Sari la conținut

Sfat protectii genunchi


Abraxas
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Sunt incepator si as vrea sa imi cumpar protectii de genunchi. Intentionez sa merg la serviciu cu motocicleta, deci prin oras, si nu prea as merge zilnic in pantaloni speciali de motor (ca sa aiba buzunare pentru protectii). Cum nu prea le gasesc prin magazine (cel putin nu am gasit inca) ca sa le prozez, am zis sa intreb aici. Mentionez ca sunt inalt si slab (1,86 / 70Kg).

Din ce am cautat pana acum, ma gandesc la Alpinestars Vapor Pro, Axo TMKP CE 2016 sau Dainese Knee V. Nu am dat link cu magazin, ca sa nu se considere reclama. Aveti vreun sfat referitor la asta?

 

 

Si ca sa nu mai fac alt post, intreb tot aici: cum se prinde semnul de incepator la motocicleta? Sunt semne speciale, ca nu am gasit online decat fie cu ventuze (pentru luneta/parbriz) fie autocolante.

 

Mersi,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Sunt incepator si as vrea sa imi cumpar protectii de genunchi. Intentionez sa merg la serviciu cu motocicleta, deci prin oras, si nu prea as merge zilnic in pantaloni speciali de motor (ca sa aiba buzunare pentru protectii). Cum nu prea le gasesc prin magazine (cel putin nu am gasit inca) ca sa le prozez, am zis sa intreb aici. Mentionez ca sunt inalt si slab (1,86 / 70Kg).

Din ce am cautat pana acum, ma gandesc la Alpinestars Vapor Pro, Axo TMKP CE 2016 sau Dainese Knee V. Nu am dat link cu magazin, ca sa nu se considere reclama. Aveti vreun sfat referitor la asta?

 

 

Si ca sa nu mai fac alt post, intreb tot aici: cum se prinde semnul de incepator la motocicleta? Sunt semne speciale, ca nu am gasit online decat fie cu ventuze (pentru luneta/parbriz) fie autocolante.

 

Mersi,

Alex

 

Semnul de incepator il lipesti cu scotch pe numar sau nu il pui deloc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

completeaza profilul, sa stim de unde esti. Asa o sa primesti si recomandari de magazine , unde poti proba ce cauti. Asa, eu iti recomand sa te duci la magazinul x din Bucuresti. De unde stiu ca nu esti din Brasov? :)

Legat de bulina, eu am avut o lipita cu banda dublu adeziva, a stat asa pe moment. Dupa am folosit suruburile de fixare a numarului, cu o inventie, am dat o gaura in bulina de plastic, fixata mecanic.

Eu iti recomand sa montezi bulina, personal am constat ca lumea este mai atenta cand te vede incepator. Ba chiar cumsecade unii, iti fac si loc, etc.

Grija mare cu suprafata de rulare, doar ce s-a topit zapada, inca e murdarie si alunecus pe jos....mai ales ca esti si incepator. Stiu ca te grabesti, dar mai asteapta 2 saptamani....sa se dezmorteasca bine, respectiv usuce si spele jegul de pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

completeaza profilul, sa stim de unde esti. Asa o sa primesti si recomandari de magazine , unde poti proba ce cauti. Asa, eu iti recomand sa te duci la magazinul x din Bucuresti. De unde stiu ca nu esti din Brasov? :)

Legat de bulina, eu am avut o lipita cu banda dublu adeziva, a stat asa pe moment. Dupa am folosit suruburile de fixare a numarului, cu o inventie, am dat o gaura in bulina de plastic, fixata mecanic.

Eu iti recomand sa montezi bulina, personal am constat ca lumea este mai atenta cand te vede incepator. Ba chiar cumsecade unii, iti fac si loc, etc.

Grija mare cu suprafata de rulare, doar ce s-a topit zapada, inca e murdarie si alunecus pe jos....mai ales ca esti si incepator. Stiu ca te grabesti, dar mai asteapta 2 saptamani....sa se dezmorteasca bine, respectiv usuce si spele jegul de pe asfalt.

 

Buna obiectie, am sarit peste partea cu locatia cand am completat profilul - din Bucuresti sunt.

Of - speram ca sunt speciale de motor, sa aiba un sistem ceva. Ontentionez sa port semnul; cel putin eu cand sunt la volan ma comport clar diferit fata de cei cu semne de incepator, pentru ca de cele mai multe ori au nevoie.

 

Sper sa vina vremea buna in curand ca e greu tare cu rabdarea :)

 

Mersi mult pentru raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, eu am facut asa: cautat pe net un sent negru pe fond galben, printat pe hartie foto (diametru vreo 9 cm), apoi tras in folie termica, decupat cam 3 mm peste marginea hartiei. Apoi l-am lipit cu dblu-adeziv pe numar, in stanga-jos.

E bine sa il ai, mai ales pentru controale. Daaaaar: am observat o chestie: dupa ce l-am dat jos, nu ma mai depaseau soferii "in stil nervos", razant. Insa poate mi s-a parut.

 

Cat despre genunchiere, nu ma pronunt, prefer pantalonii moto cu protectii integrate. Dar nu merg asa mult prin oras, ce e drept. Nu recomand nimanui sa mearga la temperaturi scazute doar cu ortezele alea, piciorul nu este protejat termic mai deloc. Dar nu ma asculta (sau baga in seama), te vei convinge singur dupa cativa anisori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare caldura: https://www.motosport.com/thor-2018-force-xp-knee-guards
Dupa ce am avut ieftinituri si chestii decente, astea sunt pana acuma cele pe care as putea sa le recomand.

Sunt destule magazine care vand modelul asta prin tara, nu sunt chiar asa de rar intalnite pe la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune genunchiere de mers la serviciu sunt astea : https://www.moto24.ro/produse/strada/genunchiere-moto-strada-sport/dainese--dainese-genunchere-knee-v.html

Stiu, sunt de cand lumea si pamantul, nu fac nimic special, dar dupa ce folosesti genunchierele in fiecare zi realizezi ca genul asta sunt cele mai bune daca vrei sa le porti peste blugi.
Nu le-as recomanda pe cele "ciorap" prin care trebuie sa bagi piciorul. Am o pereche asemnanatoare de la Leatt. Le-am purtat 3 zile si apoi s-a pus praful pe ele de 3 ani. Sunt bune la endureala nu sa te freci cu ele de 15 ori pe zi. Devine agasant sa le tot imbraci. Tot dainesele de mai sus au ramas baza cand vreau sa arunc niste genunchiere pe mine.

Cele care se prind cu arici de picior sunt cele mai ergonomice ca sa zic asa.
E o idee si ce zice paulynos, dar daca iti iei genunchiere pe sub blugi, tot va trebui sa te dezbraci cand ai ajuns la birou, deci n-ai rezolvat nimic. Mai ales cand o sa faci operatiunea de 7 ori pe zi, ti se ia.
Pentru rezervor, pui si tu niste scotch transparent in locul unde ai atinge. Privit de la mai mult de 10cm nu se mai seama.

La drumul catre munca trebuie un echipament lejer pe care poti sa-l imbraci rapid -- nici robocop nici coate goale. Mai ales ca daca iti ia 30 de min doar sa de imbraci cu toate sarsanalele pe tine, de banii astia ajungeai mai repede cu masina la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand Dainese Knee V. Am avut vreo 3 perechi pana acum, am fost foarte multumit (la fel si prietenii mei care s-au indragostit de ele si am fost nevoit sa le fac cadou :D ), foarte slim, intra perfect sub jeansi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu te sfătuiesc să iei ceva care sa îți protejeze cât mai mult din 'lateralele' genunchiului! Majoritatea protecțiilor de stradă oferă protecție la impact cumva frontal! Vreau sa spun că te protejează doar căzând direct in genunchi! Și cu mobra de obicei cazi in lateral! Caută ceva care sa îți " înfășoare" genunchiul! Partea cu zgâriatul rezervorului o rezolvi foarte ușor cu tank-pads pentru lateralele rezervorului! Mie mi-au căzut vreo 260 kg pe picior purtând o genunchieră de la Madhead și am scăpat doar cu o zgârietură mică! Și asta pentru că îmi acoperea articulația pe laterale!

 

Numai bine!post-72145-0-00514700-1520657246_thumb.jpg

post-72145-0-69163300-1520657335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...