Jump to content
Sign in to follow this  
22iulian

Probleme cu politia - Bukovel Ukraina

Recommended Posts

Hai SARBATORI cu bine tuturor,

Vremea nu ne lasa pe doua roti, subiectul fiind insa dedicat peripetiilor din excursii,

Astfel, anul trecut, pe drum de intoarcere de la Bukovel (Ukraina)

https://www.youtube.com/watch?v=ALjHQA3hN9w,

politia din Cernauti ne-a inscenat alcoolemie,..si unuia din noi (eram cateva masini - familii)

,...deci, unuia dintre noi i-a golit portofelul.

Strategia e... de teatru,..te pune sa sufli,..testerul e fals,...apoi,..te face sa te rogi de el sa nu te aresteze..

Anul asta mergem iar,...si am gandit cateva abordari, astfel:

-plecam cu tester de alcoolemie dupa noi,

-sunam la consulatul din Cernauti,

-cerem omologarea aparatului Drager al militienilor corupti,

-sunam la 102 (echivalent 112)

-nu suflam in etilotestele false,

-cerem probe de sange ?

Alte idei ?

BTW...bunul meu prieten ce si-a luat-o anul trecut, a decartat vreo 300 de iepuri,..era cu copil mic in masina,..nu, nu e fraier

Deci,

SFATURI ?

sfat: nu te mai du in tari bananiere

Bre, crede-ma, au niste partii de ski superbe,..Poiana Brasov e pistol cu apa,...

Take the risk..

si preturile sunt 1/2 fata de romanica...

asadar,..sfat gresit

Mai bine Slovacia, pârtii la fel, preturi bune și... fără jegoși

Ăsta cum e ca sfat?

P.s. Cu ce te dai?

Edited by yoyo_man

Mentalitate de rahat: daca e ieftin, iti asumi orice riscuri. Sigur, vezi ca au niste plaje superbe in Iraq si niste peisaje dementiale in Afganistan, du-te acolo, mai ales ca mancarea, cazarea si serviciile sunt foarte ieftine. Doar sa nu ai pretentii sa iti repatrieze ce ramane din tine contribuabilul roman.

Edited by AdrianB1

Am cateva plimbari facute in Ucraina, atat cu masina cat si cu motocicleta.

Bukovel e pur si simplu superb, am fost vara, dar imi inchipui ca iarna e la fel de frumos. Localnicii nu prea vorbesc engleza si daca nu stiti limba e mai greu de comunicat, dar sunt oameni foarte primitori si ne-am simtit excelent.

Chestia cu suflatul in alcool test am citit-o si eu pe net. Povestise cineva ca intai ii daduse un alcool test sa sufle si iesise pozitiv, dar nu era cel oficial si politistii spuneau ca daca sufla in cel oficial si iese pozitiv o sa fie nasol, moment in care tipu daduse inapoi. Pai daca te stii cu musca pe caciula, normal ca platesti, asta e.

Noi n-am avut niciodata probleme cu politia lor si nici nu cunosc pe nimeni sa fi avut... Si am destui cunoscuti care merg frecvent incolo...

Am memorat in telefon numarul de la consulat si in caz de belea, sun acolo.

18879900_1700792269950733_49210563480418

Edited by gabyshor

Mentalitate de rahat: daca e ieftin, iti asumi orice riscuri. Sigur, vezi ca au niste plaje superbe in Iraq si niste peisaje dementiale in Afganistan, du-te acolo, mai ales ca mancarea, cazarea si serviciile sunt foarte ieftine. Doar sa nu ai pretentii sa iti repatrieze ce ramane din tine contribuabilul roman.

Pupa moastele..vezi ca ai si in tara,

Nu era vorba de ieftin, ci de circa 100 de km de partii superbe,..fraiere,..iracul nu are plaje,..

mai lasa gica-contreala,..iti face rau,..

Ce-aveti fratilor ?...(cuvant urat) la cap ?..credeam ca avem voie sa ne dam cu ce vrem, pe unde vrem,...

yoyo_man..ma dau cu un ski_bike facut acasa,...

» Post actualizat in 27 Dec 2017 13:50

Am cateva plimbari facute in Ucraina, atat cu masina cat si cu motocicleta.

Bukovel e pur si simplu superb, am fost vara, dar imi inchipui ca iarna e la fel de frumos. Localnicii nu prea vorbesc engleza si daca nu stiti limba e mai greu de comunicat, dar sunt oameni foarte primitori si ne-am simtit excelent.

Chestia cu suflatul in alcool test am citit-o si eu pe net. Povestise cineva ca intai ii daduse un alcool test sa sufle si iesise pozitiv, dar nu era cel oficial si politistii spuneau ca daca sufla in cel oficial si iese pozitiv o sa fie nasol, moment in care tipu daduse inapoi. Pai daca te stii cu musca pe caciula, normal ca platesti, asta e.

Noi n-am avut niciodata probleme cu politia lor si nici nu cunosc pe nimeni sa fi avut... Si am destui cunoscuti care merg frecvent incolo...

Am memorat in telefon numarul de la consulat si in caz de belea, sun acolo.

18879900_1700792269950733_49210563480418

Asta este un raspuns de om adevarat,...MULTUMESC

SFATURI ?

Nu e chiar un sfat, e cum am procedat eu. Le-am spus ca sunt pocait si ca nu beau. Le-am cerut eu sa suflu intr-un etilotest mai mare cu ceva scris in ruseste pe el pe care il aveau la ei, dar nu m-au lasat. Le-am spus ca nu am cash, am doar cardul si sa imi scrie amenda si o sa vad cand o platesc. Desi indivizii nu vorbeau romaneste, sunt sigur ca nu voiau sa vb si ca intelegeam tot ce le spuneam. Asa ca la un moment dat am dat-o pe engleza ca sa nu mai inteleaga nici ce spun. A mers abordarea, de doua ori.

Asta cu mentalitatea e o exagerare, sunt locuri frumoase ce merita riscul. Mentalitate de fricos este sa nu te duci sa vezi aceste locuri de frica ca platesti o amenda/dai o spaga/ tre sa iti repari mobra dupa.

Edited by biohazardousguy

Nu e chiar un sfat, e cum am procedat eu. Le-am spus ca sunt pocait si ca nu beau. Le-am cerut eu sa suflu intr-un etilotest mai mare cu ceva scris in ruseste pe el pe care il aveau la ei, dar nu m-au lasat. Le-am spus ca nu am cash, am doar cardul si sa imi scrie amenda si o sa vad cand o platesc. Desi indivizii nu vorbeau romaneste, sunt sigur ca nu voiau sa vb si ca intelegeam tot ce le spuneam. Asa ca la un moment dat am dat-o pe engleza ca sa nu mai inteleaga nici ce spun. A mers abordarea, de doua ori.

Asta cu mentalitatea e o exagerare, sunt locuri frumoase ce merita riscul. Mentalitatea de fricos este sa nu te duci sa vezi aceste locuri de frica ca platesti o amenda/dai o spaga/ tre sa iti repari mobra dupa.

Bravo man biohazardousguy,..sfat bun ..

exagerarea de mai sus a copchilului ala..nu o luati in seama

el se da maxim pe snagov si retur

VALSELINA DE CALITATE FINA......

VALSELINA DE CALITATE FINA......

Zi bre ce ai de zis,

nu ma enerva si tu,..ca se duce de P**A iceland

Bravo man biohazardousguy,..sfat bun ..

exagerarea de mai sus a copchilului ala..nu o luati in seama

el se da maxim pe snagov si retur

Copilul ala a fost in Kosovo pe vremea razboiului, in Siria de vreo cateva ori (prima data prin '82), in Ierusalim pe vremea Intifadei si tac-su in Irak. Si a prins si un grup de motociclisti blocati in vama intre Siria si Iordania 2 saptamani, ca au zis ca merita riscul si s-au dus. Dar tocmai pentru ca a fost, stie ce zice. Si copilul ala nu vorbeste ucrainiana pentru ca bunica-su, roman din actuala Ucraina, a reusit sa treaca granita inaintea tancurilor. Dar mergi in Ucraina, nici o problema.

Cand am fost cu moto in Macedonia m-a oprit si pe mine politia cu un radar manarit, am avut plastic din nou dupa aproape 4 luni dar aia nu au vazut un eurocent de la mine.

Am fost la Bukovel de mai multe ori. Iarna la ski si vara cu motorul. Nu am avut niciodata incidente cu politia desi am fost verificat de cateva ori. Poate ca este avantajul ca "rup" un pic de rusa.Ca si partii de ski nu se compara cu nimic din Romania.Bat la popou si unele din Austria. Cand la noi nu este pic de zapada acolo merg tunurile si instalatiile de zapada non stop. Cei drept au avantajul unui microclimat aparte acolo si "energie".

Nu stiu de cate ori ai vizitat Ucraina, dar eu am fost de multe ori si nu sunt nici pe departe asa cum crezi. La capitolul curatenie, printre altele, sunt peste noi.

La strazi nu stau asa bine..

Nu stiu de cate ori ai vizitat Ucraina, dar eu am fost de multe ori si nu sunt nici pe departe asa cum crezi. La capitolul curatenie, printre altele, sunt peste noi.

La strazi nu stau asa bine..

o fi. dar cand ti se fabrica probe pt spaga, si nu ciupeala de 10 ci 300 euro, doar pt ca esti strain.... aia se numeste tara bananiera.

@OP: Daca stai destule zile, si economia fata de Romania (din preturile alea pe jumatate) este peste 300 euro... gandeste-te ca esti pe plus :) Unde mai pui ca au partii mai misto, deci macar satisfactia e mai mare. Si unde mai pui ca probabil nu patesti faza asta la fiecare concediu. Plus ca ati impartit, sper, paguba omului, intre cele X familii care erati in convoi. Deja si in doi vorbim de 150 euro, nu de 300.

Deci iesi pe plus clar, si cam asta cred ca va fi singura voastra alinare in situatia data. Daca era usor de scapat de genul asta de faze, nu se apucau pulitistii lor sa masluiasca etiloteste, ma gandesc.

SFATURI ?

1. Mancati (si) la Salo. :alcy:

2. Dupa ce intrati in Ucraina, la aproximativ un km, pe partea stanga e un market unde au bomboane varsate. De toate mamele. Foarte bune. Luati mai multe sortimente, o sa va placa. Cica si uleiul e de calitate.

3. Masina din fata mea, cu numere de MM, a trecut o naveta de bere, "la vedere", in portbagaj. A dat ceva la vames si ala s-a uitat in alta parte. Deci, in practica, poti trece multe.

4. Pe drum, am baut o bere extraordinara, facuta chiar in restaurantul unde ne-am oprit sa mancam. Incercati berile autohtone, poate-o nimeriti pe aia. :D

5. Vad ca v-ati dat pe 14A. Noi ne-am dat, cel mai mult, pe 13A, n-am stat aproape deloc la telescaun.

Am fost in urma cu doua weekend-uri. Daca nu te deranjeaza statul in vama, clasica "traditie" (2 lei / vames) si cei aproximativ 100 km de drum rau de la Sighet-Bokovel, merita mers.

Distractie! :peace:

Edited by Stau-De-6

Copilul ala a fost in Kosovo pe vremea razboiului, in Siria de vreo cateva ori (prima data prin '82), in Ierusalim pe vremea Intifadei si tac-su in Irak. Si a prins si un grup de motociclisti blocati in vama intre Siria si Iordania 2 saptamani, ca au zis ca merita riscul si s-au dus. Dar tocmai pentru ca a fost, stie ce zice. Si copilul ala nu vorbeste ucrainiana pentru ca bunica-su, roman din actuala Ucraina, a reusit sa treaca granita inaintea tancurilor. Dar mergi in Ucraina, nici o problema.

Cand am fost cu moto in Macedonia m-a oprit si pe mine politia cu un radar manarit, am avut plastic din nou dupa aproape 4 luni dar aia nu au vazut un eurocent de la mine.

Eh,...vezi ca se poate si fara vorbe aiurea ?

Oi fi si io fricos si motociclist de Magheru, dar nici io nu-nteleg ce sa cauti in est. In estul rusesc, vreau sa zic...

E plina Europa civilizata de partii, e plina de curbe, e plina de munti, de mari, de salbaticie si de orase, de castele, de bautura, de femei, de ce vrei tu.

Cand oi ajunge sa ma plictisesc de Europa asta civilizata cum m-am plictisit de Romania (cu exceptia crestelor de munti) o sa trec la Asia civilizata, Africa civilizata, America civilizata.

Abia dupa ce o sa ma satur de toate astea POATE o sa incerc si estul rusesc.

Deci in alta viata, probabil.

Hai SARBATORI cu bine tuturor,

Vremea nu ne lasa pe doua roti, subiectul fiind insa dedicat peripetiilor din excursii,

Astfel, anul trecut, pe drum de intoarcere de la Bukovel (Ukraina)

https://www.youtube.com/watch?v=ALjHQA3hN9w,

politia din Cernauti ne-a inscenat alcoolemie,..si unuia din noi (eram cateva masini - familii)

,...deci, unuia dintre noi i-a golit portofelul.

Strategia e... de teatru,..te pune sa sufli,..testerul e fals,...apoi,..te face sa te rogi de el sa nu te aresteze..

Anul asta mergem iar,...si am gandit cateva abordari, astfel:

-plecam cu tester de alcoolemie dupa noi,

-sunam la consulatul din Cernauti,

-cerem omologarea aparatului Drager al militienilor corupti,

-sunam la 102 (echivalent 112)

-nu suflam in etilotestele false,

-cerem probe de sange ?

Alte idei ?

BTW...bunul meu prieten ce si-a luat-o anul trecut, a decartat vreo 300 de iepuri,..era cu copil mic in masina,..nu, nu e fraier

Deci,

SFATURI ?

Daca te manaca neaparat, treci evenimetele de genul asta la cheltuieli de vancata si gata.

Unde naibii te lasa politia sa sufli in aparatul tau? Daca iti cere ce ii ceri si tu? Adica omologarea aia si cine stie ce alte hartii de la organul care se ocupa cu metrologia in Ucraina, nu in Romania.

Ai o lista de te doare mintea. Si o mentalitate si mai si. Pentru o partie si 2 fulgi de zapada ii lasi pe unii si pe altii sa se pise pe tine. Aici nu e vorba de risc. Sau risk cu ii spuneti voi. Risc e cand esti pasionat de speologie si intri in cine stie ce vagauna constient ca e posibil sa nu mai iesi. Risc e cand esti pasionat de planorism si plutesti usor constient de faptul ca daca apare o problema ala o sa fie ultimul tau zbor. Asta e riscul. Aici e vorba de lipsa de orice farama de onoare si demnitate. Nu pentru ce s-a intamplat prima oara ci pentru ca te duci iar sa se intample probabil si a doua oara.

Sigur nu s-a luat cu politistul la cearta? Ei de obicei sunt foarte corecti la spaga, daca nu ai marunt iti da rest, poate sa confirme si colegii care au mai fost pe acolo. Ultima data cand am fost la ei au ridicat spaga de la 15 grivne la 20 de grivne aia care stau cu radarul inainte de vama, asa ca m-au oprit si i-am dat 15 grivne ca asa era "traditia", politistul mi-a spus ca e 20, eu respectos i-am spus ca e 15 la care el imi spuna: Vrei sa vezi cum mergeai cu 140km/h in localitate? :), am mai scos 5 grivne i-am dat si m-a bufnit rasul :))).

Macar sunt "corecti" daca are sa iti ia 20 de grivne si nu ai marunt ii dai 100 si iti inapoiaza 80, fata de nemernicii de vamesi romani care te verifica daca ai dat spaga corect. Aveam 30 de cartuse de tigari la mine, se dadea 10 lei de cartus spaga la romani, eu am "declarat" doar 8 cartuse ( asta pe timpul cand aveai voie sa treci doar 2 pachete de tigari de persoana) le dau 80 de lei, individul ia banii dupa care ma trage la boxe pentru verificare iar pe drum imi spune ca daca am mai mult de 8 cartuse imi confisca masina si amenda de 5000lei, am avut noroc ca era o masina bucsita cu tigari in fata mea si aveau treaba cu aia, era o fata pana in 20de ani cu un rav4 blindata de tigari prin portiere, am inceput usor sa scot cate un cartus pana si sa le arunc sub masinile deja confiscate pana am facut 8 cartuse, cand am ajuns la verificare a fost totul ok cu. De atunci nu am mai calcat prin vama iar la plecare le-am umplut frigiderul de carne.

Oi fi si io fricos si motociclist de Magheru, dar nici io nu-nteleg ce sa cauti in est. In estul rusesc, vreau sa zic...

E plina Europa civilizata de partii, e plina de curbe, e plina de munti, de mari, de salbaticie si de orase, de castele, de bautura, de femei, de ce vrei tu.

Cand oi ajunge sa ma plictisesc de Europa asta civilizata cum m-am plictisit de Romania (cu exceptia crestelor de munti) o sa trec la Asia civilizata, Africa civilizata, America civilizata.

Abia dupa ce o sa ma satur de toate astea POATE o sa incerc si estul rusesc.

Deci in alta viata, probabil.

Da speedy,..vazut cam tot prin europa...inclusiv Cipru cel nerecunoscut...tot cu peripetii :)

Ma duc sa plimb skibike,ul

@22iulian, da-mi un link cu skibike-ul ala. Imi place jucaria. Ce feeling are?

@22iulian, da-mi un link cu skibike-ul ala. Imi place jucaria. Ce feeling are?

E facut de mine

FEELING ?

Ceva fara frane si ..asta e, la valeeee

Cred ca m-am indragostit :D

Cred ca m-am indragostit :D

Nu stiu asa de bine

Io,s mai batran

:)