Sari la conținut

Indecis intre Shoei Hjc si eventual Scorpion


Andrei-LKY
 Share

Postări Recomandate

Salutare, am adunat niste banuti pentru o casca noua, mi-am vandut vechiul Nolan N64 si-a facut treaba bine si sunt sigur ca si-o va face doar ca se lasase cam mult. Acum vreau sa imi iau ceva mai bun avand in vedere ca de la primavara voi ajunge si pe circuit. Costum mi-am luat vanucci xvi, cizme vanucci rv5 pro, manusi spidi carbo 3.

Intrebarea este ce ati alege intre Shoei XR1100, HJC R-PHA 11 si eventual Scorpion 1200 sau chiar si 1400.

Eu sunt cam 40% pentru shoei 40% pentru HJC 11 si 20% pentru Scorpion.

Din review-uri am inteles ca ar fi mai buna HJC la viteza.

R-pha 11 este mai scumpa cu 50euro decat xr1100 deci nu este o diferenta mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cred ca cel mai bine ar fi sa probezi pe fiecare din aceste 3 casti, ca sa vezi ce feeling iti dau. Sunt casti care nu se potrivesc pe anumite forme ale capului, si atunci risti sa nu-ti fie comode, sau pe numarul tau sa fie largi/stramte etc.

 

Eu am XR1100 si se comporta bine ca si un all arounder. Fac si touring si am mers si pe pista cu ea si n-am simtit niciun neajuns din partea ei. Ca si aspecte plus, are 7 aerisiri, care chiar isi fac treaba, viziere gasesti pe china cu $25-30 care chiar duc 2-3 sezoane de luat pietre in ele, interiorul este demontabil complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut xr1000 si acum am trecut la fratele mai mare si mai nou x-spirit 2.

Despre xr1000 - numa de bine : siguranta de top,confort de nota 20,nu se simte grea pe cap,putea sa te ploua cu ea ca nu intra apa niciunde,dezaburire buna,vizibilitate ok,singura chestie in zilele ff calduroase iti era cam cald,ventilatia poate putin cam mica.Dar pe partea cealalta era ff silentioasa.xr1100 imbunatateste exact ventialatia.Si e bine ca pe xr1100 poti sa dai jos interiorul si sa il bagi la masina.Este o casca sport-touring care merge desigur si pe circuit.(modelele special pt circuit sunt varfurile de gama)

Eu as zice ca Shoei e putin mai sus decat celelalte.Normal ca la modelele top-end toti producatorii au casti f competitive,dar cand ajungi in esalonul 2-3 de pret acolo se vede diferenta dintre Shoei si Arai si restul.

Cum a zis si colegul,e bine sa le incerci inainte sa vezi cum iti stau pe cap,asta e unul din celem ai importante lucruri.Dupa aia poti sa le comanzi de pe net sau whatever,dar neaparat probate inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca exo 1200, respectiv 1400 sunt casti orientate mai mult spre touring, cu ochelari de soare integrati. Rpha 11 este foarte aerisita, ceea ce poate fi un plus in zilele de cuptor, si o poti gasi chiar la pretul de 1200 de lei pe niste siteuri din UK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt fan Shoei ( x spirit 2 eu si xr1100 sotia) dar nu pot sa nu recunosc faptul ca HJC RPHA 11 este clar mai buna decat xr1100. Calitatea materialelor este foarte buna, pachetul este complet (chin guard, nose guard, viziere, pinlock), forma mi se pare foarte reusita, si mai au si niste modele cu grafica deosebita. Un plus al xr1100 (nu stiu daca exista si la HJC) este decupajul in jurul urechilor pentru difuzoarele intercomului.

 

Daca as avea posibilitatea ( si mi s-ar potrivi) cu siguranta as merge pe HJC RPHA 11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invata sa-ti alegi casca, conteaza calapodul la fel de mult ca marimea .

HJC are cu totul alta forma decat Shoei iar scorpion e diferit de ambele.

 

Shoei e marca premium de casti , hjc si scorpion sunt low-mid end , cine le compara de la egal la egal a purtat numai ligheane.

 

sunte 2 feluri de motociclisti , aia care inteleg ca exista doar Shoei, Schuberth,Arai si aia care merg cu ligheane pe cap. (e o gluma, sigur o sa se oftice un rateu, sa vedem care e primu si incepe sa ma injure)

 

gasesti pe yt filme educative despre cum sa-ti alegi casca , este foarte important sa nu ai puncte de presiune si sa nu-ti stranga urechile , altfel dupa juma de ora iti vine s-o arunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele casti iti pot da dureri de cap la propriu. Am eu una deasta,luata acum multi ani de la Louis la mega reducere, Probike . O luasem de backup/pasager dar n-am folosit-o deloc.

Am purtat-o prima data anul trecut si dupa 120km ma durea capul groaznic, aveam ceva pastile la mine, am tras pe dreapta sa iau una si dupa ce am dat casca jos si pana am gasit pastila imi trecuse durerea de cap :)

Dupa inca 70-80km iar m-a luat durerea, iar am oprit, am dat casca jos si mi-a trecut aproape instant....

Ciudat e ca nu se simte naspa pe cap dar cine stie cum apasa pe scafarlie in puncte strategice. ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu imi place cum vine o returnez.

binox nu cred ca este cazul sa compari castile enumerate de mine mai sus cu Probiker:))

 

Ca idee daca hjc vine mai bine pe cap oval o sa ma inteleg de minune cu ea.

Editat de Andrei-LKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la Scorpion,daca porti M de exemplu, sa iei L

au decalate marimile

de ex nevasta-mea poarta S si are un EXO 750 marimea M

Subscriu. Am avut exo1000 si citind pe net am ales o marime in plus cand am comandat...si bine am facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca la scorpion este decalaj, am 3 casti cumparate pana acum de la scorpion, doua pentru un prieten iar una pentru prietena mea, toate trei au fost comandate cu o marime mai mare decat trebuia dupa masuratori.

 

Superbec, nu a zis nimeni ca voi testa casca doar 5 minute, aici nu e vorba ca imi vine cu verificare si o pot verifica in 5 minute, vine din Anglia, casca este platita deja in caz ca nu imi este buna am 1 an de zile sa o returnez bineinteles intacta, cu folia lipita pe viziera, asta nu va fi o problema deoarece o voi demonta si o voi monta pe cea fumurie care vine impreuna cu casca.

» Post actualizat in 02 Feb 2018 17:36

Stiu ca la scorpion este decalaj, am 3 casti cumparate pana acum de la scorpion, doua pentru un prieten iar una pentru prietena mea, toate trei au fost comandate cu o marime mai mare decat trebuia dupa masuratori.

 

Superbec, nu a zis nimeni ca voi testa casca doar 5 minute, aici nu e vorba ca imi vine cu verificare si o pot verifica in 5 minute, vine din Anglia, casca este platita deja in caz ca nu imi este buna am 1 an de zile sa o returnez bineinteles intacta, cu folia lipita pe viziera, asta nu va fi o problema deoarece o voi demonta si o voi monta pe cea fumurie care vine impreuna cu casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scorpion exo 1000 comandata dupa masuratori, mi s-a potrivit perfect. Shoei XR1100 comandata, la fel dupa masuratori(de fapt aceeasi marime ca si Scorpion), mi s-a pottrivit perfect. Intre Scorpion si Shoei, clar Shoei. La scorpion mi-a placut viziera de soare incorporata, de altfel, a fost o casca foarte buna. Am purtat-vreo 5 ani. Shoei e mai usoara. La capitolul zgomot nu se vede o mare diferenta intre cele doua. In cazul ventilatiei Shoei e clar mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca si HJC-ul are probleme cu marimea la modelul asta. Am avut mai multe HJC-uri de-a lungul timpului, inclusiv RPHA 10, toate marimea M, iar la RHPA 11 a trebuit sa imi cumpar L, ca M nu intra pe cap nici luata la pila.

 

Nu as putea face comparatie directa cu modelele alea, dar RPHA 10 si 11 sunt niste casti decente, cu dotari bune la banii aia (2 viziere si pinlock, interior demontabil si schimbabil) si atunci cand incepe sa se largeasca iti cumperi bureti noi si te mai tine inca 2-3 ani, depinde daca o speli sau doar o dai cu spray.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat, dar fiecare cap difera:)) eu am masurat circumferinta si am 57cm, am bostanu oval nu rotund sunt sigur ca asta conteaza mult la rpha, cum am zis nu imi place o trimit inapoi si comand L. E vorba de doar de ~200 lei transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din noment ce stii ca ai cap oval de ce te-ai mai gandit la shoei? Asta e una. A doua, baga te rog un copy paste la politica de retur de pe sportsbike, mai exact paragraful unde scrie ca ai drept de retur 365 de zile dupa utilizare. Nu o spun la misto. Mi-e prea lene sa caut eu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca e si greu sa gasesti politica site-ului.

Edit: cine a zis dupa utilizare? In politica site-ului este scris clar returnezi produsul complet si ca nou cum l-ai primit. O pot proba prin casa cat vreau si eventual o scurta tura cu motocicleta.

post-94793-0-95010000-1517746843_thumb.png

Editat de Andrei-LKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din noment ce stii ca ai cap oval de ce te-ai mai gandit la shoei? Asta e una. A doua, baga te rog un copy paste la politica de retur de pe sportsbike, mai exact paragraful unde scrie ca ai drept de retur 365 de zile dupa utilizare. Nu o spun la misto. Mi-e prea lene sa caut eu. :)

Si eu am cap oval si am avut rpha 10+ dupa care am trecut la shoei nxr...nu am absolut nici o problema cu shoei sau hjc

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...