Sari la conținut

Masina clasa medie, buget 6000E


Fanel27
 Share

Postări Recomandate

Salutari dragi colegi, m-am hotarat sa-mi schimb masina actuala, batranica mea din 2002 care m-a plimbat aproape 200k de km, cu una mai noua. Recent insurat, va urma si un copil, doi trei, si as avea nevoie de o masina mai incapatoare decat Astra G-ul actual. As vrea o masina dupa 2008, cat mai accesorizata :D

Buget max: 6000 euro. Pana acum m-am uitat la:

Opel Insignia, m-as incadra la una adusa de dincolo sau chiar din tara, insa ce am citit despre motorul de 2 litri m-a facut sa nu o mai caut: multa lume a ramas cu masina in drum, cu motorul gripat. Imi place la nebunie cu arata, dar problemele cu ea m-au facut sa imi iau gandul.

Skoda Octavia 3, imi place exteriorul, interiorul cam sec insa, nu stiu despre motoare mai nimic.

Mitsubishi Lancer, la fel imi place exteriorul interiorul cam simplut, din nou despre motoare nu stiu nimic.

Audi A4 break, frumos elegant, de ani buni ziceam ca masina asta o sa-mi care copii la scoala, cu motorul de 170 de cai :)) Din ce stiu acesta nu e cel cu probleme.

 

Orice parere este binevenita, posesorii acestor masini sunt rugati sa-si dea cu parerea. Mii de multumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu m-as uita si la Toyota Avensis. Super fiabila chiar daca arata atat de boring incat este posibil sa nu iti recunosti masina in parcare. O alta optiune buna daca vrei practicabilitate este toyota corolla verso. Daca vrei ceva fun to drive ai putea inceraca si alfa romeo 159 1.9 JTD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge pe un suv .. cv maxim 2.5diesel . Pt ca e spatios, e bun pt drumurile noastre pline de gropi si bun pt iarna sau vara ruleaza fara probleme sau frica ca ramai in zapada sau namol. Bordurile nu mai sunt un hop asa de mare.

https://www.olx.ro/oferta/bmw-x3-2-0d-4x4-panorama-navy-piele-inm-ro-IDacibJ.html

Iti dau un exemplu. Pana in 163cai sunt motoarele bune. 170este acela cu distributia cu probleme.

 

Parerea mea !

Editat de Momoah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A4 B7 uita de ele mai ales de 2.0 PD rpoblema e ca interioru n-o sa-l simti mai mare ca o astra G.

 

A4 B8 doar incepand 2009 fabricate(sa fi trecut macar un an de fabricatie ) dar la 6 mii nici nu te apropii de ceva bun cu motoru de 170 cai , la 7 mii abia poate cu mult noroc o varianta de 2,0 TDI 120 cai da fara navigatie 3G si sub nici o forma nu cauta cutie automata multitronic ...

 

Mi-am luat recent A4 model 2011 de 143 cai tiptronic in 8 viteze masina se misca foarte bine atata timp cat nu vrei sa-ti faci filmari cu 200+ pe ceas nu prinde mai mult da accelereaza surprinzator de bine pentru caii pe care-i are.

Masina arata mare din exterior, dar Interioru nu-i extraordinar de mare desi totu pare bine gandit si la locu lui, innainte aveam o vectra C 2007 era mai mult spatiu interior dar la silentiozitate,calitatea finisajelor si oboseala la drum lung n-ai ce sa compari intre cele 2 categorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati cu ideea de suv. cele break bat la poponeata suv urile ca spatiu. in afara faptului ca sunt inalte si unele 4x4 (caz in care tot orasul este baza) nu intrec break urile la siguranta si depozitare.

am avut ca suv urmatoarele: jeep grand cheroke an2013, mazda x5 2014, si acum am grand cheroke 2016 si volvo v90 2018. cat bag in volvo nu intra in niciuna. iar volvo v90 este pe acelasi segment cu octavia si A6 break.

octavia asa cum ai zis, anosta la interior insa capabila in rest.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati cu ideea de suv. cele break bat la poponeata suv urile ca spatiu. in afara faptului ca sunt inalte si unele 4x4 (caz in care tot orasul este baza) nu intrec break urile la siguranta si depozitare.

am avut ca suv urmatoarele: jeep grand cheroke an2013, mazda x5 2014, si acum am grand cheroke 2016 si volvo v90 2018. cat bag in volvo nu intra in niciuna. iar volvo v90 este pe acelasi segment cu octavia si A6 break.

octavia asa cum ai zis, anosta la interior insa capabila in rest.

Este probabil, nu ma contrazic pt ca ai avut si stii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai gusturi rele, Insignia chiar mi-a placut, insa nu m-am interesat niciodata de partea mecanica. Audi A4 sincer este genial din toate punctele de vedere. Are cineva din familie un B7 2.0 automat si sincer nu se compara cu masina mea. Imi place foarte mult si cum se conduce si cum ma simt in general inauntru. La interior s-ar putea sa nu fie mare diferenta ca spatiu fata de un astra, insa portbagajul este foarte incapator(si nici macar nu era varianta break!). Fratemiu si-a luat dupa Audi-ul de care zic un suv Jeep Renegade special pentru familie si surpriza! in portbagaj nu mai incape caruciorul si nici alte chestii care incapeau in Audi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge pe un suv .. cv maxim 2.5diesel . Pt ca e spatios, e bun pt drumurile noastre pline de gropi si bun pt iarna sau vara ruleaza fara probleme sau frica ca ramai in zapada sau namol. Bordurile nu mai sunt un hop asa de mare.

https://www.olx.ro/oferta/bmw-x3-2-0d-4x4-panorama-navy-piele-inm-ro-IDacibJ.html

Iti dau un exemplu. Pana in 163cai sunt motoarele bune. 170este acela cu distributia cu probleme.

 

Parerea mea !

Si ala din linkul tau n-o fi tot cu distributia...

Dintre cele enumerate initial Lancerul mi se pare o tinichea. Am mers cu unul chiar cand a aparut modelul si am fost dezamagit crunt, nema insonorizare + o tinuta de drum mediocra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunca un ochi si in curtea coreenilor. In ultimii ani au evoluat enorm fata de competitorii din alte tari, iar la aceeasi bani ofera super calitate.

da, arunca ochiu si zi merci ca mai ai unu de rezerva ...

 

foarte mare probabilitatea de a lua o coaja la banii astia , nu-s nici 3 lei sa inchizi ochii sa zici asta e mai incerc nu-s nici destui bani sa scoti cadavru la lumina daca este nevoie ... si mai ales probabil ca nici nu e de unde .

 

tin minte ca am ramas impresionat de o honda accord acum vreo 10 ani , acum ar fi in bugetul tau cred ... blanao masina .. doar sa-ti permiti intretinerea care e mai scumpa ca la orice europeana din clasa ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin minte ca am ramas impresionat de o honda accord acum vreo 10 ani , acum ar fi in bugetul tau cred ... blanao masina .. doar sa-ti permiti intretinerea care e mai scumpa ca la orice europeana din clasa ei.

 

Ar fi o alegere ideala dar nu are cum sa ia in bugetul lui Accord dupa 2008 si cu km putini .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nissan X-trail sau Pathfinder. Ai spatiu suficient, ai 4x4 daca te aventurezi undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar Loganul ce are? 117 000 km totul original (in afara de distributie si un set de placute) aaa, e romanesc, si nu e de fite!

loganu? pai la 120 in minunea tehnicii volumul de zgomot e mai mare decat pe motocicleta fara db-killer si casca premium ...

 

la 130 s-a plafonat deja gunoiul

 

tabla e asa subtire ca te poti taia cu usurinta in orice bucata de caroserie .. am masurat 1mm cu tot cu vopsea !

 

loganu ala de 117k km de chin , costa acum 6k euroi dar in urmatorii 100k km o sa necesite investitii , mari sau mici in functie de exploatare si BULAN !

 

eu chiar nu vad altceva decat ca ti-ai bate joc de 6k euro sa cumperi un kotetz de logan sh

 

p.s. gasesti Accord foarte ok in buget , sa nu vrei sa cumperi cifre pe bord in loc de starea masinii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este criteriul real pt care Insignia este hulita? ( motor, tabla, izolare fonica etc) Intreb serios nu la misto.

Motoarele diesel sunt de la grupul FIAT.

Adica ok in afara de un caz izolat sau doua de motoare gripate, Dumnezeu stie cum au fost intretinute sau exploatate. La fel poti zice ca orice sh este un NU clar pt ca nu ai avut tu grija de ea.

» Post actualizat in 10 Feb 2018 19:14

Pathfinder = camion. Ca si confort si tinuta de drum.

@becule, tu crezi ca mai suntem pe vremea Volgii sa ai 2mm de tabla?!? Iar dpdv fiabilitate bate golanul multe masini cu pretentii.

Omul este familist nu merge la curse, cat despre gabaritul mare, sunt destule doamne care se descurca cu SUV sigur se va descurca si el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...