Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Morbid Angel, ehe....

 

Cat despre metal core, sincer nu-i vad sensul, in conditiile in care exista death metal cu toate sub ramurile lui. Sigur mai e si nu metal. Ineptie mai mare n-am auzit in viata mea. Bine, poate am imbatranit eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De revistele Metal Hammer unguresti isi mai aduce careva aminte? Stiu ca mai gaseam pe la chioscuri pe aici prin Bucuresti numere vechi de cel putin 5-6 luni. SI le luam la bani de nimic. Dar mereu imi cumparam cate 2 - una o tineam pentru postere si sa decupez din ea si una o tineam la colectie. Evident, dupa ce scoteam posterele si astfel aveam fata/verso lipite. Chit ca nu intelegeam o iota din maghiara aia, tot baleam ca prostu' cand vedeam ce concerte si festivaluri aveau aia - asta prin anii 95-96.

 

Inca am multe postere din Metal Hammer, sunt cam fragile dupa multi ani de stat pe perete. Acum le am puse la pastrare ca amintire dar vreau sa merg sa le laminez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu am un folder in contul de YouTube numai cu Immortal, Satyricon, Lord Belial, Dark Funeral s.a. pentru alergat la sala :)). Maxim de eficient :).

 

După ce a cam apus ușor perioada casetelor la Romana, noi ne-am mutat sursa la Buzău.

Îmi aduc aminte și acum când am intrat in magazin (nu îmi mai aduc aminte numele) și toți pereții erau tapetați literalmente numai cu casete și DVD-uri cu metale de toate genurile. Mecca.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un folder in contul de YouTube numai cu Immortal, Satyricon, Lord Belial, Dark Funeral s.a. pentru alergat la sala :)). Maxim de eficient :).

 

După ce a cam apus ușor perioada casetelor la Romana, noi ne-am mutat sursa la Buzău.

Îmi aduc aminte și acum când am intrat in magazin (nu îmi mai aduc aminte numele) și toți pereții erau tapetați literalmente numai cu casete și DVD-uri cu metale de toate genurile. Mecca.

 

Magazinul se numea Nic Sound si era al unui tip gras, barbos. S-a tot mutat din loc in loc, nu stiu daca mai activeaza acum, insa ultima oara cand am fost pe la el vindea si casete cu manele ca sa supravietuiasca :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ca a venit vorba de Metal Hammer.

Mi-am făcut pe vremea aceea abonament la biblioteca din orașul natal, luam 2-3 dicționare maghiare-romane la sala și traduceam ca Mig-ul articolele ce ma interesau. Progresul îl măsurăm în alineate sau coloane, nu pagini :). Era vremea în care Sear Bliss scotea primul lor album și nu scria mai nimeni despre ei în Ro, Carcass lovea cu Swansong iar Hypocrisy rescria regulile jocului cu Abducted.

 

De Morgoth va mai aduceți aminte?

 

» Post actualizat in 20 Feb 2018 15:13

@dionysos:

Numele magazinului (și după ce l-ai scris tu) nu mi-a dat declick. Deh, mulți ani. Pe tip, da, mi-l mai aduc aminte vag.

Trist final.

Deh... A man's got to do, what a man's got to do. Provide adică și carevasăzică. Ca tot făceau unii mișto de îmbătrânit, bărbi și hipstarit :).

» Post actualizat in 20 Feb 2018 15:16

https://www.youtube.com/HHC-QIIdvZY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Hai sa mai contribui și eu cu una alta.

Carcass - Keep on Rotting in the free world.

 

In 1994 am mers în vizita la rude la TM. Era ceva post TV local (sa fi fost Tele Europa Nova??, habar nu mai am), o ardeam spre final cu Guns (niciodata nu mi-au plăcut Metallica, recunosc :)) și vad într-o noapte, din întâmplare, la o emisiune de metale, Dismember cu Casket Garden (TM erau tătici cu metalele și Craiova cu punk-ul pe vremea aceea).

Mi-au resetat ceasul intern, ce sa mai...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa mai contribui și eu cu una alta.

Carcass - Keep on Rotting in the free world.

 

In 1994 am mers în vizita la rude la TM. Era ceva post TV local (sa fi fost Tele Europa Nova??, habar nu mai am), o ardeam spre final cu Guns (niciodata nu mi-au plăcut Metallica, recunosc :)) și vad într-o noapte, din întâmplare, la o emisiune de metale, Dismember cu Casket Garden (TM erau tătici cu metalele și Craiova cu punk-ul pe vremea aceea).

Mi-au resetat ceasul intern, ce sa mai...

 

Da, da da!!!! Tele Europa Nova se numea. Si aveau si pe radio, dadeau rockereala la greu.

Daca nu incurc borcanele, cred ca un coleg forumist era unul dintre prezentatori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cam pe stilul Tool (videoclipuri, vreau sa zic) eu i-am descoperit pe rusii de la Piknik anul trecut prin Dec.

 

» Post actualizat in 20 Feb 2018 15:41

@andrei111:

Suntem, suntem, nu e bai. Mai boșorogi, mai underground, cu copii, cu joburi... Spiritul nu moare.

» Post actualizat in 20 Feb 2018 15:48

@Metal Heart:

Zi-i și tu sa se dea în fapt. Poate ii dau o bere când mai ajung pe acasă pentru serviciul făcut acum zeci de ani ;).

 

Pe vremea studenției era un tip mișto pe ceva post FM și avea o emisiune de îi zicea "La strada". Ținea toată noaptea, de pe la 10-11 pana pe la 5-6. Toată lumea dormea și eu cu căștile pe urechi băgăm nopți albe. Era o data pe săptămână și difuza omul de toate. Nonconformist și inteligent/mind triggering sa fie. De la jazz atipic, metale, muzica de film, industriale. Muzica conceptuala, ca să zic asa. O emisiune fff mișto. Un Andrei Gheorghe (early stage) fun, plăcut, friendly, care te făcea sa te întrebi multe. Se discutau literatura, filme cu păsările de noapte ce întrau in direct. Faina, ce sa mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai că poate punem de-o bere cu moto-metalistii la vreun festival de gen. Până acum am bilete la Insomnium, Dark Tranquillity, Metalhead Meeting(Kataklysm și Children of B conformați), Extreme Fest(Obituary, Septic Flesh, Enslaved, Dying Fetus confirmați) și Rotting Christ. Deci avem ce vedea! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dissection - Maha Kali sau Thorns of Crimson Death!! Sau multe alte piese ale lor, nu cred ca este una sa zici ca e nașpa.

Mare păcat ca Jon s-a dus prea devreme și nu ii mai putem vedea in concert...

 

Dissection sunt absolut fenomenali. Am Maha Kali pe CD, e limitat la 1000 de exemplare. Mai am si The Somberlain si Storm of the Light's Bane. Jon s-a dus pentru ca a considerat ca a realizat to ce putea realiza in viata asta si a preferat sa plece in plina glorie, decat sa ajunga sa se degradeze lent. S-a dus demn si cu capul sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima vreme caut mult folk, pagan, etc

Suntem oarecum pe aceeasi lungime de unda, cam asta ascult si eu in ultima vreme. Desi sunt mai vechi, banuiesc ca Finntroll ai incercat?

 

Si rusii sunt foarte buni:

 

 

In cazul meu, deocamdata cea mai indragita trupa de folk pagan metal este Moonsorrow.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai că poate punem de-o bere cu moto-metalistii la vreun festival de gen. Până acum am bilete la Insomnium, Dark Tranquillity, Metalhead Meeting(Kataklysm și Children of B conformați), Extreme Fest(Obituary, Septic Flesh, Enslaved, Dying Fetus confirmați) și Rotting Christ. Deci avem ce vedea!

Tu nu zici rau deloc acolo!

Eu nu prea am mai fost la concerte ca m-a cam lasat anturaju'... deh, ne apropiem de patruj de ani si e mai greu - familie, copii, obligatii. De sarbatori am facut-o pe nevasta-mea sa tipe "da' du-te la Nova Rock si lasa-ma-n pace!" Mai am sa negociez benzina pana acolo

 

Asadar, daca ne-am strange careva, as da si eu cu subsemnatul.

 

 

 

@Metal Heart:

Zi-i și tu sa se dea în fapt. Poate ii dau o bere când mai ajung pe acasă pentru serviciul făcut acum zeci de ani .

 

Bre nea' Raul... sa mor de mai stiu ce nick avea pe aici. Ultima oara m-am intalnit cu el la concert la Muse. Ramasese ca ne vedem ziua urmatoare la Maiden. Nuj ce plm s-a intamplat, ca la Maiden n-am mai ajuns...

 

 

Ca tot veni vorba de romani GOD!

 

 

Sa nu-i omitem nici pe cei din noul val. Imi place ca au venit asa, dintr-o data, multi.. au dat buzna si nu canta tocmai rau.

 

 

 

Crivat de la Bucovina, daca nu ma insel, avea si el user pe aici si mai posta din cand in cand :)

Ca tot veni vorba de romani GOD!

 

 

Sa nu-i omitem nici pe cei din noul val. Imi place ca au venit asa, dintr-o data, multi.. au dat buzna si nu canta tocmai rau.

 

 

 

Crivat de la Bucovina, daca nu ma insel, avea si el user pe aici si mai posta din cand in cand :)

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie in ultima perioada mi s-a cam acrit de folk/drinking metal. Tine de preferinte desigur insa personal mi-a ajuns. :))

 

Asta am ascultat azi:

 

 

Stiu ca au venit acum multi ani si prin LMC. Deasemenea va mai recomand ABSU din State. Tobarul, Proscriptor baga vocea. A dat o auditie si pentru Slayer dupa ce s-a tirat Lombardo dar l-au refuzat, Mare greseala. E demential!

 

 

Si cum topicul se numeste ,,Metale mai usoare sau mai grele'' , va recomand ultimele piese de pe urmatorul album Judas. Suna fix ca in perioada Painkiller. Eu unul ascult si old school heavy metal/rock'n roll.

 

 

Aici e un proiect de-al lui Lemmy:

 

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...