Jump to content

Închiriez spațiu de producție/atelier

Recommended Posts

Sunt in căutarea unui spatiu de producție/atelier intre 50-100 mp, la parter musai, la un preț decent. Ceea ce am găsit pe piata îmi depășește cu mult bugetul. De exemplu, 100 mp spatiu la 850 E+TVA, sau 110 la 2500 Euro+TVA/luna. Menționez că în prezent, pentru o suprafață de 60 mp plătesc 110 E+TVA Euro/luna, curte cu paza cu 6 locuri de parcare la Foișor, Sector 2. Din păcate clădirea este la vânzare și după 13 ani suntem nevoiți să ne relocam. Așadar, vă întreb dacă știți, cunoașteți ceva spatii de închiriat, că zona de interes fiind Hala Traian/Foișorul de foc sau cat mai aproape de acestea.

Esti boier la pretul ala 110eur ...nu cunosc piata din Bucuresti dar nu cred sa mai gasesti gasesti asa ceva . Doar pt locurile de parcare se dau banii astia fara birou/spatiu .

Si eu as vrea ceva similar. Cam 30-50 mp pe la 3-4 euro mp.

Si eu am fost in cautare de o mini hala. Pana la urma am gasit un fost service de 50 m patrati pe la 1000 roni pe luna in oras. Asa poate mai gasesti spatii in zone industriale afara din oras.

Din ce am vazut, pretul pe m patrat la hala in Bucuresti incepe de la 4 euro.

De exemplu, in Drumul Taberei un garaj cu 1 loc de parcare in fata este +100 euro. Si ai 16 m patrati. Foarte rar gasesti pe la 300-400.

Edited by wawessh

Pe Grigore Moisil , floreasca- lacul tei. Am vazut o hala , fost service de inchiriat. Nu stiu pret , insa daca treci pe acolo este un numar mare de telefon.

Merci, am notat informatia, sper sa ajung prin zona zilele astea sa intreb.

Prin noiembrie am intrebat un nene pentru un spatiu stradal, fara vad(oricum nu ma intereseaza)/ fara loc de parcare, in zona, cerea 550 E nenegociabil pentru 39 mp si un beci. Si astazi spatiul este neinchiriat. De 5 luni spatiul nu produce pentru ca pretul este unul idiot iar in aceeasi situatie sunt zeci de alte spatii in zone bune nefructificate.

Activitatea mea este legata de colaboratori, furnizori si trebuie sa raman aproape pentru ei si clienti. Spatiile in afara orasului sunt un dezavantaj.

Sper sa reusesc sa ma apuc anul acesta sa construiesc un sediu in Buftea intrucat mi s-a luat de Bucuresti. Ma gandeam sa construiesc si 2 spatii de 100-150 mp pentru inchiriat.

Acuma am vazut ca nu doriti in afara Bucurestiului.

Dar am o intrebare: ce putere instalata ai avea nevoie pentru un astfel de spatiu?

Merci, Morarilor nu pare a fi foarte departe, o sa trec sa verific.

@Silver Arrow: Daca vom gasi un spatiu sufictient de mare, vom achizitiona utilaje necesare activitatii, cert este ca vor fi conectate la curent trifazic, legat de consumul lunar nu am un raspuns.

Merci, Morarilor nu pare a fi foarte departe, o sa trec sa verific.

@Silver Arrow: Daca vom gasi un spatiu sufictient de mare, vom achizitiona utilaje necesare activitatii, cert este ca vor fi conectate la curent trifazic, legat de consumul lunar nu am un raspuns.

Trifazic este clar ca voi instala. Intrebarea era ce putere totala vor avea consumatorii (aproximativ).

De ex. masina gaurit 1,5 kW, fierastrau electric 2,2 kW ..... = total 15 kW.

Ca sa stiu ce transformator sa instalez.

Si asa ma costa de ma ustura ficatii, macar sa pun unul suficient de mare.

Trifazic este clar ca voi instala. Intrebarea era ce putere totala vor avea consumatorii (aproximativ).

Puterile instalate standad sunt 8kw, 11kw samd, limitareafiind data de marimea sigurantei din BMPT.

Eu as opta pentru minim 14kw ca sa am siguranta generala de 25A ceea ce permite si conectarea unor consumatori mari monofazici.

Daca ai un CNC lucrurile se complica, puterea instalata crescand foarte mult.

Edited by marcone

Daca-mi aduc aminte bine, pana la 35kW este obligatia furnizorului de energie sa se ocupe de partea asta. Ar trebui verificat.

Daca-mi aduc aminte bine, pana la 35kW este obligatia furnizorului de energie sa se ocupe de partea asta. Ar trebui verificat.

Ce treaba are furnizorul de energie in afara de a te suge de bani :) ? Cel putin in minunata Romanie.

Iti faci o hala, ai o linie de medie in zona (daca nu ai, mai bine nu o mai faci) si iti faci un post de transformare. Pe banii tai. Post pe care apoi il donezi lui ENEL. Evident ca poti sa il si pastrezi, mai ales la puteri mari cand merita sa faci facturarea pe medie tensiune nu pe joasa. Dar apar alte costuri cu mentenanta trafo cu firma autorizata, revizii lunare etc. Plus ca daca s-a prajit este pe banii tai.

Costul terenului e pomana pe langa cat te costa sa iti faci post trafo.

In principiu o sa imi pun un post de 100KVA. Asa ca mai ramane de 1-2 ateliere mici cu 15-20 kW de fiecare.

Mai sunt unii care inchiriaza hale si spatii langa Sun Plaza (Big Berceni). Mai exact pe langa Viva Sport aia... Au un ditamai bannerul pe poarta. Maine dimineata, daca vin cu tramvaiul, iti fac o poza cu nr de telefon.

Edited by Metal Heart

Am evitat oarecum sa răspund la intrebarea legata de puterea instalată, din păcate nu cunosc pentru ce și cate utilaje optez. Aveam teren in Mogoșoaia, dar, așa cum am spus este departe de zona de interes.

» Post actualizat in 08 Mar 2018 13:29

@metal heart, merci. Cred că știu unde zici și bine că mi-ai amintit. Trec eu astăzi pe acolo, am drum.