Jump to content
Sign in to follow this  
Kassu

Cumpar pachet WINDOWS 10 64bit OEM engleza

Recommended Posts

Doresc sa cumpar o licenta WINDOWS 10 PRO 64bit OEM engleza.
Pachetul trebuie sa fie obligatoriu sigilat si sa aiba codul FQC-08929 (vezi poza atasata).

De preferat oferte pe PM.

Multumesc.

post-23885-0-90453500-1516193145_thumb.jpg

Edited by Kassu

doar ca lipseste poza atasata ;)

si oarecum offtopic, ce este special la codul respectiv? nu sunt toate windows-uri?

Edited by XaeL

merci, am rezolvat.

codul respectiv defineste versiunea de WINDOWS (10 PRO), limba (engleza), si tipul de licenta (OEM).

practic, codul ala e un mod simplu de a verifica ca e exact ce doresc sa cumpar.

Edited by Kassu

Daca nu e cu suparare, la ce bani ? Ma bate si pe mine gandul sa intru in legalitate cu un computer de acasa, si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc !

In magazin gasesc si eu fara ajutor , am postat pentru o eventuala varianta de pe ''piata'' .

Eu am luat de pe Kinguin acum ceva timp si mai stiu inca 5-6 oameni care au luat exact la fel de acolo in ultimii ani. Toata lumea e multumita.

Dupa ce il comanzi primesti un fel de poza a CD-Key-ului unde apare si codul pe care il ceri tu.

Atasez CD-Keyul meu (albit ca sa nu se vada chestia importanta :P ) ca sa vezi despre ce e vorba.

post-74629-0-54704600-1516215269_thumb.jpg

Edited by Kinkey

Nu stiu de ce dati atatia bani pe windows cand se pot cumpara licente de pe net la 15-25dolari.

Edited by Andrei-LKY

@nooxy: am luat doua licente originale de pe olx cu 200 RON. Nu au fost probleme cu ele, totul ok, dar mai am nevoie de una. Omul de la care am cumparat nu mai are, cel putin momentan... Poti cauta pe olx, se gasesc incepand cu 150 RON, problema e ca oamenii nu sunt seriosi, trebuie atentie...

@kinkey: intrebare: practic ei iti trimit poza aia cu codul in clar (deja razuit). Deci codul ala il stiu si altii, in afara de tine, corect?

@andrei: am nevoie de licenta reala pe calculatoare...mai sunt si cazuri de astea... :)

Edited by Kassu

@kinkey: intrebare: practic ei iti trimit poza aia cu codul in clar (deja razuit). Deci codul ala il stiu si altii, in afara de tine, corect?

Teoretic da, il stiu cei care iti vand codul. Practic, nu stiu ce sa zic. Daca cumperi 5 coduri le vei putea vedea pe toate in contul de kinguin la comanda ta. Nu e 100% safe din punctul asta de vedere. Pentru un home user, la 25 de euro, nu ai ce pierde, daca ai nevoie de ceva pentru o firma POATE ca nu e chiar cea mai 'safe' varianta din punct de vedere al celor de la management, de exemplu.

Licentele sunt valabile doar atunci cand sunt cumparate de la un dealer autorizat Microsoft si exista factura si chitanta pe numele utilizatorului. Nu sunt transmisibile.

Eu mi-am luat licente de la lizengo.ro E ceva firma nemteasca de vinde licente prin toata Europa.

(Bine... le-am returnat intr-o saptamana si am instalat Ubuntu pana la urma, ca Windows 7 nu merge pe divaisuri mai noi, iar Windows 10 e o mizerie. Si am putut sa le returnez pentru ca nu activasem online licentele primite. Daca le activezi, adio retur.)

Edited by smar2

Teoretic da, il stiu cei care iti vand codul. Practic, nu stiu ce sa zic. Daca cumperi 5 coduri le vei putea vedea pe toate in contul de kinguin la comanda ta. Nu e 100% safe din punctul asta de vedere. Pentru un home user, la 25 de euro, nu ai ce pierde, daca ai nevoie de ceva pentru o firma POATE ca nu e chiar cea mai 'safe' varianta din punct de vedere al celor de la management, de exemplu.

Merci pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu. :)

» Post actualizat in 18 Jan 2018 10:34

Licentele sunt valabile doar atunci cand sunt cumparate de la un dealer autorizat Microsoft si exista factura si chitanta pe numele utilizatorului. Nu sunt transmisibile.

Corect 100%

» Post actualizat in 18 Jan 2018 10:36

Eu mi-am luat licente de la lizengo.ro E ceva firma nemteasca de vinde licente prin toata Europa.

(Bine... le-am returnat intr-o saptamana si am instalat Ubuntu pana la urma, ca Windows 7 nu merge pe divaisuri mai noi, iar Windows 10 e o mizerie. Si am putut sa le returnez pentru ca nu activasem online licentele primite. Daca le activezi, adio retur.)

I-am studiat. Vand prea scump, se gasesc cu acte si la 350 - 400 RON.

Kassule,

lamureste-ma pls si pe mine cu te ajuta daca ai o licenta ok cumparata de pe OLX dar fara factura vs un windows cu crack care functioneaza foarte bine?

E simplu: probabil stii deja, Win10 crackuit se bazeaza pe un task care reactiveaza la 6 luni o data sistemul. Acum e ok.

Pentru verificare, "slmgr /xpr" din command prompt (fara "").

Dar poate la un moment dat, fiind atat de utilizat acest crack, e posibil ca unul din patchurile de Windows sa anuleze taskul si sa deautorizeze sistemul.

In cazul meu, nu e de acceptat asa ceva. As pierde mult prea mult, fata de 200 RON cat ma costa o licenta ok care ma scuteste de orice panica.

Facturile sunt necesare doar daca o ajungi sa apelazi la suport la MS din diverse motive.

Altfel, te stergi la fund cu ele.

» Post actualizat in 26 Jan 2018 20:57

S-a rezolvat.

Se poate inchide.

Multumesc.

Edited by Kassu

6
On 17.01.2018 at 13:45, Kassu said:

2
On 17.01.2018 at 13:45, Kassu said:

Doresc sa cumpar o licenta WINDOWS 10 PRO 64bit OEM engleza.
Pachetul trebuie sa fie obligatoriu sigilat si sa aiba codul FQC-08929 (vezi poza atasata).

De preferat oferte pe PM.

Multumesc.

post-23885-0-90453500-1516193145_thumb.jpg

Eu iti recomand situl http://www.mykey.shop/ro , mi-am cumparat licenta pentru windows 10 de aici , m-a costat 300 lei si sunt foarte multumit. Situl vinde licente software refurbished.

Licente "functionale" gasesti la MAXIM 5 euro pe net, doar Paypal si cont pe ebay sa ai.

Licente LEGALE nu gasesti decat la dealeri autorizati Microsoft din Romania. Iti recomand calduros eMag.ro - nu marketplace, ci emag (sau pcgarage.ro sau evomag.ro sau cel.ro) sau orice dealer retail mare (flanco sau altex sunt doar doua exemple).

De asemenea, licenta OEM merge achizitionata doar cu un sistem (sistem intreg sau placa de baza si cpu sau laptop) si e valabila doar pentru el. Licenta retail e valabila pe orice PC pe care nu a fost windows (inda doar un PC!) iar licenta de legalizare e necesara daca ai fost "prins" fara windows legitim si vrei sa "intrii in legalitate". Repet: aici vorbesc de varianta legala, nu romanisme gen "las ca merge asa".

Orice site "dubios" care iti ofera la jumatate de pret licenta de fapt iti revinde prima varianta de sus: care nu e legala, dar merge daca nu te verifica nimeni. Diferenta de la 5 euro pana la cat dai tu e profitul lor. Think about it.

Edited by switch

Am luat eu de la altex laptop cu w10 pe el și acum nu pot , a se citi nu știu, să îl activez..help! 😣

Codul de activare ar trebui sa fie printre hartiile din cutie. Uneori il mai puneau sub forma unei etichete pe laptop.

Sa iti faci discuri de back-up  pentru windows. Altfel daca se buleste computerul nu ai cum sa il reinstalezi sistemul de operare.

Deja e peste puterile mele ..să fac discuri de back up pentru windows atâta vreme cât nu mă descurc cu activarea. 😣😣 de mai multe ori help!

Acum 12 ore, Flower-Power a spus:

Am luat eu de la altex laptop cu w10 pe el și acum nu pot , a se citi nu știu, să îl activez..help! 😣

Daca ai cumparat laptop cu windows 10 preinstalat, nu ai ce sa ii faci: windows-ul vine deja activat (ma rog, isi face o validare la boot). Daca l-ai cumparat fara windows (si ti l-a instalat cineva ulterior) atunci e normal sa nu il poti activa. In cazul asta iti recomand retur si achizitie de laptop cu windows 10 preinstalat (ca sa scapi de griji); vei constata ca e mai ieftin decat fara sistem de operare + licenta sistem operare + bataie de cap.

Cat despre sfatul lui @Silver Arrow - nu mai este cazul in 2019 de asa ceva. Kit-ul de instalare se descarca de la Microsoft gratuit, iar licenta este asociata laptop-ului pe baza componentelor sale "indivizibile" - adica alea interne: placa de baza si CPU-ul lipit pe ea.

L-am cumpărat cu w10 preinstalat dar îmi cere product key. 

20190526_220119.jpg

Tre' să aibă o cheie de paișpe în cutie, o bagi în ecran și gata! :P

Edited by john17

În afară de factură și garanție nu am nicio cheie franceză și nici de paișpe..

Am doar 2 opțiuni care nu mă coafează si office product key

20190526_221208.jpg

Și am tot căutat, teoretic trebuie să nu bag nimic și să am un buton de next..dar nu se arată.

20190526_221656.jpg

Edited by Flower-Power