Sari la conținut

Metale mai usoare sau mai grele


andrei111

Postări Recomandate

Aaaa, de dimineata voiam sa sheruiesc asta, dar am avut treaba si am uitat.

 

Asa, de noapte buna, ceva deranja(n)t rau... e un el. Sau o ea. Oricum, interesant personajul

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am ascultat o piesa de pe viitorul album Judas, chiar ca suna ca altădată!! Fata de ultimul, Nostradamus parca ( nu am putut sa îl ascult cap -coadă), e alta mâncare de peste!

 

App de concerte, anul trecut la Roata de Foc la întrunire au cantat Bucovina, cu un an înainte Semnal M.

Sunt curios anul asta pe cine aduc. Nu îmi fac speranțe la cine știe ce trupa, dar parca e mai bine de la an la an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, de dimineata voiam sa sheruiesc asta, dar am avut treaba si am uitat.

 

Asa, de noapte buna, ceva deranja(n)t rau... e un el. Sau o ea. Oricum, interesant personajul

 

Suna... interesant :D

» Post actualizat in 20 Feb 2018 20:46

Am ascultat o piesa de pe viitorul album Judas, chiar ca suna ca altădată!! Fata de ultimul, Nostradamus parca ( nu am putut sa îl ascult cap -coadă), e alta mâncare de peste!

 

App de concerte, anul trecut la Roata de Foc la întrunire au cantat Bucovina, cu un an înainte Semnal M.

Sunt curios anul asta pe cine aduc. Nu îmi fac speranțe la cine știe ce trupa, dar parca e mai bine de la an la an.

Baietii de la roata de foc spre deosebire de altii chiar le au cu muzica :D Si eu sunt curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,așa cum am spus și în titlul topicului 'metale și mai usoare'. Aici mă refer și la heavy, power.

Oricum, ascult oricând cu plăcere și pe cei clasici - Sabath ( cu sau fara Dio), Metallica, Maiden etc.

Mda, o eventuala întâlnire nu ar suna deloc rău:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magazinul se numea Nic Sound si era al unui tip gras, barbos. S-a tot mutat din loc in loc, nu stiu daca mai activeaza acum, insa ultima oara cand am fost pe la el vindea si casete cu manele ca sa supravietuiasca :(

 

De la NicSound mi-am luat aproape toate casetele audio cu metal de-a lungul timpului.

Uneori ma tinea la povesti de pierdeam ore in magazin..

 

Mult timp magazinul a fost -> AICI, unde e acum amanet.

Apoi s-a mutat -> AICI, insa deja nu prea mai avea treaba cu metalul, mai toti clientii lui au intins-o din oras la facultate asa ca au ramas inteligentii ;)

 

Mai prindeai si casete originale de la Black Mark sau cele scoase de RocrisDisc, insa majoritatea erau niste copii dupa alte casete sau CD-uri.

 

De multe ori durata unei casete era mai scurta decat albumul si te trezeai ca ultima piesa se opreste subit pt ca nu mai e banda ori invers, caseta era de 90 min si mai aveai si alte piese in plus de care habar nu aveai.

Titlurile pieselor erau de multe ori gresite, scrise in graba.

Coperti pe hartie colorata scoase la cine stie ce imprimanta antica..

etc etc etc

 

Totusi, a fost o sursa importanta, de unde altfel sa faci rost de muzica pe atunci?

Cand am avut, in sfarsit, dial-up 56k.. abia daca reuseai sa accesezi un site pentru informatii, de download nici nu are rost sa vorbim.

 

Oare cu ce se mai ocupa domnul Nicu (cred ca asa il chema) in zilele astea?

» Post actualizat in 21 Feb 2018 08:50

In 1994 am mers în vizita la rude la TM. Era ceva post TV local (sa fi fost Tele Europa Nova??, habar nu mai am), o ardeam spre final cu Guns (niciodata nu mi-au plăcut Metallica, recunosc :)) și vad într-o noapte, din întâmplare, la o emisiune de metale, Dismember cu Casket Garden (TM erau tătici cu metalele și Craiova cu punk-ul pe vremea aceea).

Mi-au resetat ceasul intern, ce sa mai...

 

Ceva similar am experimentat si eu..

 

Prin anii 90 la Radio Buzau, cred ca in fiecare luni de la 21:30, era emisiunea Linia Rock (nu confundati cu Studio Rock a lui Lenti Chiriac de pe Radio Romania Tineret).

Formatul emisiunii era chiar inspirat: din 1.5h total, primele 30 min erau mai mult hard rock, heavy metal si power, urmatoarele 30 min se difuza 1/2 dintr-un anume album, urmand ca in emisiunea urmatoare sa se difuzeze si a doua jumatate, asadar in 2 sapt se dadea un album de metal integral.

 

In fine, ultima parte de 30 min era aripa dura..

Asa am ascultat pentru prima data Edge of Sanity - Twilight (Purgatory Afterglow).. and I was hooked!

 

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă la metal franțuzesc aproape ca mă așteptăm, la cel arăbesc mă Mir foarte tare.

 

Las și eu asta aici din vremuri apuse.

Dimmu Borgir Puritania

 

Și Dimmu Borgir - Dark Army

 

Și nu pot zice ca sint expert dar asta cred ca e metal mai ușor. Sepultura Bloody Roots

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las și eu asta aici din vremuri apuse.

 

No offense, insa "din vremuri de mult apuse" sunt primele albume Dimmu Borgir, precum For All Tid:

 

 

Deja din '97 cu Entrhone Darkness Triumphant a inceput sa fie clar in ce directie vor merge, totusi suna bine:

 

 

Dupa anul 2000 si albumul Puritanical.., Dimmu Borgir a devenit un spectacol ieftin, in opinia mea, fara nici o legatura cu black metal-ul.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vallach- ai dreptate in legatura cu Dimmu Borgir. Trebuie sa intelegem insa ca vanzarile lor au explodat dupa ce s-au..."comercializat", ca sa zic asa. Si cui nu-i plac banutii, sa fim sinceri..

 

JCDenton - de ce te mira asa tare faptul ca exista metal de calitate arabesc si nu numai?

 

https://www.youtube.com/watch?v=SVfYNFnPp-s

 

S-a impamantenit ideea conform careia metalul, mai ales cel extrem este apanajul nordicilor. Dar sunt o multime de trupe extrem de bune cu origini surprinzatoare. Sa nu uitam ca Rotting Christ sunt din Grecia, de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpmdv Enthrone Darkness Triumphant e best of Dimmu Burghiu, ascult si acum cu placere piesele de pe acest album. Vallach, ai dreptate cand zici in ceea ce s-a transformat Dimmu dupa albumul Puritanical Euphoric Misanthropia, insa nu poti sa nu recunosti ca si pe albumele urmatoare dpdv instrumental au piesele foarte lucrate. Spre exemplu pe ultimul album, inceputul piesei Gateways - mi se zbarleste pielea pe maini cand ascult :D La fel si piesa Dimmu Borgir de pe acelasi album, este foarte reusita, dpmdv.


Incercati sa ignorati cum arata Shagrath pe scena :))


O alta trupa foarte faina, Catamenia. Nu stiu de ce, dar pe unul dintre fostii solisti (Olli-Jukka Mustonen) mereu l-am asemant la infatisare fizica cu Laurentiu Puta de la 3SE :))



Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

... și ca au remixat incredibil de bine o melodie clasica, autohtona:

 

 

 

Despre Rotting Christ zic.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@ Vallach

 

"Prin anii 90 la Radio Buzau, cred ca in fiecare luni de la 21:30, era emisiunea Linia Rock (nu confundati cu Studio Rock a lui Lenti Chiriac de pe Radio Romania Tineret).

Formatul emisiunii era chiar inspirat: din 1.5h total, primele 30 min erau mai mult hard rock, heavy metal si power, urmatoarele 30 min se difuza 1/2 dintr-un anume album, urmand ca in emisiunea urmatoare sa se difuzeze si a doua jumatate, asadar in 2 sapt se dadea un album de metal integral.

 

In fine, ultima parte de 30 min era aripa dura..

Asa am ascultat pentru prima data Edge of Sanity - Twilight (Purgatory Afterglow).. and I was hooked!

 

"

 

In Buzau era o emisiune la Radio Campus, se numea "Povestiri cu monstri" si era despre numele mari din istoria rock-ului. Emisiunea era facuta de Florin Artene, care din pacate e acum pesedist... :(

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Buzau era o emisiune la Radio Campus, se numea "Povestiri cu monstri" si era despre numele mari din istoria rock-ului. Emisiunea era facuta de Florin Artene, care din pacate e acum pesedist... :(

 

Dedicatie speciala ;)

 

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt multe pe youtube, foarte misto. Am stat si le-am urmarit relativ recent.

 

Uite ceva interesant aici: GG Allin


» Post actualizat in 21 Feb 2018 12:23

Asta mai ascultam ca disperatu' la sf anilor '90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre GG Allin nu stiam nimic... interesant totusi.

 

Danzing. Imi place tot ce au scos, mereu ascult cate un album cu placere, greu de zis care e melodia preferata pentru mine.

https://www.youtube.com/watch?v=pHJhjMct1YY

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Metale mai usoare sau mai grele
  • Kristian K pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...