Jump to content
Sign in to follow this  
KENAZ

Patanii cu taxiurile patriei

Recommended Posts

Pentru ca tot asistam la protestele taximetristilor impotriva concurentei, m-am gandit sa ii ajutam cu povesti personale, cu intamplari care mai de care mai ireale care se intampla in timpul interactiunii noastre cu ei. Sigut toti am patit sa ascultam discutii personale ciudate, sa ascultam o muzica "nepotrivita", sa simtim aromele taximetristilor dupa o zi lunga de lucru sau sa scuturam bancheta de gunoi inainte sa ne asezam.

Cea mai ciudata intamplare a mea este chiar ultima. In drum spre casa masina firmei de taxi scotea cele mai ciudate sunete pe care le-am auzit vreodata la un motor, dadea sa moara saraca dar taximetristul a insistat sa ma duca acasa, desi i-am cerut sa cheme un coleg sa continue cursa cu alta masina. A zis ca legal masina nu are voie sa circule, dar nu sunt bani de reparatii...

Nu mai aveam mult pana acasa, cand..., a luat foc! Normal, nu avea extinctor...

post-55917-0-49622100-1513852800_thumb.jpgpost-55917-0-88818200-1513852809_thumb.jpg

Pana la urma am reusit sa o stingem, dar... WTF!

Masina in cauza: Cielo :)

Pacat ca nu era pe gaz ;(

Eu nu mai circul demult cu taxiul. Fumau in masini, mergeau cu geamurile deschise, vara nu aveau aer conditionat. Masinile sub ultima critica.

Au fost si putini ok, dar majoritatea dezastru.

Taxiu flambat, ti-a cerut bani in plus pentru efecte speciale?

Pacat ca nu era pe gaz ;(

Chiar era pe gaz :)

1. Scaunul pasagerului nu avea centura. De fapt, avea, dar era prins scaunul cu ea. Daca desfaceai centura, cadea spatarul pe spate.

2. Taximetristul a adormit la volan cand coboram podul Basarab. Am avut sansa sa stau pe locul pasagerului, am pus mana pe volan sa tin directia si l-am trezit zicandu-i: "Boss, esti bine?"

E logic ca a incercat sa traga de volan cum a deschis ochii (teapa, deja il tineam eu) dar a apasat si pe frana in mijlocul coborarii. Bine ca era 4 dimineata si nu era nimeni pe acolo.

1. Scaunul pasagerului nu avea centura. De fapt, avea, dar era prins scaunul cu ea. Daca desfaceai centura, cadea spatarul pe spate.

2. Taximetristul a adormit la volan cand coboram podul Basarab. Am avut sansa sa stau pe locul pasagerului, am pus mana pe volan sa tin directia si l-am trezit zicandu-i: "Boss, esti bine?"

E logic ca a incercat sa traga de volan cum a deschis ochii (teapa, deja il tineam eu) dar a apasat si pe frana in mijlocul coborarii. Bine ca era 4 dimineata si nu era nimeni pe acolo.

"a adormit la volan" :eek:

Pentru ca tot asistam la protestele taximetristilor impotriva concurentei, m-am gandit sa ii ajutam cu povesti personale, cu intamplari care mai de care mai ireale care se intampla in timpul interactiunii noastre cu ei. Sigut toti am patit sa ascultam discutii personale ciudate, sa ascultam o muzica "nepotrivita", sa simtim aromele taximetristilor dupa o zi lunga de lucru sau sa scuturam bancheta de gunoi inainte sa ne asezam.

Cea mai ciudata intamplare a mea este chiar ultima. In drum spre casa masina firmei de taxi scotea cele mai ciudate sunete pe care le-am auzit vreodata la un motor, dadea sa moara saraca dar taximetristul a insistat sa ma duca acasa, desi i-am cerut sa cheme un coleg sa continue cursa cu alta masina. A zis ca legal masina nu are voie sa circule, dar nu sunt bani de reparatii...

Nu mai aveam mult pana acasa, cand..., a luat foc! Normal, nu avea extinctor...

attachicon.gifIMG_20171207_002834.jpgattachicon.gifIMG_20171207_002959.jpg

La ce scoruri aveti la taxiuri la Timi, ma mir ca nu aveti eklassuri...

+1

Interesant e ca taxiul bomba m-a luat de la aeroport, veneam din Germania, unde am ajuns la aeroport cu e-class :)

In legatura cu pretul/km, nu stiu cum e in alte orase, dar da, pare cam mare...

Si cel mai tare este ca te intreaba unde te duci...altfel nu poti sa iei comanda.

Probabil daca nu i convine distanta te si refuza, nu ?:)))

Aia de Ghiroda de la aeroport sunt si mai hoti decat aia din Timi... dar nu m-a refuzat nici unul. dar daca mergi la hella care e la doi pasi.Dar la Cluj cred ca sunt cei mai rai pe care i-am vazut.

Edited by einstein1984

Si care ar fi problema daca era sau nu pe gaz?

Pai cu bomba pe roti .... eram ironic ca nu-si dau seama cu tarsuri de masini umbla si ca pun in pericol viata clientilor.

Pai cu bomba pe roti .... eram ironic ca nu-si dau seama cu tarsuri de masini umbla si ca pun in pericol viata clientilor.

M-am gandit eu.

In mod normal instalatia GPL este mai sigura in caz de incendiu decat cea pe benzina. Adica nu explodeaza iar flacara aia simpatica din motor trebuia sa se stinga singurica cand a oprit motorul.

Asta evident daca instalatia este facuta cum trebuie - adica conform R67 , nu pusa pe genunchi cu componente de la rusi (in general fara omologare).

M-am gandit eu.

In mod normal instalatia GPL este mai sigura in caz de incendiu decat cea pe benzina. Adica nu explodeaza iar flacara aia simpatica din motor trebuia sa se stinga singurica cand a oprit motorul.

Asta evident daca instalatia este facuta cum trebuie - adica conform R67 , nu pusa pe genunchi cu componente de la rusi (in general fara omologare).

Sigur isi pun astia pe cielo ce trebuie. Eu in oras la mine cunosc jumatate din masini numai cu instalatii facute pe genunchi

La colt Ceahlau cu Crangasi daca zici ca mergi la Pacii (Autogara Militari) iti cer 20 lei, cand cursa face 13 lei. Altfel nu te iau. Noroc cu Uber

Sigur isi pun astia pe cielo ce trebuie. Eu in oras la mine cunosc jumatate din masini numai cu instalatii facute pe genunchi

Cielo punea din fabrica si erau cum trebuie. Alea facute pe genunchi sunt intr-adevar bomba ambulanta si patesti ca rusii astia :crack: :

Cielo cu gpl "din fabrica" era de fapt echipat de o firma din Militari. Dar OK. Aia a luat foc fix de la gpl - debit mic (pt consum) => rateu in admisie => foc. Mai ales daca nu e instalatie secventiala ci cu mixer.

cacao m-as i el daca m-as fi strofocat sa-l sting, l-as fi lasat sa arda cu tot cu taxiul lui si nici cursa nu i-as fi platit-o!

Astia oricum sunt kingii roadurilor, merg cum vor ei si se conduc pe principiul "noi suntem stapanii clientilor"... :plsdie:

Eu sunt Sigur ca taximetristii au o carte de legislatie speciala doar pentru ei

Parcheaza unde vor,cand vor,cum vor

Semnalizare la fel

etc

Cielo cu gpl "din fabrica" era de fapt echipat de o firma din Militari. Dar OK. Aia a luat foc fix de la gpl - debit mic (pt consum) => rateu in admisie => foc. Mai ales daca nu e instalatie secventiala ci cu mixer.

cacao m-as i el daca m-as fi strofocat sa-l sting, l-as fi lasat sa arda cu tot cu taxiul lui si nici cursa nu i-as fi platit-o!

Astia oricum sunt kingii roadurilor, merg cum vor ei si se conduc pe principiul "noi suntem stapanii clientilor"... :plsdie:

Sa stii ca nu ia foc de la rateul pe admisie. Face BAU, iti arunca capacul de la filtrul de aer sau la SuperNove iti crapa galeria de admisie care este din plastic si motorul se opreste. Daca electrovalvele ''e bune'' atunci nu patesti nimica.

Imi dadea mie niste rateuri senzationale la Mercedes - instalatie Vialle montata in Olanda. Nu am reusit niciodata sa aflu de ce intre 2000 si 3000 de rot/min amestecul devenea sarac. Si uneori la o decelerare brusca bubuia. Se dadea peste cap clapeta de la injectia mecanica si sarea un furtun de cauciuc de pe sub filtrul de aer. Le puneai la loc si gata.

On topic: mama acuma 1 saptamana cu sacose cu cumparaturi in parcare la Kaufland. Nici un taximetrist nu vroia sa o ia ca este distanta prea mica. Pina la urma unul a spus da si i-a cerut 50 de lei pe o cursa de 15 lei. Asa ca am aranjat un Cobalcescu cu aplicatia StarTaxi si asta a fost.

Pacat ca o sa ii faulteze pe UBER-isti.

Rateul in admisie il da la accelerare cand nu e destul combustibil. Si daca are ce sa se aprinda, se aprinde! La oltcit lua foc filtrul de aer.

La colt Ceahlau cu Crangasi daca zici ca mergi la Pacii (Autogara Militari) iti cer 20 lei, cand cursa face 13 lei. Altfel nu te iau. Noroc cu Uber

Eftin, Beraria H pana in 13 septembrie, 50 de lei de la obraz, cursa facea 15.

Sunt 100% fan UBER dar daca vreodata va trebui sa iau taxi voi fce una din doa.

1. Comand prin dispecerat cu preluarea comenzii la 100m mai in fata statiei de taxi si si astfel nu poate refuza comanda chiar daca este doar de 10 lei

2. Ma sui in taxi, iar "taxicongolezu" zice 70 lei pentru o cursa de 25 lei. Eu zic da si ii dau adresa la 200m mai hancana de unde trebuie sa ajung. Cand ajung la destinatie ii dau cei 20 lei sii ii urez caldura la falci.

"taxicongolezu" zice 70 lei pentru o cursa de 25 lei. Cand ajung la destinatie ii dau cei 20 lei sii ii urez caldura la falci.

pentru asta iti trebuie: 1) bani ficsi; 2) bata / pistol / sabie / spray paralizant (pt auto-aparare)

» Post actualizat in 22 Dec 2017 07:32

pataniile mele mai memorabile (au mai fost si altele):

1) in Craiova acum multi ani, soferul mi-a zis clar si raspicat sa nu mai urc in taxiuri de la firma respectiva, de parca era dispeceratul mamei lui; asta pt ca cerusem restul, rest care era cam o treime din pretul cursei

2) In Bucuresti, acum vreo 2-3 ani, am avut o cursa de la aeroport; soferul se facea ca nu are rest decat 5 lei de la o hartie de 50; cursa era 32 ron; am mers sa schimb la un chiosc de langa si n-a primit 35 ron - mi-a zis sa ii dau fix, ca el spaga 3 lei nu primeste; aia 3 lei fiind totusi ~10% din pretul cursei

la scurt timp dupa faza asta am descoperit Uber si nu am mai urcat in taxi in Bucuresti

Edited by XaeL