Sari la conținut
Minu

www.Intercom-moto.ro sisteme de comunicatie moto

Postări Recomandate

Sa dati un semn cand primiti BT-S2, pana nu agat ceva de pe un site din afara, inca ma intereseaza.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut colegul, marti teoretic le primim, coletul a obtinul liber de la vama si e deja in depozit la curier dar n-a mai ajuns pentru ca.....Paste :)

Partajează acest post

Link spre post

Am incercat acum pe site dar imi spune ca nu sunt pe stoc. Ma gandesc sa nu se dea pe sub mana, 'Oi prinde ei eu unul?? Se poate da comanda in avans? :)

Partajează acest post

Link spre post

Sa se dea pe sub mana?!?Noi suntem magazin online, nu facem asa ceva :) .Nu puteai comanda pentru ca....nu erau fizic in stoc, tocmai azi au ajuns.Poti incerca sa plasezi comanda, avem stoc suficient si ne va mai sosi un lot.

Partajează acest post

Link spre post

E ceva in neregula cu siteul. Nu ma pot loga, am schimbat si parola si tot nu ma pot loga. Am verificat sa nu am CAPS sau Num Lock apasate.

Deci? Facem tranzactia sau nu?

Partajează acest post

Link spre post

Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, insa am fost foarte ocupat zilele astea sa mai pot intra si pe forum, ti-am lasat un PM te rog sa-l verifici.Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Salut! Ai PM!

Partajează acest post

Link spre post

Salut, nu ma pricep la produse, la abrevieri, am o rugaminte, caut un sistem de comuncatie cu pasagera, fara fir(acum folosim unul de la Silvercrest care merge cind vrea), ce imi recomanzi? multumesc, Viorel, 0723409772.

Partajează acest post

Link spre post

Salut Viorel, ai de ales intre BT-S2 sau modelul de la Freedconn care are ca avantaj display-ul (folositor la informatii precum nivelul baterier, statusul conexiunii, frecventa FM), butonul rotativ (eu acest model il folosesc si mi se pare mai ergonomic sa-l folosesc daca am manusile in maini) si nivelul volumului o idee mai mare.Acum ia in calcul ce am scris mai sus si in functie de buget cantareste ce doresti cu exact.Daca vrei sa folosesti doar functia de Intercom cu pasagerul, poti merge pe BT-S2.

P.S.:Din pacate vom modifica preturile incepand cu saptamana viitoare, dolarul a crescut foarte mult in ultima vreme cu ~10% si nu mai putem tine preturile actuale...

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

M-am dat anul asta cu un austriac prin Alpi si am avut cu noi un sistem no-name luat din Lidl (sau varianta austriaca a Lidl). Mi-a placut enorm. "Uite-o p-aia ce buci are", "vezi ca baba din masina din fata mananca seminte in timp ce conduce, fii atent", pana la "dupa curba e o groapa pe mijloc"... Ce sa mai, m-am indragostit de treaba asta, face condusul ai placut daca cel cu care esti la o tura nu e un bou. Mi-a placut chiar si cand austriacul se dadea tare si eu abia tineam pasul de nu imi mai gaseam cuvintele si ma manjeam de engleza la bot, ca na, el ma intreba chestii in timp ce punea ochiu' la asfalt pe al lui GS 1100 din 1994.

In fine...

Intrebarea mea este asa: din produsele tale de pe site, ce imi recomanzi astfel incat sa putem vorbi minim 4 indivizi? Ma gandesc la varianta maxima in care merg eu: doua motociclete cu atas-ul din dotare, dobandit in ziua in care s-a spus "da" la oficiul starii civile (toti gresim la un moment dat).

Nu imi e clar cum functioneaza vorbitul "unul o data". Sa zicem ca suntem 4 insi (2 piloti si nevestele). Care cum se aude? Cine vine primul ala termina de zis si apoi poate altul sa-si bage pielea in direct? Ca la statiile de emisie-receptie?

Multumesc frumos!

Geo

Partajează acest post

Link spre post

@AWD, raspunsul la intrebarea ta este Cardo packtalk.

Pretul pt un pachet de 2 bucati este undeva la 400€.

Poate face mult mai multe decat vorbitul intre 15 membri in acelasi timp fara sa apesi nimic inafara de butoanele de power la deschiderea unitatii.

Baga un ochi pe youtube si ai sa vezi

Ps: sa nu faci greseala ca mine sa iti cumperi sena. Scumpa si de kko daca sunteti mai mult de doi membri in grup.

Partajează acest post

Link spre post

Poate face mult mai multe decat vorbitul intre 15 membri in acelasi timp fara sa apesi nimic inafara de butoanele de power la deschiderea unitatii.

Ps: sa nu faci greseala ca mine sa iti cumperi sena. Scumpa si de kko daca sunteti mai mult de doi membri in grup.

400 de euro doar pt intercom e o cheltuiala.

In cazul in care nu gasesc o solutie ok din aparatele comercializate pe siteul intercom-moto.ro, ma gandeam la varianta Nolan N91 Evo ca si casca plus sistemul N-COM B1. 330 de euro casca plus intercom!!! Si cum ma gandesc sa schimb si nevestii casca, doua casti plus sistemul de comunicatie Duo, 600 de iepuroi. Avantaje: 1. sunt facute sa fie totul perfect din punct de vedere montaj/confort. 2. sistemul N-COM B1 permite comunicarea cu sisteme non-Nolan. 3. am si casca buna in bani mai putin (ca al meu Caberg Droid e o petarda de casca (arata binisor, si atat). Nolan se bucura de un renume bun totusi, dar nu am apucat sa citesc review-uri.

Da-ti cu parerea daca ai studiat problema intercom-urilor. Mersi frumos de info despre Sena.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

AWD, ce vrei tu se cheama mod CONFERENCE. Intercomurile astea simple, suporta mod conferinta in 2 utilizatori, 4 conectati. adica schimbi canalul.

Exista varinte ieftine, china, si cu mod cofnerinta, 8 utilizatori. Pe la fratii chinezi, aliexpress. Eu de acolo am cumparat si ce am acum ,foarte ok. Un modul, pe la 70-100 dolari, sa stie si conferinta.

» Post actualizat in 14 Sep 2018 07:44

De exemplu:

https://www.aliexpress.com/item/Fodsports-M1-S-motorcycle-intercom-helmet-bluetooth-headset-8-riders-2000M-group-intercom-waterproof-BT-Interphone/32843442563.html?spm=2114.search0604.8.26.1f022d2aspPOVs&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0

https://www.aliexpress.com/item/Vimoto-V6-BT-Interphone-Motorcycle-Helmet-Headset-Intercom-simultaneously-pair-2-different-Bluetooth-High-fidelity-transmission/32837794082.html?spm=2114.search0604.8.86.1f022d2aspPOVs&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0

» Post actualizat in 14 Sep 2018 07:46

https://www.aliexpress.com/item/2PCS-Lexin-4-Way-Motobike-Motorcycle-Bluetooth-Helmet-Headsets-Intercom-FM-BT-intercomunicador-earphones-MP3-interfone/32855515406.html?spm=2114.search0604.3.247.5b032c441xr5eV&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_5017315_5017018_10059_10696_100031_10084_10083_10103_5017118_451_10618_452_10304_10307_10820_10301_10821_5017215,searchweb201603_45,ppcSwitch_7&algo_expid=948ba178-13be-4b7a-8c60-6194366b150c-35&algo_pvid=948ba178-13be-4b7a-8c60-6194366b150c&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0

» Post actualizat in 14 Sep 2018 07:51

si unul mai fitza moft:

https://www.aliexpress.com/item/2PCS-Free-Shipping-Waterproof-1500M-8-Riders-T-Rex-Motorcycle-Helmet-Group-Intercom-Headset-Bluetooth-Interphone/32842906835.html?spm=2114.search0604.3.248.33ef62f5HgJirD&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_5017315_10059_5017017_10696_100031_10084_10083_10103_451_10618_5017117_452_10304_10307_10820_10301_10821_5017215,searchweb201603_45,ppcSwitch_7&algo_expid=eb4c4f81-4dfe-41e8-85d8-2878d05afeba-40&algo_pvid=eb4c4f81-4dfe-41e8-85d8-2878d05afeba&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0

Editat de Adrian M.

Partajează acest post

Link spre post

N-com b1 de la nolan este un intercom pilot-pasager, eventual daca te suna cineva pe mobil il poti baga si pe el in discutie si ati fi 3 persoane maxim.

Deci ca si purtatori de casca sunt 2 persoane nu mai mult. Asta fac toate chinezariile de 2 lei. Poate nolan sta mai bine la casti si la softul de noise canceling care e f important.

Partea a doua e ca toate intercomurile care se conecteaza intre ele pe bluetooth au tentinta de a creste problemele aparute in ultilizare. Nici unul nu are raza aceea de acoperire care e scrisa in descriere ci cam la jumate.

Tot probleme de conectivitate apar din cauza conexiunii pe bt, adica:

Daca voi sunteti 3 persoane conectate sau mai multe va veti conecta cam asa:

P1 cu p2 dupa care p2 cu p3 si tot asa in continuare daca sunteti mai multi.

Daca intre p1 si p2 s-a priedut conexiunea nici p3 nu pote vorbi cu p1 pt ca s-a rupt lantul.

Chestiile astea cand apar pe drum din 30 in 30 de min sunt f enervante...

Cardo packtalk are si conexiune pe bt pt alte deviceuri de la alte branduri si pt tel navi, dar pt celelalate cardo se poate conecta pe MESH.

Chestia cu meshul

E f misto pt ca p1 se conecteaza cu p2 si cu p3 si la fel toti ceilalti din grup.

Pleaca p2 nici o pr p1 poate vrb cu p3.

Vine pe p2 inapoi intra automat in grup....

Un n-com b1 e 150€ ... eu zic ca se merita 50€ in plus pt ceva de un alt nivel.

Partajează acest post

Link spre post

N-com b1 de la nolan este un intercom pilot-pasager, eventual daca te suna cineva pe mobil il poti baga si pe el in discutie si ati fi 3 persoane maxim.

Da, am vazut dupa ce am scris asta. Cade varianta B1.

Partajează acest post

Link spre post

Sint numai urechi la voi! Am Sena entry level si nu ma leg cu nimeni.

Partajează acest post

Link spre post

Cardo este fain. Eu nu aveam nevoie decat de pilot pasager asa ca am luat Cardo FreeCon2.

Isi face treaba exemplar si este la cam jumatate din pretul Sena. L-am folosit continuu 2 sapt in @4000 km. Nu am ce-i reprosa (sunet, radio, aplicatie ios si Android, vox, etc - totul la superlativ). Sursa: motocard.com.

Desi la jumatate din banii de Sena, pretul Cardo este cel putin dublu fata de ce vinde colegul nostru aici. S-ar putea ca din acest motiv raportul pret/calitate sa fie superior pentru produsele de aici. Asa ca spor la vanzari!

Partajează acest post

Link spre post

Cardo este fain. Eu nu aveam nevoie decat de pilot pasager asa ca am luat Cardo FreeCon2.

Isi face treaba exemplar si este la cam jumatate din pretul Sena. L-am folosit continuu 2 sapt in @4000 km. Nu am ce-i reprosa (sunet, radio, aplicatie ios si Android, vox, etc - totul la superlativ). Sursa: motocard.com.

Desi la jumatate din banii de Sena, pretul Cardo este cel putin dublu fata de ce vinde colegul nostru aici. S-ar putea ca din acest motiv raportul pret/calitate sa fie superior pentru produsele de aici. Asa ca spor la vanzari!

Mai platesti si brand la un moment dat. Ma uitam mai de dimineata la review-ul unui nene care parea ca stie ce zice. Compara Cardo Scala nu stiu cum cu o chinezarie de 4 ori mai ieftina (B4FM de la Lexin). Omul zicea ca nu simte diferenta, ba se mai si poate conecta cu inca 3. Acuma na, ca orice chinezarie, esti supus riscului sa crape in doua luni, si tot la ceva gen Cardo, Sena, sau poate chiar casca Nolan cu sistem N-Com sa ajungi. Deci vei plati o data si jumatate un produs bun. Am la ce sa ma gandesc iarna asta.

Ce ma gandeam ultima ora e sa astept primavara lui 2019. Combinatia este Casca Nolan N90-2 predefinita pt sistem N-Com si sistemul B 901S facut pt ea. Casca oricum imi trebuie, ca in actuala ma simt bine. Acum "perechea asta" costa cam 400 de euro. Ori doi ...

Vedem, vorbim!

Partajează acest post

Link spre post

Roaga-l pe Metalwarrior sa iti dea un review despre combinatia Nolan + N-com.

Cred ca am poluat destul un topic de vanzari si l-am transformat in unul de review-uri.

Inca o data - spor la vanzari initiatorului.

Partajează acest post

Link spre post

Roaga-l pe Metalwarrior sa iti dea un review despre combinatia Nolan + N-com.

Cred ca am poluat destul un topic de vanzari si l-am transformat in unul de review-uri.

Inca o data - spor la vanzari initiatorului.

I-am scris!

Da, eu oricum astept un sfat/recomandare de la detinatorii site-ului. Produse pentru conferinta minim 4, pret, optiuni, chestii tehnice.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am un Sena si ma conectez fara probleme cu un N-com si inca un Sena. Functioneaza bine.

Partajează acest post

Link spre post

Facem o intilnire de Sena? Sa ne cuplam? 😀

Partajează acest post

Link spre post

Nu am posibilitatea sa ma conectez cu mai mult de 2 Sena un N-com si un BT din ala de ureche (pentru telefon). Atata timp cat distanta dintre noi nu e mai mare de 100-150m in oras sau 200-250m afara, maxim (cu vizibilitate intre noi) nu am probleme. Cred ca atunci cand spui popcorn te referi la zgomotele ce apar in timpul comunicarii.

Partajează acest post

Link spre post

Zgomotul de pe fundal care seamana leit cu pocniturile de la popcorn. Sunt mai multe, nu stiu ce midel de sena ai, eu am avut 20s si dupa ce am asteptat cam 2 ani sa apara updaturi tamaduitoare l-am vandut toti 8 din grup si ne-am luat cardo.

Asa s-au terminat problemele.

Forumurile sunt pline la sena de probleme si ce e f frustrant e ca cei de la sena tac chitic.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.