Jump to content

Ma simt furat la benzinarie

Recommended Posts

Eu n-am zis ca aia e unitatea sdtandard pentru volum. Am zis doar ca toate fluidele se vand la volum. Si ca volumul se poate masura atat in litri cat si in metri cubi.

Sper ca nu consideri vreuna din afirmatii ca fiind eronata...

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:57

Ba, tu ai venit sa strici topicu'?!» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:58Ce e foarte tare e ca forumistul nostri inselat a inventat cantarul care masoara volumul... Sice ca-i arata nu 8.5 litri...

» Post actualizat in 05 Jan 2018 20:59

Nu, ca aia e in kile. Mai degraba de la prea multi litri de tarie...

Nu am stiut ca benzina are densitatea mai mica bai desteptule , 1l apa este egal cu 1kg deci da poti masura litri in kg cand vine vorba de apa . Greseala mea ca nu am stiut densitatea benzinei.
  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da ma macina un gand ....

daca aia 10 litri de benzina cumparati de omu' nost' aveau si apa....si de fapt erau 9,8 litri de benzina si 0.2 litri apa.....

Pai nu , acum ma simt invatat si mai destept sa ii pot invata si pe altii care nu au citit postari din 2006 pe forum . fost la orele de fizica in scoala

Fixed!

Nu am stiut ca benzina are densitatea mai mica bai desteptule , 1l apa este egal cu 1kg deci da poti masura litri in kg cand vine vorba de apa . Greseala mea ca nu am stiut densitatea benzinei.

Nu greseala ta e ca ai facut si topic pe forum. Desteptule!

PS Era o gluma pe vremea mea la d-astia care mai si striga in gura mare: unu' zicea: "1,2,3 SI !" Si restu raspuneau in cor "&%-*#-* #$%@ &^@ !!!"

Edited by Speedy.K

Pai nu , acum ma simt invatat si mai destept sa ii pot invata si pe altii care nu au citit postari din 2006 pe forum .

vand nationalitate

asta e valabil pentru apa lichida. ca daca apa ingheata isi mareste volumul deci nu mai are 1 litru :alcy:

1l apa este egal cu 1kg deci da poti masura litri in kg cand vine vorba de apa

Nu am zis ca este gresit. Doar ca lumea asta mare a hotarat sa mergem cu unitati SI. Mai putin evident USA, GB, si inca cateva neimportante.

Si in inginerie se lucreaza cu unitati SI. Pe vremuri se mai si studia pe la scoala cum sta treaba cu SI.

Unitati de volum sunt multe cu care poti lucra: Litru, galon, m3, in3, yd3 , ft3, iar daca vrei sa fim nationalisti avem cofa, litra sau dramul si evident vadra (pentru producatorii si consumatorii seriosi si cunoscatori :crack: )

Ai perfecta dreptate! Am crezut ca gresesc eu undeva.

Vedeti ca volumul o fi el fix, dar densitatea variaza! Adica iei mai multa benzina intr-un litru daca e rece decat daca e calda. De aia in sezon cine se scoala de dimineata si merge intai la benzinarie ajunge mai departe :P

Si tzianul era unitate de masura a intelijentei, militzianul fiind a 1000-a parte :D

Cea mai tare pe ziua de azi! N-o stiam!

» Post actualizat in 05 Jan 2018 21:35

vand nationalitate

Acuma, cand a scazut pretu' asa mult?!

» Post actualizat in 05 Jan 2018 21:36

asta e valabil pentru apa lichida. ca daca apa ingheata isi mareste volumul deci nu mai are 1 litru :alcy:

Ataaaat! Acuma chiar ca l-ai distrus psihologic!

Cantarul nu iti arata litri! Inainte sa bagi 10.58l de benzina in canistra, aveai in ea 10.58l de aer...

Postul anului pe 2018. :)))))

Florin -v, on 05 Jan 2018 - 22:49, said:snapback.png

sa fie de mancarea multa de sarbatori?

Nu, ca aia e in kile. Mai degraba de la prea multi litri de tarie...

No,ficior, vad ca esti tare in chestii d-astea cu kile si litri !

Lamureste-ma si pe mine, berea si vinul in ce se masoara ?!...in kile sau in litri, ca astia le-or declarat alimente :P

“Nmc” sau “Normal Metru Cub” însemnă volumul de gaz care, la temperatura de zero (0) grade Celsius şi la o presiune absolută de unu virgula zero unu trei doi cinci (1,01325) bari şi atunci când nu există vapori cu conţinut de apă, ocupă un volum de un (1) metru cub.

In asa ceva se contorizeaza gazele pe care le consumi la aragaz si in centrala termica...

Edited by mianmar23

No,ficior, vad ca esti tare in chestii d-astea cu kile si litri !

Lamureste-ma si pe mine, berea si vinul in ce se masoara ?!...in kile sau in litri, ca astia le-or declarat alimente :P

Cand le beau se masoara in litri. Cand vin aia sa ma controleze la autorizatia de vanzare a bauturilor alcoolice le masor in kile, ca sunt alimente. Si cand ma intreaba nevasta-mea cat am baut la fel.

Merge?

» Post actualizat in 05 Jan 2018 21:52

“Nmc” sau “Normal Metru Cub” însemnă volumul de gaz care, la temperatura de zero (0) grade Celsius şi la o presiune absolută de unu virgula zero unu trei doi cinci (1,01325) bari şi atunci când nu există vapori cu conţinut de apă, ocupă un volum de un (1) metru cub.

Aaa, pai acu' s-a mai linistit omu'... A inteles de ce i-au vandut aia de la Carrefour cantar in litri!

In asa ceva se contorizeaza gazele pe care le consumi la aragaz si in centrala termica...

:offtopic:

Cand le beau se masoara in litri. Cand vin aia sa ma controleze la autorizatia de vanzare a bauturilor alcoolice le masor in kile, ca sunt alimente. Si cand ma intreaba nevasta-mea cat am baut la fel.

Merge?

Merge! merge un vin fiert aditivat cu vanilie , scortisoara si felii de portocala !... la kil sau la litru, oricum :drink:

Merge! merge un vin fiert aditivat cu vanilie , scortisoara si felii de portocala !... la kil sau la litru, oricum :drink:

mno... vezi ca nu stii?

vinul fiert e fie la ibric fie la oala ;)