Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

Si daca tot vorbim de clasici... Gorgoroth

https://www.youtube.com/watch?v=DN0rA5uT9ac


» Post actualizat in 23 Feb 2018 18:31

Si s-a tot pomenit de Samael, dar nimeni n-a postat nimic.

Unul dintre albumele mele preferate de metal greu. E clar in top 5. Daca ma gandesc bine, cred ca e in top 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu ma bucur ca am prins anul de glorie 1996 in care toate trupele mari au scos albume cel putin bune...

 

Sepultura - Roots, Metallica - Load, Therion - Theli, Manowar - Louder than Hell, Moonspell - Irrelligious, Type O Negative - October Rust, Samael - Passage, Marilyn Manson, Rage Against The Machine, Pantera cu The Great Southern Trendkill, Dimmu isi faceau intrarea cu Stormblast, Cradle of Filth etc etc etc... tin mine ca atunci ascultam ca disperatul orice prindeam. O caseta o intorceam si o rasintorceam pana iesea fum din cesetofon. Cand gaseam ceva, ascultam la casti, le tineam lipite de urechi sa se auda cat mai bine, imi venea sa mi le infig in urechi...

 

Cred ca atunci, dupa 1996, multe trupe au luat nastere, altele si-au schimbat stilul. Cert e ca pe la sfarsitul anilor 90 deja downloadul de pe net era in floare. Deja casetele murisera, de pe Napster si Kaazaa se tragea intr-o veselie, ajunsese netul la baietii din Poli si aveau aia industrie de muzica. Si dupa aia parca n-a mai fost asa misto. Mai ales acum, in era youtube-ului unde gasesti orice, oricand, la orice ora, parca nu te mai bucuri atat de mult cand faci rost de cate un album de care ai auzit ca e marfa. Acum consumam mult mai mult, dar ascultam mult mai putin. Sau, cel putin eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand a veni Tiamat la Bucuresti, am ramas cu un gust amar: nici 300 de oameni nu cred ca erau "in sala".
La Lacrimosa, la fel.
Ma rog, eu asa-mi amintesc: putina lume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte in 2001 cand au venit Annihilator la Tg. Mures..

 

Lenti le tot tinea cu anaialeito' (əˈnaɪəˌleɪtɚ), ceea ce e corect, sa zicem.

 

Insa in ziua concertului, nu mai stiu pe ce post, apare un tip la TV caruia i se lua interviu, iar omu' a zis foarte raspicat, asa.. romaneste:

"eu am venit pentru ANIHILATOR"

 

\m/

 

Mno, ashe!

 

 

Si ceva de pe albumul promovat in turneul de atunci:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bucur ca am prins anul de glorie 1996 in care toate trupele mari au scos albume cel putin bune...

Eu am observat ca aproximativ atunci au scos trupele de metal greu clasic ultimele albume remarcabile. Dupa, au inceput sa preia Dimmu Borgir & Co si mi-am dat seama ca multe din formatiile vechi au acceptat ca au atins limitele expresivitatii genului. Da, ca fost/nostalgic "metalist" mi se pare ca genul are o expresivitate restrinsa, puteti sa spuneti ce vreti.

 

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap... cam atunci a fost ruptura. Au aparut nume ca M Manson, Rammstein, System of A Down care au luat fata. Trupele grele de death, black, si alte din astea au ramas in nisa lor, trupele consacrate cu greu au mai scos ceva notabil, au aparut tot felul de stiluri gen Limp Bizkit si alte aberatii de genul care au prins la pustime. De abia acum am observat ca greii incep iar sa iasa in fata, grei precum Judas sau orice alta trupa a anilor 80 pentru ca sunt foarte multi bani in joc, hipstereala maxima sa te dai rocker si sa asculti trupe old school. Daca s-au unit ei Guns N'Roses in formula de aur si fac bani grei din asta, iar trupe ca AC/DC strang zeci de mii de oameni la concert... ce sa mai zicem de Slayer care de vreo 10 ani tot fac "the last tour"... Si nici nu vreau sa ma gandesc ce-i dau astia lui Ozzy de mai rezista pe scena...

 

Si cum la nici un post nu tre' sa lipseasca un video...

 

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap... cam atunci a fost ruptura. Au aparut nume ca M Manson, Rammstein, System of A Down care au luat fata. Trupele grele de death, black, si alte din astea au ramas in nisa lor, trupele consacrate cu greu au mai scos ceva notabil, au aparut tot felul de stiluri gen Limp Bizkit si alte aberatii de genul care au prins la pustime. De abia acum am observat ca greii incep iar sa iasa in fata, grei precum Judas sau orice alta trupa a anilor 80 pentru ca sunt foarte multi bani in joc, hipstereala maxima sa te dai rocker si sa asculti trupe old school. Daca s-au unit ei Guns N'Roses in formula de aur si fac bani grei din asta, iar trupe ca AC/DC strang zeci de mii de oameni la concert... ce sa mai zicem de Slayer care de vreo 10 ani tot fac "the last tour"... Si nici nu vreau sa ma gandesc ce-i dau astia lui Ozzy de mai rezista pe scena...

 

Cred ca vorbim de lucruri diferite aici. Publicul trupelor mentionate de tine e cu totul altul fata de cei ce asculta metal.

Nici nu are rost sa fie mentionati.. (fac o exceptie pt Rammstein)

» Post actualizat in 23 Feb 2018 19:44

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

 

:angryfire:

 

 

^piesa fara chitara.. doar voce, clape si tobe

 

 

 

^ coloana sonora undergound a LOTR ;) (texte in black speech)

 

Ghaash agh akûl - Nazgûl skoiz

Mirdautas vras!

» Post actualizat in 23 Feb 2018 19:50

Mersi Vallach, nu stiam, nu sunt pe facebook.

 

Nici eu, dar am sursele mele ;)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vorbim de lucruri diferite aici. Publicul trupelor mentionate de tine e cu totul altul fata de cei ce asculta metal.

Nici nu are rost sa fie mentionati.. (fac o exceptie pt Rammstein)

Nu cred ca vorbim de lucruri diferite. Poate percepem diferit ce s-a intamplat atunci. Da, cine asculta Sepultura nu a trecut pe Manson sau mai stiu eu ce. Dar atunci au aparut un val de trupe cu un marketing puternic in spate si toata atentia s-a concentrat catre aia. Evident ca la inceputul anilor 2000 rockul a disparut din prim-planul muzicii. Evident ca si oamenii s-au schimbat mult atunci, cel putin cei din jurul meu... multi veneau la mine si incepeau sa zica ca "uite frate, acum m-am trecut si eu pe rock, ca stiu ca si tu asculti... si eu bag Nine Inch Nails, Smashing... tare. Da-mi sa ascult si eu ce bagi si tu" si cand le faceam un cd cu tot felul de blackereala si death adevarat, "pfoaaa, frate, eu nu-s cu din astea grele"... Cu rockul cred ca e ca si cu Vama :) Inainte mergeau anumiti oameni in Vama, acum toata lumea merge in Vama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap... cam atunci a fost ruptura. Au aparut nume ca M Manson, Rammstein, System of A Down care au luat fata. Trupele grele de death, black, si alte din astea au ramas in nisa lor, trupele consacrate cu greu au mai scos ceva notabil, au aparut tot felul de stiluri gen Limp Bizkit si alte aberatii de genul care au prins la pustime. De abia acum am observat ca greii incep iar sa iasa in fata, grei precum Judas sau orice alta trupa a anilor 80 pentru ca sunt foarte multi bani in joc, hipstereala maxima sa te dai rocker si sa asculti trupe old school. Daca s-au unit ei Guns N'Roses in formula de aur si fac bani grei din asta, iar trupe ca AC/DC strang zeci de mii de oameni la concert... ce sa mai zicem de Slayer care de vreo 10 ani tot fac "the last tour"... Si nici nu vreau sa ma gandesc ce-i dau astia lui Ozzy de mai rezista pe scena...

O alta chestie care mi s-a parut tot timpul ridicola a fost smiorcaiala unora ca Pantera, ca precursori ai noului val de metal, l-au omorit pe cel "adevarat". Pai metalul "adevarat" a murit de mina lui, e ca si cum ai incerca sa scrii o carte de bucate care sa se cheme 1000 de retete cu cartofi si patrunjel. Am si eu dreptul la fixatille mele, da? :)

 

PS: nu i-as pune pe SOAD si Rammstein in aceeasi oala

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cine asculta Sepultura nu a trecut pe Manson sau mai stiu eu ce.

 

Cine asculta Sepultura asculta si asa ceva:

 

 

 

Evident ca nu au trecut pe Manson ;)

 

^ too old for this shit

» Post actualizat in 23 Feb 2018 20:01

Dar atunci au aparut un val de trupe cu un marketing puternic in spate si toata atentia s-a concentrat catre aia

 

Who cares :)

» Post actualizat in 23 Feb 2018 20:02

Evident ca la inceputul anilor 2000 rockul a disparut din prim-planul muzicii

 

Muzica rock nu a fost niciodata in prim plan. Oricum vorbim de metal, nu?

» Post actualizat in 23 Feb 2018 20:02

Cu rockul cred ca e ca si cu Vama :) Inainte mergeau anumiti oameni in Vama, acum toata lumea merge in Vama

 

Nu mi-a placut niciodata in Vama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, fuck it..

 

O paranteza la topic, pentru cei care au jucat pe vremuri DOOM.

Ma refer la versiunile clasice, nu la cele 3D recente.

 

Cum am descoperit jocul asta mi s-a parut ca muzica ar suna foarte bine pe metal si tot am asteptat sa apara cover-uri ale pieselor din joc.

http://doom.wikia.com/wiki/Music

 

Acum sunt multe cover-uri pe net, insa urmatorul il consider printre, daca nu cel mai reusit:

 

 

Next steps.. invat sa cand si eu piesele respective (Ibanez GRG121DX, Marshall MG15CFR, Behringer UCG102).

Daca mai sunt pasionati pe aici.. let's take it offline.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...