Sari la conținut

Recomandare casca flip-up


R4DIKL
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum sa nu fie ? Ia vezi aici: https://www.louis.eu/artikel/hjc-rpha-90-tanisk-flip-up-helmet/216653

 

In banii aia te poti uita si la un Neotec II, alegi in functie de care iti vine mai bine pe cap.

 

My bad. Scuze. Asa e, e flip-up. O iau si eu gradual cu bugetul...

» Post actualizat in 06 Mar 2018 10:51

 

Ok..!

Ia un Caberg ca ti se potriveste

 

?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am incercat modelul Neotec. Am un Schuberth S2 (nepurtata de vreo 4 ani de cand am C3-ul), un C3 si un Shoei Multitec.

Schuberth este mai silentioasa si mai comoda, cel putin pentru mine.

De asemenea in Shoei este curent si nu prea poti sa il controlezi, lucru care poate avantaja sau nu, dupa caz.

La Schuberth sistemul de ventiulatie imi pare bun in sensul ca il poti controla.

Multitec-ul nu are ochelari de soare ceea ce este inca un minus.

 

Dar lucrul cel mai important este cum iti vine casca pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu prea inteleg eu este ca lipseste o nisa de pret. Gasesc casti relativ ok, fara pretentii, pe la 1200 de lei, apoi, brusc sare la 2200, 2500, 3000. Unde se ascunde segmentul dintre 1200 si 2200+ lei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu prea inteleg eu este ca lipseste o nisa de pret. Gasesc casti relativ ok, fara pretentii, pe la 1200 de lei, apoi, brusc sare la 2200, 2500, 3000. Unde se ascunde segmentul dintre 1200 si 2200+ lei?

In buzunarele producatorilor de casti +2.200 Lei :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C3 pro merita pe deplin. Pe naked bike R1200R fara parbriz fara nimic am LINISTE si PACE la 100-120km/h nu se aude vantul deranjant.

O mai folosesc si cand ies cu Pegaso pe coclauri, o deschid si am destul aer pe drumuri forestiere sau de padure in functie de anotimp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai discutati de multitec. E un model disparut de mult, nu se mai vinde de cativa ani, nou. Si nu se compara cu neotec, e alta poveste.


» Post actualizat in 06 Mar 2018 11:49

Casca sotiei e multitec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre c3 pro si neotec (le detin si am mers cu amandoua), prefer Shoei oricand. Este mult mai simplu facuta (minimalista), cu materiale mult mai calitative, si cel putin la fel de eficienta ca Schuberth la zgomot (abia de la 140/h incepi sa fii deranjat de prezenta vantului), daca nu peste.

 

La atingere Schuberth pare un plastic ieftin, incarcata de materiale peste materiale la interior. Chederele de la C3 parca sunt turnate din cel mai ieftin cauciuc, sau cel putin asa arata. Shoei este mult mai fina, mecanismele sunt mult mai inchegate (sunetul la inchidere seamana cu portiera unui autoturism scump, fata de un sunet de plastic in cazul C3), finishul este mult mai placut la atingere (textura mata cauciucata). Gurile de ventilatie la Shoei le actionezi doar atingandu-le, pe cand cele de la C3 ... cu presiune exercitata.

 

Am impresia ca din cauza multiplelor straturi pt insonorizare la C3, casca este ceva mai grea decat Shoei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca acum au o promotie la ADX-1. Stie cineva ceva despre acest model? Stiu ca diferenta de pret este f mare fata de un C3 pro, sa zicem, dar, trecand peste prejudecata ca un lucru scump trebuie sa fie si bun, sau un lucru ieftin trebuie sa fie obligatoriu prost, poate se intrunesc conditiile unui compromis privind raportul calitate/pret.

 

Probeaza inainte sa te decizi (vine salonul curand) . Mie mi s-a parut zgomotoasa cand am probat-o stand pe loc. Pana la urma am impresia ca aceste casti mai de buget ti se par ok doar daca ai purtat sapca inainte sau daca nu te-ar bate aerul din fata pe motor. Am probat toate Scorpioanele, HJC-urile etc din cama asta de pret 1000-2000ron si la toate mi se pare ca auzi ca si cand nu le-ai avea pe cap, desi la unele mai pregnant fata de altele. Comparand cu sa zici un Shoei GT-air unde se face liniste.

 

Bottom line la mine, am avut 2 shoei-uri... am zis sa fiu deschis la minte si sa probez orice altceva (mai putin high-end de 800E) si tot la Shoei am ajuns.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre c3 pro si neotec (le detin si am mers cu amandoua), prefer Shoei oricand. Este mult mai simplu facuta (minimalista), cu materiale mult mai calitative, si cel putin la fel de eficienta ca Schuberth la zgomot (abia de la 140/h incepi sa fii deranjat de prezenta vantului), daca nu peste.

 

La atingere Schuberth pare un plastic ieftin, incarcata de materiale peste materiale la interior. Chederele de la C3 parca sunt turnate din cel mai ieftin cauciuc, sau cel putin asa arata. Shoei este mult mai fina, mecanismele sunt mult mai inchegate (sunetul la inchidere seamana cu portiera unui autoturism scump, fata de un sunet de plastic in cazul C3), finishul este mult mai placut la atingere (textura mata cauciucata). Gurile de ventilatie la Shoei le actionezi doar atingandu-le, pe cand cele de la C3 ... cu presiune exercitata.

 

Am impresia ca din cauza multiplelor straturi pt insonorizare la C3, casca este ceva mai grea decat Shoei.

Io pe drum Shoei nu l-am probat , ca nu mi se potriveste pe cap. Dar ai dreptate. Mi se pare mult mai ok ca si Schubert la "finisaje" :) Din nefericire ..

 

@Op

vezi shark evo 3. sau roof boxer. de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand schuberth c3pro (usoara, silentioasa) daca iti vine bine, e poate cea mai buna casca flip-up, e 1800 lei pe fc moto, un site de unde eu am cumparat cateva articole si care este foarte ok, mai ales ca poti face plata ramburs. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cu caldura Neotec. Am casca de vreo 2 sezoane si chiar nu am gasit ce sa ii reprosez.

Am incercat (probat) Schuberth dar nu mi se potriveste cu forma capului (s-ar potrivi cu motorul insa). Mie personal mi-a lasat impresia de "inferior" dpdv constructie fata de Shoei: materiale interioare, vopsea, felul in care se inchide, usurinta in folosire, etc. Cam ce zicea si @azvan. Dar asta este parerea mea personala.

Am mai scris cate ceva despre casti pe aici: /index.php?/topic/750655-nolan-n87-scorpion-exo-510-hjc-is-17-sau-shoei-xr-1000-sh/?p=4410640


» Post actualizat in 06 Mar 2018 15:54

Scorpion exo 920 flipup super calitativa la un pret mai mult decat decent sau adx-1 tot de la scorpion asta daca vrei si cozoroc si forma dual sport.

Le gasesti la motodiscount pe viilor

DA! Si mie Scorpion mi s-a parut foarte foarte aproape de calitatea Shoei.

De fapt mi s-a parut atat de bun raportul calitate pret pentru Exo920 incat i-am cumparat sotiei una.

Si pentru Neotec si pentru Scorpionul acesta am folosit motocard.com - super ok ca pret si foarte multe oferte faine.


» Post actualizat in 06 Mar 2018 15:56

Mie preturile de pe site-ul ala mi se par prea bune ca sa fie reale.

Ai / are cineva de pe aici vreo experienta cu comenzi de la ei?

Editat de Sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce casti ati avut inainte de spuneti ca C3 / C3 Pro e liniste si pace .. eu am avut inainte un S1 Pro. Totusi recomand C3Pro, cu dopuri e mult mai silentioasa decat S1. O comparatie vizuala mai jos, aceeasi marime (de interior) ...

 

post-94777-0-20011800-1520364411_thumb.jpg

post-94777-0-54502400-1520364504_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu prea inteleg eu este ca lipseste o nisa de pret. Gasesc casti relativ ok, fara pretentii, pe la 1200 de lei, apoi, brusc sare la 2200, 2500, 3000. Unde se ascunde segmentul dintre 1200 si 2200+ lei?

 

O sa apara in scurt timp in Ro,probabil cu pret redus de intrare pe piata la Smaeb ... Nolan N100-5,urmasul apreciatului N104,dar care dupa 4 editii improved in 4 ani,incepea sa-si arate varsta . O sa fie o super casca,cam exact in banii pe care " nu ii gasesti",si dupa modificarile aduse noului model,se va putea la intrecere cu casti mult mai scumpe.

 

https://www.nolan.it/it/caschi-apribili/n100-5

 

 

Merita asteptarea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si Bmw SH. Dintre toate castile purtate este cea mai silentioasa, bine ventilata si cu cel mai accesibil siastem de deschidere flip. Daca system 7 ti se pare scump inca mai gasesti sh 6 evo la pret decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In cazul în care îți dorești un flip-up, verifica închiderea între cele doua elemente. Ca reper este forte bună închiderea de la Nolan N103. Gherea este foarte solida și groasa în "carne" iar nitul pe care face închiderea, la fel este foarte gros. Am observat atât la Ls2 cât și la Schubert,gheara este asa subțire spui ca este tabla, iar nitul la fel, foarte subțire. De la inchidere/deschidere foarte dese gheara acționează ca o panza de bomfaier și taie nitul în locul unde calcă pe el la închidere. În timp acesta își va pierde rezistenta și se va reteza. Având în timp o uzură ridicata, roagă-te sa nu se rupă închiderea în caz de accident, și ramai cu fața pe asfalt.

 

P. S. Am să-mi fac timp și fac poze, sa dovedesc despre ce este vorba.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caberg ziceam ca nu te arde la pret, avand in vedere ca de fapt nu prea sti ce vrei inafara de un flip. Asa ca daca nu dai o caciula de bani pe un model nou top.. si o sa te convingi ca nu e pentru tine, o sa injuri mai putin.

Cum zicea si @kalator de Schubert.. pe ce am pus mana sa ma conving.. C3 e un gunoi greu de inteles (chinezariile sunt treaba serioasa in comparatie) si C3 lasa mari intrebari legat de sistemul de inchidere. Aicea doar Shoei are varianta cea mai sigura si serioasa.
Daca se vorbeste de Nolan se poate lua in considerare si X-Lite, eu le-am scos din calcul ca sunt mai grele fata de competitie; insa au niste finisaje impresionante.

Si pagina aia unde modelul C4 e 77% discount si chestii de genu... daca era asa nu mai vindea nici un magazin inafara in lumea asta inafara de aia.. daca e pe bune lasati un mesaj ca ma bag instant :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit si casca. Revin cu impresii dupa cateva ture.

Sa o porti cu placere si sa spui doua vorbe dupa ce o probezi.

» Post actualizat in 08 Mar 2018 10:11

vezi ca e plin olx ce schubert c3. ia una cit mai ok si la 900 ai casca brici

Nu ma incanta varianta sh. Multumesc de sugestie.

» Post actualizat in 08 Mar 2018 10:12

Cel mai probabil ma voi orienta catre Scorpion. Incerc sa probez in we asta cateva casti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...