Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, dionysos a spus:

 

Mgła e ce trebuie ;)

De acord. I-am văzut de două ori și chiar mi-au plăcut. Mai puțin decât Dark Funeral, e adevărat, dar mai mult decât Mayhem. Dar gusturile nu se discută (cică). 🤘

Flo, daca vei avea ocazia să-i vezi "live" la vreun festival, nu pleca la bere, s-ar putea să ai o surpriză plăcută. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, Bart Bz said:

De acord. I-am văzut de două ori și chiar mi-au plăcut. Mai puțin decât Dark Funeral, e adevărat, dar mai mult decât Mayhem. Dar gusturile nu se discută (cică). 🤘

Flo, daca vei avea ocazia să-i vezi "live" la vreun festival, nu pleca la bere, s-ar putea să ai o surpriză plăcută. 


Pai asta e si ideea, i-am prins anul trecut la REF, a fost un snoozefest total, nu imi venea sa cred cat de incredibil de monotoni pot sa sune.
Ca si contrast, fix inainte de mgla i-am prins si pe cei de la 1349... da, sunt un pic circari pe scena, dar macar pe muzica lor nu ma trezesc ca ma gandesc la ce treburi am pe-acasa...

Iar pt cei care imi argumenteaza ca sunt genul de black "atmosferic", "transcendent" etc... ii trimit catre "Tesarul de Lumini" de la Negura, pana acuma nu am dat de vreo melodie pe stilul asta mai reusita si mai bine construita (si care, culmea, mai si transmite fix mesajul vizual sugerat de titlu)

l.e.: Si crede-ma, am dat vreo 2-3 sanse Exercises in Futility (hahaha... ce ironie), integral... nu am ramas cu absolut nimica

P.S.: Ca idee, ca tot aducem in discutie si trupele de black romanesti... zilele astea au inceput sa apara review-uri foarte bune pt ultimul material Akral Necrosis, "The Greater Absence":
https://www.metal-archives.com/reviews/Akral_Necrosis/The_Greater_Absence/875622/Edmund_Sackbauer/402292
 



asta chiar e genul de BM care ma prinde, impreuna cu alde Belphegor (bine, se poate argumenta ca aia nu-s black pur, ci altoit cu o portie zdravana de death)

Editat de Flo89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 11/24/2020 at 12:27 PM, Flo89 said:

iar din alalalt gen comun de metalareala extrema... tot astia raman my go-to band, dupa ce le-am descoperit in adolescenta trilogia Nightwing, Panzer Division Marduk si La Grande Danse Macabre:

 


Pt mine sunt un pic hit or miss de cand l-au inlocuit pe Legion... dar in continuare reprezinta ce ar trebui sa fie (din punctul meu de vedere) black-ul calumea, dur. Fara lalaieli..

 

Ia uite ce am gasit..

 

Metal Hammer \m/

 

Marduk Legion.JPG

 

Eu am prins si albumele mai vechi, cu Joakim Af Gravf la voce

 

 

 

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Vallach said:

 

Ia uite ce am gasit..

 

Metal Hammer \m/

 

Marduk Legion.JPG

 

Eu am prins si albumele mai vechi, cu Joakim Af Gravf la voce

 

 

 

 

Oho! ❤️ \m/

Ce-i drept, recunosc ca nu am apucat sa le gust materialele din perioada de inceput, dar sunt pe lista, normal! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

RIP Laiho! trist, bubuiam cob la greu in liceu, 2004, 2005

 

  

On 12/11/2020 at 7:39 AM, ricomuerte said:

a iesit

 

nu pot sa spun ca ma omor dupa directia pe care au adoptat-o in ultimii 10 ani.
in primu' rand nu-mi place productia; gasesc tobele supraproduse si scoase prea in fata, in timp ce riffurile, care sunt blana si care chiar ma duc cu gandul la Erik Lindmark (RIP!), sunt innabusite de partea de chitara solo, care ma oboseste, fiind mult prea moale si melodioasa. also what's with all the bridges? i thought this was brutal technical death metal! :D

totusi, all in all albumu e mai bun decat ma asteptam, merita un 7.


 

 

 

pun si eu ce-am mai ascultat/descoperit in ultimii ani.

UNDERGANG, death metal primitiv si jegos, stilu punkish melc-melc-codobelc impiedicat, caracteristic undergroundului finlandez de la inceputul anilor 90.

 

 

de la primitiv trecem la tehnic-sincopat-dubios cu Chthe'ilist

 

 

continuam cu niste grindcore de calitate, Death Toll 80k

 

si incheiem cu black metal sau "war metal" cum mai e cam stupid denumit substilu asta cantat de Blasphemy, Black Witchery, Beherit, Archgoat, marca WRATHPRAYER

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, turanoid a spus:

https://youtu.be/FzE24S-bKf0

 

....bag-ass-ar draq-n digital skills-urile mele de punkist reciclat de bucegi la flacon!!...cum fac sa-mi apara si mie clipu-n post,.

Ahoi!


Ember, da tu de Bucegi la sticla n-ai auzit? 😅 Doamne fer ce otrava ti-ai gasit.

Nu stiu cand iti faci curaj sa ajungi pe la mine!? Ti-am promis ca bagam un "frate scotian" !

Hai sa nu fiu off topic si sa bag o piesa cu Lemmy raposatul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las ca developez si eu filmele,si pun pozele-n geam!

 

Grohaitul curativ era parte din trusa de prim-ajutor,la popoarele de calareti nomazi esticiDurea un dinte,dor de puradei,lipsa sacaz de dat pe coarda de la arc,....dadeai din palnie pe frecvente joase...si noi stim sa vibram din omulet,cand se deschide supapa de prea-plin ,ragem din stomach,si suferim;

 

Dan draga,doctoru da familie mi-a prescris la flacon;nici  Covid-ului nu-i place;sta in schimb elegant pe sticla,haluminiu,inox...

 

 

hai cu niste Wehrmacht.....Shark Attack....pe Olt!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • adidas unpinned this topic
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...