Sari la conținut

Starea pasurilor din Alpi


raluca_carlan
 Share

Postări Recomandate

» Post actualizat in 30 May 2015 23:07

Aici status-ul pasurilor din Alpi, din toate cele sase tari: http://www.alpenpaesse.co/

 

p.s. ar fi mai bine daca un moderator ar schimba titlul topicului in "Starea pasurilor din Alpi", cu atat mai mult cu cat topicul este pinned.

» Post actualizat in 16 Feb 2018 18:18

Am rugat, deci, moderatorii de 3 ani sa schimbe un amarat de titlu de topic (Starea pasurilor din Elvetia) si, dintr-un motiv intemeiat probabil, nu au reusit inca :D

 

Mi se para util pentru oricine merge spre Alpi inainte de cca. 1 iulie cand sunt deja cam deschise toate.

Depinde unde vrei sa ajungi, la inceput de iunie cred ca doar cele mai inalte de prin Franta sa mai fie cateva inchise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de info. Habar nu am unde avem sa mergem. Vrem sa mergem in Alpi, dar inca nu am facut un traseu. Inca studiem la traseu ... dar ne-am propus sa vedem ceva din Alpi. Daca te rog, ne poti recomanda ceva, un traseu de o saptamana?

Traseul va fi facut cu Furia rosie, un motor de 800 cmc si 50 CP :eek: . Speram sa faca fata cu 2 persoane pe el.

(adica un Matiz :offtopic: va rog nu dati cu pietre)!

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 30 May 2015 23:07

Aici status-ul pasurilor din Alpi, din toate cele sase tari: http://www.alpenpaesse.co/

 

p.s. ar fi mai bine daca un moderator ar schimba titlul topicului in "Starea pasurilor din Alpi", cu atat mai mult cu cat topicul este pinned.

» Post actualizat in 16 Feb 2018 18:18

Am rugat, deci, moderatorii de 3 ani sa schimbe un amarat de titlu de topic (Starea pasurilor din Elvetia) si, dintr-un motiv intemeiat probabil, nu au reusit inca :D

 

Mi se para util pentru oricine merge spre Alpi inainte de cca. 1 iulie cand sunt deja cam deschise toate.

Depinde unde vrei sa ajungi, la inceput de iunie cred ca doar cele mai inalte de prin Franta sa mai fie cateva inchise.

 

 

 

 

la fix ai lasat acel site :) luni si marti intentionez si eu sa merg un pic in elvetia la plimbare ( la fel ca si colegul cu masina)

danke schon :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pentru gest celui care a redenumit topicul dar din pacate nu a inteles ce am cerut si ce era in acelasi timp firesc: era vorba, cum am zis, de topicul pinned care actualmete se numeste "Starea pasurilor in Elvetia", si daca tot e pinned si poate fi util mai multor persoane (lucru deja dovedit) ala trebuia schimbat in "Starea pasurilor din Alpi" ;)


» Post actualizat in 19 Feb 2018 09:38

Daca te rog, ne poti recomanda ceva, un traseu de o saptamana?

 

Da, cu placere, astept un PM cu mai multe info: cat stati (cate nopti cu sau fara drumul din Ro), cam cati km sau ore pe zi va vedeti stand pe drum, daca aveti deja stabilite locuri sau obiective pe care vi le doriti neaparat, ce fel de cazari preferati etc.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intentionez sa fac o iesire de 4-5 zile prin Alpii elvetieni, in ultima saptamana din iunie sau prima din iulie; dar nu e batut in cuie.

Pana acum am fi cel putin doi (eu cu CBR Blackbird si un Burgman 650), posibil sa se mai hotarasca inca 1-2 prieteni.

Ritmul va fi unul putin mai alert, cu multe ore in sa, fiind destul de multi km de traseu foarte variat in cele 4-5 zile.

Nu vom avea cu noi decat strictul necesar. Cazarea incepem sa o planificam de prin aprilie/mai, la hosteluri, pensiuni, b&b, etc; eu am stabilit deja niste posibile locatii de cazare pentru sfarsitul fiecarei zile.

Mai jos sunt traseele planificate pentru fiecare zi in parte, facute in Google Maps; la aceasta data, traseul prestabilit pentru Elvetia nu poate fi rutat, Google Maps neafisand variante ce includ sectiuni de drum care in prezent sunt inchise.

Destinatia setata pentru fiecare zi este adresa locului de cazare ales pentru ziua respectiva.

 

Ziua 1 RO - HU - HR - SL - IT: Timisoara - Vama Cenad (RO/HU) - Szeged - Pecs - Vama Barcs (HU/HR) - Bjelovar - Zagreb - Karlovac - Punct frontiera Matulji (HR/SL) - Punct frontiera Krvavi Potok (SL/IT) - Trieste (B&B Stirenca)

aprox. 750 km/10 h

 

Ziua 2 IT: Trieste - Pardenone - Trento - Passo del Tonale/Parco dell'Adamello - Sondrio - Lecco - Lurate Caccivio (Farm Inn Bel Musin)

aprox 560 km / 9,5 h

 

Ziua 3 IT - CH - LI - AT: Lurate Caccivio - Punct frontiera Bizzarone (IT/CH) - Lugano - Bellinzona - Airolo - Furka Pass - Grimsel Pass - Innertkirchen - Susten Pass - Wassen - Andermatt - Oberalp Pass - Tujetsch - Chur - Punct frontiera St. Luzisteig Pass (CH/LI) - Vaduz - Punct frontiera Schaanwald (LI/AT) - Feldkirch (Gasthaus Maria Grün)

nu stiu distanta, Google Maps nu ruteaza acest traseu pasurile fiind inchise; estimez undeva la 360-380 km si cam 8-10 ore cu pauzele de rigoare pt poze si dezmortit ciolanele :)

 

Ziua 4 AT - HU - RO: Feldkirch - Innsbruck - Salzburg - Linz - Viena - Gyor - Budapesta - Vama Nadlac A1 - Timisoara

aprox 1200 km/12-14 h; tragem tare si ii facem toti intr-o zi, sau daca nu, dormim la Viena sau chiar Bratislava.

 

Orice pareri si sigestii sunt binevenite. Asteptam si eventuali doritori care vor sa ni se alature.

 

La mijlocul lui iunie as da o fuga pana in Belgia si retur; vin inapoi cu un prieten care se intoarce de la Isle of Man TT... lucky bastard! Mi-ar place sa vad Gent sau Antwerpen :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intentionez sa fac o iesire de 4-5 zile prin Alpii elvetieni, in ultima saptamana din iunie sau prima din iulie; dar nu e batut in cuie.

 

Orice pareri si sigestii sunt binevenite. Asteptam si eventuali doritori care vor sa ni se alature.

 

Pai... 4-5 zile in Alpii elvetieni inseamna, de fapt, nici macar o zi intreaga petrecuta in Elvetia?

Mi se pare haituiala ce faceti voi, atatia km in doar 4 zile... daca tot faceti un efort, si financiar si ca timp si oboseala, macar mai stai 1-2 zile in plus sa parcurgeti mai multe chestii si intr-un ritm putin mai lent.

 

La ziua doi, dupa Pordenone, poti muta putin traseul si pe pasuri interesante cum ar fi San Boldo si Manghen. Apoi zona cu lacurile este destul de aglomerata si nu neaparat spectaculoasa de dat cu moto, cum ar fi daca o luati mai pe la nord, eventual pe Gavia, Bernina etc.

 

Ziua trei inseamna cam 400 km dar nu se fac deloc rapid. Tineti cont de limitele de viteza si amenzile foarte mari din Elvetia! Drumul de la cazarea aia pana la Airolo este foarte aglomerat de obicei. Iar de la Airolo o poti lua catre vest sa mergeti pe Nufenen Pass, cel mai inalt din Elvetia care este si foarte frumos. Asta ar insemna insa sa ratezi Furka si St Gotthard ceea ce este de asemenea pacat asa ca vezi cum le impaci pe toate. Gotthard, pe langa tunel, exista si pasul nou dar si cel vechi, amandoua variante fiind frumoase.

Io zic ca merita sa nu va grabiti in zona aia... Este prea frumoasa!

 

Referitor la intoarcere, puiteti castiga timp daca luati trenul de noapte de la Feldkirch la Viena... cu vagon de dormit va costa cca 130€/pers+moto dar in loc s-o arzi pe autostrazi aiurea, castigi o zi de pasuri. In plus, daca iei in considerare costurile cu cazarea o noapte, banzina etc o sa vezi ca merita trenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super info, merci!

Posibil ca ziua 3 sa fie defapt un itinerariu de 2 zile, putin extins fata de cel stabilit.

Pentru ziua 2 m-am gandit la varianta de care spui si tu, prin nordul Italiei.

De trenul acela de la Feldkirch la Viena habar nu aveam, il trec clar la obtiuni; cu tot cu avantajele auxuliare! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De trenul acela de la Feldkirch la Viena habar nu aveam, il trec clar la obtiuni; cu tot cu avantajele auxuliare!

 

Uite info despre programul treburilor de noapte cu transport auto/moto. Oricum, biletele trebuiesc luate mai din timp ca risti sa nu mai aiba fie loc de moto, fie loc de dormit.

https://www.nightjet.com/en/ausstattung/automotorrad/in-oesterreich.html

Feldkirch-Viena este in fiecare seara.

 

Apropos de calculat rute pe google maps iarna: ai acolo optiunea sa alegi o alta zi a plecarii, pui iulie de exemplu si gata. Si bifezi ce mai vrei gen fara autostrazi sau taxe. Problema in cazul asta este ca nu poti pune puncte intermediare dar faci ruta din 2-3 bucati, tragi ruta pe unde vrei si pana la urma o poti face pentru o aproximare de km si timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...