Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

Cu ocazia asta mi-am adus aminte ca prin liceu aveam un tricou cu Dissection - Storm of the Light's Bane..

 

Mai multe persoane m-au intrebat: "Ce scrie acolo? Metallica?"

 

768.jpg?0613

 

Mda.

 

Probabil la astia se refera @Metal Heart ;)

 

Nu se poate fara link, un alt concert de aratat la nepoti!

 

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O alta chestie care mi s-a parut tot timpul ridicola a fost smiorcaiala unora ca Pantera, ca precursori ai noului val de metal, l-au omorit pe cel "adevarat". Pai metalul "adevarat" a murit de mina lui, e ca si cum ai incerca sa scrii o carte de bucate care sa se cheme 1000 de retete cu cartofi si patrunjel. Am si eu dreptul la fixatille mele, da? :)

 

PS: nu i-as pune pe SOAD si Rammstein in aceeasi oala

Usor cu pianu pe scari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara îndoiala că anii '90 au reprezentat "epoca de aur" a metalului greu, cu monștri sacri precum Sepultura, Death, Obituary, Morbid Angel, Cannibal Corpse, Carcass, Benediction, Gorefest, Asphyx sau Napalm Death zguduind Terra, alaturi de mai "blanzii" Metallica, Moonspell, Samael ,Crematory, Tiamat sau Paradise Lost, dar metalul greu nu a murit, ci doar s-a autoinventat, pt a supraviețui. Ascultați ultimele doua albume Behemoth, ultimul Six Feet Under, ultimul Moonspell, ultimele Rotting Christ, Cavalera Conspiracy, Soulfly, Insomnium, poate chiar și Amon Amarth și veți rămâne plăcut surprinși, suna foarte bine, iar unele personal le-aș cataloga chiar geniale.

Cat despre de-ai noștri, pt mine preferata in momentul de față este False Reality, crescând cu God, Negura, L.O.S.T., Abigail, Gothic, Altar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anacrusis anyone? Am cautat pe youtube si am gasit varianta asta live care suna neasteptat de bine

Usor cu pianu pe scari...

Prea tirziu, l-am scapat. Acuma citnta cu distors. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ziceți bine că a fost în acei ani o epoca de aur pt metalele de toate genurile. Parcă a fost un fel de emulație. Spune-i inspirație, nu știu. Pe de altă parte, sunt albume bune și foarte bune și ulterior.

Faptul că au apărut tot soiul de trupe de doi lei care pe nedrept sunt considerate metal e la fel de adevărat. Dar multe au și dispărut, au fost comete. La fel ca și așa-zisele genuri și sub-genuri. Un sepulturist sau panterist, de exemplu, niciodată nu va lua în seamă asemenea mizerii. Un blacker cu atât mai puțin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e încă ceva. Când eram mai puștan erau foarte puține concerte la noi. Acum ele s-au înmulțit. Poate că și asta e un motiv pentru care e lume destul de putina la nume mari.

In cazul meu cel puțin, am devenit mult mai selectiv, in sensul că trupa respectiva chiar trebuie să mă tenteze ca să îmi iau bilet. Poate s-a pierdut și acel entuziasm pe care îl aveam la 20 de ani, nu știu, deși recunosc diger greu orice alta muzică, cu excepția metalului.

Iar dacă asta mă face îngust la minte, chiar nu-mi pasă :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu prea mai merg la concerte decat foarte rar. In primul rand s-a cam dus anturajul si in al doilea rand, de cei 150 de lei cat costa un bilet, daca tot am unda verde, prefer sa bag o tura de o zi in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, da. Și asta e adevărat. Motocicleta mi-a acaparat cea mai mare parte a fondurilor:). Cât despre anturaj, e la fel și în cazul meu. Deși e ceva aici care da cu virgula. Mă seacă expresia "bai, și eu am fost roacker". Cum vine asta?

Brusc nu s-au mai regăsit în Enslaved, de exemplu, și s-au gândit să asculte pe Bambi sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, nu stiu cati ani ai, dar majoritatea celor de varsta sau generatia mea cam au pus batista pe tambal. Nu mai poarta tricouri, pletele s-au dus demult si ca muzica e la putere Rock FM, ca deh... fost-am rocker. Si la concerte cand merg, vad multa pustime. Ceea ce nu e tocmai rau. Deh, nu mai e ca la 20 de ani cand ultii bani ii dadeai pe un tricou sau un bilet undeva, acum sunt rate de platit, meditatii la copil, mani-pedi la nevasta. Si cum suntem pe un forum de motociclisti, claaar, motocicleta mananca foarte multi bani. Si cum microbul asta e destul de nenorocit, cam renunt la multe pt moto. Cateodata ii invidiez pe cei care au motoare si nu se dau cu ele decat o tura, maxim doua pe an - ies 3-4 zile, baga cate o tura de 2000 km si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metal - peste o luna o să am 35:)

Eu înțeleg ce spui tu. Și îți dau dreptate. Că și la tine, și la mine, prioritățile s-au schimbat. Deh, nu mai avem 19-20 de ani.

Plătitul ratelor și alte responsabilități nu înseamnă automat faptul că renunți la a asculta muzica pe care o simți.

Recunosc, așa cum ai spus și tu, dacă am de ales acum intre un concert și o tura de o zi (cam aceeași bani sunt), aleg tura.

Asta nu mă împiedică să ascult acasă la mine ce îmi place.

P.S. Am fost aseară în PH să beau o bere cu niste amici. Bomba cum o știam. Multa pustime, ceea ce e de bine. Muzica destul de ok, dar multi dintre puști consultau shazam că să vadă cine canta:).

TDX - deloc rău;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu credeam că topicul asta aduna mai mult de o pagina, când l-am deschis. :)

Urmăresc de multa vreme proiectele lui Luca Turilli. Din câte știu acum e one mân show, pentru că s-a certat cu cei de la Rhapsody. Italieni, ca gen power, influența clasica, oricum ceva lucrat bine

 

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu mi-a placut niciodata Cannibal Corpse cu Chris Barnes, mi se pare ca solo e oarecum mistocar :)

 


» Post actualizat in 24 Feb 2018 20:13

Nimeni n-a zis ca trebuie sa fie grele, nu? Asta e una din piesele mele preferate de la Priest, de pe unul din cele mai neglijate albume ale lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metal - peste o luna o să am 35:)

 

Peste 3 zile 37. :)

Asa ca azi am primit cado' un belet la Nicu Pestera (Murder Ballads e unul dintre albumele preferate, chiar daca nu invoca nimeni acolo spiritele raului si nici o fecioara nu e sacrificata) si o saracie de casetofon old school.

Evident ca am dat in el de a curs zeama din boxe :) Cred ca n-am mai ascultat o caseta audio de mai bine de 10 ani!

post-20786-0-82471500-1519503646_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis metale mai ușoare sau mai grele :).

Mi-am amintit că primul lucru pe care l-am făcut cu niste bani câștigați într-o vacanță pe când eram in liceu mi-am cumpărat albumul Down of Victory de la Rhapsody, pe caseta. De la Rocris. Prima caseta originala. Aveam cărticica cu piesele, versuri, toate alea. Sunt curios daca mai am caseta. :)

 

P.S. La multi ani anticipat, Metal! Ești bun de bere!:)

» Post actualizat in 24 Feb 2018 20:28

Nick Cave e oki

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

P.S. La multi ani anticipat, Metal! Ești bun de bere! :)

» Post actualizat in 24 Feb 2018 20:28

Nick Cave e oki

Merci!

Dar ti-ai ales prost momentul... Tocmai cand mai aveam un pic ca obectul cu care masuram greutatea mai avea putin sa arate 3 cifle pe display am luat o decizie radicala. Asa ca primul lucru a fost sa renunt la bere si sa raresc animalele moarte. De unde si lista de echipamente la vanzare.

 

Dupa doua luni de abstinenta si pocainta, cand au inceput sa pice izmenele de pe mine si pe sub geci au incaput hanorace, am zis ca-s pe calea cea dreapta. Asa ca fara alcool, sau macar redus la minim, fara abuzuri si excese, dar te astept cu placere la o rucola si niste piept de pui la gratar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...