Sari la conținut

Problema Aprilia RS 125


Postări Recomandate

Salut, am o motocicleta Aprilia rs 125 full power astazi am observat ca atunci cand apas frana fata stopul se aprinde, dar cand apas franta spate nu se aprinde deloc stopul. Va rog frumos pentru un putin ajutor. O seara placuta

 

P.S - Asfalt uscat sezonul asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contactul de la frana fata nu are de a face cu cel spate. Asadar, trebuie sa te uiti la contactul de la frana spate, adica pedala de la piciorul drept. Vezi acolo, ori a iesit mufa, ori contact imperfect, fir intrerupt, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pentru habarnistii incepatori in ale tehnicii, (fara suparare) o constatare are cativa pasi logici.

Daca frana fata se regasea in semnalizarea de pe spate inseamna ca atat siguranta de pe ramura respectiva cat si becul sunt bune, urmeaza identificare intrerupatorului pentru partea din spate, verificarea circuitului pana la acest intrerupator prin strapare.

Bun, pana aici sunt facuti acesti pasi, urmeaza verificarea intrerupatorului cu un ohmetru iar daca nu merge, dupa posibilitati desfacerea si curatarea lui / inlocuirea.

Daca si intrerupatorul e bun dar nu face contact in cupla curatarea acesteia.

In cazul in care dupa aceste etape nu se aprinde becul se trece la reglarea actionarii intrerupatorului, de cele mai multe ori se poate incepe cu aceasta verificare.

 

Deci @vlad.alexandru treaba asta ia mai putin decat mi-a luat mie s-o scriu (localizarea defectului) dar nu recomand nimanui care pana acum nu stie acest lucru marunt sa se apuce de reparat motociclete, nu e o rusine, cunosc cateva familii in care spre exemplu ea schimba sguranta ca el nici nu stie unde e tabloul electric.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles mesajul, calul batran nu se invata la ham, unele chestii trebuie sa le prinzi de mic, aici e o treaba foarte simpla dar daca umbli cum nu trebuie in instalatia electrica poti inclusiv sa dai foc mobrei, deci nu vad unde e aroganta in sfatul meu de a umbla la ea cine se pricepe.


» Post actualizat in 15 Mar 2018 09:39

Ps

 

De ce crezi ca s-a bagat algocalminul pe reteta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...