Sari la conținut

Dilema dosar dauna


skvj
 Share

Postări Recomandate

Am fost implicat intr-un accident, pe 3.08.2017.

O doamna a intors in U de pe banda a2-a, eu fiind pe a3a, franat brusc, trantit pe stanga, impact frontal cu mi cabesa in portiera, rutiera, smurd, 2 zile prin spital, mana pusa in ghips, 2 luni de concediu medical, cateva reveniri la medic pentru consult si radiografii etc.

 

Motoreta a iesit dauna totala, aia e.

Acum problema: mi-au inspectat echipamentul, mi-au dat 100% dauna pe casca iar pe geaca, manusi si cizme procente cuprinse intre 30 si 80.

Astazi am primit oferta pentru echipament, undeva la 1200 ron. Ce ma deranjeaza pe mine e ca vor sa le predau echipamentul avariat, in conditiile in care cel putin geaca e in stare mai mult decat decenta.

E normal? Chiar nu vreau sa le dau echipamentul, mai ales ca nu primesc altul nou in loc, ci doar o suma procentuala.

 

 

Acu a2-a problema.

Dupa cele 2 luni de CM, mai precis pe un 4 octombrie, am cerut un certificat medical de la medicul legist. M-au si trimis la spital sa le duc 2 cereri prin care ei sa primeasca toate detaliile legate de ingrijirile medicale. Bun.

Am primit certificatul medico-legal pe care scrie ca am avut nevoie de 5 zile de ingrijiri medicale si, undeva in josul paginii, ca a fost eliberat pe ~ 9 septembrie. Deci cum zic, ceva original, l-au eliberat cu o luna in urma ca eu macar sa il cer (abis).

Euroins-ul vrea sa-mi stearga lacrimile cu fix 1288 lei (1250 lei daune morale si 38 lei daune materiale). Chiar si pentru 5 zile mi se pare putin, asa ca aici vine intrebarea: cat de tare il pot wui (m, nu w) pe medicul legist avand in vedere ca detin atat chitanta cat si certificatul? Sper ca suficient de tare incat sa ma tina minte.

 

Multumesc pentru raspunsuri si spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cel mai bine gasesti un avocat. eventual afli de la baiatul de aici ce avocat anume, lui pare ca i-a obtinut (in 3 ani) vreo 41k coco. deci al lui stie ce face.

/index.php?/topic/714305-accident-iesire-brasov-pod-ghimbasel-15062014/


» Post actualizat in 16 Jan 2018 15:41

legat de predarea reperelor avariate, nu stiu sa scrie concret undeva ca esti obligat, dar la noi se practica. poti pur si simplu sa ii intrebi in baza a ce anume ti le cer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt prima problema, cu echipamentul , ei procedeaza legal.

 

La fel am avut si eu accident acum cativa ani si m-au despagubit cu o anumita suma si a trebuit sa le predau tot echipamentul moto. Ulterior, i-am dat o atentie agentului constator si mi l-a dat inapoi .

 

depinde cum te intelegi cu el ...

 

Bafta si recuperare rapida !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca eu sunt din Iasi si ei le vor in Bucuresti, deci nu stiu cum sa-i trimit spaga.


» Post actualizat in 16 Jan 2018 15:46

cel mai bine gasesti un avocat. eventual afli de la baiatul de aici ce avocat anume, lui pare ca i-a obtinut (in 3 ani) vreo 41k coco. deci al lui stie ce face.

/index.php?/topic/714305-accident-iesire-brasov-pod-ghimbasel-15062014/


» Post actualizat in 16 Jan 2018 15:41

legat de predarea reperelor avariate, nu stiu sa scrie concret undeva ca esti obligat, dar la noi se practica. poti pur si simplu sa ii intrebi in baza a ce anume ti le cer.

Cam aceeasi branza a fost si la mine, doar ca nu am avut nevoie de chirurg in spital, ci in mare parte de ortoped.


» Post actualizat in 16 Jan 2018 15:47

Pt prima problema, cu echipamentul , ei procedeaza legal.

 

La fel am avut si eu accident acum cativa ani si m-au despagubit cu o anumita suma si a trebuit sa le predau tot echipamentul moto. Ulterior, i-am dat o atentie agentului constator si mi l-a dat inapoi .

 

depinde cum te intelegi cu el ...

 

Bafta si recuperare rapida !

Sunt ok, incheietura stanga mi-a facut probleme cateva luni, dar sunt intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca eu sunt din Iasi si ei le vor in Bucuresti, deci nu stiu cum sa-i trimit spaga.

LOL?!? Poti cere transferarea dosarului la un agent din Iasi. Doar nu o sa faci drumuri la Bucuresti de fiecare data cand li se scoala lor. Eu am facut asta la Carpatica la un moment dat - accident petrecut in Craiova, constatare in Craiova, dosar trimis la Valcea unde s-a ocupat de solutionare proprietarul (adica tata).

Iar daca tu ai dosarul in Iasi si ei vor sa le trimiti pe banii tai reperele la Bucuresti.. Atunci ai un motiv in plus sa faci o reclamatie la ASF / in instanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost rupta, mai bine zis 3.14zdita.

 

 

Asta nu-i bai. Problemele mele sunt legate acum de echipamentul pe care mi.as dori sa.l pastrez si de neam prost de om ce mi.a facut un certificat "subtire" datat cu o luna in urma de a-l cere.

» Post actualizat in 16 Jan 2018 21:17

Entorsa de pumn in termeni medicali si "te-ai lovit mai tare" in termenii unui asistent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in dosar ce marca de geaca , ce culoare ? ca daca nu , cred ca poti sa intri intr-un second-hand sa le cumperi niste echipament , plus o casca cea mai ieftina posibila si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce fain....

 

pe alte topicuri unii sa plang de tepe cu colete primite si toata lumea condamna vanzatorul....

 

acum avem topic de tras teapa "cumparatorului" (asigurator).... misto de tot.... dupa aia ne miram ca taraganeaza dosarele sub suspiciunea de frauda.....

 

#noapteacahotii

#popordedoilei

#penibilipedouaroti

#mandrucasuntroman

 

PS: esti nemultumit ca trebuie sa trimiti echipamentul in schimbul despagubirii partiale? mergi la ASF - daca primesi suma integrala, atunci au temei sa ceara produsul avariat in schimb, iar pentru restul nu.

cat despre sectiunea medicala, mergi si cere detalii: cine a solicitate hartoagele alea si in ce temei? cere clarificari printr-un document oficial (cu numar de inregistrare) si de acolo vezi ce faci.

Editat de 1xu1xf1xu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avusei un accident in Targoviste, tot Euroins asiguratorul dubitei care mi-a taiat calea.

Dupa analiza dosarului si restul, cica ar fi rezultat ~700 euro despagubire motocicleta (CB 500 din '97 declarat dauna totala cu valoarea de piata 900 si ceva euro, din care s-a recuperat 70%, 30% fiind valoarea epavei pe care am pastrat-o)+~300 euro echipament (casca, manusi, geaca, ruxac, pantaloni zdreliti :D). In total recuperat 4600.01 lei (nu glumesc cu cei .01) si pastrat epava si echipament si tot.

Ideea e ca n-am vazut nici o hartie cu ce valora cat, doar am facut cererea de restituire a sumei pe card si m-am ocupat singur de reparat agregatul si achizitonat echipament nou.

 

Insa tinand cont ca la motocicleta aplica regula valoare X a vehicului pe piata, returnare 70% din X + pastrat epava, nu vad de ce nu ar aplica aceeasi regula si la echipament.

Cum zice colegul mai sus, intreabai in ce baza ti-l solicita.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este mai simplu sa te despagubeasca la valoare de piata + extra-uri pe baza documentelor justificative (accesorii&echipament) si sa isi bage in coor epava si echipamentul dupa ce primesti banii INTEGRAL (fara deduceri pentru ca ai ramas cu gunoaiele)?

 

Avem nostalgii d'astea comuniste, sa pastram tot pe balcon, vorba aia: "decat sa nu fie, mai bine sa nu trebuiasca..."

Editat de 1xu1xf1xu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in dosar ce marca de geaca , ce culoare ? ca daca nu , cred ca poti sa intri intr-un second-hand sa le cumperi niste echipament , plus o casca cea mai ieftina posibila si aia e.

"Scrie" in pozele facute de agentul constatator la deschiderea dosarului.

 

Unde scrie ca trebuie sa le vinzi lor geaca la suma oferita de ei? Nu, ei trebuie sa te despagubeasca pt dauna suferita.

Exact asa gandesc si eu.

 

Eu cred ca e cazul d eo mica ciupeala, am si banii pe geaca, am si geaca.

De fapt ar fi "am si geaca bulita, am si 50% din costul ei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceeasi situatie sunt si eu cu echipamentul: in urma unui accident in care vinovatul avea asigurare la Euroins, inspectorul de daune non auto s-a gandit ca este normal sa ma despagubeasca cu 60% din valoarea echipamentului(conditionat de predarea echipamentului). Desi am dus facturile atat pentru manusi cat si pentru casca, ei au motivat propunerea sumei prin faptul ca nu era echipamentul nou si, la solicitarea mea, au pus printscreen cu echipament similar SH de pe olx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 18 Jan 2018 07:12

 

 

Nici acum nu ai rezolvat??

Din pacate nu. Inspectorul imi ataseaza niste poze cu anunturi de pe olx si imi spune ca asta este valoarea pe piata a echipamentului. I-am explicat ca eu nu mi-am luat echipamentul de pe olx si nimeni nu imi garanteaza ca acele produse sunt originale sau ca nu sunt sparte si vopsite. In cazul unui accident nimeni nu isi asuma raspunderea daca imi este viata pusa in pericol. Oricine poate pune un anunt fictiv cu o casca la 100 de lei si asta este valoarea pe piata a produsului. imi tot explica ca nu sunt nevoit sa cumpar acel echipament de pe olx si pot face ce vreau cu banii primiti si ca nici macar nu mai am garantie la echipament( de parca ar fi schimbat cu ceva situatia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sper ca ai rezolvat deja dar daca nu ai rezolvat trebuie sa stii urmatoarele:

 

1. II intrebi cadrul legal ( cum s-a calculat uzura la echipamentul tau) ce lege a fost aplicata pt ca legea 136/1995 nu merge.Daca ai factura de achizitie a echipamentului poti cere sumele din factura daca nu le duci factura proforma.

2. II intrebi daca sunt autorizati sa recicleze sau sa depoziteze sau sa comercializeze echipament moto. Raspunsul este clar nu... ei se ocupa de asigurari.

 

Referitor la vatamari e mai complicat sa iti scriu aici, ai varianta sa mai negociezi putin cu ei spunandu le adevarul ca in instanta poti obtine mult mai ,ult.

 

PS le trimiti e mail nu stai la povest prin telefon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...