Jump to content

Ma simt furat la benzinarie

Recommended Posts

Fixed!

Nu greseala ta e ca ai facut si topic pe forum. Desteptule!

PS Era o gluma pe vremea mea la d-astia care mai si striga in gura mare: unu' zicea: "1,2,3 SI !" Si restu raspuneau in cor "&%-*#-* #$%@ &^@ !!!"

Pe vremea ta ... esti dinozaur : ))

• Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce dreak vă certați pe unități de măsură!

Eu mă simt furat la preț!

exact.

suntem tara producatoare de petrol cu benzina scumpa...

ca draqu.

bah baietzi cucuieti, nu se fura benzina la pompa... aia e cel mai usor de verificat la orice control spontan. gainarii d-astea cu 10-15 litrii de petrol se fac la cisterna! adica: dupa ce se goleste tancul in rezervorul statiei, se semneaza actele etc-etc se mai pot extrage 10-15 litrii de produs petrolier din ce se prelinge de pe peretii cisternei. eh dar la aia are acces doar soferul ;)

cat despre celebrul deja initiator al acestei discutii... valeu maica! :)

Corect era:"Ma simt furat la benzinarie de statul roman".

Restu-s dude de iarna.:)

Mai dati va n doamne iarta ma , ca prea a ti sarit toti ca , caini. Ce maciuci atata misto si faceți pe destepti ca daca intrebi 10pe forum 9nu stiau. Pt astia care se dau destepti pot sa va bag .. frumos elegant. Pt unii like ca sunt domni. Restu' sunt jeguri ! Asa a fst mereu pe forumul asta.

Mai dati va n doamne iarta ma , ca prea a ti sarit toti ca , caini. Ce maciuci atata misto si faceți pe destepti ca daca intrebi 10pe forum 9nu stiau. Pt astia care se dau destepti pot sa va bag .. frumos elegant. Pt unii like ca sunt domni. Restu' sunt jeguri ! Asa a fst mereu pe forumul asta.

snt pentru ci ne vrea sa se ma-i de a in doamne?

nikiunu nu jtie ;)

cred ca avem o noua nominalizare

nu e prost ala care semnalizeaza , ie prosti restu , cca 90% , deci se scuza

» Post actualizat in 06 Jan 2018 16:29

o intrebare am , daca imi permiti sa te deranjez... esti ruda cumva cu sonyc?

Bai, nu-mi deturnati protestul. Ma gandeam sa ii cooptez pe cei de la flat earth society (bineînțeles, pe langa OP)

sa le spui cum se schimba densitatea in functie de temperatura ... sa vedem si noi cum te ard pe rug :)

Pai daca suntem mulți deja protestăm sa se desființeze densitatea cu totul. Si un kil sa fie egal cu un litru. Permanent!

Edited by XaeL

Pai daca suntem mulți deja protestăm sa se desființeze densitatea cu totul. Si un kil sa fie egal cu un litru. Permanent!

la noi nu se poate . kil = litru. am demonstrat mai sus. un kil de apa pun in sticla de 1 litru sub actiunea frigului devine un kil de apa care e mai mult decat sticla de un litru.

deci daca sub actiunea frigului lichidul se dilata ....si devine mai mult decat a fost ar trebui sa cumparam benzina fierbinte, adica mai contractata . cumperi 9 litri de benzina fierbinte si cand se raceste.... tadaaaaaaaaaaaaaa ai 11 litri ( doi litri moca )

Furtul cel mare nu este reprezentat de cele cateva picaturi de benzina pe care la ciordesc soferii cu cisterna sau benzinarii. Astea sunt fix pix.

Era mai interesant daca ne spunea cineva cam cat din pretul benzinei este produsul petrolier cu care miscam mobra/conserva si cat sunt taxe, taxe, taxe.....

Iata o chestie care ne poate indica cam cata benzina cumparam de fapt: parca prin 2015 cand s-a ieftinit benzina de la 6 lei si ceva litrul la sub 5 lei, pretul petrolului a scazut cu 50%. Adica s-a injumatatit. Cu toate acestea pretul benzinei a scazut doar cu 20%. Si asta pentru ca pretul benzinei in sine este circa 46% din pretul de vanzare la pompa, iar mai mult de 50% sunt taxe: taxa de drum, acciza, TVA, taxa de mediu, taxa pentru protectia marmotelor si ce puii mei de taxe or mai avea astia prin cap. Toate aceste taxe nefiind legate in nici un fel de extractia. transportul si procesarea petrolului sau distribuirea combustibilului.

Si toate acestea in conditiile in care Romania a avut prima sonda comerciala de petrol din lume, prima productie de petrol inregistrata oficial la nivel international si a fost prima tara exportatoare de benzina (adica produs prelucrat nu materie prima).

Dar de retinut ca pina la urma toata productia de petrol de la extractie si pina la export nu a fost in mainile capitalului romanesc decat in perioada comunista.

In rest:

- Astra Romana infiintata in 1880 a ajuns in 1911 pe mana ''Royal Dutch Shell'' pina in 1947 (evident)

- Steaua Romana din Campina a fost initial cu capital romanesc - fratii Mehedinteanu, si a ajuns sa fie cu capital romano-austriaco-maghiaro-britanic

- Rafinaria Vega infiintata de nemti impreuna cu niste investitoi francezi

In principiu petrolul romanesc era controlat de nemti, britanici si francezi.

Astazi se vede ce a mai ramas din petrolul romanesc si pe mainile cui a ajuns. Pentru info suplimentare va adresati lui A.Nastase sau PSD-ului, artizanii privatizarii Petrom pentru ''fabuloasa'' suma de 660 milioane USD. Socotiti cam cat valora doar reteaua de distribuite (benzinariile) si cred ca veti depasi lejer aceasta suma. Nu mai punem la socoteala Arpechim Pitesti (astazi inchis) si Petrobrazi.

Astazi se vede ce a mai ramas din petrolul romanesc si pe mainile cui a ajuns. Pentru info suplimentare va adresati lui A.Nastase sau PSD-ului, artizanii privatizarii Petrom pentru ''fabuloasa'' suma de 660 milioane USD. Socotiti cam cat valora doar reteaua de distribuite (benzinariile) si cred ca veti depasi lejer aceasta suma. Nu mai punem la socoteala Arpechim Pitesti (astazi inchis) si Petrobrazi.

vrei sa zici ca procentul covarsitor de masimowesti , sonyci,sabinachis... in general belbozi , cu care se mandreste populatia tarii .... vrei sa zici ca astia nu poarta nici o vina, si au venit olandejii,englejii si alti cuceritori sa ne fur... cumpere???

vrei sa zici ca procentul covarsitor de masimowesti , sonyci,sabinachis... in general belbozi , cu care se mandreste populatia tarii .... vrei sa zici ca astia nu poarta nici o vina, si au venit olandejii,englejii si alti cuceritori sa ne fur... cumpere???

Tu...brainiac...tu :))))

post-83322-0-84863500-1515325273_thumb.jpg