Sari la conținut

plan plimbare Moldova


johnnyk
 Share

Postări Recomandate

seara buna dragi colegi :).

 

iarna fiind, motorul la cotet bagat, am zis sa imi fac un plan pentru August anul acesta.

 

rostul postarii? sfaturi, propuneri, discutii pe aceasta tema.

 

deci, ma gandesc la 5-9 zile maxim si sa vizitez cat de multe pot. data plecarii fix nu o stiu, depinde de concediu.

 

in principiu: ziua 1: ploiesti - focsani - onesti- darmanesti - bacau. aprox 340 km, de vizitat manastirea casin, palatul stirbei, salina drumul sarii, lacul poiana uzului, alte lacuri, vivariul, palatul rosu.

 

ziua 2 - bacau -miclauseni (castelul sturza) - iasi ( palatul culturii, ansamblul urbanistic palas, parcul copu restaurantul bolta rece, , gradina botanica, mitropolia moldovei, miroslava - sturza) - ruginoasa (palatul cuza voda). apox 200 km. inoptat la iasi/ruginoasa/pareri?

 

ziua 3 - ruginoasa - targu neamt (casa ion creanga - humulesti, cetatea neamt) - vanatori neamt (zimbrarie) - tarpesti (muzeul popular nicolae popa) - suceava. 150 km max (aici am uitat sa calculez) - inoptat suceava?

 

ziua 4 - targu neamt - suceava (castel) - gura humorului, manastire, voronet, sucevita, putna, moldovita (manastire + mocanita) inoptat in zona. aprox 180 km

 

ziua 5 - moldovita - castel dracula - vatra dornei (izvorul sentinela) - lacul rosu. 225km aprox. inoptat in zona, daca nu, gheorghieni.
ziua 6 - lacul rosu - miercurea ciuc ( castel miko, biserica milenara, biserica din sumuleu ciuc, st petofi sandor, teatrul municipal) inoptat aici..80 km cred :).
ziua 7 - miercurea ciuc -mlastina borsaros - baile tusnad-turnul apor- lacul sf ana - covasna ( cetatea, balta dracului, poiana zanelor, planul inclinat, cetatea ilenei cosanzene. inoptat ....am nevoie de sfaturi. slabe cazari in zona. aprox 112 km.
ziua 8 - covasna - lepsa - siriu - ploiesti. 286 km.
facand un calcul in linii mari, 1510 km facuti pe un r1 din 2003 cu un rucsac in spatele pasagerei si unt tank pad de 20l. plecam cu minimul minim necesar si vreo 3500 ron.
este practicabil? acopar cam tot ce imi doresc in atat de putin timp? este ceva in plus sau in minus de vizitat?
p.s. anul trecut am reusit pe r1 2500 km: ploiesti - bv - sighisoara - sibiu - turda - deva - orsova - tg jiu - constanta - ploiesti. in 7 zile. deci, problema nu este vehicului (pozitie, oboseala, bla bla).
doresc orice sfat cum as putea modifica, ce sa modific, etc, etc.
astept pareri.
mulumesc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare parte din traseul tau e de facut cu masina, nu-i nici o bucurie pe motor. Eu is din piatra neamt si chiar vara asta am mers prin zonele alea (evident, cu masina).

 

Sincer, de multe dintre POI-urile puse de tine nici n-am auzit si vb aia, am locuit acolo vreo juma de viata.

 

  • Bacau - Iasi e f trist, la fel si Iasiul in sine, as da skip la sectiunea aia.
  • Daca ajungi pe la Onesti, fa un drum pana la Slanic Moldova. Cazeaza-te o noapte acolo. Zona e superba, daca mai ai timp/energie fa niste trasee de picior pe muntii din apropiere (unele sunt f scurte). Eu daca mai merg vreodata cu motorul inspre moldova, doar acolo o voi face (plus cazare vreo 2-3 zile).
  • Partea cu Bucovina e faina, eu am facut traseul ASTA, include Transrarau (neaparat nu-l rata), dar am ajuns rupt la sf zilei si eram cu masina, nu pe ier unu.
  • Vatra Dornei - Poiana Teiului (coada lacului Bicaz) e dezastru. Adica iti clantane dintii in masina. Daca ai avea vreun GS as mai zice..asa, nu te sfatuiesc.
  • Lacul Ana - idem ca mai sus. Drumul 113 (Bixad) e praf praf pana la intersectia cu 113A (cel care duce efectiv spre lac). Gandeste-te ca dupa ce am ajuns acolo venind dinspre sud (Micfalau) si cu destinatie finala Piatra Neamt, am preferat ca de acolo sa continui spre Turia - Tg Secuiesc - Valea Seaca - Casinu Nou si apoi sa "ma leg" iar cu E578 spre Miercurea Ciuc. Deci ocol de ~70km pentru a evita cei 10km de drum de care iti zic. Yep, asa de rau e.

 

Pana atunci mai e timp sa te razgandesti. Oricum pune si tu link-uri de pe google maps, e mai usor sa ne dam seama asa. Si sa furam idei :))).


» Post actualizat in 05 Jan 2018 19:57

LEDIT: Documenteaza-te bine in legatura cu programul de vizitare al cetatilor/castelelor, mai ales ca ai inclus pe lista si locatii in care doar copii de gradi mai sunt dusi (cu forta) de educatoare (gen Casa Ion Creanga lol).

 

- cetatea Sucevei e inchisa lunea (si ar fi pacat sa o ratezi)

- la castelul Miclauseni am fost, era cam subtirel ca vizitatori chiar si in weekend (si cred ca era ceva weekend din preajma unei sarbatori - gen pastele sau sf maria), nu m-ar mira ca in timpul saptamanii sa nu fie tipenie pe acolo. Wow...ce bine arata in poze...in realitate e o cladire mica si cam degradata (la interior cel putin e distrus tot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bacau iasi...o fi plictisitor, dar cred ca ai ce vizita in iasi. adica din toate cautate de mine merge o zi pierduta prin oras.

daca merge sa rotesc programul cu 1 noapte, superb, altfel nu stiu cum ramane cu Slanic Moldova. vad cum e cu concediul :).

includ transraraul :). am pus acolo la lista :).

 

vatra dornei - poiana teiului...ai alternative sa vad cheile bicazului plecand din moldovita? nu pot ocoli nici foarte mult. daca ajung sa fac cheile pe noapte e aiurea.

lacul ana...eh...cert e ca dupa ce il vad, ma duc spre tg secuiesc si eu.

 

nu pot pune intr-un singur link tot drumul, dar incerc https://goo.gl/maps/UnQ1BD7NSxD2 https://goo.gl/maps/zrREYezuM6R2 https://goo.gl/maps/TkK55jBMipJ2

 

in principiu, cam asta ar fi. stiu ca si pe la manastirile agapia, sihla si alea pe acolo e drumul perforat...am mers din turda pana la chei pe pietris, ier unu este cross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai alternative sa ajungi in Poiana Teiului de acolo, asta doar daca nu vrei sa faci o bucla prin Bistrita - Reghin - Toplita - Borsec, ceea ce ar fi cam mult. In Iasi e totul sterp, plus ca drumul pana acolo e plin de retarzi. Iar vara...te parlesti mai ceva ca in sudul tarii. Eu nici nu m-as gandi sa ratez Slanic Moldova pentru Iasi...ca motociclst, ca turist, ca orice vrei sa spui tu. Iasi-ul e pt mamaite care se duc sa pupe moaste la mitropolie :crack: . Mai bine iei avionul pana acolo intr-un week-end, mai mult de atat nu merita efortul. Parerea mea. Dupa cum ti-am zis, in ziua 7 as da skip la Sf. Ana, 113-le ala care pleaca din Bixad nu e drum, e ceva combinat intre piatra cubica si pamant, o "placere" sa fii pe mobra pe acolo in luna august cand e plin de masini. 10km or sa ti se para 100. Si vad ca dupa aia ai multe de vizitat in Covasna. Sper sa mai ai putere sa o faci. Barem sa te duci pe acolo in timpul saptamanii, e mai liber si pe drum si la lac.

 

p.s.: nu merg link-urile puse de tine.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ziua 4. Suceava-Radauti(muzeu, gradina zoologica)-Putna-Marginea(ceramica, atelier olarit, tine de oale in special :) )-Sucevita-pasul Palma-Gurahumorului-TransRarau(sus ai o bifurcatie pe care ai sa faci stanga sa vezi pietrele, la coborare spre Vatra Dornei ai sa ai drumul mai rau, asta vara il peticeau dar se merita de mers chiar daca injuri). Daca vi prin zona si nu te descurci sau vrei sa faci o pauza de cafea, apeleaza cu incredere. Ai mare grija la trafic pe tot judetul Suceava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu ti-a placut in Iasi? am trecut de multe ori dar nu am oprit, am fost anul acest special pe 30,11-01,12, este un oras foarte frumos, aerisit, bulevarde largi, cladiri istorice, nu se compara cu nici un alt oras din Moldova, doar este capitala acesteia, plina de istorie si monumente, obiective, iar centrul arata minunat.

Sa te cazezi la Continental, putin mai sus de Biserica Trei Ierarhi, pret bun in centrul orasului si conditii bune.

Drumurile in Moldova sint foarte bune, sint refacute de curind majoritatea. Viziteaza cit poti de multe dar nu sta mult intr-un loc, sa faci 180-200 km intr-o zi este foarte putin si nu merita sa pierzi timp, cobori, vezi, faci poze, pleci mai departe, daca ai 9 zile poti face turul Moldovei complet.

Daca ergi spre Adjud opreste la Marasesti la monument, apoi daac ajungi la Onesti intra in Slanic Moldova, cum spunea colegul, este foarte frumos, eventual cazeaza-te acolo. Nu rata minastirile din Neamt si Bucovina, Transtraraul, Suceava cu cetatea, Pasul Mestecanis, Vatra Dornei, eventual Pasul Tihuta, sau Prislop, depinde pe unde vrei sa te intorci.

Iar ca sfat nu mai programa toate asa devreme in amanunt, multe le iei din mers si nu rezerva cazare, gasesti in zona oriunde si la orice preturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca pe motor conteaza mai mult drumul pe care il parcurgi, ala te unge la suflet, iar destinatia e un bonus. Ori pana la Iasi ai de facut un detour cam mare, prin camp, pe caldura, pe un E85 unde iti pui viata in pericol. Mai ales in contextul traseului propus, cred ca op-ul as iesi mai castigat "spiritual" (dpdv motociclistic) daca ar aloca ziua pt Slanic Moldova.

 

Ca sa fac asa o comparatie, cate ture care trec la o zvarlitura de bat de Brasov (clasicile Siriu, Cheia, Poiana) nu s-au facut si totusi pe nimeni n-am vazut sa zica: ne oprim in Brasov, sa vizitam biserici & shit ? Fiindca nu-i deloc fun sa pierzi timpul prin traficul din oras, vara, echipat din cap pana in picioare.

 

Repet, e mai intelept sa te duci un weekend la Iasi cu avionul, vizitezi tot ce ai de vizitat (chestii din astea sfinte) si gata, l-ai bifat. Bottom line, daca op-ul considera ca asta-i singura oportunitate de a ajunge acolo, atunci sa faca efortul de a-l vizita, altfel, exista modalitati mai interesante de face km pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seara buna dragi colegi :).

 

iarna fiind, motorul la cotet bagat, am zis sa imi fac un plan pentru August anul acesta.

 

rostul postarii? sfaturi, propuneri, discutii pe aceasta tema.

 

doresc orice sfat cum as putea modifica, ce sa modific, etc, etc.

 

astept pareri.

 

mulumesc!

Sfat: schimba R1 pe un tourer/enduro tourer sa nu te chinui pe drumuri la carat bagaje, pozitie in sa, confort,etc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am un scop precis cand vine vorba de moto. adica nu tin neaparat serpentine ca in palma, drum liber si fluturasi. vreau sa vad orice...orase, ruine, natura, sosea, curbe, curbe cu v, masini, nori, muzee, campuri, munti, paduri...orice.

 

plec la drum cu gandul ca voi vedea de toate. ce ne ofera atat omul cat si natura. toata lumea zice ca Moldova este plina de manastiri...bun, pus tot pe lista, ca exista Transraraul si Cheile Bicazului, bun, pe lista, ca exista castele, palate, pe lista.

 

deci, vreau sa vad de toate. ca vreau sa le vad pe 2 roti, face drumul si mai interesant. pe drum drept o recreere, pe curbe pasiune, in natura libertate. oricum eu cant in casca Dani Mocanu de nebun cand ma plictisesc, asa ca voi avea cateva sute de km sa dezlantui cocalarul din mine cu viziera pusa :)).

 

am mers la parade moto pe 40 de grade cu combinezonul de piele neagra pe mine, nu ma doboara caldura, dar sunt in drum, deci why not?.

 

am adaugat ce ma sfatuiti, mai am 7 luni sa tot adaug si modific.

 

oricum cazarea o fac cand plec la drum, in fiecare zi pentru noaptea ce urmeaza. merg la noroc cu cazarea.


» Post actualizat in 06 Jan 2018 21:33

Sfat: schimba R1 pe un tourer/enduro tourer sa nu te chinui pe drumuri la carat bagaje, pozitie in sa, confort,etc

never! R1 meu se numeste Telina, este o parte din mine si eu din ea. am vazut o mare parte din Ardeal si Oltenia, Dobrogea si circuitul de la Adancata. nu dau Telina nici pe GS1200, nici sa mi-l dai gratis. Capra asta la mine moare, ori eu pe ea :P.

 

confortul e minim, pozitia in sa e ok. pe mine nu ma dor incheieturile sau fundul pe ea nici dupa 300 km, de pasagera chiar nu imi pasa. vrea sa vina, ok, nu vrea, merg singur. eu ma simt ok (nu bine, nu confortabil, ok).

 

cat de bagaje...iau la mine 1 pereche de blugi, 1 pereche mocasini, o bluzita mai groasa, 3 tricouri, 3 perechi de sosete si 2 de chiloti, sapun, sampon si periuta de dinti. spray de lant si 500 ml ulei ( e r1, mai mananca). sosete si chiloti le spal seara, pana dimineata sunt uscate. in ghiozdan, geanta de picior si maxim tank bag intra tot ce am zis X2 daca ii convine doamnei sa ma asiste.

 

totusi, mi-as dori niste side bags, dar ptr r1 slabe sanse...eh, aia e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...