Sari la conținut

incepator, vreau enduro


iuliux
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Povestea e clasica, acum 15-16 ani m-am urcat pe Mobra si pe Hoinar si de atunci visez propria mea motocicleta. Ei bine, anul asta visul va deveni realitate.

Am nevoie insa de sfaturi.

Shortlistul este

  • Honda Transalp
  • Yamaha Tenere
  • Suzuki Freewind
  • Aprilia Pegaso
  • BMW GS650

Bugetul este 1000-2000E, constrangerea principala este inaltimea mea (1.90m).

Din cate vad, Transalp-ul se incadreaza cel mai bine in buget si este foarte popular (asta imi zice ca nu voi avea probleme in gasirea pieselor in caz de nevoie) insa nu imi dau seama daca este de dimensiune necesara pentru mine.

Alt lucru important pentru mine e "range-ul". Imi place mult sa calatoresc si planuiesc Moscova, St. Petersburg, Istanbul cu motorul - pentru asta stiu ca Transalpul nu este "comod".

Ce ma puteti sfatui?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu vrei sa ajungi pana acolo pe offroad, ai gresit sectiunea

daca vrei sa ajungi pana la moscova - st petersburg pe un motor de 1000-2000 de euro ar fi bine sa stii mecanica

 

si nu inteleg partea cu transalpul nu e "comod"? toate pe care le-ai enumerat sunt foarte comode, mai ales pentru sectiunea asta

transalpul ala vechi de 600 e o canapea, adormi pe el

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

Alt lucru important pentru mine e "range-ul". Imi place mult sa calatoresc si planuiesc Moscova, St. Petersburg, Istanbul cu motorul - pentru asta stiu ca Transalpul nu este "comod".

Ce ma puteti sfatui?

 

Multumesc

Tu nu vrei enduro, vrei enduro-touring sau touring cu ceva veleitati de macadam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu vrei enduro, vrei enduro-touring sau touring cu ceva veleitati de macadam.

Un soft enduro touring,ma gandesc si io.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: Deja ai facut 2 greseli majore in viata. Nu ti-ai luat motocicleta de acum 15-16 ani. SI dupa ce ai asteptat atata timp, ceri si aprobarea nevestei. :eek: :nono:

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: Deja ai facut 2 greseli majore in viata. Nu ti-ai luat motocicleta de acum 15-16 ani. SI dupa ce ai asteptat atata timp, ceri si aprobarea nevestei. :eek: :nono:

Eram prea minor acum 15 - 16 ani.

Cat despre a doar greșeala, nu vroiam sa ajung pe olx dupa 1-2 zile cu "bought without proper consent of the wife. Apparently, <<do whatever the f*** you want>> doesn't mean what I thought."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca F650GS e cam mic pentru tine, parerea mea . Eu am 1.91 si 90 kg si mi-e putin mic. Mai ales daca mergi si cu pasagera, cum in mare parte am mers eu, o sa stati cam inghesuiti. Urca-te si da-te cu unul inainte sa il cumperi . In rest e o motocicleta excelenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a zis ca dupa 1-2h pe Transalp nu te simti prea bine. Poate e prea comod tipul care imi zicea povestea.

Ii recomand "fotoliul din odae", motocicletele nu sunt pentru el.

TA e o mobra foarte comoda. Ca majoritatea enduro-touringurilor, dealtfel.

» Post actualizat in 05 Mar 2018 19:19

V-Storm? La ce ar trebui sa ma uit.

1000-2000E e mai mult suma acceptata de sotie, poate fi si mai mult.

Stroama nu gasesti in mintile ei la banii aia. Poate doar una import Grecia (prietenii stiu de ce)

Dar la 2000 de iepuroi sigur gasesti in KLE 2000-2005 in stare buna. Doar ca sunt destul de rare .

» Post actualizat in 05 Mar 2018 19:20

Eram prea minor acum 15 - 16 ani.

Atunci ai facut a treia greseala: te-ai insurat prea devreme!

» Post actualizat in 05 Mar 2018 19:22

La 1.90 si 80 de kile cred ca un TA sau o Africana te-ar rezolva. Si, poate un Varadero 1000 sau un Supertenere. Dar astea nu stiu la ce preturi se mai invart.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 05 Mar 2018 19:22

La 1.90 si 80 de kile cred ca un TA sau o Africana te-ar rezolva. Si, poate un Varadero 1000 sau un Supertenere. Dar astea nu stiu la ce preturi se mai invart.

 

Varadero ... nici macar varianta pe carburatie *aia mai veche* nu se incadreaza in bugetul lui, aia pe injectie nici vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a zis ca dupa 1-2h pe Transalp nu te simti prea bine. Poate e prea comod tipul care imi zicea povestea.

dupa o ora -doua nu prea te simti prea bine pe nici una ....nu e ca in masina ...nu te poti fatzai cand pe o buca cand pe alta ....la inaltimea ta o sa cam intepenesti pe orice la inceput....cu timpul te obisnuiesti ....eu am 187 si 80 kile ....deci pe aproape ....daca vrei cu pasager si mai mult pe asfalt incearca o YAMAHA TDM ....e destul de docila mobra dar are cohones sa duca autostrada la modul relaxat si ..sunt destul de zdravene ...

alde enduro touring de 50-60 de cai nu prea sunt pt asfalt bun ...cam tragi de motor si te uiti in oglinzi ....in schimb pe drumuri mici mai proaste macadame curbe gropi oras aglomeratie unde se circula cu viteze relativ mici sunt mai mult decat decente .......personal din motive ce tin strict de siguranta confort si timp la drumuri lungi iau masina ......cand sunt cu mobra la plimbare evit autostrazile si DN urile intens circulate .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o africana zic si eu

la 1,70 cat am eu, transalpul e perfect pentru mine,africana mi-e un pic cam mare si grea ,dar m-am obisnuit

in 2000-2500 euro ,un rd07 ar fi perfect la 1,90

sau un supertenere ca e si mai inalt si mai ieftin ca africana



» Post actualizat in 05 Mar 2018 19:22


La 1.90 si 80 de kile cred ca un TA sau o Africana te-ar rezolva. Si, poate un Varadero 1000 sau un Supertenere. Dar astea nu stiu la ce preturi se mai invart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi.

Probabil voi alege un Transalp pentru moment cu gandul la AT sau Varadero peste cativa ani daca voi vrea ceva mai mare.

Super Tenere arata bine insa sunt cam vechi - gasesc doar fabricate in jur de '90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi pe Transalp (si cam orice alta enduro touring) iti recomand sa iti iei un parbriz foarte inalt sau sa il scoti complet. Eu la 1.85 folosesc parbriz touring givi + deflector. Daca scot deflectorul tot aerul imi este aruncat in casca si ma scoate din minti de la 80km/h in sus. Cu parbrizul stock e mai ok dar tot imi arunca aerul in piept / gat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca ajungen rapid la întrebarea 2.

Ma uit la căști, am găsit ceva clasic as zice

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B06WWLBHSF/ref=mp_s_a_1_72?ie=UTF8&qid=1520359798&sr=8-72-spons&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=enduro+helmet+motorcycle&psc=1

 

Sau ceva interesant

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B01IQV1VWA/ref=mp_s_a_1_14?ie=UTF8&qid=1520359741&sr=8-14&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=enduro+helmet+motorcycle

 

Folosește cineva casca asemănătoare cu cea din linkul 2. La ce sa ma uit la o căsca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. La ce sa ma uit la o căsca?

In primul rand sa fie integrala. Nu vrei sa-ti lasi dintii pe bordura la prima cazatura pe asfalt sau sa-i lasi intr-o piatra la prima cazatura pe macadam.

In al doilea rand sa fie pe stoc intr-un magazin fizic din Brasov. Mai ales prima oara nu iti poti cumpara casca pe neprobate.

Si trei, sa nu coste 50 de euro si sa fie un brand de care sa fi auzit macar unul din noi astia de ti-am raspuns pe topicul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la alegere moto, vezi si

/index.php?/topic/745945-recomandare-soft-enduro-cu-pasager/

Cam acelasi lucru cautam si eu si am mers pe F650GS Dakar. Am 1.85/ 95kg.

Bineinteles nu gasesti in 2kE... mai trebuie sa pui ~1kE.

Dar in banii astia ai motor pe injectie si ABS la 191kg (eu n-am gasit unul mai usor la clasa asta).

Ar fi indicat sa te urci pe unul, sa vezi cum te intelegi cu un monocilindru (zgomot, vibratii, etc).

Saua nu e la fel de confortabila ca la un TA sau VStrom dar te acomodezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...