Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa fac un cadou o scoala de soferi pentru categoria B.

Nu mai sunt la curent cu sistemul de realizare al scolarizarii pentru a obtine permisul de conducere, cu atat mai putin in Bucuresti, asa ca am niste intrebari:

-Mai exista instructori particulari care sa aiba propria firma, sau exista doar firmele mari?

-Care mai este costul? Se poate plati in mai multe transe?

-Am auzit niste zvonuri cum ca daca faci scoala de soferi in Bucuresti, instructorul nu te ia de acasa sau de unde stabiliti, cum era de exemplu la mine in oras. E adevarat ca trebuie sa mergi la sediu de fiecare data?

 

Daca aveti si alte detalii interesante va rog sa le expuenti.

 

Merci anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1-Exista si instructori individuali, vs firme, care fac ce spui tu.

2-Scoala de soferi categoria B pleaca de pe la 800 lei.

3-De la scoala la scoala si instructor la instructor, difera. Unii , stabilesti loc de intalnire. La altii, ora incepe de la sediul scolii. Asta doar sa intrebi inainte.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Am auzit niste zvonuri cum ca daca faci scoala de soferi in Bucuresti, instructorul nu te ia de acasa sau de unde stabiliti, cum era de exemplu la mine in oras. E adevarat ca trebuie sa mergi la sediu de fiecare data?

 

Eu am facut in Bucuresti recent (acum vreo 8 ani), cu instructorul te intalnesti in zona in care vei merge sa inveti (in 90% din cazuri pe acolo e si traseu de examen), zona care e de obicei f aproape de sediul scolii de soferi.

Sau cateodata ma intalneam chiar la scoala de soferi, el venea de la dracu'n praznic din afara bucurestiului (Giurgiu daca imi aduc bine aminte), eu din Ilfov, scoala era in Ghencea, ne vedeam acolo ori la parcul drumul Taberei (daca mai avea cursanti inainte de mine). Cum ar fi fost sa-i zic sa vina sa ma ia din Chiajna ? :)))

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut in Bucuresti recent (acum vreo 8 ani), cu instructorul te intalnesti in zona in care vei merge sa inveti (in 90% din cazuri pe acolo e si traseu de examen), zona care e de obicei f aproape de sediul scolii de soferi.

Sau cateodata ma intalneam chiar la scoala de soferi, el venea de la dracu'n praznic din afara bucurestiului (Giurgiu daca imi aduc bine aminte), eu din Ilfov, scoala era in Ghencea, ne vedeam acolo ori la parcul drumul Taberei (daca mai avea cursanti inainte de mine). Cum ar fi fost sa-i zic sa vina sa ma ia din Chiajna ? :)))

In alte orase asa se practica, pentru ca pana acolo vine cu altul la volan, dupa il lasati pe ala acasa. Nu mi se pare asa nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIbo, in orase mai mici asa e. In 2007, cand am luat eu, asa era. Iti dai seama ca in Bucuresti nu poti aplica treaba asta, e imposibil. Eu am intrebat un coleg care face scoala acum, si ti-am raspuns. De recomandat, nu ma bag ca nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De nu merge bre...in 95-96 se practica si aici . Tine strict de comunicarea ta cu instructorul

 

Nu vine instructorul cu bani de la el ca sa arda benzina pe 6-8km pe care ii faci cateodata intr-o ora (in Bucuresti). Ar fi absurd. Daca ora ta de condus incepe la 17:00, instructorul tre sa tina masina blocata cu vreo 45min inainte ca sa te ia pe tine de acasa. Idem la sfarsitul sedintei, ca sa te duca.

 

Ti-am zis, masinile de scoala de obicei se invart in zonele de examen, daca locuiesti prin preajma, atunci da, poate sa treaca pe strada ta sa te ia cat timp e cu alt elev, iar apoi sa conduci tu dupa ce ala termina ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss, nu tati are bani sa arunce cu ei, intelegi cu zic? Eu salut ideea, un cadou f misto! Si da, peste tot poti plati in 3 transe. Buna replica legata de colegul temerar.. Ma mir ca nu comenteaza deja:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ajung dreaq la 40 de ani si n-am B-ul. Si uite, mai pleci in vacanta cu toata familia si e bine sa fie mai multi soferi.
Nu ca nu m-as putea lipsi cum m-am lipsit pana acum. Soata are B-ul, dar, e bine sa-l am si eu ptr orice eventualitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajung dreaq la 40 de ani si n-am B-ul. Si uite, mai pleci in vacanta cu toata familia si e bine sa fie mai multi soferi.

Nu ca nu m-as putea lipsi cum m-am lipsit pana acum. Soata are B-ul, dar, e bine sa-l am si eu ptr orice eventualitate.

Daca ai valoare tu pleci pe mobra si bagajele vin cu familia in masina. Pana ajung si ei tu deja ai luat camerele, te-ai lamurit unde se ia masa, unde e spa-ul, ai tras si un pui de somn etc.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca NU ai valoare NU pleci pe mobra in timp ce bagajele vin cu familia in masina. Si pentru ca NU ajungi inaintea lor NU ai luat deja camerele, NU te-ai lamurit deja unde se ia masa sau unde e spa-ul, NU ai tras si un pui de somn etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...