Sari la conținut

Siberia, Mongolia, Stan-uri - 2018


greenharleyd
 Share

Postări Recomandate

Un bulgar simpatic.

De văzut.

Da, da, da, il stiu, evident. Imi place de el ca ataca niste preconceptii din lumea moto si de multe ori o face chiar bine. Pe de alta parte, de fapt pe asta se si bazeaza cam toata retorica lui, ceea ce de la un punct incolo nu mai e neaparat de ajutor. Dar e distractiv, oricum ar fi :D.

» Post actualizat in 18 Feb 2018 16:29

Eu ti-as propune sa iei in considerare plecarea prin turcia, iran, stanuri, mongolia, Irkutsc iar de acolo sa trimiti mobra pe transport si tu sa iei avionul spre casa. Partea interesanta din traseul tau este cea de jos nu rusia.

Bucata de drum romania-rusia-siberia (sau invers) iti ia 10 zile de mers aproape incontinuu, mergi doar in linie dreapta pe asfalt, te amendeaza militia pe unde te prinde (nu mai vorbesc sa ai norocul sa te agreseze vreo doi rusi bauti si cu chef de joaca), nu ai mare lucru de vazut doar niste nori impresionanti...

Cum ziceam, iau in calcul sugestiile primite. Io-te ce-am crosetat intre timp, cred ca numai bine imi rezolva mai multe probleme fain-frumos:

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1C13_rs6XUMaculsCCgkwPHsegPym2KPp&ll=41.811450432508806%2C50.46695901367184&z=4

Fac traseul in sens invers, iau vizele de Uzbekistan si Tadjikistan din Istanbul, apoi Stan-uri pana la granita Kazakhstan cu Rusia. De acolo traversez Mongolia, urc pana la Baikal, Novosibirsk si reintru in Kazaksthan. Bucata asta inseamna ~6500 de Km, mai mult decat decent pentru inghesuit in cele 30 de zile pentru viza turistica de Rusia, cu 2 intrari/iesiri. Si la retur dau si fuga pe la Baikonur plus Atyrau, sa salut Europe de peste pod. Apoi bac din Aktau catre Baku si drum intins inapoi acasa. Singura necunoscuta e daca pot lua a doua viza de Azebaidjan cat is pe drum, ca sa am pe unde sa ma intorc :D.

Multam de idei, acum traseul arata semnificativ mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Arata mai interesant in varianta asta, In functie de timpul disponibil ai putea la intoarcere sa traversezi Turcia si sa mergi pe malul Mediteranei, unde te poti si opri cate o zi sau doua ca sa te relaxezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata mai interesant in varianta asta, In functie de timpul disponibil ai putea la intoarcere sa traversezi Turcia si sa mergi pe malul Mediteranei, unde te poti si opri cate o zi sau doua ca sa te relaxezi.

Sa vedem - pe mine ma arde de Odessa, de aia am si trecut-o la intoarcere. Depinde insa daca mai am timp, bani si energie la final.

 

 

Daca ar fi tura mea (si nu e, asa ca nu trebuie sa ma bagi in seama) m-as concentra mai mult pe Kirgistan si Tadjikistan (poate chiar si Georgia) tari prin care din ce vad pe harta aia treci pe repede inainte.

Zici tu bine ce zici, dar pentru tura asta "obiectivele" sunt cam asa:

- sa vad cat de bine ma descurc cu o plecare asa de lunga, bing-bang, singur-singurel. Pana amu am tot fost cu partenera de nebunii, dar anul asta nu poate.

- sa traversez Mongolia si sa ma balacesc in Baikal - musai

- sa-mi fac o idee ce si cum cu Stan-urile, un fel de prospectie pentru tura/ture viitoare.

De aia unele zone is cam pe repede-nainte, ca urmeaza sa le revad. In Mongolia insa nu cred ca mai ajung prea degraba, asa ca prefer sa stau pe acolo mai mult. Oricum, la nivel de tara, traseul se va modifica sigur pana la plecare (si dupa), acum ii doar in linii mari, ca sa stiu ce-mi trebuie sa ma organizez cu vizele.

Ca si concluzie, de aici incolo incep sa ma interesez de "obiective" turistice care sa fie, cat de cat, de-a lungul traseului din varianta 2. Hai cu idei mai departe, ca-s de mare ajutor :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cateva pareri despre traseu. Am fost in mare pe unde vrei tu sa mergi si as nota cateva lucruri:

 

1.Pentru Iran iti trebuie Carnet de Passage. Se emite numai de ACR si e destul de scump.

2. Nu ai nici o garantie ca vei primi viza de tranzit prin Turmenistan. Dimpotriva. Caz in care trebuie sa te intorci in Azerbaijan si sa treci Caspica cu vaporul spre Kazakstan/Aktau. Pierzi foarte mult timp.

3. Pentru Rusia cea mai buna solutie e viza de afaceri. Eu am lucrat de 4 ori cu stantours.com A fost ok de fiecare data.

. Eu am facut Timisoara - Irkutsk in 2016 in drum spre Magadan. Pana la Irkutsk am facut 11 zile, cu 2 ocoliri prin Altai si Tuva (total 9.000 km). Se poate face dar e de tras. Mie imi place sa merg, asa ca nu a fost o problema.

5. Referitor la Militia in Rusia, eu am facut pe acolo in ultimii ani vreo 30.000 km si nu am luat nici o amenda. Militienii m-au oprit dar au fost foarte ok. Nici eu nu am facut tampenii.

6. Trecerea intre UZB si TDJ pe care o ai tu pe harta e inchisa pentru straini. Verifica daca s-a schimbat ceva. Iti sugerez sa citesti pe horizonsunlimited.com

7. De asemenea varifica daca trecerea UZB - KRG e deschisa pt straini.

8. Verifica daca UZB are viza cu dubla intrare. In 2012 aveai nevoie de invitatie.

9. Nu poti sa treci din Crimeea in Ucraina!

10. In Rusia si Mongolia nu campa/opri peste noapte la mai putin de 50 km de granita. O sa ai suprize neplacute care incep cu arest si se termina cu expluzare.

 

Mai intreba pe baietii de la Heavy Duties care au mai fost pe acolo, si pe Mihai Barbu care a facut tura anul trecut cu atas.

 

 

Bafta,

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam tare mult pentru lamuriri. Apropos de trecerea intre UZB si TDJ, aveam ceva banuieli, cum ziceam traseul de doar in mare facut. Oricum urma sa verific punctele vamale ca am mai muscat-o odata cu trafic local/international.

In ce priveste viza de Turkmenistan, planul e s-o am de la bun inceput. O obtin, bine, nu. raman la varianta bac, desi asta inseamna sa renunt la Iran si n-as vrea. Sper totusi sa-i induiosez :D.

Multam de sugestia cu Heavy Duties, le fac o vizita cat de curand.

Si galeata de aur, trimiterea catre: stantours.com. Super idee, acum stiu ca am toate variantele acoperite. Pana la urma, in versiunea 2 a traseului, am redus partea de Siberia si nu-mi mai trebuie viza de business, una turistica de 30 de zile, cu dubla intrare, ii de ajuns. Dar e super bine de stiut.

PS - clar ca nu se trece din Crimeea in Ucraina, dar invers se poate? Mai exact Odessa - Sevastopol ii posibil au ba?

Pentru UZB, viza se cere de aici: http://evisa.mfa.uz/evisa_en/ Conform formularului, poti sa veri intrari multiple, nu stiu cat se sigur se si aproba. Este necesara invitatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehehe, mno, multam, stiu de Mihai, sigur ca da. Nu stie el, dar anul trecut, cat erau in tura, cat pe ce sa trecem pe la el pe acasa, numai ca sa-i trimitem o poza "de acasa". Pana la urma n-o fost sa fie.

Amu is la stadiul de lamurit bugetul, in mare sunt OK, apoi trebuie sa intru serios in vize, sa vad cum le inseriez. Nelocuind in Bucuresti, pana la plecare asta se pare ca va fi o complicatie. In paralel, pun la punct traseul, amu imediat incep si bucatile mici, pe tari, pe vami, etc.

E de lucru, dar e si tare faina parta asta de documentare :D.

 

PS - cartea lui este la indemana, de data asta la recitire pe post de documentare, nu "doar" de visare. Imediat trece "in lucru".


» Post actualizat in 22 Feb 2018 12:36

1.Pentru Iran iti trebuie Carnet de Passage. Se emite numai de ACR si e destul de scump.

Mno, nu scump, exagerat de @#%@&&*%)%^. Si nu ma refer la "Permisul International de Conducere (PIC)", care si ala e fo 800Lei, ci la ce ai zis tu, "Carnet de Passage". Valoarea mobrei de 5 ori, lasata pachet garantie in cont? La naiba, astia chiar is idioti...

Ai fost cumva in Iran, cu moto, in ultimii ani? Daca da, cum? Am vazut ca exista si solutii alternative, dar nici alea nu-s prea ieftine :S.

Si ca veni vorba, pe traseul asta este strict necesar pe undeva "Permisul International de Conducere (PIC)"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

nu am fost in Iran. Dar Mihai Barbu a fost anul trecut. Si unul din baietii de la Heavy Duties.

 

Carnet international am avut ci mine si am constatat ca am aruncat banii degeaba :(

 

Nu am avut nevoie.

 

Fara cort si fara gatit la primus/mancat din conserva ai sa te apropii de 70-80 Euro pe zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carnet international am avut ci mine si am constatat ca am aruncat banii degeaba :(

 

Nu am avut nevoie.

 

Fara cort si fara gatit la primus/mancat din conserva ai sa te apropii de 70-80 Euro pe zi.

 

Buuuuun, deci una bucata veste buna. Macar pe asta il pot scoate de pe lista. In ce priveste "gospodarirea" pe drum, planui/sper sa pot sta la cort cat de mult. De fapt asta este urmatoarea tema de casa pentru cercetare: cat si cum se poate campa prin fiecare din zone. Nu-s deloc pretentios la conditii, iar cortul si bucataria asociata is primele puse in bagaje. Sper totusi sa si gasesc locuri de campare OK, nu-mi place deloc ideea de a ma furisa pe te miri unde dupa un loc mai ascuns...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, pentru ca este obligatoriu sa te inregistrezi peste noapte. Deci hotel. Localnicul nu ar cum avea sa iti emita vreun document. Iar toate astea ti se vor cere si verifica la iesirea din tara. Nu stiu sa iti spun care sunt consecintele daca nu poti justifica, dar sigur exista si nu sunt de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Priceput. Multam mult pentru avertizare.


» Post actualizat in 24 Feb 2018 08:19

Pffffff, amu am realizat consecintele. Poi, in cazul asta, eu cum mai stau o noapte sub cerul liber, la Gates of Hell? Asta musai trebuie rezolvata :D.


» Post actualizat in 24 Feb 2018 08:43

Hai ca m-am prostit de tot, am inceput sa le incurc. Voiam sa zic de innoptat la malul marii Aral, pe langa Muynak, prin zona aia. Ma rog, le-am amestecat de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gates of Hell e in Turkmenistan si se poate campa acolo fara probleme.

 

In 2012 am campat si in Uzbekistan o noapte. Dar verificat.

 

Inregistrare la Politie iti trebue, mie mi-au cerut la iesire.

 

La Kiva recomand hostel Lali Opa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pentru sugestii. Intre timp m-am sucit iara si am ajuna la versiunea 3 de traseu: https://drive.google.com/open?id=1JNosEr3OgHVYaVSbcPFoHAT9q3A0OuNH&usp=sharing

Adica am renuntat la Iran si la Taskent, in schimb am adaugat trecerea peste Pamir - care pana acum mi-a scapat cu desavarsire. Incepe sa arate mai cu cap, sper eu. In plus am verificat toate trecerile de granita si par sa fie in regula, in varianta asta de traseu. Foarte utile link-urile astea:

 

https://caravanistan.com/border-crossings/

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1Ml8xrhk9Jwr00_GdccYtBrEYScU&ll=42.15761368924251%2C73.77340775415041&z=4

 

Ce nu-mi e clar este de ce Google Maps insista sa spuna ca pe bucatica asta de traseu as trece (si inca de doua ori) granita intre Kargastan si Uzbekistan: https://www.google.ro/maps/dir/Osh,+Kyrgyzstan/Uzgen,+Kyrgyzstan/Jalal-Abad,+Kyrgyzstan/Shamaldy-Say,+Kyrgyzstan/Torkent,+Kyrgyzstan/@41.1766849,72.1901858,9z/data=!3m1!4b1!4m32!4m31!1m5!1m1!1s0x38bdac017f5a2e85:0xe0a3c61dc6f47b95!2m2!1d72.8160976!2d40.5139985!1m5!1m1!1s0x38bd79f2d49db2c3:0xe2d2aa78e8fcc4c7!2m2!1d73.3030715!2d40.767421!1m5!1m1!1s0x38bd15d12633c585:0x792849d2f1eaab8e!2m2!1d72.9814877!2d40.9331541!1m5!1m1!1s0x38a34ee1b59f9c85:0x5496205e025bc4de!2m2!1d72.1801156!2d41.1876669!1m5!1m1!1s0x38a28c7229d6a0f7:0xd406cf09a1754f08!2m2!1d73.1526623!2d41.8406009!3e0?hl=en

 

Ochii mei nu vad nici o trecere... Poate is eu obosit :D. Oricum, se poate rezolva cu vize cu dubla intrare pentru Uzbekistan si Kargastan, dar tare nu as vrea sa pierd timpul prin 2 vami, daca nu-i musai. Ramane de analizat.

Kazakhstan e mai nou fara viza si se poate re-intra de mai multe ori. Numai bine pentru traseul meu.

Acum imi raman 7 vize de luat:

- Azerbaidjan - online (de 2 ori, ca-mi trebuie si la intoarcere) nu trebuie alte documente in afara de pasaport

- Turkmenistan - hmmmm, aici e mai complicat. Inteleg ca se acorda greu si ca am am sanse mai mari daca cer viza de tranzit. Dar pentru asta am nevoie de vize de intrare si iesire, care ambele is electronice, adica nu le voi putea arata decat niste e-mailuri printate. Ramane sa sun saptamana viitoare sa ma interesez daca este suficient. Partea buna este ca aparent se poate si prin curier, macar atat: https://caravanistan.com/visa/turkmenistan/.

- Uzbekistan - electronic, dar trebuia luata si viza pe pasaport. Are nevoie de scrisoare de invitatie, solutia fiind: https://caravanistan.com/visa/uzbekistan/letter-of-invitation-loi-visa-support/. Ma gandesc ca cea mai buna varianta ii sa o iau in Baku, dar am problema cu viza de Turkmenistan...

- Tadjikistan - online, nu trebuie alte documente in afara de pasaport, comform cu: https://caravanistan.com/visa/tajikistan/

- Kargastan - Ce frumos era primul traseu, ca ma inscriam la viza online (care-i valabila numai pentru intrarea dinspre Kazakhstan). Din cate inteleg, se poate obtine pe loc sau a doua zi din Baku (sau Istanbul): https://caravanistan.com/visa/kyrgyzstan/

- Kazakhstan - fara viza si permite si intrari multiple.

- Rusia - mi-i clar ce si cum, imi trebuie o rezervare confirmata, gasesc eu ceva hostel pe traseu care sa-mi trimita confirmare. Nu-mi fac probleme, mai ales ca am mai avut viza de la ei.

- Mongolia, o pot lua numai inainte sa plec, ca-i valabila din ziua emiterii. Cel mai probabil in jur de 15 Mai dau o fuga s-o iau, se elibereaza pe loc sau a doua zi, nu trebuie alte documente in afara de pasaport.

Deci fo' 2-3 drumuri pana la Bucuresti numai, pentru vize :D.

 

In concluzie, nu mi-i clar ce si cum cu vizele de Turkmenistan si Kargastan. Dar le dau eu de cap. In plus, incepe sa aiba sens traseul - astazi am avut primul moment in care m-am "vazut" deja plecat. Ii tare fain sentimentul asta, mai nene. Tare fain. Si din ce estimari am facut, ma incadrez si-n perioada alocata - deci e bine.

Va rog mult sa ma trageti de maneca daca am gresit pe undeva. Orice informatie ii de mare ajutor.


» Post actualizat in 05 Mar 2018 16:16

Intrebare intrebatoare, ca m-am trezit cam tarziu: are sens sa ma apuc de modific la traseu, in asa fel incat sa mut intrarea in Armenia de la dus la intors? Exista sansa de a avea probleme serioase la vama Azera, avand in vedere ca voi avea stampilele de Armenia in pasaport?

Din cate am citit pe net pare ca nu, dar as vrea sa stiu si de la "ai casei".

Multam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am realizat ca n-am mai scris nimic pe aici, din motive de nebunie cu organizarea. Pana la urma chiar se intampla, n-am renuntat la plan. Plecarea este maine, 1 Iunie, retur estimat in jur de 30-31 August.

Traseul final: https://drive.google.com/open?id=1JNosEr3OgHVYaVSbcPFoHAT9q3A0OuNH&usp=sharing

N-am primit viza de Turkmenistan, asa ca o trebuit sa modific traseul si sa ocolesc. Din pacate pierd "groapa" de la Darvaza, pe care chiar voiam mult s-o vad. Bonus o sa ma plimb (si) mai mult prin Kazakhstan si Uzbekistan.

Sper sa revin cu tolba plina si cu informatii proaspete pentru cei care vor mai pleca in aceeasi directie. Multam mult pentru sfaturi, am incercat sa le includ in pregatire.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto traseul...ce as face eu: evitat Kazakstanul cat se poate si mai mult Kirghistan si Tajikistan...

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...