Sari la conținut

Recomandare casca flip-up


R4DIKL
 Share

Postări Recomandate

Salut. In primavara asta intentionez sa-mi iau o casca flip-up noua.Am citit cam tot ce puteam citi despre acest tip de casca, totusi, o experienta nemijlocita a unora dintre voi, care aveti asa ceva, ar fi foarte utila. Cerintele minime ar fi: sa nu cedeze sistemul flip-up dupa un sezon, sa aiba macar pinlock ready, sa aiba ochelari de soare integrati, daca se poate sa nu-mi vajaie capul la viteze de pana in 70-80 km/h, sa aiba decupaje in interior pentru intercom si daca este posibil posibilitatea montarii unui cozoroc de protectie la soare. Bugetul este variabil. Daca sunt incantat de o casca de 1000 de lei o voi lua, daca referintele duc catre un buget de 2500 lei o voi lua (e drept, cu strangere de inima si mai ales de buzunar).

Va rog sa exprimati pareri doar in cunostinta de cauza (eventual doar cei care poarta/au purtat asa ceva).

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@all

 

Multumesc pt sugestii. Dupa ce se mai strang cateva (daca) voi incepe sa vizionez review-urile. Toate modelele de mai sus erau si in atentia mea. As mai opta pentru Caberg si Shoei Neotec I (mai scumpa, dar...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Caberg este un gunoi, uita de el. Este drept ca sunt ani de cand am avut una si nu era flip up, dar din ce am auzit de la unu altu imi confirma parerea, au ramas niste gunoaie.

 

Fa un efort si ia.ti Schuberth C3Pro si ai scapat de toate necazurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Inca ceva, daca mergi pe strada ce iti trebuie cozoroc? Apendicele ala transforma o casca linistita intr.una zgomotoasa.

Pentru soare este suficient sa aiba ochelari.

» Post actualizat in 06 Mar 2018 07:20

Aia care ti se potriveste mai bine pe forma capului. Diferentele sunt minore.

Zici tu? Daca alegi numai designul iti dau dreptate :-)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva, daca mergi pe strada ce iti trebuie cozoroc? Apendicele ala transforma o casca linistita intr.una zgomotoasa.

Pentru soare este suficient sa aiba ochelari.

» Post actualizat in 06 Mar 2018 07:20

 

 

Pentru ca mi s-a intamplat de multe ori, la rasarit si la apus, ca ochelarii pe care ii am pe actuala casca sa nu asigure o vizibilitate buna. Tendinta este sa apleci capul destul de mult pentru a limita orbirea din cauza soarelui, iar asta iti afecteaza campul vizual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am avut caberg duke. E okish casca, in sensul ca vine ok, nu e foarte grea, merge. Daaar, e foarte zgomotoasa, si ventilata slab. Am trecut la un shoei Neotec I, alta mancare de peste. Eu l-am luat utilizat, dar de la un prieten, fiind ca nou. Din gama asta, ai neotec, C3pro. Ar mai fi interesanta si nolan n104.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de neotec 1 vs c3pro, teoretic neotec se compara 1 la 1 cu c3. C3pro e un model mai nou, deci nu e prea corecta comparatia. Din ce analizasem eu, era ceva mai usoara, si mai bine ventilata, c3. Daca bugetul o permite, interesant ar fi de vazut neotec 2, proaspat aparut :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de neotec 1 vs c3pro, teoretic neotec se compara 1 la 1 cu c3. C3pro e un model mai nou, deci nu e prea corecta comparatia. Din ce analizasem eu, era ceva mai usoara, si mai bine ventilata, c3. Daca bugetul o permite, interesant ar fi de vazut neotec 2, proaspat aparut :D

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bugetul o permite, interesant ar fi de vazut neotec 2, proaspat aparut :D

Intotdeauna vor exista variante mai bune ulterioare achizitiei. Nu as vrea sa platesc mai mult pentru un avantaj neglijabil, de tipul -3db zgomot sau -50g greutate. Bugetul este unul responsabil, in primul rand. De 300-400 lei imi mai cumpar o guma, ceva...

» Post actualizat in 06 Mar 2018 07:42

Scorpion ADX-1.

Sub 1300 lei la Motoemotion Tg Mures.

 

Vad ca acum au o promotie la ADX-1. Stie cineva ceva despre acest model? Stiu ca diferenta de pret este f mare fata de un C3 pro, sa zicem, dar, trecand peste prejudecata ca un lucru scump trebuie sa fie si bun, sau un lucru ieftin trebuie sa fie obligatoriu prost, poate se intrunesc conditiile unui compromis privind raportul calitate/pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Shoei Multiec ,si sunt multumit. Am cumparat-o folosita, dar in stare foarte buna , cu 200-220 de Euro.

Pentru sotia Schubert C3 (rosie) , la fel.

Cred ca raportul pret/calitate este foarte bun.

Shoei si Schubert sunt marci consacrate, si nu degeaba. C3 (C3pro) este singura casca flip-up, care respecta si conditiile de siguranta impuse unei casti integrale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De anu trecut sap pe tot ce inseamna internet si luat produsele la mana in magazine.
Intre C3 pro si Neo1, eu merg clar pe Shoei.

C4 zicea omu din magazin ca nu sunt chiar multumiti clientii fata de c3 pro ce il aveau inainte.
Neo 2 nu am pus inca mana pe el, in teorie si calcule da bine.

Insa pentru mine cred ca o sa fie un alt castigator: HJC RPHA 90, au invatat si rezolvat toate bubele de la modelul anterior, un pic mai ok la pret plus ca vine in culoare solida hi vis.

Probeaza si cauta pe net ce inseamna castile dupa o utilizare nu de o zi.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Insa pentru mine cred ca o sa fie un alt castigator: HJC RPHA 90, au invatat si rezolvat toate bubele de la modelul anterior, un pic mai ok la pret plus ca vine in culoare solida hi vis.

 

 

Doar ca nu este flip-up, asa cum imi doresc eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am dat comada de Shoei neotec 2 dupa ce am purtat ani de zile numai integrale de la Shoei.Pretul undeva pe la 2900 de lei. Acum astept livrarea.E certificata atat ca casca integrala cat si ca open face.Ochelari integrati are,pinlock,aerisiri f ok. Are si sistem de comunicatie dedicat pt ea de la Sena dar care nu a aparut inca la distribuitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de doua sezoane C3PRO si o recomand.

Are pinlock, ochelari de soare integrati si se ventileaza bine ca sa nu zic ca este cea mai "linistita" casca din cate am purtat.

Am si sistemul intercom de la Schuberth pe care il folosesc mai mult pe post de radio/muzica.

Avand in vedere ca este vorba de capul meu am zis sa nu fac nici un fel de rabat de calitate plus ca si eu mi-am dorit un flip-up care este foarte util.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, si aici , ca info:

tipul asta are un blog foarte fain, si face teste pe casti, la propriu-le distruge :D

Nu e afiliat unui magazin online, nu e sponsorizat de producatori, ce testeaza cumpara ei, deci , aparent, e impartial. Mie chiar imi place , per ansamblu. Doar ca, de regula, se orienteaza pe ce aapare in Canada, in primul rand, el de acolo fiind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...