Jump to content

Ma simt furat la benzinarie

Recommended Posts

De ceva timp simt ca cv nu este in regula la pompele de la benzinarie. Recent am facut un test nu stiu cat de bine dar am facut testul in felul urmator , am pus intr o canistra de 10litri , am pus benzina cu 5.34lei litru si pe pompa scria cv 10,58liri si am platit 55lei. Am ajuns acasa am cântărit cu un cantar obișnuit si imi arata numai 8.5litri. Unde este problema ? Nu mi se pare normal sa platesc benzina 10litri si sa primesc 8.5.

• Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa nu confundam kilu' cu litru'.... a dreacu de densitate si de fizica

1l benzina= 0.850 kg

la apa e oleaca mai bine .

Edited by Taz Asg

Cineva din Bv (daca vede poate da amanunte) a pus in rezervor de moto de 18L, 22 de L. Umbla cu bonul la el ca divertisment...

Eu zic ca e caz de furt pe fata.

Edited by ruxi2k

De ceva timp simt ca cv nu este in regula la pompele de la benzinarie. Recent am facut un test nu stiu cat de bine dar am facut testul in felul urmator , am pus intr o canistra de 10litri , am pus benzina cu 5.34lei litru si pe pompa scria cv 10,58liri si am platit 55lei. Am ajuns acasa am cântărit cu un cantar obișnuit si imi arata numai 8.5litri. Unde este problema ? Nu mi se pare normal sa platesc benzina 10litri si sa primesc 8.5.

Benzina se vinde in litri nu in kilograme !

Dupa cele ce ai scris mai sus se pare ca tu i-ai furat pe ei :

10,58 litri x 5,34 lei = 56,49 lei

Daca tu ai platit 55 de lei i-ai furat cu 1,49 lei :P

PS Nu tine faza cu canistra de 10 litri, pe demonstrate ca in alea de plastic intra mai mult ?!

din cate stiam ( poate am neuronii scurtcircuitati de la alcool ) gazele erau la metru cub....

Cantarul nu iti arata litri! Inainte sa bagi 10.58l de benzina in canistra, aveai in ea 10.58l de aer..

din cate stiam ( poate am neuronii scurtcircuitati de la alcool ) gazele erau la metru cub....

Pai un litru e un decimetru cub :)

Unitatea SI.

1 - asa cum s-a spus benzina este mai usoara decat apa. Normal ca la cantar nu sunt 10 Kg. Ai fost servit corect: ai platit 10 L si ai primit 8,5 Kg :). Uzual lichidele se vand la litru desi nu este corect (vezi mai jos).

2 - nici o canistra nu se umple pina sus. In cea de 10 L incape mai mult dar nu se pune penru ca trebuie sa ramana o perna de aer. Asa a fost gandita. (probabil ca sa aiba unde sa se dilate. Din ce stiu eu modelul de canista din tabla a fost creata de nemti si aia stiau ca vor merge cu ea si la Stalingrad si in Africa de Nord :) )

@Taz Asg: 1 L = 1 dmc (sau 1000 cmc). Motoarele au cilindrea data in cmc sau L. Si gazele nu se mai vand la metru cub ci la KWh. Vezi ca te-a scurtcircuitat alcoolul si ai ramas prin 1989-1990 .

Litrul nu este unitate SI dar este folosit pentru comoditate si din obisnuita. Cum draqu ar fi sa ceri 1000 cmc de lapte? :crack: Plus ca ar implica costuri uriase ca sa inlocuiesti o gramada de aparate de masura din L in cmc.

Unitatea SI pentru volum m3. Este unitate de masura derivata.

Vezi sa nu te simti furat si cand faci presiunea la roti :crack:

acu depinde ... unde faci presiunea .... ca daca esti la munte aeru' e mai rarefiat si intra mai mult in roti ...... de aia cei care isi umfla rotile la cota doo mii tre sa bage mai mult aer in roti decat cei de la litoralul marii negre :alcy:

acu depinde ... unde faci presiunea .... ca daca esti la munte aeru' e mai rarefiat si intra mai mult in roti ...... de aia cei care isi umfla rotile la cota doo mii tre sa bage mai mult aer in roti decat cei de la litoralul marii negre :alcy:

Depinde si ce bagi in ele...

@Taz Asg: 1 L = 1 dmc (sau 1000 cmc). Motoarele au cilindrea data in cmc sau L. Si gazele nu se mai vand la metru cub ci la KWh. Vezi ca te-a scurtcircuitat alcoolul si ai ramas prin 1989-1990 .

mah.... unitatea de volum e una ..... ( is curios cati litri de aer intra in cilindrii unui motor de 600 cm3 ) si unitatea de masura pentru gaze e alta.

Tale zici de unitatea de calcul pentru gazul metan. Contorul calculeaza cati metri cubi de gaz ai consumat. Unitatea de calcul pentru gazul metan e alta poveste ;)

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:33

si uite asa ne pierdem in unitati de masura pentru gaze si lichide... stari de agregare si presiuni....

ca sa ma citez

si uite asa ne pierdem in unitati de masura pentru gaze si lichide... stari de agregare si presiuni....

E volum.

Volumul se poate exprima atat in metri cubi cat si in litri.

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:39

gaze si lichide....

Ambele fiind fluide.

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:40

Io zic sa schimbi cantarul. Sigur ala te fura!

La bidonul de 4 litri de Motul de la Emag nu ti-a dat diferenta?! Ca am auzit ca si ala e ceva in neregula cu el...

Depinde si ce bagi in ele...

Mai ales daca esti BO$$ si bagi azot!

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:42

categoric.

diferenta e ce masori, la ce presiuni, si la ce te raportezi :)

Toate fluidele se vand la volum, nu la greutate. Si tuica si gazul.