m.d Nu mai poluati un topic deschis pentru o plimbare cu frustrarile voastre. Daca tineti musai, deschideti un topic separat in care sa ma ponegriti.

 

Va multumesc!

 

@caracterincompatibil

 

Cate grade erau?

 

@Kagemusha

 

Multam' fain, o sa fie si povestea aferenta ;)

 

@borsulica

 

Nu cred sa mai vina cineva, "ASII" sunt din cale afara de speriati si cu siguranta au transmis starea asta si altora.

 

Stii foarte bine ca m-as bucura sa vii, dar daca zici ca e ziua copilului, poate ar fi bine sa stai cu el, zic si eu.

 

Vorbim mai multe la telefon daca e ceva.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, as merge si eu cu tine, dar sunt plecat din Bucuresti. Deci trebuie sa ma multumesc cu tura de sambata trecuta prin Prahova-Buzau.

Recomand dealurile dintre Urlati - Mizil - Sarata Monteoru, sunt tocmai bune pentru o tura scurta de 200...300 km de toamana tarzie!

nu mai recomanda nimic mai sus de PLOIESTI. ca e naspa .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri de dimineata m.a prins o ninsoare/ploaie spre Giurgiu care s.a și depus ....vreo 3-4 cm (not fun),până a intrat lama am cam făcut cuta in sa de la cat am strâns din ..... :). Aveți grijă și drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, tura se amana.

 

Aseara in jur de 23.00 am verificat din nou vremea si prognoza era ok, fara ploaie. Acum, de dimineata, vad ca s-a schimbat total. La frig rezist, dar pe ploaie nu vreau sa merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XaeL,

 

amice, cred ca ai treaba iar eu te retin. Nu mai bine te intorci la a oferi sfaturi incepatorilor? Cu doua accidente la activ, avand ca si cauza doar prostia ta, cred ca ai de unde sa impartasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XaeL,

 

amice, cred ca ai treaba iar eu te retin. Nu mai bine te intorci la a oferi sfaturi incepatorilor? Cu doua accidente la activ, avand ca si cauza doar prostia ta, cred ca ai de unde sa impartasesti.

tu cand ai iesit din categoria asta?

 

P.S. am doar unul peste tine, din cate stiu eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

dar de ce, colegule? o ploita bate pasiunea? ;)

Ma si gandeam ca 3 degete de zapada si 5 stropi de ploaie nu sunt o piedica in fata pasiunii. Pfuaiii, ce dezamagire!

Cu tura asta se faceau fix 10.000 km anu asta, cate laicuri pierdute pe facepok :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu cand ai iesit din categoria asta?

 

P.S. am doar unul peste tine, din cate stiu eu

 

Nu am iesit, atat doar ca eu, spre deosebire de tine, nu imi permit sa ofer "sfaturi" altora. Bine, nu ca ai avea ce sa ii inveti, am vazut toti de ce esti in stare, dar ma rog.

 

Eu am cazut pe circuit, cand polizam scaritele, tu ai cazut pe strada cand nici macar nu erai aplecat. Este o mica mare diferenta. Eu nu am patit nimic, tu ti-ai rupt N oase, prin urmare daca tu crezi ca ai iesit mai castigat, eu chiar nu te pot contrazice.

 

 

Ma si gandeam ca 3 degete de zapada si 5 stropi de ploaie nu sunt o piedica in fata pasiunii. Pfaiii, ce dezamagire!

Cu tura asta se faceau fix 10.000 km anu asta, cate laicuri pierdute pe facepok :crack:

 

51 de ani traiti degeaba! Nu am ce sa mai comentez.

 

 

Spor in toate sa aveti, v-ati p.i.s.a.t si pe topicul asta!

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cazut pe circuit, cand polizam scaritele, tu ai cazut pe strada cand nici macar nu erai aplecat. Este o mica mare diferenta. Eu nu am patit nimic, tu ti-ai rupt N oase, prin urmare daca tu crezi ca ai iesit mai castigat, eu chiar nu te pot contrazice.

si eu am inceput cu o cazatura mica la care nu am patit nimic. pe strada, ce-i drept. pe circuit cand am polizat scarite nu am reusit sa cad. oricum, sper sa nu imi calci pe urme cu a doua. daca totusi se intampla, cere la Floreasca. e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da. fara ghilimele.

legat de aplecare, sa imi explici tu cum faci frana de urgenta cu motocicleta aplecata.

 

Spor in toate sa aveti, v-ati p.i.s.a.t si pe topicul asta!

 

pai nu e topic practic inchis? mai faceai ceva cu el?

Nu am iesit, atat doar ca eu, spre deosebire de tine, nu imi permit sa ofer "sfaturi" altora.

atitudinea plina de superioritate cu care ii tratezi pe aia care au mult mai multa experienta decat tine este lejer mai penibila decat orice "sfat" as da eu pe aici. de-aia te iau si adminii la misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam un amic din copilarie cu cativa ani mai tanar ca mine acum cam 30 de ani, care ma vedea ca vin imbracat militar in permisie si ma mitralia cu intrebari , cum e in armata , cum e cu instructia , cum e cu saritul din avion cu parasuta , vreau si eu sa fac , sa dreg , sa ma arunc cu cearceaful deasupra capului, nu am frica , sunt zmeu , visez sa fiu SEAL , SAS ...etc . Anii au trecut , nu s-a lasat si l-au incaltat si pe el , a facut cerere si s-a trezit la Buzau in regiment , instructie , trageri , pas de defilare ...si la un moment dat s-a trezit pe scara avionului si dupa aia in trapa de la AN26 cu parasuta pusa la automat !

S-a udat tot pe el , si cand a ajuns jos ii tremurau sticksurile si plangea .... normal ca l-au evaluat si l-au dat la paza obiective

Asa si cu unii de pe forumul asta , zmei , tupeu fara margini, au raspunsuri la orice ( mai putin insa cred ca la propriile frici interioare ) desi unii care au trecut prin asta si au experienta mare in spate le spun sa aiba grija ca oul nu e chiar rotund si nu se rostogoleste chiar perfect !

Grija mare insa ca la prima tartacuta data de terra frica pune stapanire pe subconstient si dupa o perioada de negare si de resemnare .... o sa inceapa o perioada fun , vor dori sa dea sfaturi altora

Stiu ca nu ajuta la nimic randurile de mai sus in acest moment , dar nu m-am putut abtine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...