Sari la conținut

Pareri motoare ford 1.8 vs 2.0 diesel


dragonlord
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am un Mondeo 2.0 tdci 115cai, luat de nou in 2006. Acum are 210,000km si merge ca-n prima zi.

S-au stricat curele de accesorii, role destul de des, fulie accesorii cam la 190,000. Furtunul de la intercooler a crapat de 2 ori, prima data dupa vreo 160,000km si apoi destul de repede ca nu am pus piesa originala. Acum am pus iar aftermarket pentru ca ala original costa 500 de lei si ala aftermarket 50 de lei.

Am schimbat amortizoare pe spate o data, placute de 2 ori, in rest nimic, revizii normale.

 

Nu stiu cum sunt Mercedesurile si alte firme mult mai bune, dar eu cu Ford-ul asta am simtit ca 10 ani am avut Mercedes. Mai avem la firma si printre cunoscuti Focusuri, Fiesta-uri,C-max-uri, toate s-au comportat bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ai luat lamaia? ai scaunele alea misto?

 

am intrat acum cativa ani din greseala intr-un dealership citron era un c5 cu niste scaune de am ramas cu gura cascata.

Aaa...nuu lamaie...s-max. doar ca asa am intelea ca e motor PSA. Chit ca deja sunt confuz. Cand am cautat pe wiki s-max duratorq de 2.0 e de 140 CP iar motorul din masina asta e de 130 CP...iar la tip scrie azwa. In fine...vedem cum tine in timp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un site etis.ford.com unde se introduce numarul de identificare si se poate vedea intreaga configuratie a masinii.

Nu stiu daca acolo sunt introduse si datele referitoare la revizii si istoric de reparatii, eu inca nu am ajuns in service, deoarece am revizie o data la 2 ani.

O masina provoaca sau nu nemultumiri in functie de cum a fost intretinuta si exploatata. Asa cum zice si Niko, o masina de care ai grija, nu iti face nici un fel de surprize. Nu cred ca e cazul sa punem etichete de bun sau rau pe o marca, s-au dus timpurile cand calitatea era sigura la Mercedes si opusul la Dacia. Fiecare are preferintele sale, de aceea mi se pare ca parerile sunt subiective. Eu am S-max nou, cu motor 210 CP si echipare Titanium, adica acelasi model ca si cel blamat de Bigfoot, vechi admirator PSA. Ce pot sa spun, din punctul meu de vedere e o masina perfecta in privinta spatiului, performantelor, dotarilor. Am cumparat-o trecand pe la toti producatorii care vand acest tip de monovolum si am ales-o fara nici un dubiu. Ca idee, a inlocuit o Mazda 6 2014, care are o presa mult mai buna si pot sa spun ca ii da clasa in toate privintele. Am avut multe masini cumparate numai noi, de la o gramada de producatori si n-am avut probleme tehnice cu nici una. Nu sunt fan al vreunei marci, sunt strict un consumator care alege cea mai buna oferta la momentul achizitiei (valabil si la motocicleta).

Deci nu pot decat sa sper ca masina pe care ai luat-o sa fi fost exploatata corect, din punct de vedere al conceptului este exact ce iti trebuie. Sa o stapanesti cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele generatii de Ford europene au suspensii mature acum orientate catre confort, dar Ford aici la capitolul dinamica si suspensii este/era vb de penultima generatie mai sport mai pt condus entuziast asa.

La capitolul tren de rulare au acordat mai multa atentie decat omoloagele frantuzesti, bine alea vin cu optiune daca vrei sa te joci cum este de exemplu Laguna 4control iarasi vb de masini din generatia 2010-2012.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din curiozitate ce probleme are Chryslerul Voyager? motoare italiene ......VM ....

» Post actualizat in 12 Jan 2018 21:23

Sunt curios cum stau la suspensii Fordurile model nou, pentru ca vechile Mondeo de pana acum vreo 7-8 ani aveau niste lemne in loc de amortizoare!

tot ce e generatie noua ....mai ales cele aduse din vest au lemne pe post de amortizoare .....unii producatori au ales din diferite motive sa foloseasca o suspensie moale cu garda marita dar care aduc un handicap grav dinamicii initiale pt loturile exportate in est ....deci atentie ....daca ar fi sa ma orientez spre un monovolum cu 7 locuri as opta fara doar si poate spre Renault ...scenic sau espace variantele cu 7 locuri ....cu motorizare diesel 2.0 cod motor M9R sau benziar tot variantele 2.0 cod F4R sau F4RT ......ESPACE cu motorizare diesel 1.9 este submotorizat SCENICUL cu 1.5 diesel 1.6 benzina submotorizate si 1.5 poate genera batai de cap ....din grupul Vag alhambra sharan caddy si naiba stie ce mai inventeaza nu as cumpara absolut nimic ...problemele incep de la sistemele de depoluare pompe ulei turbine pana la orice ...inclusiv rugina ....vorbesc din statistica facuta in vreo 18 ani de reprezentante auto ....asta nu inseamna ca nu exista wv in stare foarte buna sau renault distruse ....gama ford foloseste anumite motoare ale grupului PSA peugeot citroen ....1.4 1.6 diesel (turbine injectoare cablaje)....benzinarele sunt ale lor ...motorul de 1.8 este o reeditare a dieselului primei generatii de focus adus la o norma de poluare e4 ...probleme clasice ...egr extrem de scump) turbine alternatoare volante ambreiaje 2.0 e ford motor decent probleme ..egr turbine injectoare ...opel zafira ....1.9 cdti motor bun nu genereaza probleme daca e intretinut ......egr ...injectoare daca te zgarcesti la filtru motorina ....ventil de turbo ...debitmetru .....sper ca am fost de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-max cu care am mers statea chiar prea moale pe roti, trebuia sa trec cu grija peste speed bumps mai lungi, altfel dadea cu botul de asfalt la coborarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o paranteza la Fiat, am avut Marea, fabricat in 2002, 1.9 JTD 110 cai, injectie Bosch(pompa, injectoare).

L-am luat prin 2007 la vreo 100000 km, am adus-o la 300000 pana in 2014. Masina e si acum in fata blocului la Pitesti, daca-i pun baterie o ia din prima. Am abuzat masina aia in toate felurile posibile si imposibile, in afara de un debitmetru schimbat si si evident revizii+articulatii(se ducea tot ce era cauciuc la fiecare 10000 km) n-am avut nicio problema cu ea. Sa nu mai zic de faptul ca facea de ras orice alt 1.9 diesel sau alte motoare. Am mers cu multe masini la viata mea, dar n-am gasit un 1.9 care sa traga in halu' ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...