Sari la conținut

How to... Procedura corecta de transport moto cu remorca


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

si Goe le leaga bine, safe

La Goe, daca lega anvelopa pe opritorul de teava rotunda, era si mai safe. Eu am experimentat o data doar roata fata legata de opritor si in spate 2 chingi care comprimau cadrul spate. Se rastoarna remorca daca incerci sa balansezi moto, e intepenita de remorca. Plus ca nu mai face deloc balans fata spate pe frina sau acceleratia masinii tractoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Nu, cl mult pe lateral. Pe central nu poti comprima amortizoarele strangand din chingi.

Daca remorca are obloane poti sa pui mobra pe diagonala ca sa sprijini roata fata de oblonul stang si cea spate de oblonul drept, o pui pe cricul lateral si apoi comprimi aportizoarele din chingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, johny77 a spus:

Daca am o remorca plata, fara sina fixata pe remorca, o fi bine sa fixez motocicleta asezata pe cricul central?

Poti confectiona un suport dintr-un palet din care decupezi in zona mediana,practic poti face un locas din lemn in care sa intre roata .Roata sa intre intre picioarele paletului ,daca mobra e mai mare poti sa mai intaresti un pic lateralele cu niste lemn de jur imprejur, dupa care il fixezi in chingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am legat multe motorete la viata mea, dar pe care le-am "asigurat", de jugul inferior si de semicadrul spate (sau suport scarite pasager) le-am legat. Nu a picat niciuna, insa acum realizez ca nu am procedat prea bine. Voi sti pe viitor cum sa le leg "safe", daca se mai iveste ocazia. Problema e ca niciodata nu a fost cazul de remorca/platforma dedicata moto, ci doar de remorci simple, cu obloane, platforma (de fapt, un LT cu bena simpla) sau dube (cu 4 agatatori in podea). Legat cu chingi cu clicket, au ramas pe pozitii, fara sa stric (zic eu) nimic.

Mor cand vad chingi trase PESTE saua mobrelor, nu inteleg rostul acestei "manevre".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...