Sari la conținut

Tu unde iti parchezi motorul?


Emmanuel
 Share

Postări Recomandate

Salut. Am vorbit la scoala de soferi AXEL, urmeaza sa fac dosarul, si am banii pregatiti pentru motor. Singura problema pe care o am, este ca, nu stiu unde sa imi tin motorul. Locuiesc in Petrosani, zona centrala, si nu am acces la un garaj. Aveti vreo idee cum as putea sa ies din incurcatura? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husa, lant cu za de 10mm si lacat dedicat. Il legi de un gardulet si gata. Lantul o sa te coste cam 80-100 de euro dar face toti banii. Eu am un Abus (si lant si lacat) si cand stateam la balcon am vazut un maturator de la REBU care s-a facut ca matura pe langa mobra si s-a aplecat sa traga de lant. Probabil ca ala dadea ponturi. A tras de el, s-a prefacut ca aduna o hartie de pe jos si a plecat. Probleme nu am avut, semn ca un lant d-ala e treaba serioasa. Sa nu iei lant la metru si lacat d-ala standard ca ramai fara ea.


» Post actualizat in 16 Feb 2018 11:34

Uite aici: https://www.louis.eu/artikel/abus-strada-10ks-lock-chain-combination/10001988?filter_article_number=10001988&list=cf23a63f935e3c9c26ae11d114eed316

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husa, lant cu za de 10mm si lacat dedicat. Il legi de un gardulet si gata. Lantul o sa te coste cam 80-100 de euro dar face toti banii. Eu am un Abus (si lant si lacat) si cand stateam la balcon am vazut un maturator de la REBU care s-a facut ca matura pe langa mobra si s-a aplecat sa traga de lant. Probabil ca ala dadea ponturi. A tras de el, s-a prefacut ca aduna o hartie de pe jos si a plecat. Probleme nu am avut, semn ca un lant d-ala e treaba serioasa. Sa nu iei lant la metru si lacat d-ala standard ca ramai fara ea.

» Post actualizat in 16 Feb 2018 11:34

Uite aici: https://www.louis.eu/artikel/abus-strada-10ks-lock-chain-combination/10001988?filter_article_number=10001988&list=cf23a63f935e3c9c26ae11d114eed316

Deci sa inteleg ca dai 150 de euro pe protectie dar o legi de un gardulet....hmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

80, nu 150 si da. Garduletele sunt din teava patrata destul de groasa (cel putin la mine) si nu se pot taia cu gura de lup. Daca reusesti sa il treci peste 2 tevi e si mai bine. Daca hotii nu sunt chititi fix pe motorul tau, cel mai probabil vor cauta unul care nu e legat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am spus clar ca mi-au luat-o la ochi hotii si au renuntat. Solutia nu e chiar asa ridicola. Voi ce sfaturi aveti pentru om?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi.

 

Nu va deranjeaza ca o ploua? Adica... nu cred ca ii face bine. Are parte electrica, daca de vopsea nu tinem cont.

Dar tu cum speli motocicleta ? :blink:

 

In alta ordine de idei, gaseste un loc mai ferit - de aglomeratie (sa nu se impiedice lumea de ea), de animale, daca se poate de ploaie, si de soare puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghidon blocat,blocator disc,alarma si o husa peste mobret.Si e parcata in fata blocului.Or fost care imi pareau a da tarcoale,dar nimic concret.Cand sunt parcate dube linga ea peste noapte,atunci imi cam bate inima un pic.Daca e sa o fure,o fura cu alarma alarmelor si lantul lanturilor.


» Post actualizat in 16 Feb 2018 15:03

Sfat-daca nu ai banuti de lant si lacat de inceput,baga niste banuti in blocatoare de disc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e o ploaie, si alta e sa o tii mereu in ploaie si frig. Pur si simplu nu cred ca ii face bine.

 

Oricum, nu pot sa o las asa in strada. Trebuie sa gasesc un loc sigur, si acoperit. Ma gandeam sa o bag in vreo scara, dar trebuie sa vorbesc cu toti vecinii cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e o ploaie, si alta e sa o tii mereu in ploaie si frig. Pur si simplu nu cred ca ii face bine.

 

Oricum, nu pot sa o las asa in strada. Trebuie sa gasesc un loc sigur, si acoperit. Ma gandeam sa o bag in vreo scara, dar trebuie sa vorbesc cu toti vecinii cred.

Linisteste-te... Stiu ca iti vine sa o iei cu tine in pat, dar e ok sa stea afara :))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O legi in fata scarii de gard/stalp/pom. Te pui bine cu toti mosii si toate babele de la bloc, lant si lacat serios, blocator de disc, alarma si husa si eventual si o camera de supraveghere. Cand te intreaba lumea cum merge dai din gura si zici ca e o petarda, ca ai numai probleme cu ea, ca in fiecare saptamana o duci in service ca iti pica ba una, ba alta si asa se va duce vorba ca ai o ragalie.

In general hotii sau vin la pont sau cauta lucruri usor de saltat. Ideea e sa ii descurajezi, sa le ia cat mai mult timp incat sa nu merite efortul.

Editat de V a L y O
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai era un obez care nu îşi cumpărase Transalpul, dar deja deschidea topicuri despre cum îl va lega de ţeava de gaz. Interesant că motorul tot s a evaporat, ba chiar înainte de livrare. Ce are în comun cu gayul ăsta mic şi nedumerit?

Mai canceros de atat, poti fi? Omul doar a intrebat. Calm your tits.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Pe langa varianta in fatza blocului sau in casa scarii,ai putea sa te interesezi prin zonele cu garaje sau la casa cu curte,apropiat tie.Nu trebuie sa te ingrijoreze daca faci cateva minute pe jos .Poate gasesti aici pe forum colegi mobristi chiar din orasul tau care te pot ajuta cumva.

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...