Sari la conținut

electric Harley


Postări Recomandate

Fie ca ne place sau nu, viitorul transportului terestru este electric. Combustibilii fosili vor fi folositi doar in transporturi aeriene, alicatii militare si cateva domenii restranse. Harley au testat deja marea cu degetul prin proiectul Live Wire care a fost primit in general, bine. Daca o motocicleta electrica arata a motocicleta si nu a gargarita cu antene, are performante decente si o autonomie mare, cred ca incet se va trece cu vederea zgomotul de troleu. Cred ca marea problema cu care se vor confrunta constructorii de motociclete va fi introducerea unui ,,cool factor'' pentru a le face atractive . Generatia in varsta clar nu va privi cu ochi buni schimbarea. Asa e in evolutie.

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu interes Hell's Angels electrici. Majoritatea harlistilor cred ca s-ar simti castrati daca nu bubuie tobele, ar putea sa le puna macar niste paraituri in boxe. Ieri am vz in trafic o masina, cred ca marca avec le cric, care purta o inscriptie "400 km fara incarcare". Ar fi fost si prezentul electric, doar niste interese petrodolarice au impiedicat dezvoltarea pe linia asta.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca tine doar de harleisti faza cu sunetul. Tuturor ne place cum suna o toba iesita dintr-un motor cu combustie interna, sa fim seriosi acum. Astia care o ard cu ,, domle, eu caut practicalitate la o motocicleta si nu ma intereseaza nimic altceva'' ori sunt fatalai, ori sunt ipocriti :))). Lasand caterinca, da, petrodinarii inca au un cuvant care atarna greu. Insa incet incet lucrurile se schimba. Personal, nu m-ar deranja sa testez o electrica sa vad cum e sa ai tot cuplul de la 0 RPM . Conditia e sa arate a motocicleta, nu a robot cu trei picioare(aviz Honda).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt 100% adeptul zicalei aleia cu loud pipes, am avut si toba galagioasa, mi-a placut o vreme pana am realizat cat de obositoare e la drum. De la Victoriei pan' la Unirii nu deranjeaza (decat pe fatalaii din case :P ), dar daca mergi efectiv cu motorul te va obosi. Ma tot gandeam pe vremuri, mergand zilnic cu paraietoarea prin Buc unde in 10km ai cam 3 ocazii de a fi luat pe vreo capota, cum naiba te descurci pe o mobra care face doar "bzzzz"?!? FZ6 actual are un sunet apropiat de o mobra electrica, dpdv sonor e confortabila la drum, eu merg mai putin prin oras decat acum 10 ani si in nici un caz n-as da sute de oiro pe alta evacuare. Si nici spiralu' de 16 nu-l bag pe narile tobei. Dar sunt destui "tru" carora, daca nu declanseaza alarmele masinilor pe langa care trec, li se micsoreaza barbatia...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie ca ne place sau nu, viitorul transportului terestru este electric.

.........................

Generatia in varsta clar nu va privi cu ochi buni schimbarea.

Asa cred si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In traditia HD de a evita progresul tehnologic, o sa aiba baterii cu plumb in carcasa de lemn iar motorul electric va avea cu excentric ca sa vibreze.

 

Baterii 777 :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice tehnologie ,,noua'' e scumpa la inceput. Clar , solutia e de alimentare e via centrale nucleare, parcuri eoliene, solare si pe baza de curenti marini. Doar nu o sa arzi carbuni alimentand 7 miliarde de masini electrice. Stai sa mai intre cativa jucatori pe piata vehiculelor electrice. 10-20 de ani, inca 5-6 companii, 4 legi anti poluare si vedem pe urma. Imi mentin parerea ca viitorul e electric :D Oricum, pana cand se va electrifica tot, probabil noi nu vom mai putea cobora din pat neasistati. Asa ca chill! :))

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie ca ne place sau nu, viitorul transportului terestru este electric.

De ce nu ar fi hidrogenul viitorul...? Omenirea putea merge pe hidrogen inca din anii '70, dar alte interese au contat si atunci.

 

http://www.automarket.ro/stiri/hyundai-nexo-este-numele-noului-suv-electric-pe-hidrogen-al-marcii-coreene-81999.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din putul gandirii:

Toti alearga spre electrice, cand, peste scurt timp sa fii cool e sa arzi benzina... cu carburatorul..

Eu raman din start la benzina... la carburator.. ecologistii si veganii nu sunt pe gustul meu... imi place pindilica si fumul...

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe electric toata lumea stie ca problema este cu bateriile. Tehnologia actuala este cu Lithiu. Nu exista suficient lithiu pe planeta care sa sustina nevoia pentru toate dispozitivele electronice plus masini electrice.

 

Asa ca pana nu apare o alternativa la Lithiu nu prea e sustenabila schimbarea in procent covarsitor. Asta nu inseamna ca odata cu trecerea anilor nu vom vedea din ce in ce mai multe masini si motociclete electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu auzisem faza ca Lithiul se gaseste doar in niste mine din Afganistan, de unde si conflictul militar de acolo. Cica asta ar fi fost, de fapt, faza cu interesul americanilor acolo, nu vrajeala cu adusul democratiei. Nu am surse exacte, asa ca nu zic ca e intocmai cum spun eu, insa pare plauzibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu auzisem faza ca Lithiul se gaseste doar in niste mine din Afganistan, de unde si conflictul militar de acolo. Cica asta ar fi fost, de fapt, faza cu interesul americanilor acolo, nu vrajeala cu adusul democratiei. Nu am surse exacte, asa ca nu zic ca e intocmai cum spun eu, insa pare plauzibil...

Vrajeala si teorii conspirationiste. Daca dai un simplu google o sa vezi ca cele mai mari resurse sunt in America de Sud: Chile, Argentina si Bolivia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...