Sari la conținut

SMAEB XVI - 20-22 Aprilie 2018 - ROMEXPO


SMAEB
 Share

Postări Recomandate

Salutare comunitate,

Iata-ne ajunsi impreuna la cea de-a XVI-e editie a salonului moto. Mai exact motociclete, scutere, atv-uri si multe echipamente, accesorii si consumabile, pentru ca toate sunt la fel de importante. Dupa o perioada grea intre anii 2010 si 2015, piata a inceput treptat sa-si revina, iar marii importatori de vehicule, varfurile de lance ale industriei noastre, au redevenit locomotivele de care toti avem nevoie pentru a inainta, a ne dezvolta. Atunci cand se vand motociclete, scutere si atv-uri noi, se vand si echipamente si accesorii, scolile moto sunt pline, iar serviciile infloresc si ele. Asta este ceea ce ne dorim, o piata moto asezata, diversificata si in crestere de la an la an.

Transportul urban civilizat: commuting pe doua roti

“Motoare mai mici cu emisii reduse si timp mai scurt de deplasare – un pas inainte catre un oras modern”este motto-ul pe care l-am adoptat de foarte multi ani, si care este oricand de actualitate. Atunci cand orasele sufera din cauza lipsei parcarilor iar strazile sunt sugrumate de masini oprite peste tot, o parte a solutiei este trecerea pe doua roti a celor care se deplaseaza de distante scurte si medii, de acasa la serviciu si inapoi, adica foarte cunoscutul commuting.
Astfel, scuterele si motocicletele usoare de 300-650cc sunt in mod evident solutiile pe care noi le propunem mediului urban, asa cum sunt ele aplicate cu succes in marile orase Europene.

RIDE TEST – sau cum se vinde o motocicleta

Un aspect important in cadrul vanzarilor de vehicule noi este posibilitatea de a face un Ride Test inainte de achizitie. Pentru ca a testa o motocicleta si in mers, nu numai “pe loc”, este foarte important pentru viitorii posesori, SMAEB 2018 va acorda o atentie sporita acestui aspect, alocand o suprafata exterioara suficienta pentru a se putea testa motocicletele pe un circuit inchis, amenajat pentru acest scop.

Despre editia curenta

SMAEB 2018 va avea loc in perioada 20-22 Aprilie in cadrul Complexului Expozitional ROMEXPO, pavilionul B2. Deschiderea oficiala va avea loc in ziua de Vineri la ora 12 iar publicul va avea acces dupa urmatorul program:

-> Vineri 20 Aprilie – intre orele 13:00-19:00;
-> Sambata 21 Aprilie – intre orele 10:00-19:00;
-> Duminica 22 Aprilie – intre orele 10:00-17:00
-> Pret bilet: 30 RON


Ca si in anii precedenti, la salon vor avea loc DEMONSTRATII de stunt, cursuri organizate de catre scolile motosi multe alte surprize pe care organizatorii le pregatesc pentru un public estimat la aproximativ 20.000 vizitatori.

Cu stima,

Echipa SMAEB 2018

SMAEB2018_bannerforum.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bancomat in incinta Romexpo a fost si anul trecut, de la BRD. I-am facut si o poza ca a ma uit din cand in cand la el ca sa fiu sigur ca nu am visat.

Plata cu cardul depinde strict de cel ce vinde marfa. Daca sunt firme inregistrate in Romania pot aduce cu ei un POS. Daca ai de a face cu vanzatori persoane fizice sau firme inregistrate in afara Romaniei atunci vei putea cumpara doar cash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi organizatori,

La acest salon vin mii de motociclisti (din Bucuresti, imprejurimi sau din tara) calare pe motocicleta. Dupa cum stim, casca este obligatorie, deci vor avea o casca la ei. Sa nu mai zic de geaca, geanta, protectii si tot ce avem pe noi la o cursa mai lunga pe moto.

Ar prinde bine un spatiu de lasat echipamentul moto, e chiar nasol sa te plimbi in multime cateva ore cu casca, geaca si protectiile in mana sau agatate pe tine, e chiar nasol.

Am mai scris pe subiectul asta in fiecare an, poate gasiti vreo solutie. S-ar putea gasi vreo 20mp pentru asta. Tot la Romexpo, acum cativa ani, la un concert exista un astfel de spatiu, deci se poate.

 

Eu sunt la 2 aruncaturi de bat de Romexpo, vin pe jos sau cu masina, nu ma afecteaza. Dar sunt sigur ca foarte multi ar fi incantati de o asemenea facilitate.

 

 

Succes!

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi organizatori,

La acest salon vin mii de motociclisti (din Bucuresti, imprejurimi sau din tara) calare pe motocicleta. Dupa cum stim, casca este obligatorie, deci vor avea o casca la ei. Sa nu mai zic de geaca, geanta, protectii si tot ce avem pe noi la o cursa mai lunga pe moto.

Ar prinde bine un spatiu de lasat echipamentul moto, e chiar nasol sa te plimbi in multime cateva ore cu casca, geaca si protectiile in mana sau agatate pe tine, e chiar nasol.

Am mai scris pe subiectul asta in fiecare an, poate gasiti vreo solutie. S-ar putea gasi vreo 20mp pentru asta. Tot la Romexpo, acum cativa ani, la un concert exista un astfel de spatiu, deci se poate.

 

Eu sunt la 2 aruncaturi de bat de Romexpo, vin pe jos sau cu masina, nu ma afecteaza. Dar sunt sigur ca foarte multi ar fi incantati de o asemenea facilitate.

 

 

Succes!

 

Si mie mi se pare o idee foarte buna, Desi Majesty 400 "cazeaza" bine sub sa tot ce a mentionat colegul, ma gandesc si la ceilalti motociclisti care au aceasta problema. Deci o garderoba ar fi foarte utila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce drac tot aveti cu cardurile mai fratilor?ce,e cumva gratis daca plătești cu cardu?de fiecare dată cînd citesc de smart aud de 2,3 promotori de ăștia.. da ce dracu faceti lobby sau vreti sa cumpărați cu tirul..eu în locul vostru as fi mai interesat de brand urile care vor veni acolo ,nu sa plătesc o bricheta de 12v cu..cardu...se dileste lumea frate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

SMAEB 2018 va avea loc in perioada 20-22 Aprilie in cadrul Complexului Expozitional ROMEXPO, pavilionul B2.

-> Vineri 20 Aprilie – intre orele 13:00-19:00;

-> Sambata 21 Aprilie – intre orele 10:00-19:00;

-> Duminica 22 Aprilie – intre orele 10:00-17:00

Eu recomand celor care au afaceri in domeniul moto sa participe neaparat la SMAEB. Participarile la acest targ m-au ajutat mult cat am fost in domeniul moto, iar organizatorul a fost intotdeauna corect, chiar cumsecade.

 

Pasionatii moto stiu deja ca la acest targ vor gasi majoritatea jucatorilor importanti pe piata moto din Romania + o atmosfera tipica motociclistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasionatii moto stiu deja ca la acest targ vor gasi majoritatea jucatorilor importanti pe piata moto din Romania + o atmosfera tipica motociclistilor.

 

Lol...nu vreau sa fiu carcotas, dar sper ca anu asta sa vad si eu "fata in fata" un Triumph ori un KTM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi organizatori,

La acest salon vin mii de motociclisti (din Bucuresti, imprejurimi sau din tara) calare pe motocicleta. Dupa cum stim, casca este obligatorie, deci vor avea o casca la ei. Sa nu mai zic de geaca, geanta, protectii si tot ce avem pe noi la o cursa mai lunga pe moto.

Ar prinde bine un spatiu de lasat echipamentul moto, e chiar nasol sa te plimbi in multime cateva ore cu casca, geaca si protectiile in mana sau agatate pe tine, e chiar nasol.

Am mai scris pe subiectul asta in fiecare an, poate gasiti vreo solutie. S-ar putea gasi vreo 20mp pentru asta. Tot la Romexpo, acum cativa ani, la un concert exista un astfel de spatiu, deci se poate.

 

Eu sunt la 2 aruncaturi de bat de Romexpo, vin pe jos sau cu masina, nu ma afecteaza. Dar sunt sigur ca foarte multi ar fi incantati de o asemenea facilitate.

 

 

Succes!

 

Da, o idee foarte buna. NIste vestiare, ceva, platesti 5 lei si-ti lasi acolo toate acareturile, mai ales cumparaturi, daca iti faci. Si mie mi se pare aiurea sa te cari cu tot echipamentul pe tine.

De asemenea, anul trecut se vorbea de niste bratari ca sa nu mai existe surpriza neplacuta de a mai plati inca odata biletul cand te duci sa bagi niste mici afara la pranz.

 

Si... sigur avem Kawasaki anul asta? Si BMW nu a zis nimic? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii foarte bine ca sunt slabe sanse Ovidiu.

 

Particip an de an la Smaeb, de pe vremea bebeluselor. Calitatea expozitiei a avut insa parte de o cadere libera in ultimele editii.

 

Daca vrei "altceva" Budapesta nu e departe (23-25 feb).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol...nu vreau sa fiu carcotas, dar sper ca anu asta sa vad si eu "fata in fata" un Triumph ori un KTM.

Daca vrei doar sa vezi, te poti uita pe internet. :)

Cand marcile cunoscute vand 30-120 bucati pe an.... daca nu le aduce cineva pe cele mentionate de tine, inseamna ca nu e rentabil sa fie aduse...

 

Eu consider o mare realizare ca SMAEB n-a inchis portile si s-a tinut an de an, in conditii de criza economica majora si de piata moto mica si saraca, dominata de second-hand-uri vechi de 10-20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti mama saloanelor, incercati EICMA in fiecare an si SMAEB-ul o sa vi se para 1% din ce este acolo. Binenteles sa aveti si bani, nu 1000 de lei sa va cautati si o geaca si o casca in banii astia.

» Post actualizat in 09 Feb 2018 09:13

 

Oamenii nu vin acolo doar ca sa plateasca intrarea...

10% cumparatori , restul gura cască. Pe olx e bataia pestelui, la mocangeala, nu de nou luate. Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei doar sa vezi, te poti uita pe internet. :)

Cand marcile cunoscute vand 30-120 bucati pe an.... daca nu le aduce cineva pe cele mentionate de tine, inseamna ca nu e rentabil sa fie aduse...

.

 

Tipic romanesc...

 

Cand te bati cu pumnul in piept ca esti unic importator al anumitor marci (si implicit ce se vinde nou in Ro, se vinde prin tine), atunci consider ca prin prezenta cu un stand la salon (care, for christ's sake, e o data pe an) dai dovada de respect fata de actualii, dar si potentialii clienti. Un stand in care sa poata lumea vedea cateva modele "normale", nu cere nimeni exotisme ori prototipuri.

 

Si atunci se mai mira dealerii ca-s scuipati intre ochi cand omul se duce si intreaba de un model uzual (entry-mid level ca buget) si raspunsul primit e: "doar pe comanda" (aka: "daca vrei sa vezi, te poti uita pe internet, la noi doar lasi banul si il cumperi pe nevazute").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc...

 

Cand te bati cu pumnul in piept ca esti unic importator al anumitor marci (si implicit ce se vinde nou in Ro, se vinde prin tine), atunci consider ca prin prezenta cu un stand la salon (care, for christ's sake, e o data pe an) dai dovada de respect fata de actualii, dar si potentialii clienti. Un stand in care sa poata lumea vedea cateva modele "normale", nu cere nimeni exotisme ori prototipuri.

 

Si atunci se mai mira dealerii ca-s scuipati intre ochi cand omul se duce si intreaba de un model uzual (entry-mid level ca buget) si raspunsul primit e: "doar pe comanda" (aka: "daca vrei sa vezi, te poti uita pe internet, la noi doar lasi banul si il cumperi pe nevazute").

Bai baiete, cand vei face tu o afacere pe banii tai, atunci sa vorbesti. Atata pot respectivii, atata fac pe aceasta piata in care toti vor Luna de pe cer la pret de 2 bani jum'ate.

 

Si nu mai folosi expresia 'tipic romanesc' ca ceva peiorativ. Vorbind asa arati ca tu habar n-ai nici cum e Romania, nici strainatatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baiete, cand vei face tu o afacere pe banii tai, atunci sa vorbesti. Atata pot respectivii, atata fac pe aceasta piata in care toti vor Luna de pe cer la pret de 2 bani jum'ate.

 

Si nu mai folosi expresia 'tipic romanesc' ca ceva peiorativ. Vorbind asa arati ca tu habar n-ai nici cum e Romania, nici strainatatea.

 

Baiete, afaceri pe banul meu fac, doar cu clienti din afara (Israel si SUA). Si cu nici unii nu as fi reusit sa am relatii bune daca aveam o atitudine de meltean. Valabil pt toti "afaceristii" romani care incearca marea cu degetul si dupa aia dau vina pe clienti cand esueaza.

 

Bine dracului ca nu mai activezi in domeniu, n-avem nevoie de oameni ca tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ovi are nitel dreptate. Pe mine cei de la motorteam m au convins inca de anul trecut. Nici nu am vrut sa fac test drive. Doar m am pus pe un mt-09 si m am indragostit. Anul asta as vreau sa fac test drive ca de un an doar la asta ma gandesc(nu am vrut sa merg nici la test drive ul din brasov pentru ca nu aveam experienta). Pe termen lung sigur functioneaza promovarea asta cu saloanele.

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti mama saloanelor, incercati EICMA in fiecare an si SMAEB-ul o sa vi se para 1% din ce este acolo. Binenteles sa aveti si bani, nu 1000 de lei sa va cautati si o geaca si o casca in banii astia.

» Post actualizat in 09 Feb 2018 09:13

10% cumparatori , restul gura cască. Pe olx e bataia pestelui, la mocangeala, nu de nou luate.

Esti foarte optimist. 1 % ai zis? Mai degraba 0,1 %! Ce naiba, SMAEB-ul e un rahatis de salon, in maxim 30 de minute il vezi cap coada. La Eicma nu iti ajunge o zi intreaga, daca vrei sa vezi fiecare stand.

Daca vreti cu adevarat saloane mergeti la EICMA - Milano sau INTERMOT-Koln. Sunt saloane de vis. Nu se compara cu SMAEB. Nu recomand nici Budapesta. E slab ca salon. Este peste SMAEB dar nu se compara cu EICMA sau INTERMOT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...