Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

Negura Bunget au fost geniali pana la albumul Om, inclusiv. Apoi, dupa ce Hupogrammos si Sol Faur au plecat si au format Dordeduh, lucrurile nu au mai fost la fel, dupa parerea mea. Din pacate nu mai canta, pentru ca anul trecut a murit Negru, cel care tinea in spate intreaga formatie. Negura Bunget sunt crema black metal-ului romanesc. Indiferent de conflictele si discutiile dintre ei, numele Negura Bunget ramane.

 

"Zarnindu-sa" a fost caseta #1 scoasa de Bestial Rec.

Am avut prima editie, sa zic asa, cu niste clape inregistrate aiurea, la volum mic. Apoi am mai luat o caseta iar de data aceasta clapele se auzeau decent :)

 

Ascult si acum NB, insa de la "n crugu bradului" incoace nu mai m-au atras la fel de mult.

 

RIP Negru.

» Post actualizat in 19 Feb 2018 13:53

Poti incerca si Mortiis, fostul basist de la Emperor. Are niste albume foarte bune.

 

Albumele vechi, nota 10.

Smell of Rain (Era 2).. meh

Era 3.. wtf?

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Iar ceva din copilarie. Cristoase :D


» Post actualizat in 19 Feb 2018 13:56

"Zarnindu-sa" a fost caseta #1 scoasa de Bestial Rec.

Am avut prima editie, sa zic asa, cu niste clape inregistrate aiurea, la volum mic. Apoi am mai luat o caseta iar de data aceasta clapele se auzeau decent :)

 

Ascult si acum NB, insa de la "n crugu bradului" incoace nu mai m-au atras la fel de mult.

 

RIP Negru.


» Post actualizat in 19 Feb 2018 13:53


 

Albumele vechi, nota 10.

Smell of Rain (Era 2).. meh

Era 3.. wtf?

Prima treaba scoasa de Negura a fost sub numele Wiccan Rede Demo in 1995 From Transylvanian Forests O mai am pe acasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Iar ceva din copilarie. Cristoase :D

» Post actualizat in 19 Feb 2018 13:56

Prima treaba scoasa de Negura a fost sub numele Wiccan Rede Demo in 1995 From Transylvanian Forests O mai am pe acasa :)

 

Wiccan Rede suna bestial. Caseta aia e aur curat. Aveam o colega la facultate care a zis ca o are si ca mi-o da mie daca vreau, iar eu ca prostul am zis ca nu e nevoie...

» Post actualizat in 19 Feb 2018 13:59

Burzum mi se pare superb. Pe omulețul ăla îl duce creierașul.

Am avut ocazia sa lucrez cu tinărul la Irkalla. Deși s-au lăsat de ani de zile inca are ticul de a bate in masă când sta de vorba:). Din Turnu erau..

 

"Psalmi de diavol valah" e un album bestial. Asa, mai erau trupe mici care promiteau: Elivagor, Daos, Mourning Winter etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wiccan Rede suna bestial. Caseta aia e aur curat. Aveam o colega la facultate care a zis ca o are si ca mi-o da mie daca vreau, iar eu ca prostul am zis ca nu e nevoie...

» Post actualizat in 19 Feb 2018 13:59

 

"Psalmi de diavol valah" e un album bestial. Asa, mai erau trupe mici care promiteau: Elivagor, Daos, Mourning Winter etc.

 

 

Iar ceva din copilarie. Cristoase :D

 

Eh, nu chiar din copilarie :) Ma indoiesc ca unii oameni in toata firea inteleg asa ceva.

 

De la In the Woods piesa aceasta m-a impresionat cel mai mult:

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot ascultat ce a scos Burzum in ultima vreme. Char sunt misto albumele alea. Si il mai urmaresc pe baiat si pe YouTube, vad ca posteaza destul de des si-s chestii misto.

 

Eu ascult din astea mai mainstream: In Flames, Samael, Children of Bodom... gen. Greutati nu prea mai pot asculta, nu mai am rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa o caut, si la vara cand vin in Ro ti-o fac cadou. :) Numa sa nu uit

 

M-ai inteles gresit. Si eu am caseta cu Wiccan Rede.

De fapt inca am peste 200 de casete audio cu metal, le pastrez pt posteritate.

 

Legat de trupele romanesti, mi-am luat toate albumele scoase la Bestial Rec. chiar daca nu toate imi placeau toate la fel de mult.

Pacat ca in afara de Negura Bunget, nu prea au reusit sa se faca cunoscute mai multe trupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vremuri! Cumparam casete de la Rocris si Bestial Records. Acum, totul e la doua click-uri pe youtube. Pe undeva parca s-a pierdut farmecul.

De la Burzum - Filosofem, albumul meu de relaxare...

 

Pai si acum poti cumpara casete, cd-uri, viniluri, tricouri etc. Inainte sa iasa ultimul Nokturnal Mortum, am cumparat o piesa de pe bandcamp, apoi, imediat cand a fost lansat, am cumparat versiunea digitala tot de acolo si am facut comanda de vinil cand a fost disponibil. La Peste Noire fac la fel, cumpar de la dementul de Famine de pe site si apoi dau mail cu nr comenzii si cer si autograf.

» Post actualizat in 19 Feb 2018 14:06

Tu ai zis ca o vrei . Doar sa nu uit

 

Saru' mana. Raman dator. Sa-mi zici cand vii in tara ca sa-mi pun reminder sa te stresez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enslaved, Immortal, Mayhem - garda veche norvegiana, careva?

Sigur, nu au cum sa se mai bucure de succesul de la sf anilor '90 inceputul anilor 2000, dar na...

 

Ete cu ce le incant urechile colegilor acusica:)

 

 

P.S. Au zburat spre mine obiecte contondente:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca in afara de Negura Bunget, nu prea au reusit sa se faca cunoscute mai multe trupe.

 

Bucovina promite acum, au concerte pe afara, participa la tot felul de festivaluri, sunt pe val si suna bestial. Mai mult decat atat, sunt niste baieti foarte cu bun-simt, fara vedetisme si alte aere. In afara de "Ceasul aducerii aminte", am tot ce au scos, cu autograf, evident.

 

Si de la Negura am aproape tot cu autograf, i-am vazut in zeci de concerte. Prima oara i-am vazut la Buzau, la Top T, in 2003. Nu stiam eu mare lucru de ei atunci, insa cand au aparut pe scena, sobri si fara figuri, au inceput brusc sa cante si parca s-a dezlantuit furtuna. Am inghetat, nu mai vazusem asa ceva...

» Post actualizat in 19 Feb 2018 14:12

Enslaved, Immortal, Mayhem - garda veche norvegiana, careva?

Sigur, nu au cum sa se mai bucure de succesul de la sf anilor '90 inceputul anilor 2000, dar na...

 

Ete cu ce le incant urechile colegilor acusica:)

 

 

P.S. Au zburat spre mine obiecte contondente:)))

 

Evident, astea sunt de baza in BM, nu poti fara ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de la Negura am aproape tot cu autograf, i-am vazut in zeci de concerte. Prima oara i-am vazut la Buzau, la Top T, in 2003. Nu stiam eu mare lucru de ei atunci, insa cand au aparut pe scena, sobri si fara figuri, au inceput brusc sa cante si parca s-a dezlantuit furtuna. Am inghetat, nu mai vazusem asa ceva...

 

Daca nu ma insel, prima data au fost in '97 la TopT, iar in '98 God, Dies Irae, Abigail etc ;)

 

Good times, good times..

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, prima data au fost in '97 la TopT, iar in '98 God, Dies Irae, Abigail etc ;)

 

Good times, good times..

 

'95, primul lor concert, acolo s-au lansat:

Mi se pare ca nici nu erau in program, dar a lipsit o trupa si au zis ca pot umple ei acel gol...

 

Erau misto si God...

» Post actualizat in 19 Feb 2018 14:1

 

 

 

Bucovina e ok. Nu suna rau deloc. Dar n-o sa aiba niciodata profunzimea Negura Bunget. Sigur, e doar parerea mea

Bine, sunt stiluri diferite. Negura erau mult mai atmosferici, ca niste stihii, ca niste duhuri ale naturii, apropo de colegul care m-a intrebat care e faza cu DUH la numar ;)

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enslaved, Immortal, Mayhem - garda veche norvegiana, careva?

Sigur, nu au cum sa se mai bucure de succesul de la sf anilor '90 inceputul anilor 2000, dar na...

Da, ascultam la sf anilor 90. La vremea lor. Si acum mai ascult, is misto. Nordicii au un farmec anume.

God si Dies Irae... mhwoaaa, de cand n-am mai auzit de ei. Si mai erau si cei de la Abigail. Altar... vai, ce zapaceala era cu aia.

 

Erau alte vremuri atunci, aveai promovare, era Intalnirea de la Miezul Noptii cu Petre Magdin, la un moment dat era Heavy Metal Magazine pe Antena 1, emisiune facuta de nea' Lenti, mai aveai rockereala pe Radio Tineret (actualul Radio 3). Plus ca mai era o emisiune rock pe un canal obscur de tv. Si emiteau si pe radio, era duminica, parca - vreo 4-5 ore numai de muzica rock. Imi scapa acum numele :( La fel, la sf anilor 90, Radio 21 avea o gramada de emisiuni rock realizate de Vadi Rush si Felix Crainicu'.

 

Asta ascul in momentul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In centru vechi mai e o carciuma unde se mai asculta cate ceva bun in unele seri. Foarte aproape de Niste domni... Dar nu-i dam numele ca sa nu fie reclama. Oricum, se asculta dupa o anumita ora si cand sunt anumiti oameni:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In centru vechi mai e o carciuma unde se mai asculta cate ceva bun in unele seri. Foarte aproape de Niste domni... Dar nu-i dam numele ca sa nu fie reclama. Oricum, se asculta dupa o anumita ora si cand sunt anumiti oameni:)

 

Bai, ti-am zis, eu nu mai inteleg asta cu carciumile. Mai bine stai linistit la tine acasa si asculti ce vrei, fara idioti prin preajma, fara stres, bei ce vrei, mult mai ieftin, esti in mediul tau, stai in grota ta, ca daca esti black metal nu o arzi pe socializare ;)

 

Ca recomandare, in afara de ce am mentionat pana acum, as aduce in discutie si Inquisition (Colombia/USA). Astia nu sunt sanatosi la cap, au doar chitara/voce si tobe, dar suna incredibil, abraziv si disonant, iar din punct de vedere liric si conceptual abordeaza un satanism cosmic, astral, e ceva foarte interesant acolo...

» Post actualizat in 19 Feb 2018 14:28

Daca vreti sa invatati muzica rock, metal si nu numai, are Fenriz de la Darkthrone niste podcasturi foarte misto pe Soundcloud, unde am gasit zeci de trupe din underground foarte bune si de care nu aveam habar. https://soundcloud.com/heavytassen

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dionisos, si eu ascult muzica la mine acasica. Dar daca ma suna un amic sa bem una, doua, zece beri, parca n-as vrea sa ascult o mizerie sinistra.

 

Interesant cum le zic baietii aia din clipul postat de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai ca pe atunci erau Wiccan Rede, sub titulatura Negura Bunget parca in '97 au cantat la TopT.

In '95 eram abia clasa a 5-a, asa ca nu am ajuns la concert :P

Corect, in '95 se numeau Wiccan Rede, iar abia in '96 au schimbat in Negura Bunget, cand au scos "Zarnindu-sa" la Bestial, casa de discuri infiintata de Titus Constantinescu special ca sa le scoata lor albumul.

 

 

Nici eu nu am fost la acel concert, din pacate. Eram clasa I, nu auzisem de ei atunci.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...