Jump to content
Sign in to follow this  
Marian96

Vand bricheti pentru foc

Recommended Posts

Salutare.Vand bricheti din paie pentru sobe si centrale

Pretul este de 17.5 lei pentru un sac de 25 de kg

Brichetii se pot ridica din Gorneni-Iepuresti,Giurgiu sau ii pot livra personal zona Ilfov

Puterea calorica este in jur de 4000-4500 kcal/ kg

Personal folosesc si eu la o soba de teracota si sunt f multumit de randament

Tel : 0734 374 975

post-68368-0-99885100-1512553315_thumb.jpg

post-68368-0-12926900-1512553334_thumb.png

post-68368-0-16872300-1512553363_thumb.jpg

Salut..de la ce cantitate se negociaza pretul?

Ok..multumesc!! am intrebat deoarece pretul kcal/kg este mai mare(nu cu foarte mult) decat al lemnului de foc .

Mariane, pai si daca omul iti cumparata un camion? Cum sa nu fie negociabil...orice e negociabil pe lumea asta..pentru unii, pana si nevasta:))

On topic, combustibil eco. Are putere mai mica, vs variante clasice, dar este ecologic. Misto. Ar fi interesanta o densitate obtinuta, cam ce greutate are o bucata, si ce dimensiuni exacte? Sa calculam volum vs greutate, densitate, etc. Puterea calorica, lemne-medie, vs paie, mai jos. Se poate face un calcul de randament financiar, lei per KG, vs KWh/kg, si imediat iti dai seama daca este convenabila treaba cu brichete sau nu. Cred ca ar fi in folosul tau sa spui ce am sugerat mai sus, ca lumea sa poata calcula.

Puterea calorifica inferioara, medie, la lemne = 4, 46 kwh/kg (3.840 kcal/kg)

Puterea calorica: ~ 4,0 kWh/kg , pentru paie.

Eu sunt sigur ca este o varianta alternativa ok, si fara sa fac calculele, asa ca iti urez spor la vanzare!

Personal folosesc si eu la o soba de teracota si sunt f multumit de randament

Daca treci o serpentina prin soba o sa ai cu totul alt randament.

Mariane, pai si daca omul iti cumparata un camion? Cum sa nu fie negociabil...orice e negociabil pe lumea asta..pentru unii, pana si nevasta:))

On topic, combustibil eco. Are putere mai mica, vs variante clasice, dar este ecologic. Misto. Ar fi interesanta o densitate obtinuta, cam ce greutate are o bucata, si ce dimensiuni exacte? Sa calculam volum vs greutate, densitate, etc. Puterea calorica, lemne-medie, vs paie, mai jos. Se poate face un calcul de randament financiar, lei per KG, vs KWh/kg, si imediat iti dai seama daca este convenabila treaba cu brichete sau nu. Cred ca ar fi in folosul tau sa spui ce am sugerat mai sus, ca lumea sa poata calcula.

Puterea calorifica inferioara, medie, la lemne = 4, 46 kwh/kg (3.840 kcal/kg)

Puterea calorica: ~ 4,0 kWh/kg , pentru paie.

Eu sunt sigur ca este o varianta alternativa ok, si fara sa fac calculele, asa ca iti urez spor la vanzare!

Am facut eu calculul si de aceea am spus ca iese un pic mai scump ..pt cei care fac focul ocazional intr-un semineu sau soba,pretul este ok dar pt cei care au centrale termice si ard cantitati mai mari pretul este un factor principal.

Clar, la pretul afisat ,la sac, nu e buna combinatia. Dar, la camion, se mai poate schimba treaba. Depinde de vanzator.

Pretul este de 17.5 lei pentru un sac de 25 de kg

TVA inclus?

oferi factura?

pe un europalet cati saci incap?

Edited by apriliacluj

Lol ... 700 lei / tona? In conditiile in care o tona de fag este 350?

Unde e tona de fag 350? Vând lemn de foc și am primit oferte mult mai mari pentru achiziția unui tir

PS.cumpar lemn de foc, doar cantitate mare

cred ca a tastat colegul pe langa, 6 e vecin cu 3

deci eu as zice ca e 650 lei/tona

problema brichetilor din paie este ca lasa o groaza de cenusa. am luat din greseala 40 kg, crezand ca fac acelasi lucru ca brichetii din rumegus de esenta tare.

din punct de vedere caldura mi s-a parut acelasi lucru; din punct de vedere al cenusei ramase, cred ca 100 kg de bricheti de rumegus lasa mai putina cenusa decat 5 kg de bricheti de paie.

pe langa asta, pretul e fix cel de "supermarket" - https://www.praktiker.ro/bricheti-resturi-vegetale.html

Peleti ai? Sau poți produce la comanda?

Edited by Sei

Poate de furat...

Atat am dat undeva prin iunie. Imi e greu sa cred ca s-a dublat pretul.

Da. Venit camionul si dus la cantar inainte si dupa descarcare. Fara balarii gen metru ster sau palet.

Am dat acum mesaj pe olx la cateva anunturi. 500 tona de fag. Undeva pe la buzau.

In cazul asta,sunt curios,cum se vinde lemnul?verde sau uscat?pt ca,de regula,se vinde la metru ster,fiind o diferenta considerabila intre acelasi volum de lemn verde sau uscat.

E cam la noroc.

Da. Venit camionul si dus la cantar inainte si dupa descarcare. Fara balarii gen metru ster sau palet.

Am dat acum mesaj pe olx la cateva anunturi. 500 tona de fag. Undeva pe la buzau.

Era verde si de furat.

» Post actualizat in 07 Dec 2017 06:59

In cazul asta,sunt curios,cum se vinde lemnul?verde sau uscat?pt ca,de regula,se vinde la metru ster,fiind o diferenta considerabila intre acelasi volum de lemn verde sau uscat.

Depinde cat de priceput e cumparatoru'. Si pe mine m-a prostit un borat in primul an cu lemn proaspat, cu toate ca de platit l-am platit la ster. Si am tras cu el o iarna intreaga. Intre timp am mai invatat si io diverse si acum nu mai primesc decat semiuscat.

@Vadere,dacă-l vinde careva la 350ron/tona, hai sa luam si noi vreo 50de tone pe din doua și-l vindem aici la maramu' la ster. Facem de-un Merc. :))

Daca stau sa ma gândesc, 350ron/tona de lemn proaspat(ud) nu e chiar teapa. :)))))

Edited by george05

La pretul care il au, si ritmul in care se scumpesc lemnele...cumpar singur cele 50tone.

Deci musai sa comandam suta...:crack: