Sari la conținut

Cumulare BM la RCA


Celentano
 Share

Postări Recomandate

Pentru asta trebuie sa am asigurare valabila si dupa ce termin cu alergatura asta ultimul pas este o cerere la asigurator pt a-mi elibera RCA pe noua adresa din buletin. Cel putin asta am dedus eu din ce am gasit pana acum.

Auzi, dar nu intrebi tu la asigurator daca nu se poate modifica doar adresa ta pe polita RCA? adica... de ce sa o anulezi pe cea veche, sa ceri bani inapoi, si sa iti faci una noua? Pune si tu intrebarea asta brokerului de asigurari. Sau trimite-o pe mailul oficial al companiei de asigurari la care ai RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA se calculează în funcție de domiciliu, da. Asta înseamnă că va trebui sa achit o diferență de bani și probabil ca vor anula RCA vechi și fac RCA nou + ceva bani în plus.

Mersi de răspunsuri, o sa întreb și de schimbare adresa când dau drumul la nebunia cu acte și cozi. Mi se pare normal sa păstreze clasa BM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva idee in cat timp se actualizeaza baza CEDAM? Mi-am facut o asigurare pe 29.03 si nu apare in baza aia de date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva idee in cat timp se actualizeaza baza CEDAM? Mi-am facut o asigurare pe 29.03 si nu apare in baza aia de date.

La mine a aparut in 24h. Daca au trecut 5 zile lucratoare de cand ar fi trebuit sa intre in vigoare polita, mai bine dai un telefon la agentul la care ai incheiat polita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai sa va povestesc ceva apropos de bonus/malus: se pare ca aca ai doar o mobra pe numele tau si n-ai avut RCA care sa treaca ca valabilitate din 2017 in 2018 (adica sa treaca Revelionu) ti se anuleaza tot istoricul si o iei de la inceput cu B0.

Am vruts sa-mi fac RCA la mobra azi si m-am trezit cu B0. N-am decat mobra pe numele meu, masina e pe al nevesti-mii. Am sunat brokerul si mi-a povestit chesatia de mai sus. A ramas sa verifice cu un asigurator maine dimineata. Va trin la curent.

 

Dar cam cat de tare ar fi? Deci orice mobrist care n-are decat mobra o sa plateasca x3. Cel putin asa mi-a iesit mie.

Daca se confirma maine imi iau concediu o saptamana si ma leg cu lanturi de usa de la ASF sau cum dracu ii mai zice acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in situația descrisă de tine, am fost și eu de revelion. Adică motorul și mașina care s pe numele meu, aveau RCA expirat. Celelalte mașini nu s pe numele meu, deci nu se leagă. Acum vreo luna am făcut RCA ul la mașina iar bonusul e b8. Urmează sa fac și la motor când am timp de el și bănuiesc ca o sa fie tot așa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine am facut acum inca o calculatie pe un alt site decat fac deobicei, introducand datele de mana. (pe siteul obisnuit le am salvate si m-am gandit ca o fi vreo greseala)

Anul trecut B14 acum B0.

Anul trecut pe 12 luni 147 de lei Allianz cu decontare directa, acum 570.

 

Abia astept raspunsul brokerului.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@speedy:

Vezi ca sunt site-uri de RCA online cu multe explicatii gratuite. Acolo scrie ca in cazul in care nu ai continuitate la RCA poate sa se reseteze sistemul B/M si trebuie bagat de broker bonusul corect in baza ultimei polite RCA detinute. Tot pe site-urile respective scrie ca perioada de referinta fata de care creste / scade B/M-ul este anul calendaristic anterior; nu scrie ca trebuie sa fi avut RCA neintrerupt pe tot anul sau ca trebuie sa treci cu polita in anul urmator. Deci, la limita legii, daca ai avut si o luna (sau o zi?) de B14 in 2017, anul asta ar trebui sa inchei polita cu B8, care e maximul pe noul sistem.

La tine e posibil sa fie si din cauza ca ai avut B14 pe sistemul vechi si trebuie operate niste echivalari, etc. Cauta un site prietenos de RCA online si rezolva cu aia daca brokerul tau prinde muste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va povestesc ceva apropos de bonus/malus: se pare ca aca ai doar o mobra pe numele tau si n-ai avut RCA care sa treaca ca valabilitate din 2017 in 2018 (adica sa treaca Revelionu) ti se anuleaza tot istoricul si o iei de la inceput cu B0.

Am vruts sa-mi fac RCA la mobra azi si m-am trezit cu B0. N-am decat mobra pe numele meu, masina e pe al nevesti-mii. Am sunat brokerul si mi-a povestit chesatia de mai sus. [...]

 

La fel, doar mobra o am si eu inscrisa pe numele meu. RCA-ul i-a expirat prin decembrie 2017 si abia azi l-am reinnoit. Am ramas cu B8 ca si anul trecut, deci nu se confirma ipoteza cu resetarea clasei B/M.

Pot sa-ti mai spun ca am patit acum vreo 2-3 ani sa-mi calculeze si mie tariful aplicat la B0, asta datorita faptului ca erau ceva probleme la interogarea bazei de date si aplicatia nu putea sa afle ce clasa aveam anterior. A calculat cum tebuie abia dupa cateva ore. Poate asta s-a intamplat si la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti mai spun ca am patit acum vreo 2-3 ani sa-mi calculeze si mie tariful aplicat la B0, asta datorita faptului ca erau ceva probleme la interogarea bazei de date si aplicatia nu putea sa afle ce clasa aveam anterior. A calculat cum tebuie abia dupa cateva ore. Poate asta s-a intamplat si la tine.

Posibil. Aflu maine.

» Post actualizat in 12 Apr 2018 20:02

@speedy:

Vezi ca sunt site-uri de RCA online cu multe explicatii gratuite. Acolo scrie ca in cazul in care nu ai continuitate la RCA poate sa se reseteze sistemul B/M si trebuie bagat de broker bonusul corect in baza ultimei polite RCA detinute. Tot pe site-urile respective scrie ca perioada de referinta fata de care creste / scade B/M-ul este anul calendaristic anterior; nu scrie ca trebuie sa fi avut RCA neintrerupt pe tot anul sau ca trebuie sa treci cu polita in anul urmator. Deci, la limita legii, daca ai avut si o luna (sau o zi?) de B14 in 2017, anul asta ar trebui sa inchei polita cu B8, care e maximul pe noul sistem.

La tine e posibil sa fie si din cauza ca ai avut B14 pe sistemul vechi si trebuie operate niste echivalari, etc. Cauta un site prietenos de RCA online si rezolva cu aia daca brokerul tau prinde muste.

Aha, bine de stiut. Merci mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
La 12.04.2018 la 20:57, Speedy.K a spus:

Hai sa va povestesc ceva apropos de bonus/malus: se pare ca aca ai doar o mobra pe numele tau si n-ai avut RCA care sa treaca ca valabilitate din 2017 in 2018 (adica sa treaca Revelionu) ti se anuleaza tot istoricul si o iei de la inceput cu B0.

Am vruts sa-mi fac RCA la mobra azi si m-am trezit cu B0. N-am decat mobra pe numele meu, masina e pe al nevesti-mii. Am sunat brokerul si mi-a povestit chesatia de mai sus. A ramas sa verifice cu un asigurator maine dimineata. Va trin la curent.

 

Dar cam cat de tare ar fi? Deci orice mobrist care n-are decat mobra o sa plateasca x3. Cel putin asa mi-a iesit mie.

Daca se confirma maine imi iau concediu o saptamana si ma leg cu lanturi de usa de la ASF sau cum dracu ii mai zice acum.

Ceva noutati in legatura cu cele de mai sus? Nu de alta, dar se apropie finalul anului si poate ne trezim la anul cu un B0 la RCA.

Am gasit si eu pe https://www.rcapedia.ro/sistemul-bonus-malus/

"B0 pentru discontinuitatea valabilitatii RCA ?

Da, in cazul in care ultima asigurarea RCA a vehiculului a expirat anul anterior si nu exista continuitate societatile de asigurare stabilesc noua clasa B/M ca fiind B0"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, clasa B/M se stabileste in functie de clasa B/M din anul calendaristic anterior (plus 1 clasa daca nu ai avut daune pe RCA / minus mai multe clase daca ai avut daune, depinde cate daune au fost). Deci daca pe 2017 ai avut si o zi RCA, ar trebui sa iti stabileasca B/M in functie de clasa respectiva.

Testat de mine, am avut RCA care a expirat in dec 2017. Am facut o alta polita incepand cu nov 2018, fara avea alt RCA intre timp, si s-a folosit automat sistemul de mai sus. Adica am urcat o clasa de B fata de clasa din 2017. Astept cu nerabdare sa vad daca pe 2019 mai urc inca o clasa. Cf reglementarilor pe care le stiu eu (si le-am scris mai sus), asa ar trebui.

 

legat de resetarea la B0, asta ar trebui sa aiba loc doar daca nu ai RCA deloc timp de un an calendaristic intreg.

 

 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...