Jump to content
Sign in to follow this  
Emmanuel

YBR250, CB500 sau ER5?

Recommended Posts

Salut! Am intrat in contact cu familia Biris, si dupa unele cercetari, am ales aceste 3 modele. Yamaha YBR250, Honda CB500 si Kawasaki ER5.

La YBR250 ma atrage mult consumul: sub 3% la drum lung (vreau sa calatoresc). La CB500 ma atrage aspectul, si nici consumul nu mi se pare extraordinar: 5%. La ER5 ma atrage aspectul.

Pe care mi-o recomandati?

Multumesc anticipat.

Cu respect, Emmanuel.

Edited by Emmanuel

Gata, ai facut scoala? Ai luat permisul?

Aici: /index.php?/topic/751343-motociclismul-e-chiar-atat-de-horror/page-4 zici ca iti place CB500. De unde stii? Te-ai suit pe ea, ai mers? Ai mers cu vreuna din ele? Intreb pentru ca tot in topicul asta zici ca ai mers o singura data ca pasager. Dar poate, intre timp ai reusit sa te sui si pe altele. ...

De ce te grabesti? S-au terminat motocicletele de pe lumea asta si nu ai prins si tu una?

Acolo in topicul ala deschis de tine, zice cineva spre sfarsit ce pasi ai de urmat : scoala, mobra, km... Tu vrei sa faci altfel. E ca si cum ti-ai lua chilotii peste pantaloni. In plus, nu o sa ai rabdare sa termini scoala si o sa te manance in qur sa te dai cu ea si...o sa cazi. 100%, deci....

Daca iti place si mori dupa ea, si e in buget (parca ziceai ca esti student), ia-ti CB-ul, dar...graba strica treaba...

A...si ai grija ce echipament iti iei. Pe ala sigur o sa-l tii mai mult decat o mobra de A2.

Bafta!

@The sin eater

Stiu ca graba strica treaba. Dar procesul asta de achizitionare a unui motor cred ca o sa dureze putin. Nu m-am gandit ca ar fi neinregula sa cumpar motorul in timp ce fac scoala. Nu m-am suit pe niciun motor inca. Ma grabesc putin cu achizitionarea, pentru ca altfel nu o sa mai prind nici o luna din sezonul asta.

Edited by Emmanuel

Cu permisul in mana, mai devreme de 3 luni, nu ai cum sa ajungi. Ca e destul de haos la programari, si dureaza. eu zic 4, sa iei in calcul. Ai facut dosarul? ai inceput legislatia?

mobra, daca e de import, iar , ai de luat in calcul minim 2 luni pana sa prinzi o programare la rar. Daca tu nu ai permis, cum o vei duce acolo? Alti bani, alta distractie. De ce Ybr? Ti s-a mai recomandat o data, MT03. Oricum , mie imi e clar, tu ai ramas blocat pe CB500 ca iti place ca e mai "reising" la design. Daca pe ala il vrei, ia-l si gata. Doar sa fie in mintile lui. Dar, pentru binele tau, nu te sui pe el pana nu ai permisul.....

@Adrian, urmeaza sa dau sala in Aprilie. MT03 nu am gasit in bugetul meu.

Din ce ai spus tu, inteleg ca sezonul asta e pierdut pentru mine.

Iti raspund pe rand si apoi nu-mi mai bat gura:

@The sin eater

Stiu ca graba strica treaba. ...... Nu m-am gandit ca ar fi neinregula sa cumpar motorul in timp ce fac scoala. Nu m-am suit pe niciun motor inca.

Pai daca stii, de ce te grabesti?

Ba este in neregula pentru ca dupa 5 ore de scoala o sa fii tentat sa te urci pe el si sigur o sa vii in bot.

Daca nu te-ai suit pe niciunul, de unde stii care ti se potriveste? Degeaba iti spunem noi ce sa-ti iei daca nu nu esti confortabil pe el. Poate YBR-ul ti-e mic, daca ai 1,9 m (ca mine), sau poate pe CB te dor mainile de la pozitie, sau poate er5 nu are suspensii bune, sau poate te simti bine pe toate si atunci o sa-ti iei ce iti place, sau poate nu-ti place niciuna si vrei chopper sau ceva de enduro. Intrebarea este: daca nu ai testat niciuna cum putem sti noi ce ti se potriveste?

Sa-ti dau exemplu personal: je - 1,9 m si 105 kile. Scoala facuta pe ER6N care mi-a placut desi stateam putin cu picioarele cam stranse si pe CB500 care mi s-a parut o jucarie fara nicio calitate. Sor-mea are CBR 600. M-am suit si plimbat cu ea si nu mi-a placut pozitia pentru ca veneam in maini. Cumnatul are TDM 800. M-am suit si plimbat cu el, dar nu mi s-a parut ca este ce vreau, colega de serviciu cu chopper Shadow de 600. Suit si plimbat si mi-a placut enorm. Deci...cumparat chopper Vulcan de 800. Mers cu el 1 sezon si jumate si apoi mi-am dar seama ca nu-mi mai place, asa ca acum am power cruiser.

Deci...pana nu te sui si nu vezi mai multe modele, nu avem ce sfaturi sa-ti dam vis-a-vis de ce sa-ti cumperi.

...... inteleg ca sezonul asta e pierdut pentru mine.

Intelegi gresit.

Poti sa mergi septembrie - octombrie, poate chiar si putin din august, deci nu-ti fa griji. Daca dai sala in aprilie si presupunand ca o iei, programarea la traseu se face in aceeasi zi. Inteleg ca nu esti din Bucuresti, deci ai sanse bune sa nu stai sa astepti 2-3 luni. Daca totusi ai ghinion, sfatul meu e sa mai iei niste ore de poligon ca sa nu uiti totul pana la traseu.

Edited by The_Sin_Eater

Anul trecut vremea a fost ok, pana in noiembrie. Ok, inseamnand peste 18 grade, sa nu dardai. Deci, apuci si tu sa te dai. Nu te mai grabi atat. SI nu, nu e ok sa cumperi fara sa te fi suit macar pe model. Ai toate sansele sa nu iti placa, dupa ce trece euforia , ca e motorul tau.

Edited by Adrian M.

Pai, presupun ca CB500 si/sau ER5 au la scoala, daca dai pentru A2, YBR, nu stiu.

Completeaza-ti si tu profilul cu locatie si altele ca sa stie lumea de unde esti si s-o gasi vreun vecin de oras sa te lase macar sa stai pe el nu sa-l conduci.

» Post actualizat in 06 Mar 2018 13:49

Anul trecut vremea a fost ok, pana in noiembrie. Ok, inseamnand peste 18 grade, sa nu dardai. Deci, apuci si tu sa te dai. Nu te mai grabi atat. SI nu, nu e ok sa cumperi fara sa te fi suit macar pe model. Ai toate sansele sa nu iti placa, dupa ce trece euforia , ca e motorul tau.

Da, corect, am facut ultima tura pe 5 noiembrie anul trecut.

Edited by The_Sin_Eater

Salut !

Hai sa-ti spun cum a fost la mine, ca sa intelegi (sper eu) ca cei care ti-au scris pana acum au 100% dreptate.

Eu am inceput sa merg pe la 12 ani cu Hoinarul bunicului. Impingeam la el cate 2 km pana ajungeam la un camp de la marginea orasului (oras mic, din provincie) ca sa pot sa imi fac damblaua. Detalii..cert e ca mi-am luat microbul destul de devreme.

M-am apucat de scoala la 19 ani, pentru ca la 18 nu am dispus de finante. Am facut fix greseala pe care vrei s-o faci tu. Am cumparat motocicleta in timpul scolii (sa mai zic? m-am dus s-o iau cu taica-meu, deci n-am stiut la ce sa ne uitam si motocicleta n-a fost deloc in mintile ei => mea culpa! plus de asta, era un sport touring de peste 200 kg iar eu aveam 55 la plin ..)

Mai rau decat ti s-a spus mai sus (ca dupa cateva ore de poligon o sa te urci pe motoreta ta), fix a doua zi dupa ce am luat-o, am inceput s-o invart in curtea in care o tineam. Si ghici ce .. era s-o scap, doar pentru ca am tras mai tare de ea ca s-o ridic de pe cric ! Pana am terminat scoala, am tot invartit-o in curte, ba chiar am vrut sa ies cu ea pe strada (fix cand ieseam pe poarta, am dat nas in nas cu politia, deci m-am cumintit instant).

Long story short, oricat de matur si cumpatat crezi ca esti acum (cred ca toti am trecut prin ce treci tu acum .. mind wise), o s-o comiti. Ca o dai pe jos usor, ca iti rupi capul .. depinde de soarta fiecaruia. Asa ca.. ia-le pe rand. Uite, la marea majoritate a scolilor moto, exista mai multe tipuri de motociclete. Ai rabdare pana mergi cu toate si o sa vezi ce anume te atrage. Exemplul meu de atunci: clasic, imi curgeau balele dupa sportive. Nu suportam R1200GS spre exemplu. Acum imi place de mor si nu-mi mai plac sportivele. Am mers cu ambele tipuri de moto si mi-am dat seama ca sportiva nu e de mine, pur si simplu. (Guys, no offense nici pentru cei cu sportive, nici pentru cei cu enduro-touring :cheers: ).

Concluzie : asculta de cei care ti-au dat din timpul lor, fiindca niciunul nu-ti vrea raul

Er5-6, CB600, GS500, astea sunt mobre de scoala. Deci ai toate sansele sa le vezi, ghici unde? la scoala. SI ce sa vezi, sa si mergi pe ele. Asa ca stai calm 2 secunde mai, incepe scoala, mergi macar 10 ore pe mobrele scolii, si mai discutam. Poate o sa iti dai seama ca nici n ue de tine, si tu deja vrei sa iei motor :D

urmeaza sa dau sala in Aprilie.

Asta e parerea ta. Intai trebuie sa termini scoala. Iar ca sa o termini trebuie ..sa o incepi ;)

Xael, am terminat dosarul. Eu nu vorbesc aiurea. Cei de la scoala mi-au spus ca in Aprilie dau sala.

Adrian, multumesc.

Asta e parerea ta. Intai trebuie sa termini scoala. Iar ca sa o termini trebuie ..sa o incepi ;)

Dap, ai dreptate.

Eu am inceput scoala la sfarsitul lui ianuarie - inceput de februarie (nu mai tin minte :( ), am dat sala la inceput de aprilie si traseul pe 25 aprilie. pe 27 aveam plasticu'. :D si pe 30 faceam primii km - Bucuresti-Alexandria si retur, cu o strangere de buci.....

Ideea este ca trebuie sa mearga la ore nu sa frece duda si sa ajunga din joi in pasti pe la scoala.

Edited by The_Sin_Eater

Care e bugetul si de unde esti? Am un prieten in Craiova cu un MT03 in stare foarte ok care zicea ca vrea sa schimbe categoria.

MT03 nu am gasit in bugetul meu.

Uitati-va ce am intrebat eu, si la ce s-a ajuns. Eu apreciez sfaturile si comentariile bine intentionate, dar nu caut sa mi se tina morala (ma refer strict la comentariul "trebuie sa mergi la scoala"). Tot ce vreau sa stiu, este care dintre cele 3 modele este mai recomandat. Calitate, fiabilitate, etc.

» Post actualizat in 06 Mar 2018 14:14

Bugetul e 1500. Sunt din Hunedoara.

:(

Bai, nene, toti pustii de azi au crize de personalitate.

@OP: Stii ceva? Cumpara-ti ce vrei tu, fa scoala cand/cum vrei tu si lasa-ne cu "spumele" astea! Toti incearca sa-ti dea niste sfaturi iar tu, vezi Doamne te simti "lezat" ca ti se dau acele sfaturi (chiar daca sunt complementare intrebarii tale initiale).

...pacat!.....

Xael, am terminat dosarul. Eu nu vorbesc aiurea. Cei de la scoala mi-au spus ca in Aprilie dau sala.

hai sa o luam altfel: ai facut vreo ora de scoala? ca nu am reusit sa inteleg din informatiile de pana acum daca te-ai urcat vreodata pe vreo motocicleta sau nu. la scoala ce motociclete au?

» Post actualizat in 06 Mar 2018 14:37

legat de cele 3 optiuni alte tale, ia-ti 500 direct. 250 e totusi mica

Edited by XaeL

Xael, nu am facut nicio ora. In orasul meu nu e scoala, e intr-un oras vecin. Am cazut de acord cu cei de la scoala sa fac partea de legislatie acasa, merg sa dau sala, si apoi vom face orele de condus. La scoala nu stiu ce motociclete au.

Cred ca 500 o sa ramana. Pentru 2% de consum nu merita sa merg cu ceva care va deveni prea slaba dupa cateva luni (asa am citit).

Multumesc.

dar nu caut sa mi se tina morala (ma refer strict la comentariul "trebuie sa mergi la scoala"). Tot ce vreau sa stiu, este care dintre cele 3 modele este mai recomandat. Calitate, fiabilitate, etc.

E treaba ta ce vrei sa auzi. Pe forum nu e ca la piata, vrei cartofi, te duci la taraba de cartofi, iei cartofi si pleci. Si e normal sa fie asa. Oamenii ti-au atras atentia sa nu pui carul inaintea boilor. Stiu om, e si aici, pe forum, care a stat vreo 3 luni, parca, intre sala si poligon/traseu. Din cauza aglomeratiei.

Si eu sunt de parere sa nu iti iei mobra pana nu ai permisu' in buzunar. E tentant sa dai o tura in jurul blocului cu ea, sa faci o prostie si sa te alegi cu dosar penal.

Ia-ti permisu, ca mobre sunt garla!