Sari la conținut

Nordul Africii - Maroc, Algeria, Tunisia, aprilie 2018


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Impreuna cu 2 prieteni in aprilie o sa fac o tura prin Europa de Vest si Africa de Nord - Maroc, Algeria si Tunisia. Pentru ca au intrebat mai multi care ar fi traseul in mare, am zis sa fac si topic, poate mai culegem pe cineva :D

 

Perioada: aprilie - putin din mai (ideal ar fi sa prindem zilele libere din aprilie si mai)

Numar km: ~9600-9800km

Numar zile: 23 cu mers continuu, cu buffer sa zicem 25. Daca plecam pe data de 7-8 aprilie prindem si vacanta de 1 mai, iar cu totul ar fi la fix.

Buget: pana acum, o persoana + moto, cu avion, ferry, transport, cazari (nivel mediu) si mancare, am iesit undeva la 1500e, depinde de fiecare cat mananca, cat ii consuma motoru' si altele. Peste buget este bine sa aveti si un buffer pentru situatii neprevazute.

Vize: pentru Algeria trebuie sa o luam inainte cam cu o luna si trebuie sa avem o dovada de booking la un hotel, din ce am inteles.

 

Evident, pana la plecare planul se va mai schimba putin si poate iar putin pe traseu, in sensu' ca daca vrem sa unim 2 zile pentru ca am fost vrednici si ne-am trezit de dimineata, sau drumurile au fost foarte bune, o putem face, ca apoi sa stam relaxati. Sau daca vrem sa mai vizitam ceva care este in drum.

De mers e planificat sa se mearga in fiecare zi (200, pana la 700km prin Europa), de aceea zic ca putem sa mai unim pe traseu, sau inainte. Eu nu am prevazut off road, dar niciodata nu putem sa stim pana nu ajungem acolo, asa ca, pregatiti-va psihic daca e sa mergeti ^_^

 

Planul ar fi urmatorul:

- trimis motoarele cu duba/camion, in functie de cati o sa fim

- luat avion pana in Spania si preluat moto

- vizitat Gibraltar

- plimbare prin Spania

- plimbare Portugalia (Lisabona) + o baie in mare pe plajele alea superbe

- intoarcere Algeciras + luat ferry Tanger, Maroc

- plimbare Maroc aproximativ 7 zile, pana Agadir si sus inapoi Tanger

- luat ferry Algeciras - mers Almeria - luat ferry Ghazaouet

- plimbare Algeria vreo 3-4 zile

- plimbare Tunisia vreo 3 zile - luat ferry Sicilia

- Sicilia - Bari - luat ferry Bar, Muntenegru sau Durres, Albania

- traseu flexibil, in functie de cat mai vrem sa ne intindem (pe autostrazi pana acasa, sau pierdut vremea prin Grecia)

 

Nu pot sa atasez un word cu traseul si pe copy-paste imi copiaza aiurea scrisul si linkul, dar daca e cineva interesat, ii trimit pe mail fisierul.

 

Ca sa raspund de pe acum la intrebari: nu este pericol mai mare decat in orice alta tara; am prieteni din Maroc, Tunisia si alte tari, care au vizitat de curand Algeria si mi-au confirmat (cei din Maroc si Tunisia sunt niste fete, deci daca era nasolica, aflam din prima, tinand cont ca sunt foarte libertine fata de impresiile pe care le aveam initial).

In plus, am mai intrebat si pe niste grupuri si forumuri care e situatia; raspunsul de la algerieni si tunisieni cand le-am dat linkul de la ambasade a fost ca nu am de ce sa imi fac griji: "I have been through your link and to be honest with you , it's overrated , especially when the city of Jijel is listed as "avoid non essential travel" made me laugh , cause its such a safe and beautiful place surrounded by mountains and sea that you'll enjoy so much driving by. To make it simple , you're going to have a nice time and be safe and sound traveling around ,and be ready for a long waiting line at Tunisia border .If you have more questions , will be happy to help". Alte raspunsuri au inceput cu "Haha" si nu de la cei din zona...

 

Deci daca intereseaza pe cineva tura, imi lasati o adresa de mail si discutam acolo mai multe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Doar benzina e 500-600 €, scurt. E mai mult, dar sa zicem. Daca plecati cu pana in 2000€ la voi o sa faceti foamea.

De situatii neprevazute nici nu aduc aminte. Si sunt o gramada la asa un traseu!

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar benzina e 500-600 €, scurt. E mai mult, dar sa zicem. Daca plecati cu pana in 2000€ la voi o sa faceti foamea.

De situatii neprevazute nici nu aduc aminte. Si sunt o gramada la asa un traseu!

Da, asa este. Mi-a zis cineva ca-s optimista si pe topicul cu India. Cica 2000E era ceva mult prea optimist. Ce crezi? Am iesit pe la 1500E (putin peste) cu cazari pe jumate din timp la hotel de 4*. Si cumparaturi in draci de a trebuit sa-mi mai iau un rollbag de moto imens ca sa le car.

Sa mor daca stiu de unde le scoateti... Mancati cu foite de aur, beti ambrozie?

/index.php?/topic/743558-india-nepal-2017/?p=4279754

 

Da' chiar, ai si niste date concrete si preturi sa-mi dai si mie? Ferry, cazari, benzina, d-astea...

 

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:14

Suna foarte bine... Pacat ca nu pot sa imi iau concediu pe o perioada atat de mare

Pai zile de concediu ar fi 15... N-ar trebui sa fie asa o tragedie... :P

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu am preturi pt ca nu sunt adeptul de acest gen de excursii. Imi pot imagina cu ce fel de chici-uri ai umplut bagajele si la ce bani. Ma rog, subiectul e interesant doar pt adeptii calatoriilor de genul. Una peste alta, n as pleca acasa cu 1500 in buzunar nici pana in germania si napoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu am preturi pt ca nu sunt adeptul de acest gen de excursii. Imi pot imagina cu ce fel de chici-uri ai umplut bagajele si la ce bani. Ma rog, subiectul e interesant doar pt adeptii calatoriilor de genul. Una peste alta, n as pleca acasa cu 1500 in buzunar nici pana in germania si napoi.

Ah, scuza-ma atunci, nu mi-am dat seama ca aici o scoatem pe masa si ne-o masuram. Lasa-ma te rog sa aduc rigla...

 

Nu prietene, nu mi-am umplut bagaju' cu cacaturi, ci cu rochite, bluzite facute in Nepal ca sa am amintire in verile in care nu ajung acolo si sa sustin "business-ul" local; cu cativa magneti pentru neamuri si prieteni, si echipament moto, tot ca sa sustin localnicii. Am cheltuit poate fara sens, si nu-mi pare rau.

Nu prietene, nu plec cu 1500 in buzunar ci cu bugetu' pe cel putin 10-11 excursii de genu'. Ce zici, pot sa ma duc intr-o singura excursie fara sa ii cheltui pe toti pe cacaturi nonsens? Bugetu' este facut ca sa stie si altii cat ii costa, sa calatoreasca si ei; eu dau cu cardu' si nu ma intereseaza.

 

Hai lasa-ne pe noi saracii sa nu dam sute de euro pe o noapte intr-un hotel in care stam cateva ore, si atunci doar sa dormim. Permite-ne, te rog, sa nu mancam la restaurante de basini, sa nu mancam foite de aur si sa nu bem ambrozie. Noi astia mai saraci, sau saracii, cum probabil crezi, traim cu alte chestii. Da-ne voie, te rog ,sa ne luam "chici"-uri, ca nu toti au bani ca tine de non-"chici"-uri. Daca-ti zic ca mi-as lua si cortu' sa dorm o seara macar p-afara, privind ceru', cred ca ti se face scarba de cat de saraca sunt de dorm in cort...

 

Vorbim de excursii moto in care se merge, se viziteaza pe minim si ne intoarcem acasa si povestim ce am vorbit cu localnicii si cum este la ei, ce am vazut si ce aventuri am avut, nu cat am cheltuit stand in piscina la Radisson in Algeria. Asa ca lasa-ne pe noi in saracia noastra si du-te si numara-ti banii in continuare. Multumesc pentru atentie, dar nu este nevoie.

 

Cum ziceam si acum ceva ani, d-aia nu calatoresc oamenii mai mult, ca vin diversi d-astia si ii desumfla cu aiureli inventate. Plm. Vorbim, dar habar n-avem pe ce lume suntem. Doar ne place sa ne vedem "nick"-ul si parerea pe forum. :moron:

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce limbaj ai, mi e greata de tine! Hai, mai taie din ele.

Iarta-ma, ai mei m-au trimis la scoala in Rahova, ca le mai trebuiau cateva sute de euro sa ma trimita la Le Rosey, si n-au avut... Nu toti sunt capabili, asta e...

 

Si ca sa vezi logica ta cat e de buna, am economisit mult ca mi-au luat 2 rochii din talcioc, in loc sa-mi iau de la Gucci sau d-astea. Acolo mi-am scos bugetu'... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu am preturi pt ca nu sunt adeptul de acest gen de excursii. Imi pot imagina cu ce fel de chici-uri ai umplut bagajele si la ce bani. Ma rog, subiectul e interesant doar pt adeptii calatoriilor de genul. Una peste alta, n as pleca acasa cu 1500 in buzunar nici pana in germania si napoi.

Boss, e ok, a inteles lumea ca ai bani. Da" explica-ne si noua ce e ala "chici". Nu de alta da" poate am pus si eu prin bagaje si n-am stiut, Estetule!

Avand in vedere excursia propusa de initiatorul topicului si ca ne spui ca nu esti adeptul de astfel de calatorii, pe cine crezi ca intereseaza cu cati bani pleci tu la Techirghiol sau unde mai zici.

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice, nu te ambala prea tare, eu am patit-o in Tunis, m-au lasat fara acte, bani si telefoane mobile. I-au pus cutitul la gat nevestei si mi-au zambit sugetiv. Iar asta se intampla acum vreo 10 ani, cand era liniste in Tunisia, armata controla situatia, iar turistii erau considerati zei ...

Inca o data, nu te grabi cu Tunisia. Da, este o tara foarte frumoasa, au niste plaje superbe iar excursiile care se fac in Sahara sunt fantastice. Dar sa nu-ti treaca prin cap sa mergi pe acolo fara a fi insotita de o trupa serioasa de tunisieni de-ai casei. Mare atentie la traficantii de benzina, aduc benzina pe camile, prin Sahara, din Libia, sunt foarte agresivi si periculosi.

Marocul este superb, daca ajungi in Marrakech nu rata Red City, Marea Moschee (nu pot intra decat musulmanii) si restaurantele din port. Acolo am mancat cea mai buna supa de peste din lume ...

 

PS

Bugetul de 1500 iepuroi este nerealist, ar trebui cel putin dublat. Si nu pleca cu euro la tine, in toata zona vizata de tine dolarul face legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca o sa ai ce povesti la intoarcere.

Am fost in Maroc de mai multe ori, ultima data in noiembrie, 9 zile, si l-am vazut din Tanger in Oarzazat...superb. Trebuie neaparat sa stai o noapte la marginea desertului: cer ca ala nu o sa mai vezi niciodata!!!!

Benzina e in jur de 1 euro litrul, depinde de localitate si de statia unde opresti. Au autostrazi de 2-3 benzi pe sens la care platesti din loc in loc (puncte de taxare, nu stiu de vigneta) dar au si drumuri "judetene" care nu sunt groaznice si pe care nu platesti si de exemplu drumul de la Rabat la Casablanca merge pe coasta oceanului si este SUPERB!!!!

Se circula haotic, mai ales in orase.. Cazare nu stiu sa-ti spun ca singura data cand am fost turist am avut un sejur cumparat; oricum totul se negociaza, asa cum cred ca bine stii.

Bafta, drum bun sa ai si sa aduci poze multe!

PS: ca idee, 9 zile in Maroc cu avion dus-intors, autocar acolo, cazare (3-4 stele) 3 mese pe zi si intrare la muzee/moschei etc m-a costat 1600 de euro pentru 2 persoane. Am avut euro la mine dar am preferat sa scot de pe card direct dirhami, sa nu pierd de doua ori- odata cand cumperi euro'dolari si odata cand schimbi in dirhami.

PPS: In Marrakech sa vezi neaparat Gradina Majorelle/ muzeul YSL si piata Jamna El Fna, neaparat la apus :) si in Casablanca Moscheia Hassan II (se viziteaza, te lipesti de un grup cu ghid in franceza/engleza).

Ajuta mai mult franceza decat engleza in Maroc

Editat de piticot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia cu gura mare ca voi, de obicei n ajung prea departe, de multe ori! De obicei, am gura aurita cand zic asta! Pa!

Boss, e ok, a inteles lumea ca ai bani. Da" explica-ne si noua ce e ala "chici". Nu de alta da" poate am pus si eu prin bagaje si n-am stiut, Estetule!

Avand in vedere excursia propusa de initiatorul topicului si ca ne spui ca nu esti adeptul de astfel de calatorii, pe cine crezi ca intereseaza cu cati bani pleci tu la Techirghiol sau unde mai zici.

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia cu gura mare ca voi, de obicei n ajung prea departe, de multe ori! De obicei, am gura aurita cand zic asta! Pa!

Iti dau mare dreptate si-i zic lui Beatrice sa asculte bine tine ca stii ce zici. Sfaturi excelente.

Prea departe nu am ajuns nici eu, si nici nu am vazut prea multe. Decit niste locuri de rah4t gen:

post-45131-0-86368900-1515238050_thumb.jpg

post-45131-0-27341500-1515238069_thumb.jpg

post-45131-0-15337800-1515238091_thumb.jpg

 

Asa cam, cel mai inalt munte din lume... Si toata asta cu imensa suma de 600USD pentru 15 zile tot inclus in acest buget ( inclusiv cumparat "kitchuri" locale pt prieteni si familie) in afara de avionul pina in Kathmandu ( nu cred ca stii unde e , asa ca iti zic ca e capitala nepalului)

In Aug plec sa fac Leh - Manali ( iar in caz ca nu stii unde e, Nordul Indiei) 2 sapt. Buget alocat, incl inchirere de mobra 800usd

 

Am si eu o intrebare.. Ti-ai scimbat vreodata pasaportul , nu pentru ca exipra , dar pentru ca nu mai loc de vize ?

 

PS. Nu cred ca gura ti-e gura aurita ci cred ca ai plombe de aur.

 

Cu stima,

 

Un calator

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Aug plec sa fac Leh - Manali ( iar in caz ca nu stii unde e, Nordul Indiei) 2 sapt. Buget alocat, incl inchirere de mobra 800usd

 

 

Am fost anut trecut pe acolo cu moto inchiriate. De vis!

Daca mai ai nevoie de alte informatii, da-mi de veste.

In ce perioada anume mergi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice, nu te ambala prea tare, eu am patit-o in Tunis, m-au lasat fara acte, bani si telefoane mobile. I-au pus cutitul la gat nevestei si mi-au zambit sugetiv. Iar asta se intampla acum vreo 10 ani, cand era liniste in Tunisia, armata controla situatia, iar turistii erau considerati zei ...

Inca o data, nu te grabi cu Tunisia. Da, este o tara foarte frumoasa, au niste plaje superbe iar excursiile care se fac in Sahara sunt fantastice. Dar sa nu-ti treaca prin cap sa mergi pe acolo fara a fi insotita de o trupa serioasa de tunisieni de-ai casei. Mare atentie la traficantii de benzina, aduc benzina pe camile, prin Sahara, din Libia, sunt foarte agresivi si periculosi.

Marocul este superb, daca ajungi in Marrakech nu rata Red City, Marea Moschee (nu pot intra decat musulmanii) si restaurantele din port. Acolo am mancat cea mai buna supa de peste din lume ...

 

PS

Bugetul de 1500 iepuroi este nerealist, ar trebui cel putin dublat. Si nu pleca cu euro la tine, in toata zona vizata de tine dolarul face legea.

O sa avem la noi dolari si moneda locala, asa e cel mai simplu. Red City il aveam si eu pe lista dar nu era sigura daca merita, dar daca zici ca e frumos, o sa facem o oprire si acolo :)

Pericole nu mai sunt, tocmai ce ziceam initial ca m-am informat chiar de la localnici si oameni care au fost de curand. Pe sistemu' asta ne putem duce si in Syria ca acum 10 ani era ok... Zone nasoale sunt peste tot in lume, mai nou nici nu tre' sa iesi din Europa ca sa dai de ele. Sincer, mai frica mi-a fost in Berlin si prin Nisa decat in orice alt loc. Mai ales ca a doua zi a intrat ala cu camionu' in piata din Berlin, unde fusesem cu o seara inainte... Asa mi s-a zis si acum ceva ani cand m-am dus in Albania singura, ca o sa mor impuscata sau alte aiureli.

 

Sunt sigur ca o sa ai ce povesti la intoarcere.

Am fost in Maroc de mai multe ori, ultima data in noiembrie, 9 zile, si l-am vazut din Tanger in Oarzazat...superb. Trebuie neaparat sa stai o noapte la marginea desertului: cer ca ala nu o sa mai vezi niciodata!!!!

Benzina e in jur de 1 euro litrul, depinde de localitate si de statia unde opresti. Au autostrazi de 2-3 benzi pe sens la care platesti din loc in loc (puncte de taxare, nu stiu de vigneta) dar au si drumuri "judetene" care nu sunt groaznice si pe care nu platesti si de exemplu drumul de la Rabat la Casablanca merge pe coasta oceanului si este SUPERB!!!!

Se circula haotic, mai ales in orase.. Cazare nu stiu sa-ti spun ca singura data cand am fost turist am avut un sejur cumparat; oricum totul se negociaza, asa cum cred ca bine stii.

Bafta, drum bun sa ai si sa aduci poze multe!

PS: ca idee, 9 zile in Maroc cu avion dus-intors, autocar acolo, cazare (3-4 stele) 3 mese pe zi si intrare la muzee/moschei etc m-a costat 1600 de euro pentru 2 persoane. Am avut euro la mine dar am preferat sa scot de pe card direct dirhami, sa nu pierd de doua ori- odata cand cumperi euro'dolari si odata cand schimbi in dirhami.

PPS: In Marrakech sa vezi neaparat Gradina Majorelle/ muzeul YSL si piata Jamna El Fna, neaparat la apus si in Casablanca Moscheia Hassan II (se viziteaza, te lipesti de un grup cu ghid in franceza/engleza).

Ajuta mai mult franceza decat engleza in Maroc

Si eu as vrea sa stau la marginea desertului, tre' sa vad exact cum fac.... Da, franceza e de ajutor, in toata Africa de Nord se vorbeste fluent franceza. Din pacate mie nu mi-a placut sa o invat, o sa ne chinuim in engleza :))

 

 

Motivul pentru care iese bugetul asta este pentru ca in Algeria de exemplu benzina e 0.3E, iar in Tunisia 0.7; cazarile sunt mega ieftine, iar dat fiind faptul ca marea partea a traseului este prin munti, nici daca vrei nu gasesti hotel de 80* cum ii place lu 1000RR. De exemplu in India, in Pang, am platit undeva aproape de 5$ cazarea la un refugiu in munti, unde am dormit pe pietre la propriu. Si am petrecut o saptamana prin munti cu cazari de genu' asta. Dar el fiind mai redus, nu stie despre ce vorbesc, ca el calatoreste numai din hotel in hotel.

 

Asa cam, cel mai inalt munte din lume... Si toata asta cu imensa suma de 600USD pentru 15 zile tot inclus in acest buget ( inclusiv cumparat "kitchuri" locale pt prieteni si familie) in afara de avionul pina in Kathmandu ( nu cred ca stii unde e , asa ca iti zic ca e capitala nepalului)

In Aug plec sa fac Leh - Manali ( iar in caz ca nu stii unde e, Nordul Indiei) 2 sapt. Buget alocat, incl inchirere de mobra 800usd

 

Am si eu o intrebare.. Ti-ai scimbat vreodata pasaportul , nu pentru ca exipra , dar pentru ca nu mai loc de vize ?

 

PS. Nu cred ca gura ti-e gura aurita ci cred ca ai plombe de aur.

Ia uite, alt sarac... :)))) Pe Manali - Leh vezi cum faci cu cazarile, sa te astepti sa fie nasolica dupa ce treci de Keylong. Singura cazare este un refugiu in Pang la 4800m, unde o sa dormi intr-un cort mare, pe un pat comun, facut din pietre, WC-ul este undeva prin spatele cortului. Femeile au un WC separat de tara d-ala cu groapa in pamant. Partea buna e ca in cazul in care ti se face rau, si o sa simti putina presiune, tanti de acolo are si oxigen plus un aparat de masurat oxigenu' din sange. Distractia asta o sa coste 5$ pe noapte. Partea proasta... Vezi tu care e.

 

 

 

Astia cu gura mare ca voi, de obicei n ajung prea departe, de multe ori! De obicei, am gura aurita cand zic asta! Pa!

Da B0$$, asa e, du-te tu departe si pentru noi si intoarce-te cand te chemam. E misto sa pui niste etichete pe niste oameni pe care nu-i cunosti, dar vezi sa nu faci ca Eric:

 

Esti exemplul clasic de taran parvenit care a facut o invarteala si cu putin noroc a scos de niste bani. Acum tre' sa te afisezi si tu ca doar nu degeaba ai bani, nu? Ti-as explica conceptul de calatori cu motoru' dar sunt singura ca nu o sa-l intelegi. Pe drumurile pe care mergem noi de obicei si in orasele in care ajungem, nu exista "hotel" si mai ales nu de nspe stele, deci nici daca vrei nu gasesti cazari mai mari de 10$. In Nepal ajunsesem intr-un oras in care cel mai smecher hotel nu avea apa calda, unele camere nu aveau geamuri si cazarea a fost 10$ in conditiile in care mi-au carat galeti de apa calda baietii aia. Dar nu stii tu d-astea. Iti doresc sa ajungi intr-o zi ca saracii aia de care ti-e tie scarba; sa ajungi sa-ti vinzi aurul din gura aia aurita. Haidi pa.

 

Dar oricum sa stii ca sunt fanul tau, semeni cu personajul meu favorit; ia si asculta la baiatu' asta:

 

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha, iarasi discutati cu tractoristul satului, singurii munti pe care i a vazut sunt cei de balegar din fata vilei cu turnulete si sigurul desert pe care-l stie il ara in fiecare an si zice uite , mami Sahara prin ciobania din caras.Pana si taranii din sat scuipa dupa ce trece cu bmwU45 pe ulita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avion ~ 100E sa zicem cu vreun lo-cost

mobre trimise ~ 500E sa zicem ( la 3 mobre nu iesiti mai ieftin de atat pe mobra)

5 ferry-uri ~ 500E

10k km ~ 200l benzina ~ 200E

 

dpmdv chiar el-cheapo si cu cortul 1500 e nerealist. si nu, marocul nu e chiar atat de ieftin, nu prea ai cum sa stai la gazda sau ceva pe acolo, toate locurile in care te poti caza sunt strict reglementate, statul controleaza, nici macar nu ajungi in camera pana sa completezi foaia de cazare care tre sa ajunga in copie la politie etc...


» Post actualizat in 06 Jan 2018 14:20

Se circula haotic, mai ales in orase.. Cazare nu stiu sa-ti spun ca singura data cand am fost turist am avut un sejur cumparat; oricum totul se negociaza, asa cum cred ca bine stii.

[...]

PS: ca idee, 9 zile in Maroc cu avion dus-intors, autocar acolo, cazare (3-4 stele) 3 mese pe zi si intrare la muzee/moschei etc m-a costat 1600 de euro pentru 2 persoane. Am avut euro la mine dar am preferat sa scot de pe card direct dirhami, sa nu pierd de doua ori- odata cand cumperi euro'dolari si odata cand schimbi in dirhami.

 

e irelevant pretul de sejur in grup raportat la cheltuielile in grup mic, neorganizat etc...


» Post actualizat in 06 Jan 2018 14:34

Si eu as vrea sa stau la marginea desertului, tre' sa vad exact cum fac.... Da, franceza e de ajutor, in toata Africa de Nord se vorbeste fluent franceza. Din pacate mie nu mi-a placut sa o invat, o sa ne chinuim in engleza :))

 

desert in sensul de dune, ai optiuni la Mhamid sau Merzouga. Dar nu par aproape de traseul din planul tau.


» Post actualizat in 06 Jan 2018 14:45

dar, iarasi, ca idee o noapte in dunele de la M'hamid costa vreo 25-40E pe noapte (transport, cazare, masa, 'program artistic') si o camera pe langa Merzouga nu stiu daca gasesti sub 40.


» Post actualizat in 06 Jan 2018 14:48

pt baieti - o bere la 0.25 - 0.33 e cam 3-5E si o sticla de vin cam 15-25E ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avion ~ 100E sa zicem cu vreun lo-cost

mobre trimise ~ 500E sa zicem ( la 3 mobre nu iesiti mai ieftin de atat pe mobra)

5 ferry-uri ~ 500E

Proasta sunt eu ca incerc sa conving oamenii ca se poate si ieftin, in loc sa fac un traseu cum face Vlad in Alpi, sa iau banii de la lenesi/comozi/fraieri...

 

As schimba numele topicului in "Tura in Africa de Nord - 5000E, toate taxele incluse", ca sa fie si aia bogatii multumiti ca arunca cu banii. Deh, asa e cand esti prost si nu asculti de sfaturile date de oameni mai destepti ca tine, sa faci si tu un ban cinstit. :baldy:

 

Ai cautat sa vezi care sunt preturile macar, sau vorbim din impresii?

Uite aici, la o prima cautare de pe mobil, primele oferte, fara discounturi, fara invarteli, fara nimic. Sunt sigura 100% ca se poate si mai jos de atat daca aloci putin timp.

 

post-48785-0-80687800-1515250140_thumb.png post-48785-0-84845200-1515250149_thumb.png post-48785-0-34920700-1515250155_thumb.png post-48785-0-25483800-1515250161_thumb.png post-48785-0-11277000-1515250170_thumb.png

 

Inchei subiectu' banilor, cine vrea sa se plimbe si sa arunce cu banii nu are decat, dar sa nu imi spuna cum sta treaba cu bugetu'. In cazu' de fata eu recunosc ca o sa-l depasesc, dar asta pentru ca dau banii pe cacaturi. Altii probabil o sa-l depaseasca pentru ca mananca mai mult (stiu eu pe cineva ^_^). De aceea am recomandat un buffer, nu numai pentru probleme, ci si pentru chestii de genu' asta.

 

 

 

» Post actualizat in 06 Jan 2018 14:48

pt baieti - o bere la 0.25 - 0.33 e cam 3-5E si o sticla de vin cam 15-25E ;)

Da, daca pui si o bere, un vin, ceva, logic ca depasesti. Eu am facut o aproximare, un buget general, orientativ, fara sa includ rasfatul de genu' asta. Daca o iau dupa cat mananc eu, cat beau si cat imi consuma motoru' si pe unde vreau sa ma cazez, ies mult sub bugetu' asta, dar nu mai zic, ca oricum unor li se pare ceva ireal. Iara, daca vrei intr-o noapte sa te bagi la 4-5*, logic ca vei depasi.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...