Sari la conținut

Adventure in desert, la Dabuleni...


Postări Recomandate

https://www.antena3.ro/actualitate/inedit/singurul-desert-din-romania-se-afla-la-200-de-km-de-bucuresti-404139.html

 

 

 

Salutare, de mult timp ma gandesc sa fac o tura in desertul oltenesc, dar nu gasesc deloc informatii...

 

Parca niste motociclisti au invitat un participant la Dakar si i-au dat un Transalp si s-au dat prin desert la Dabuleni, sau in zona...

 

Deci, as avea nevoie de ajutorul vostru cu niste trasee, idei, zvonuri, localizari, orice, sa imi fac o idee daca am sanse sa ma dau in desert la noi in tara...

 

Multumesc anticipat.

 

Sunt deschis si la caterinci, poate iese ceva...

 

 

post-7547-0-57815100-1519996307_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu ceva ani, Cristi Guţă de la clubul Dracones Rhabon din Craiova a tot organizat tabere de pregatire Rally raid prin Oltenia si il aducea pe Alain Duclos.

Vezi daca dai de Cristi si s-ar putea sa te ajute el .

 

http://www.gds.ro/Sport/2013-06-06/Rally-raid+in+Oltenia/?amp

 

Spor sa ai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o plimbare foarte slab documentata in ianuarie 2010 la Dabuleni.

 

Mai desert decat asta nu am gasit

DSCN1285Large.jpg

 

de fapt se vede si pe GEarth, sunt numai parcele lucrate. Au acoperit nisipurile alea cu folie de plastic si au plantat tot felul de chestii, culturi, pepeni, boscheti.... Numai pe drumurile dintre parcele am gasit nisip.

Mai desertic - adica nisipos - peisaj am gasit pe malul Dunarii in sezon secetos.

 

post-15386-0-04646600-1520019188_thumb.jpg post-15386-0-39311100-1520019542_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu este ceea ce credeam/visam eu...

 

Ma gandeam la macar cative km de desert, cateva dune mici, acolo...

 

Intradevar pe malul Dunarii cand scade apa, este fun prin nisip...chiar si pe malul Argesului...

 

Pana la urma, mai merg o data in Maroc si ma satur de desert si nisip...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Abia am acum vad si eu topicul.

Intr-adevar, in zona Dabuleni - Amarastii de Jos - Sadova, nisipul e cam "subtire" si peisajul e mai mult stepa decat desert.

 

Gasesti insa desert cat de cat si mici dune mai spre Vest si mai spre Sud, in zona Desa - lunca Dunarii. Peisajul e destul de fain si e pustiu in proportie de 90%. Se vad niste nisipuri si pe Google Maps, la Sud de Ciupercenii Noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...