Sari la conținut

Recomandare service reconditionare caseta directie Bucuresti


draghe
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Am o situatie si orice gand / sfat este bine venit. De curand am inceput sa am o bataie in volan la pe la 100km/h. Initial am crezut ca e de la vreo roata stramba din cauza vreunei groapi, dar dupa ce am trecut la rotile de iarna, bataia nu a disparut. Asa ca ... service si constatre: bataie in caseta de directie. Auto este un BMW 320 din 2006.

 

O caseta noua costa prea mult pentru cat mai face masina, asa ca ma gandesc la o reconditionare / reparare a casetei. De la serviceul unde merg de obicei, nu mi-au dat nici o recomandare, inteleg ca nu au o colaborare cu nimeni pe acest subiect. Printre amici, se pare ca sunt singurul cu o astfel de problema, asa ca l-am intrebat pe google si am citit cateva forumuri de masini si raspunsul e ca ar fi vreo doua firme mai cunoscute prin Bucuresti: Tureal si ServicePST.

Desi am auzit de cineva din Targoviste bun pe treaba asta, as vrea sa rezolv in Bucuresti ptr ca nu pot pierde o zi intreaga. De asemenea, as vrea sa imi fac reconditionarea si montajul in acelasi service, ptr a evita discutii ulterioare pe garantie.

 

A facut cineva vreo reconditionare a casetei de directie la vreun service in Bucuresti? Ati fost la vreunul din cele doua de mai sus?

Vreo experienta pozitiva? Vreo idee?

 

Multumesc,

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am trecut prin asa ceva, am mers si in Bucuresti, am ajuns si la cel pomenit, in Targoviste. Acesta este un ardelean stabilit acolo, un meserias foarte bun, dar care mi-a spus sa nu ma arunc sa reconditionez caseta de directie, la BMW casetele nu bat, ci doar curg. Pana la urma omul a avut dreptate, am verificat temeinic toata articulatia si vina era de la jugul pe care statea motorul, era slabita o prindere.

Prin urmare, verifica foarte bine toate articulatiile si brätele de pe masina, atat cu masina suspendata cat si cu ea pe sant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu e ce a zis LUV, ii mai ai pe baietii astia:

 

http://www.serviceautoaparatori.ro/servicii/reparatie-casete-directie/

ttp://recotech.ro/casete-de-directie/reconditionare_casete_de_directie/

http://www.servicepst.ro/

 

 

Ultimii sunt cei mai cunoscuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reconditionarea inseamna, cel mai frecvent, inlocuirea elementelor hidraulice, cel mult a bucsei de reazem din partea opusa volanului si rar rulmentilor de la pinion. Uzura mecanica a cremalierei nu o scoate nimeni, deci eliminarea unui joc/zgomot e putin probabila sau cu efect pe durata scurta. O caseta remanufacturata, cu piesa veche la schimb, ar fi solutia optima. Sau un sh care sa nu fi rulat pe drumuri mioritice. Ai servotronic? Ca se complica (destul de tare) treaba daca da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mult timp un tip pe nume de scena "dorub98nic" daca nu ma insel reconditiona casete multi brand dar specializatpe bmw.

Cred ca acum site-ul e http://reparatiicasetedirectieauto.ro/ .

Le-am dat un mesaj in urma multiplelor feedback-uri atat de pe bmwclub cat si alte cateva site-uri si a zis ca pentru e46 ar fi 850 ron garantie 1 an si pleci cu ea in aceeasi zi. Poate imi da si piesele uzate la pachet, sa le fac breloc.

 

Topic followed. Nu ca as avea nevoie iminenta insa in 270k km cred ca i-a cam ajuns asa ca as face-o preventiv. Se cam simte efectul de tramlining cu 8j pe fata/spate, pe centura in zona valurita e cam ca la looney tunes / mario kart racing / wacky races.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic followed. Nu ca as avea nevoie iminenta insa in 270k km cred ca i-a cam ajuns asa ca as face-o preventiv. Se cam simte efectul de tramlining cu 8j pe fata/spate, pe centura in zona valurita e cam ca la looney tunes / mario kart racing / wacky races.

lol , cum sa faci preventiv .. gizas ..

 

vezi articulatia pe spate si caroseria sub prinderile puntii spate acolo se rupe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

^_^ cam orice suna ciudat, bazaie sau are orice tentativa de uzura zboara instant la reciclare, new piece in. Stiu, problema deseori e la cap, nu la jante.

Suspensia e toata noua mai putin amortizoarele fata care inca sunt ok. Din fericire problema cu caroseria cu oalele nu m-a lovit si sper sa nu o fata anytime soon, e ceva joc in caseta orizontal probabil.

M-as duce si la baietii pst astia recomandati aici pentru o verificare. Pana in iarna oricum nu e prioritar :P


» Post actualizat in 07 Dec 2017 13:31

Later edit - PST - demontat montat + cremaliera noua + interior nou 1400 ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire problema cu caroseria cu oalele nu m-a lovit si sper sa nu o fata anytime soon, e ceva joc in caseta orizontal probabil.

nu are nici o problema cu oalele e46 , problema apare la prinderea puntii spate de caroserie , o au toate , bucsile originale sunt gandite prost si aplica presiune prea mare pe o suprafata mica de tabla in timp se crapa . nu poti sa observi decat cand e grav sau daca dai puntea spate jos .

 

daca simti ca fuge spatele ca pe sleau e ori rupta rau ori bucsile de la bratele spate

 

caseta de directie are sau nu are joc , curge ori ba .. simple as that , nu repara ce functioneaza, mult mai repede repede prinde joc in pivoti ... dar na orice e posibil acum.

post-36094-0-70153800-1512659090_thumb.jpg

post-36094-0-07509100-1512659100_thumb.jpg

post-36094-0-81719000-1512659127_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, sper sa nu ajung sa adaug inca niste poze la albumu de mai sus. Vedem dupa o inspectie amanuntita dar spatele pana amu' nu a facut figuri. In zece ani de cand o am (soon) nu am avut ce sa ii reprosez in orice caz cu tot cu resoftare de 100k km. O pompa intermediara si aia stricata cu putin ajutor de la subsemnatul, un ambreiaj + volanta, merita si ea un cadou now and then :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Asa cum am promis, revin cu update ...

 

Inainte de a merge la PST, am mai fost la un service recomandat de un amic - de data asta un service de cartier unde au tras baietii de tot ce se putea trage sa vedem ce si cum bate. Nu a fost caseta (nici nu bate si nici nu are scurgeri), erau bieletele de directie si un tampon de la motor.

 

@ l.u.v multumesc ptr sfat - se pare ca a fost o experienta similara cu a ta.

 

Multumesc tuturor ptr sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Iti multumim si noi ca ai revenit, multi deschid topicuri sa ceara ajutor, iar dupa ce-si rezolva problema uita sa mai dea pe aici!

Este bine ca ai rezolvat fara cheltuieli mari.

In alta ordine de idei, multi verifica bucsaraia intrand sub masina si tragand cu levierul de articulatii, cand am avut problema si am ajuns in Targoviste am vazut in service ceva foarte interesant, masina pe canal, unul sub ea care asculta si cate 2 oameni pe fiecare parte care o balansau tare transversal! Asa i-au dat de cap, un surub care prindea cadrul de caroserie avea filetul stricat si acel lucru genera zgomot.

 

red-mazda-car-front-png-0.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...