Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

Hai sa mai rascolim putin amintirile :)



Mie mi-au mai placut mult Theatre of Tragedy. Chiar am ascultat o perioada destul de lunga. Dup'aia s-au despartit, au inceput sa cante tot felul de aberatii ca acum solista sa performeze alaturi de vechiul solist ca si special guest. Oricum, misto. Si pe Liv am prins-o live acum cativa ani la un MetalHead Meeting cu trupa Sirens - de altfel si Anneke van Giersbergen e un personaj foarte carismatic si imi placea mult ce canta cu The Gathering.

 

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...

 

Corect, tocmai de-aia zic ca tine de tine sa te educi chiar daca nu-ti place ca sa zic asa.

 

Spre exemplu taica-miu neaga orice e mai nou de Ac/Dc si Black Sabbath. Altii neaga orice e mai nou de Slayer. ... samd.

 

Eu din pura curiozitate (si uneori pasiune cand mai am timp sa citesc si rasfoiesc despre productiile noi) imi rezerv timp din cand in cat sa caut trupele, genurile etc. care s-au facut remarcate in anul curet/anii curenti. Asta de-a lungul timpului cumva ca sa nu pierd pasul. Arborescenta este aproape infinita, insa iti poti face o idee cat de cat. Sunt multe care imi plac, multe care nu imi plac. Dar macar caut sa vad ce-au vrut bajetii aia sa zica sau sa faca acolo.

 

Banuiesc ca e deja la mintea cocosului sa recunoastem ca a crescut foarte mult calitatea productiei si a studiourilor foarte mult 1) cu tehnologia si 2) cu producatorii care nu mai sunt orice gigel care trage tobe "pentru ca trasul de tobe nu s-a schimbat de 30 de ani". Imi aduc aminte prin 2009/2010 cand pe forumurile de profil de scule de studio pe partea de metal incepuse sa se vorbeasca de un baiat Joey Sturgis care desi criticat de multi ca inregistreaza trupe de copii gay ("core" si etc) tot ei recunosteau ca soundul si calitatea productiei efectiva este blana-blana. (la fel si purisiti audiofili cand a venit Skrillex si a rupt gura cu masterizarea). Si multi au vrut de atunci sa copieze workflow-ul. Ca el au mai fost si vor mai fi. Ideea e ca lucurile se schimba continuu ca doar n-ai cum sa faci fix aceeasi muzica pe care au mai facut-o altii inaintea ta.

 

Apropo de aia cu adolescentii dezorientati.... avand in vedere ca toti am fost adolescenti dezorientati, nu i-as arata cu degetul neaparat pe altii.

In ceea ce priveste ideile fixe gen ca metal adevarat e metalul de cimitr... ce sa zic, fiecare cum considera :D

 

Noi sa fim sanatosi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LimpTa- Parțial ai dreptate. Dar, om bun, tot ce tine de core, nu metal și ce tine de ele, nu e metal.

Nu e vorba că e metal bun sau slab. Asta tine de gustul fiecăruia. Chestiile astea nu sunt metal. Punct.

O dovada în sensul asta este și faptul că multe din genurile aste cum apar, și dispar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai las si eu doua linkuri cu o trupa de black simfonic din Germania. Nu stiu ce s-a intamplat cu ei de nu au mai continuat, ultimul album lansat este din 2001. Pacat, pentru ca sunau foarte bine.

 

 

Al 2-lea este o piesa instrumentala (parte de clape) de pe acelasi album, dar dpmdv este geniala.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deathspell Omega

 

Peste Noire

 

Mgla

 

Khors

 

Nokturnal Mortum

 

NO CORE NO TRENDS NO FUN NO MOSH, ca sa citez din clasici ;)

Domnu', vezi ca te repeti cu peste noir si nokturnal mortum.am inteles ca iti plac,dar nu tre sa ne bagi peste gat trupele astea.nu vreau sa fiu rautacios.mai sunt si alte trupe interesante.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu', vezi ca te repeti cu peste noir si nokturnal mortum.am inteles ca iti plac,dar nu tre sa ne bagi peste gat trupele astea.nu vreau sa fiu rautacios.mai sunt si alte trupe interesante. :)

 

Pai am pus alte piese de la ei.

 

Ia de aici alte trupe interesante: M8l8th

 

Amesoeurs

 

Aorlhac

 

Suhnopfer

 

Dekadent Aesthetix

 

Antaeus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o rugaminte, pentru ca vad ca sunt destule trupe de care nu am auzit: specificati si voi pentru fiecare link in parte ce gen de metal abordeaza trupa, eventual si tara de origine. Eu cel putin as vrea sa mai descopar trupe noi pe stilurile care imi plac si nu as vrea si nici nu prea am timp sa iau toate linkurile la rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o rugaminte, pentru ca vad ca sunt destule trupe de care nu am auzit: specificati si voi pentru fiecare link in parte ce gen de metal abordeaza trupa, eventual si tara de origine. Eu cel putin as vrea sa mai descopar trupe noi pe stilurile care imi plac si nu as vrea si nici nu prea am timp sa iau toate linkurile la rand.

 

Peste Noire - Black Metal, Franta

Deathspell Omega - Black Metal, Franta

Antaeus - Orthodox Black Metal, Franta

M8l8th - NSBM, Rusia (mutati in Ucraina din cauza problemelor cu autoritatile ruse. Tipii sunt total anti-Putin)

Suhnopfer - Black Metal, Franta

Dekadent Aesthetix - Avantgarde Black Metal, Electronics, Romania/Elvetia

Aorlhac - Black Metal, Franta

Nokturnal Mortum - Pagan Black Metal, Ucraina

Khors - Pagan Black Metal, Ucraina

Amesoeurs - Post Black Metal / Shoegaze, Franta (s-au destramat dupa primul si singurul album)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduceti aminte de o gramada de trupe pe care nu le mai ascultasem demultisor:)

 

Si poate cel mai bun album de la Satyricon

 

Bun Bun!

» Post actualizat in 22 Feb 2018 17:23

Curios ca n-a fust niciun Sepultura :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iced Earth - SUA, Trash Metal

Acum mai multi ani ii ascultam in draci, de cand au schimbat solistul s-au prapadit in ochii mei, ultimele trei albume varza pt mine. Recunosc, nici nu am prea incercat sa le dau atentie in ulitmii ani...

 

Brujeria - Mexic, Death Metal poate spre Grind

 

Annihilator - Canada, Trash Metal. Au foarte multe melodii faine!

 

Chastisement - Suedia, Death Metal

 

Si sa nu uitam de taticii genului:

Venom - UK, Black Metal

 

E, la Sepultura albumele vechi merg intotdeauna. De fapt am observat, cel putin la trupele pe care le ascult eu, ca albumele noi nici nu se compara cu cele vechi. Pe vremuri se facea muzica, nu balarii peste balarii. Sunt si exceptii, bineinteles.

 

Sunt multe trupe de amintit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fan Pantera las si eu un video aici: Domination!

 

si ceva heavy black daca pasioneaza pe cineva Bewitched

 

cea mai faina piesa mi se pare asta:

 

 

PS1: @Amendatu', iti recomand sa citesti cartea scrisa de basist, o sa afli multe lucruri noi din ea.

PS2: va recomand tuturor sa cititi Duff Mckagan - It's so easy (and other lies); chiar daca nu sunteti fani Guns, cartea e scrisa foarte bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa nu uitam de taticii genului:

Venom - UK, Black Metal

 

Amu, daca e sa o luam pe bune, Venom e Black Metal doar cu numele, ca ei au introdus denumirea, insa ca stil e un thrash metal cu teme satanice. Stilul propriu-zis de Black Metal s-a cristalizat mai tarziu. Din punctul meu de vedere primul album de Black Metal propriu-zis ar fi Under the Sign of the Black Mark de la Bathory. Precursori ar fi, pe langa Venom si primele doua albume de la Bathory, Sarcofago (Brazilia), Vulcano (Brazilia), Hellhammer si Celtic Frost (Elvetia), Blasphemy (Canada), VON (SUA) etc.

 

Teoretic, denumirea generica de Black Metal se refera la ce e cunoscut drept al doilea val, adica Darkthrone (al caror prim album era death metal, de fapt), Mayhem, Burzum, Immortal, Emperor, Samael etc.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dionysos, ai zis bine!

 

Bewitched am ascultat, țin minte melodia Bewitched by evil care mi-a rămas în minte de prima dată când am ascultat-o, cea mai mișto de la ei.

Cand zic Bewitched îmi aduc aminte și de Isegrim.

 

Apropo de Samael, cu ultimul album pare ca revin pe drumul cel bun. Din punctul meu de vedere este chiar bun.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Samael i-am vazut live in Agronomie acum vreo 12 ani cred. Mhwoaaaa, ce nebunie a fost acolo. Au cantat oamenii si au bagat la bis-uri cred ca mai bine de o jumatate de ora. Efectiv nu le venea sa creada ca oamenii nu vor sa plece acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai faina piesa mi se pare asta:

 

 

 

PS1: @Amendatu', iti recomand sa citesti cartea scrisa de basist, o sa afli multe lucruri noi din ea.

PS2: va recomand tuturor sa cititi Duff Mckagan - It's so easy (and other lies); chiar daca nu sunteti fani Guns, cartea e scrisa foarte bine..

Multumesc,chiar o sa fac asta.fiecare membru al formatiei va avea versiunea lui de poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...