Jump to content
Sign in to follow this  
Mihai Pazel Anton

Mare atentie la inselatoriile cu vile de inchiriat pentru revelion &#3

Recommended Posts

Salutare.

Scriu deoarece am intalnit astazi un mare "om".

As vrea sa aduc si eu la cunostinta dumeavoastra o tentativa de inselaciune cu o vila de inchiriat la munte.
Mare atentie la inselatoriile cu vile de inchiriat pentru revelion.
Astazi, 19.12.2017, am sunat la un anunt, cu o vila de inchiriat, din Sinaia (https://www.olx.ro/oferta/inchiriez-cabana-de-lux-disponibila-pentru-revelion-2017-2018-ID9Y80J.html#4cb4c3bb20).
Presupusul proprietar a parut putin dubios, eu spunandu-i sa ne intalnim sa pot vedea vila si, eventual, sa achit avansul iar acesta a mentionat ca ne putem intalni abia sambata si nici nu poate sa rezerve cabana pana atunci. Doar in momentul in care ii trimit avansul (jumatate din suma totala) imi poate rezerva vila.
Am decis sa-i fac pe plac si i-am cerut sa imi trimita pe email contractul.
Intre timp, am cautat pe "sfantul goagle", poate gasesc vila si surpriza, vila respectiva exista, dar nu in Sinaia, ci in Elvetia (https://4vallees4saisons.com/fr/chalet/the-big-bear/).
In acel moment am decis sa vad pana unde poate merge aceasta inselaciune si i-am scris "proprietarului" ca sunt foarte interesat si ca vreau neaparat sa o inchiriez. Asta, in speranta ca imi va trmite contractul, lucru care s-a si intamplat.
Daca va este de ajutor, pentru a preveni, posibile inselaciuni, pot pune la dispozitie si mail-ul/contractul trimis de "proprietar" in care este mentionat numele lui cat si contul IBAN.

Salut!

Suna la Politie, fa plangere, fa ceva.

Nici doi frati siamezi nu seamana asa. :crack:

Cred ca cel mai bine ar fi sa trimiti chestiile alea la politie, DIICOT sau cum s-o numi... Cu speranta ca iti vor acorda mai multa atentie decat s-a intamplat saptamana trecuta cu omul ala care s-a dus sa se planga despre chestia de la metrou.

Salut!

Suna la Politie, fa plangere, fa ceva.

Nici doi frati siamezi nu seamana asa. :crack:

Cred ca cel mai bine ar fi sa trimiti chestiile alea la politie, DIICOT sau cum s-o numi... Cu speranta ca iti vor acorda mai multa atentie decat s-a intamplat saptamana trecuta cu omul ala care s-a dus sa se planga despre chestia de la metrou.

Am intrebat pe cineva care lucreaza in politie si cica nu s-ar putea face nimic. Ca nu prea au cum sa demonstreze tentativa de inselaciune.

Respectivul ar putea spune doar ca e o gluma si ca urma sa restituie banii. :(

La noi e mai greu sa previi, putem doar sa tratam. :(

Am pus aceasta povestioara si pe FB, poare o sa fie share-uita. Am scris si mesaje unor trusturi media. Mai mult de atat nu stiu ce as putea face.

De aceea am si scris aici. Poate are cineva vreo idee, sau stie pe cineva care cunoaste pe cineva care ar putea face ceva.

Edited by Mihai Pazel Anton

Colegule, cat de.... Fraier sa fii sa pui botul la asa ceva? Alea sunt foto premium de la o locatie de 5 stele. Si el cere foarte putin. E clar ca batw la ochi

Intr-o tara normala politia ar putea organiza un flagrant...la noi is prea ocupati...

poti da report la OLX

Dragut. Profi omul. A luat cu copy paste si a dat translate pana si la o parte din descriere. FML. :-L

poti da report la OLX

I-am dat eu report...ar trebui batut cu lantul de sarbatori!

Pai nu e nicio teapa, Sinaia e infratita cu La Tzoumaz :-))

I-am dat eu report...ar trebui batut cu lantul de sarbatori!

Cu lantul de motocicleta, nu cu ala de sarbatori! :P

Ce uameni, dom'le...

Fara suparare dar daca in Sinaia ar fi fost asa ceva se inchiria cu 2000 lei ora in cel mai bun caz.. da na

Colegule, cat de.... Fraier sa fii sa pui botul la asa ceva? Alea sunt foto premium de la o locatie de 5 stele. Si el cere foarte putin. E clar ca batw la ochi

Da. Era suspect, corect. Eu nu i-am transferat niciun ban. Nu m-am lasat pacalit.

Acum, doar am vrut sa atrag atentia asupra anuntului. Poate unii sunt mai creduli.

Observ ca multi, din pacate, si din lista mea de prieteni de pe FB, in loc sa faca ceva (nu stiu ce... un share, ceva), au chef de caterinca.

Asta as putea sa compar cu multele situatii in care oamenii vad ca se petrece o inselatorie/furt/bataie sau alte lucruri mai nasoale si nu fac nimic. Si daca se intampla ceva mai rau dam vina pe autoritati sau pe altii, ca s-au uitat si nu au facut nimic. Daca noi nu ne schimbam, nimic nu o sa se schimbe in tara asta.

Am vrut sa sesisez un fapt, poate cineva, mai competent decat mine, poate sa faca ceva mai mult.

Edited by Mihai Pazel Anton

Daca vrei sa faci ceva, plateste avansul, semneaza actele si fa plangere penala pentru inselaciune sau la ce se incadreaza ala. Plata o faci prin banca si ai dovada tranzactiei. Mai dai cateva zeci de milioane pe un avocat, plus timpul tau pierdut prin tribunale si la cum evolueaza legile justitiei probabil ca tu o sa ispasesti pedeapsa in locul lui. Banii nu ii mai vezi. Ala o sa ii cheltuie si presupun ca nu are prea multe chestii pe numele lui.

Eu nu inteleg altceva. Cum sa inchiriezi ceva de genul asta fara sa vizitezi locatia inainte. Ce faci daca locatia exista dar conditiile nu sunt OK?

» Post actualizat in 19 Dec 2017 20:01

Era bine daca postai toate detaliile. Nume, prenume, adresa de mail, telefon, cont bancar. Tot ce ai. Apareau in cautarile pe google ale altor potentiali chiriasi si se lamureau mai usor.

» Post actualizat in 19 Dec 2017 20:01

Era bine daca postai toate detaliile. Nume, prenume, adresa de mail, telefon, cont bancar. Tot ce ai. Apareau in cautarile pe google ale altor potentiali chiriasi si se lamureau mai usor.

Nume: Jardan Dumitru

adresa de mail: dddani1975dani@gmail.com

Telefon: 0753421199

cont: Ro16RZBR0000060019848148

Din cate am vazut, acum nu mai este anuntul pe OLX. Macar atat s-a intamplat. Am dar si eu report si am cazut ca si un coleg a spus ca a dat report.

Referitor la nelamurirea ta: era o intrebare retorica, sau mi se adresa mie ?

Eu nu as inchiria nimic fara sa vad, sau daca as face asta, ar fi numai prin recomandare.

Era o intrebare la modul general. Tu ai scris in postul initial ca ai vrut sa o vezi dar te-a imbarligat ala putin si ai decis sa ii faci pe plac. Deci dadeai niste bani pe nevazute.

sunt multi care trimit bani in avans la asa ceva,nu ti face griji. este f posibil ca omul nostru sa fie la bulau! acolo cum au timp berechet si numai la tepe se gandesc!

trebuia sa l sunam din 30 min in 30 sa ne interesam de vila..sa ne dea conturi, etc..sa i spunem ca i am trimis banii..ne bateam joc de balalau!

si in afara se fac multe prostii de genul asta...

Nu prea poti sa ti bati joc asa usor. Chiar si daca e dupa gratii, are un smartphone amarat de pe care posteaza anunturi de genu', are aplicatia bancii la care are cont si vede instant cand intra banii. Deci nu te crede nimeni, oricat de papagal e. Iar astia de incearca asemenea tepe, sunt unsi cu toate alea...stiu toate magariile.

Edited by BMWs1000RR

fraieru zicea acu 5 minute la telefon ca "nu stiu daca e libera vila in perioada aia ca astept sa mi dea cineva un avans",,,,deci una e ca a scos anuntul, alta ca a intrat frica in el.

dadusem si eu ieri report la anuntul ala..

La politie te duci si faci plangere ca sunt obligati sa o ia in seama.

Inselaciunea nu trebuie neaparat comisa se pedepseste si tentativa.

Si pe mine m-a sunat dimineata, de 3 ori, sa intrebe cand trimit avansul. Ca au mai fost oameni interesati, dar au fost neseriosi. :)))

La politie te duci si faci plangere ca sunt obligati sa o ia in seama.

Haha. Tare gluma :)

Am intrebat pe cineva care lucreaza in politie si cica nu s-ar putea face nimic. Ca nu prea au cum sa demonstreze tentativa de inselaciune.

Respectivul ar putea spune doar ca e o gluma si ca urma sa restituie banii. :(

La noi e mai greu sa previi, putem doar sa tratam. :(

Am pus aceasta povestioara si pe FB, poare o sa fie share-uita. Am scris si mesaje unor trusturi media. Mai mult de atat nu stiu ce as putea face.

De aceea am si scris aici. Poate are cineva vreo idee, sau stie pe cineva care cunoaste pe cineva care ar putea face ceva.

Daca vor sa munceasca, pot pune de un flagrant, ii dau banii si dupa ceri sa vezi vila.

Haha. Tare gluma :)

nu prea e gluma, daca se inregistreaza ori o rezolva ori ramane la nerezolvate, lucru care nu prea le face cinste; cred ca asta e si motivul pentru care "cunostinta" i-a spus ca nu au ce sa faca...

Nu stiu cate cazuri/sesizari ti-au rezolvat tie cei de la politie (in romania), dar la mine nu s-a rezolvat nimic niciodata. Idem pt orice cunostiinta de'a mea. Intotdeauna mi-am rezolvat singur problemele pana la urma...