Sari la conținut

inmatriculare remorca provenita din Franta


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

Cum pot inmatricula o remorca care provine din Frana, aceasta se incadreaza pana in 750kg si nu are sistem de franare propriu, si nu are acte proprii precum nici serie pe cadru?

Remorca aceasta se afla de cativa ani in Romania, ea apartinand unui vecin care nu a mai folosit-o din momentul in care a venit din Franta.

As vrea sa stiu care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a putea inregistra, inmatricula si folosi aceasta remorca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica s-a inventat telefonul....la rar trebuie sa ajungi dar informatia probabil ca o primesti de la biroul inmatriculari de la militia rutiera.

 

sa declari ca rulota a intrat in tara pe platforma daca te intreaba cum a fost adusa

 

eu cred ca procedura e ceva de genul numere rosii>RAR-carte identitate>inmatriculari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are acte ...so

tre o declaratie pe proprie rasundere ca...........si aici afla de la RAR , tre un act fictiv de cumparare , unul de transport, ..etc.... nu stiu daca se merita .

Daca nu are nici o serie probabil ca trebuie si omologare ....

nu are acte pentru ca in be-nl-fr probabil si alte tari rulotele sub 750 nu sunt inmatriculate , mergi cu numerele masinii care o tracteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iezact ......e valabil si la remorci .....mai fac aia la service o placuta si o pui pe remorca ....cand imprumuti remorca face nenea ala un numar ....

 

nu are acte pentru ca in be-nl-fr probabil si alte tari rulotele sub 750 nu sunt inmatriculate , mergi cu numerele masinii care o tracteaza.

dar ai nevoie neaparat de un act de vanzare cumparare ...sunt curios de mor cum pisici o scoti la capat la RAR neavand serie.....


» Post actualizat in 27 Feb 2018 21:20

iezact ......e valabil si la remorci .....mai fac aia la service o placuta si o pui pe remorca ....cand imprumuti remorca face nenea ala un numar ....

 

dar ai nevoie neaparat de un act de vanzare cumparare ...sunt curios de mor cum pisici o scoti la capat la RAR neavand serie.....

ps cauta cu atentie pe protap ...ar trebui sa fie ori stantata ori pe o placuta prinsa in nituri ...........

pps ....in romanica se inmatriculeaza ciublele pe baza unui ACT DE PROVENIENTA ...contract factura etc ....nu a unui talon ( cartea gri in cazul frantei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu știu că dacă nu e nouă îți trebuie nu numai factura de proveniență ci și cea de achiziție a fostului proprietar. Cel puțin așa e la autovehicule...Dar cel mai bine e să întrebi la organe, aici pe forum s-ar putea să nu primești răspunsul corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa fac si eu acelasi lucru, dar la o remorca de Anglia, tot fara acte. La doua firme de intermedieri mi-au spus ca ei se pot ocupa doar daca are stantata pe ea o serie de 17 elemente, cum e la cele din Romania, si in mod sigur nu imi luau commission doar 300 lei.

 

La numerele provizorii mi-au spus ca neaparat trebuie sa fie o serie pe undeva pe ea, chiar si din 2 sau 3 cifre, pentru ca indifferent de producator, trebuia sa aibe ceva pe ea. Dupa iti mai trebuie ceva declaratie notariala cum ca ai cumparat-o .

 

La rar nu am mai fost, pentru ca deja bugetul ajungea la una cumparata de la noi cu acte, plus ca nu mai aveam nici o bataie de cap si nu imi mai luam si atatea zile de concediu sa rezolv cu toate hartiile..

 

Dar daca iei remorca la in pret mega bun in mod sigur se poate inmatricula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate face moderatorul nostru un serviciu forumului si bate drumul (prin zapada) la RAR si DRPCIV sa lamureasca situatia. Dupa care face un topic pinned si forumul ii face o mica statuie.

Nu de alta, dar au mai fost topicuri pe tema asta si nu am vazut o solutie niciunde, cam toti s-au dat batuti pur si simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

cam toti s-au dat batuti pur si simplu.

Sau au preferat sa nu spuna ce si cum pentru ca ar fi luat foc moralistii pentru un contract bogus sau alte manevre ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau au preferat sa nu spuna ce si cum pentru ca ar fi luat foc moralistii pentru un contract bogus sau alte manevre ...

Si o concluzie de genul: "nu exista solutie legala" tot e buna.

Mai departe fiecare face / intelege ce vrea. Am apropiati care sunt convinsi 1000% ca pe spaga merge orice. Dar macar ai un topic pinned si nu 5 topicuri pe an in care se redescopera apa calda

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

1 Vezi ca au mai fost injineri care s-au trezit ca au de dat indicatii la moderatori si s-au trezit in carantina.

 

2 Da un ordin la parlament sa se faca toate legile pinned si are rost ce spui tu acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, da-i idei :-L

Pai de ce te simti, XaeL-ica? Goe zicea de injineri. Tu parca esti medic. :P ...sau ma inseala memoria.

 

On: Cred ca poti rezolva la RAR, dar iti trebuie macar un act, ceva... Trebuie sa fie niste proceduri de inmatriculare pentru ce vine din afara si nu au serii si alte elemente. Pana la urma, parca aliniasem legislatia Ro la cea Eu, nu?

Da macar un telefon la Grivita si vezi ce si cum...eu de cate ori am sunat, mi-a raspuns cineva.

Bafta!

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista serie pe remorca, RAR poate atribui si poansona una. In orice varianta trebuie sa existe un act de provenienta, factura, contract de vanzare-cumparare in care sa se specifice niste caracteristici ale remorcii astfel incat sa se poata identifica remorca fizica cu cea specificata in actul de provenienta. Acesta este raspunsul pe care l-am primit eu acum la telefon de la RAR TM.

Indiferent cat batem noi campii aici tot parerile celor de la RAR si serviciul inmatriculari sunt cele mai pertinente. Paradoxal e ca se intampla sa difere in functie de judet.... dar asta e alta poveste.

 

Concluzia: suna la RAR si Inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista serie pe remorca, RAR poate atribui si poansona una. In orice varianta trebuie sa existe un act de provenienta, factura, contract de vanzare-cumparare in care sa se specifice niste caracteristici ale remorcii astfel incat sa se poata identifica remorca fizica cu cea specificata in actul de provenienta. Acesta este raspunsul pe care l-am primit eu acum la telefon de la RAR TM.

Indiferent cat batem noi campii aici tot parerile celor de la RAR si serviciul inmatriculari sunt cele mai pertinente. Paradoxal e ca se intampla sa difere in functie de judet.... dar asta e alta poveste.

 

Concluzia: suna la RAR si Inmatriculari.

Acum se poate pinned?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raspunsul celor de la RAR.

 

Conform legilor europene, numărul de identificare al unui vehicul trebuie să fie poansonat (după caz, inscripţionat), în forma şi folosind caracterele prevăzute de către producător sau o autoritate competentă din ţara de provenienţă.

Daca vehiculul dvs. nu are un numar de identificare poansonat sau inscriptionat, sau cel putin o placuta a producatorului, pe care acesta a inscris numarul de identificare si unele date tehnice ale remorcii respective, RAR nu va putea emite cartea de identitate a vehiculului (CIV) necesara la inmatricularea in Romania.

 

Departamentul Omologări Individuale şi Inspecţii Tehnice Registrul Auto Român

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Combinatorii iti fac instant inclusiv placuta! Garantat, cunosc caz concret. Nu mai zic ca parca pe Louis am vz placute "virgine".

Aceeasi situatie (nr din spate al masinii mutat pe remorca) e si in UK. Daca il intrebi pe google de inmatriculare remorca Anglia GARANTAT iti gaseste niscaiva combinatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Daca te opreste in Ro ( poate si in alte tari prin care treci) ai sanse sa te alegi cu un dosar penal...

In Fr poti merge cu el daca masina are numere de alta tara atata timp cat ii pui numar ca la masina. Am mers vreo 2 ani in Fr cu o remorca moto pe care am tras-o cu masina inscrisa in Ro. M-au oprit de mai multe ori, nu au comentat, numarul il facusem din placaj cu markerul.

Chiar daca te orientezi catre un peridoc mai mare , cu nr. propriu tot o sa ai o problema de legalitate pt ca nu-i poti face RCA dar cel putin nu e penal.

Am cumparat o rulota din Fr, am inmatriculat-o pe numele meu acolo si am vrut sa-i fac RCA pt drumul spre Ro. Nu am reusit pt ca ei nu fac RCA individual pt remorci/rulote/peridocuri de genul asta ci le asociaza RCA-ului masinii tractoare. Eu neavand masina inmatriculata in Fr nu am putut obtine RCA pt rulota, am plecat asa si nu m-a oprit nimeni pe drum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...