Sari la conținut

Baie ulei fisurata


Postări Recomandate

Salutare.

Ieri, dupa ce mi-am laudat mobra ca e intr-o stare perfecta pentru anii ei (de... a fost bine intretinuta) am vrut sa schimb uleiul, filtru de ulei, filtru de aer.

Filtrele le-am schimbat fara nicio problema, uleiul, la fel si cand stateam sa fumez o tigara si sa admir mobra am observat ca picura ulei.

Bun... acum ce urmeaza ?! m-am uitat sa vad care e problema si am vazut o fisura de toata frumusetea, busonul nu a fost strans tare, nu stiu exact cum de a cedat. Este fisura direct de pe filet si continua si pe baie.

Am scos carenele, galeria de evacuare si am scos baia de ulei. Acum ma uit la ea si nu stiu exact ce sa-i fac.

 

Intrebarea e, care e variata cea mai buna dpdv calitate/pret ?

- schimbat baia de ulei (cumparata una SH din dezmembrari) : am gasit o baie pe la 100-120 lei - Este posibil ca si aceasta sa cedeze la un moment dat.

- Durafix - https://durafix.ro/produs/durafix-baghete-ptr-lipirea-aluminiului/ - un set cu 5 electrozi e 120 lei si imi mai raman si pt viitoare reparatii

- sudura in argon (sau cum se poate suda baia, nu ma pricep) - nu cunosc pretul pt o astfel de lucrare'

- daca aveti alte idei...

 

Mobra in cauza este un CBR F3 din '98.

 

Multumesc frumos.

post-88481-0-84075100-1521120039_thumb.jpg

post-88481-0-02575600-1521120615_thumb.jpg

Editat de Mihai Pazel Anton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare si putin infundata. Probabil a avut o lovitura in zona.

In locul tau as face o sudura frumoasa...

Vezi ca anul trecut a mai fost o discutie similara si cam asta a fost concluzia.

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare si putin infundata. Probabil a avut o lovitura in zona.

In locul tau as face o sudura frumoasa...

Vezi ca anul trecut a mai fost o discutie similara si cam asta a fost concluzia.

Asa pare din poza, de la blitz. Dupa ce am dat-o jos si am curatat-o, m-am uitat atent si nu e infundata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sh nu cred ca e o solutie fiindca la atstia ani, vibratii, caldura se deformeaza si e posibil sa nu calce perfect.

M-am gandit si la asta, dar fiind fisura si pe filet, ma gandesc ca e mai complicat sa sudeze. Poate trebuie refacut filetul... nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si la asta, dar fiind fisura si pe filet, ma gandesc ca e mai complicat sa sudeze. Poate trebuie refacut filetul... nu stiu...

Trebuie refacut sigur filetul dar nu e chair asa greu, iti incarca filetul actual la sudura dupa aia gaura noua si filet nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...și îi face cineva toate astea (sudură, refiletare) la 100-120, cât ar da pe baia SH?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU! Te uiti bine la baia sh si, daca are filetul bun si nu are fisuri - aia e! Sudura + filet te duce mai mult, greu gasesti ambele operatii in acelasi loc, complicat. Pt sudura e un atelier in Militari, pe Moinesti. Dan iti face si bust dintr-un piston vechi si sudura :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu cu baia acum 3 ani de zile...la fel fisurata si pe filet....am sudat-o prima data si cand am ajuns acasa dupa montaj a crapat iar :))

m-am dus iar si mi-a facut-o din nou...a doua oara fiind cu noroc,dar la fel problema a fost la filet, nu am vrut sa imi incarce filetul si de fiecare data cand fac schimbul trebuie sa folosesc mastic pe surub ca sa nu picure ulei....cel mai bine mergi pe SH...la fel o sa fac si eu pana la urma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da..e o problema de F3. Si eu am patit la fel acum vreo 4 ani...si am rezolvat-o cu sudura. Am facut sanfren in lungul fisurii la filet apoi am tras cordonul de sudura si apoi am refacut filetul si acum nu-si mai marcheaza teritoriul.

Editat de Calin26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, am ales sa incerc intai varianta cu SH. Am gasit un mare om care, pe langa ca mi-a cerut 100 lei pe ea, mi-a lasat-o cu 50 lei avans, sa o probez, si sa-i dau diferenta dupa ce ma conving ca totul e in regula. Mai exista si oameni buni in tara asta. Vizual, baia, arata ok, fara fisuri vizibile. Acum, sper ca totul sa fie bine si sa reziste la presiune si temperatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am vazut ca ai gasit deja...

Am un motor complet, baia e fara nici o problema; 70 lei + transport, pentru cine mai are nevoie. Eventul cu tot cu montaj, in TM.

Fisura, daca nu e de la vreo lovitura, sigur e de la buson strans (mult) prea tare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit. Multumesc frumos. Dar poate ajuta pe altcineva. Poti pune anuntul la sectiunea de vanzari.

 

Baia de ulei pe care am luat-o era in perfecta stare. Am spalat-o cu benzina si nu avea nicio fisura. Daca tot am inlocuit baia, am schimbat si garnitura de cupru de la buson. Totul a drcurs perfect. Cred ca a fost pt ptima oara cand, dupa montarea unui lucru nu mi-au ramas suruburi/piulite/piese in plus. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari dragi colegi,

 

am vrut sa imi schimb azi uleiul si nu stiu ce am facut daca am stricat-o eu sau era pe duca filetul, insa m-am pricopsit cu o fisura de toata frumusetea. Arata cam asa:

ml14ef.jpg

1ekqyu.jpg

In loc de saiba de cupru, avea ceva ce arata ca un dop de sticla de bere :))

2s0254p.jpg

Ma gandeam sa folosesc o solutie de genul: http://www.wuerth.ro/eshop/metal_lichid_500_g_2

O folosim la servici pentru reparatii cutii de viteze, retardere si alte carcase si a tinut, ce ziceti ar tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa o pui, umple-o cu benzina, sa vezi daca are vreo fisura. Asigura-te cumva ca e buna. Nu cred ca ti-ar placea sa tot stai sa o demontezi, sa scoti uleiul, etc...

Editat de Mihai Pazel Anton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...