Jump to content

Ma simt furat la benzinarie

Recommended Posts

Mai ales daca esti BO$$ si bagi azot!

bre... esti gica contra

aici vorbim de cantarirea a 10 litri de benzina intr-un bidon unde inainte sa fie benzina erau 10 litri de aer... ce dreak

• Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bre... esti gica contra

aici vorbim de cantarirea a 10 litri de benzina intr-un bidon unde inainte sa fie benzina erau 10 litri de aer... ce dreak

Da, bre, am inteles ideea ta.

Dar hai sa va mai zic ceva: furtul e si mai mare, ca atarna si canistra aia ceva.

Toate fluidele se vand la volum, nu la greutate. Si tuica si gazul.

ei na ....

pai era un flacau mai devreme care zicea ca a fost tepuit.... ca a platit 10 litri de benzina si la cantar erau vreo opt( kile).. si mai zicea sageata argintie ceva legat de faptul ca gazul e la chilovati

Pai stai asaaa. Adica de cate ori am zis ca am baut un kil de tuica am fost furat????

Daca tuica are densitatea mai mica decat apa da! Dar...mai bine furat decat sa sa bei apa, nu?!

mah.... unitatea de volum e una ..... ( is curios cati litri de aer intra in cilindrii unui motor de 600 cm3 ) si unitatea de masura pentru gaze e alta.

Tale zici de unitatea de calcul pentru gazul metan. Contorul calculeaza cati metri cubi de gaz ai consumat. Unitatea de calcul pentru gazul metan e alta poveste ;)

in 600 cm3 intra 0,6 litri de gaz. La masinile cu aspiratie incap 0,6 L la presiunea de afara, la alea cu turbo intra tot 0,6 L dar cu presiune mai mare. Daca socotesti in grame, la motorul aspirat intra mai putine decat la cel turbo de unde si calutii putere in plus la turbo.

Gazele ti le masoara la m3 si apoi le converteste in KWh ca sa nu platesti aerul la pret de CH4. Acuma nu ma intreba cum se produce borfasia cu mc -> KWh. Normal el trebuie sa aiba niste masuratori de presiune prin statiile de pompare ca sa stie cate gaze ti-a dat. Altfel este evident ca masuratoare cu mc este frectie la picior de lemn.

@Speedy.K Inginereste volumul se exprima doar in m3. Dar pentru ca ne-am obisnuit cu litrul si majoritatea aparatelor de masura sunt cu litrul se merge si cu el. La fel cum se merge in aviatie cu picioare (feet) desi nu este unitate SI, si doar americanii isi bat capul cu ele, dar USA fiind taticii productiei de avioane comerciale si de aparatura din domeniu o sa ramana in aviatie pe vecie pentru ca pe poteca asta am apucat sa o luam. Sa te apuci acuma sa schimbi toate aparatele din ft in m ar fi nebunie totala (financiar vorbind).

Gluma gluma dar astia la pompe umbla de multe ori cu ocaua mica. Un prieten avea pistolul de la pompa scos din rezervor (sa il puna in stativ) iar pompa inca numara leii grei (se stieee) insa nu la viteza mare...asa ceva zeci de banuti.

Cand am avut senzatia ca ma fura, a scos benzinarul un cilindru gradat, etalonat, metrologizat, di l-a umplut in fata mea cu 1dm3 (sau litru) de benzina la aceeasi pompa. Surprinzator contorul pompei arata corect. Lukoil Damaroaia, langa Petrom city. Nu sunt sigur insa de linearitatea contorului la cantitate mai mare, prea intrau 52-54l in rezervor de 55 cand abia se aprindea rezerva. Cu care mergeam lejer 50km in oras. Dar na, poate se buhaiesc si prezervoarele auto din plastic si devin mai incapatoare :P

@Speedy.K Inginereste volumul se exprima doar in m3.

Eu n-am zis ca aia e unitatea sdtandard pentru volum. Am zis doar ca toate fluidele se vand la volum. Si ca volumul se poate masura atat in litri cat si in metri cubi.

Sper ca nu consideri vreuna din afirmatii ca fiind eronata...

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:57

Gluma gluma dar astia la pompe umbla de multe ori cu ocaua mica. Un prieten avea pistolul de la pompa scos din rezervor (sa il puna in stativ) iar pompa inca numara leii grei (se stieee) insa nu la viteza mare...asa ceva zeci de banuti.

Ba, tu ai venit sa strici topicu'?!

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:58

Ce e foarte tare e ca forumistul nostri inselat a inventat cantarul care masoara volumul... Sice ca-i arata nu 8.5 litri...

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:59

sa fie de mancarea multa de sarbatori?

Nu, ca aia e in kile. Mai degraba de la prea multi litri de tarie...

e perfect normal. furtunul dintre elementul de pompare si pistol e elastic, se umfla oleaca ( ca camera de la mobra ) . Cand iei pistolu si bagi in rezervor el se dezumfla, cand scoti pistolul din rezervor pompa mai merge oleaca cat sa umfle furtunu la loc. Tu primesti fix cat platesti . - beneficiezi pe deoparte de furtunu umflat de cel care a alimentat anterior ...si il lasi la fel de umflat.

pacat ca nu te simti prost

Pai nu , acum ma simt invatat si mai destept sa ii pot invata si pe altii care nu au citit postari din 2006 pe forum .

Eu n-am zis ca aia e unitatea sdtandard pentru volum. Am zis doar ca toate fluidele se vand la volum. Si ca volumul se poate masura atat in litri cat si in metri cubi.

Sper ca nu consideri vreuna din afirmatii ca fiind eronata...

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:57

Ba, tu ai venit sa strici topicu'?!

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:58

Ce e foarte tare e ca forumistul nostri inselat a inventat cantarul care masoara volumul... Sice ca-i arata nu 8.5 litri...

Nu am zis ca este gresit. Doar ca lumea asta mare a hotarat sa mergem cu unitati SI. Mai putin evident USA, GB, si inca cateva neimportante.

Si in inginerie se lucreaza cu unitati SI. Pe vremuri se mai si studia pe la scoala cum sta treaba cu SI.

Unitati de volum sunt multe cu care poti lucra: Litru, galon, m3, in3, yd3 , ft3, iar daca vrei sa fim nationalisti avem cofa, litra sau dramul si evident vadra (pentru producatorii si consumatorii seriosi si cunoscatori :crack: )

Ai uitat tzoiul! Si parca era si deca.

Ce puii mei atata tura-vura cand litrul e un submultiplu al unitstii SI?!? Adica 1m3 = 1000l indiferent ca e apa, nitroglicerina, mercur sau zaibar, la Cercul Polar sau la Ecuator. Si tzianul era unitate de masura a intelijentei, militzianul fiind a 1000-a parte :D

Edited by john17