Sari la conținut
Constantin

Remorca pentru accidentati tractata moto

Postări Recomandate

Nu este pentru drumurile publice.

Am incercat sa realizez o remorca tractata cu moto pt cazul accidentelor in offroad.

Personal am avut nevoie de asa ceva. Mi-am rupt piciorul in Delta si ceilalti 4 coechipieri nu stiau ce sa faca. A plecat Gigi prin niste sate, pe miriste, si dupa 2 - 3 ore a gasit un IMS vechi de 50 de ani. Avea arcurile springuite. Stiu deoarece m-au pus pe spate, pe podea. Am ajuns la Sulina pe inoptat si salupa de salvare nu circula noaptea pe Dunare. Am dormit cu atele facute din crengi de baieti la un taran. A doua zi cu o barca la Tulcea, apoi la Buc. Cand am ajuns la Elias zice dr." Acum vii. Au trecut 24 ore si nu mai pot opera. Peste o saptamana, poate!"

Ideea este ca remorca sa fie demontabila, cu posibilitate de transport pe moto, cand este un grup mai mare de enduristi. Ce se vede este un model experimental, de studiu. E demontabila, dar voluminoasa. Am tractat-o cu capra, pe camp, fara rampa.

Pe modelele experimentale se studiaza posibilitatile unei solutii, apoi se face prototipul zero, apoi prototipul, apoi seria zero, etc.

Eu ma pricep mai mult la calcule. Cu realizarea fizica alti motociclisti sunt mai priceputi. Poate Harea, ca tot este pasionat de " dracii".

post-4437-0-37981300-1518436305_thumb.jpg

post-4437-0-57844300-1518436322_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cand se rastoarna aia... Nu de aia avem SMURD cu elicoptere? La deal o sa redicie motoreta de nas.

Partajează acest post

Link spre post

Cat baga remorca?

Partajează acest post

Link spre post

Poate ar mai trebui putin latita in zona umerilor, ca sa dea o stabilitate si un confort suplimentar pacientului, astfel incat sa isi poata tine mainile pe burta si sa nu fie nevoit sa se tina de cadrul remorcii. Cred ca si zona capul ar fi util sa fie mai sus.

Partajează acest post

Link spre post

Hmm, sa mergi cu remorcuta de genul asta prin offroad mi se pare ca mai degraba ar dauna ranitului decat sa-l ajute, se rastoarna la primul sleau. Mai bine o targa din aia cum vezi in filmele cu cowboy si indieni, tot cam aia e.

Partajează acest post

Link spre post

Nu e chiar asa, versiunea a 2-a, pe langa rollcage, are si televizor si suport de bere, ca sa nu se plictiseasca pacientul.

Editat de JCDenton

Partajează acest post

Link spre post

Cum pivoteaza sistemul de fixare, raportat la mobra? Cand se inclina motocicleta? Sunt f curios... Sau e fier cu fier, si aia e?

Pe munte, de exemplu, se foloseste copaia, daca te accidentezi intr o zona putin accesibila. Pot intelege in sine ideea, dar , cum , in ce situatii ar fi utila?

Partajează acest post

Link spre post

Asfixiere/intoxicare pacient cu gaze de esapament.....

Partajează acest post

Link spre post

ulei 2t cu aroma de capsuni de la ipone.

Partajează acest post

Link spre post

ce ''uameni'' :))) eu incercam sa fiu serios :))

Partajează acest post

Link spre post

+Namol in freza/dinti de la roata spate...:)

Partajează acest post

Link spre post

O idee interesanta! M-am uitat la poze si mi-au venit in minte doua lucruri:

1. O targa mai lunga pentru confortul accidentatului:

http://targi-medicale.ro/image/cache/catalog/targa-pliabila-yxh-1-a4-1000x800.jpg

2. Carligul de remorcare ar trebui sa fie mai jos astfel incat accidentatul sa nu stea inclinat pe cat posibil.

Partajează acest post

Link spre post

+Namol in freza/dinti de la roata spate... :)

are casca

Partajează acest post

Link spre post

Niste roti mai mari cu ceva suspensii...ceva de genul...

post-67497-0-08497100-1518447103_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
:))) confort sporit. Uite ce Fericiți sunt aia din poza :)) Editat de JCDenton

Partajează acest post

Link spre post

Pare ca topicul asta o sa-l bata la audienta pe ala cu trotineta.

O adaptare pentru troti chiar ar fi interesanta...

:hug:

Editat de Kassu

Partajează acest post

Link spre post

Nu, de obicei topicurile astea se termina la pagina 2 din motive de lipsa de umor :burnout:

Partajează acest post

Link spre post

Nu este pentru drumurile publice.

Am incercat sa realizez o remorca tractata cu moto pt cazul accidentelor in offroad.

Personal am avut nevoie de asa ceva. Mi-am rupt piciorul in Delta si ceilalti 4 coechipieri nu stiau ce sa faca. A plecat Gigi prin niste sate, pe miriste, si dupa 2 - 3 ore a gasit un IMS vechi de 50 de ani. Avea arcurile springuite. Stiu deoarece m-au pus pe spate, pe podea. Am ajuns la Sulina pe inoptat si salupa de salvare nu circula noaptea pe Dunare. Am dormit cu atele facute din crengi de baieti la un taran. A doua zi cu o barca la Tulcea, apoi la Buc. Cand am ajuns la Elias zice dr." Acum vii. Au trecut 24 ore si nu mai pot opera. Peste o saptamana, poate!"

Ideea este ca remorca sa fie demontabila, cu posibilitate de transport pe moto, cand este un grup mai mare de enduristi. Ce se vede este un model experimental, de studiu. E demontabila, dar voluminoasa. Am tractat-o cu capra, pe camp, fara rampa.

Pe modelele experimentale se studiaza posibilitatile unei solutii, apoi se face prototipul zero, apoi prototipul, apoi seria zero, etc.

Eu ma pricep mai mult la calcule. Cu realizarea fizica alti motociclisti sunt mai priceputi. Poate Harea, ca tot este pasionat de " dracii".

Niste roti mai mari cu ceva suspensii...ceva de genul...

Prin combinarea celor doua postari, s-a gasit solutia ideala. Se pune ranitul pe targa, si se leaga bine. Eventual il legam si la gura ca sa nu tipe. Apoi dam gaz pe ogoarele patriei. Legat, nu va putea protesta. Iar fumul de la esapament ii face bine ... ce voi nu stiti ca, virgula, carnea afumata tine mai mult? Cat despre gropi, sleauri ... ranitul fiind legat la gura nu va putea tipa! Si iarasi zdruncinaturile ii vor fi benefice, cand ajunge la destinatie, va avea o groaza de fracturi/luxatii. Ce doar nu mergeati la medic doar pentru o amarata de fractura? Sa fie mai multe, ca sa aiba doctorul ala pe ce lua spaga. Gata ... solutia ideala!

Partajează acest post

Link spre post

Prin combinarea celor doua postari, s-a gasit solutia ideala. Se pune ranitul pe targa, si se leaga bine. Eventual il legam si la gura ca sa nu tipe. Apoi dam gaz pe ogoarele patriei. Legat, nu va putea protesta. Iar fumul de la esapament ii face bine ... ce voi nu stiti ca, virgula, carnea afumata tine mai mult? Cat despre gropi, sleauri ... ranitul fiind legat la gura nu va putea tipa! Si iarasi zdruncinaturile ii vor fi benefice, cand ajunge la destinatie, va avea o groaza de fracturi/luxatii. Ce doar nu mergeati la medic doar pentru o amarata de fractura? Sa fie mai multe, ca sa aiba doctorul ala pe ce lua spaga. Gata ... solutia ideala!

O solutie mult mai buna ar fi sa se ia sania cu elice din acest topic /index.php?/topic/750651-sanie-cu-elice/ , sa se lege cu niste chingi de motocicleta, dar cumva cat sa fie elicea paralela cu solul, si sa fie transformata motoreta in elicopter.

Practic, pacientul este legat de targa, targa de motocicleta, si motocicleta de sania cu elice (care e pusa cu varful spre vazduh). Mai departe, se pot negocia si contracte cu smurd, salvamont, etc.

Partajează acest post

Link spre post

Acum lasand gluma la o parte ... de ce nu a sunat initiatorul la 112? Pentru ce au aia elicoptere (smurd)?

Editat de raluca_carlan

Partajează acest post

Link spre post

De aia nu se mai inventează nimic in RO, pt ca toată lumea alege calea mai ușoară.

Partajează acest post

Link spre post

Eu ma intreb, lasand la o parte conditiile de transport pe cascarabeta fara suspensii: remorca asta se ia preventiv in fiecare iesire pe coclau?!?

Partajează acest post

Link spre post

Da. Și mai merge și când te duci la furat de cireșe, cu un minim de reconfigurare.

Partajează acest post

Link spre post

Furi ciresul cu totul cu asta..

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.